Προς το περιεχόμενο

Εθελοντισμός


burnthecity

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα καινούριος εδώ και επί την ευκαιρία είπα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί δε βρήκα ανάλογο..έχουμε μια ομαδα στη Θεσσαλονικη που δινει φαγητο σε αστεγους καθε Πεμπτη 

Εσεις βοηθατε γενικα ή ειμαστε μονο δουλεια σπιτι υπνος;

πλακα κανω καταθεστε οποιοδηποτε τροπο βοηθατε γενικα κοσμο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπάνια θα βοηθήσω κάποιον γενικά που δεν τον ξέρω και μου είναι άγνωστος. 

Δύο τρεις φορές παλαιότερα είχα δώσει κάποια χρήματα σε έναν φορέα που γνώριζα ότι τα αξιοποιουσε για φτωχούς και απόρους.

Προσφατα έβλεπα έναν άστεγο που κοιμόταν το βράδυ στο πεζοδρόμιο στο οικοδομικο τετράγωνο που είναι και το σπίτι μου, του αγόρασα κάποια τρόφιμα του τα άφησα σε μια σακούλα και τα πήρε. 

Σε άλλους άστεγους ζητιάνους και λοιπούς που έρχονται στον δρόμο κάθε τρεις και λίγο όπου κάθεσαι να φας κάτι και ζητάνε η κλαίγονται, δεν γυρνάω ούτε το κεφάλι μου να τους κοιτάξω πλέον. 

Τρόποι βοήθειας, βρείτε κάποιον που κάθεται μόνος του στον δρόμο και κοιμάται κάπου, μπορείτε να του πάτε τρόφιμα η αλλα είδη, όχι λεφτά. Ακόμα καλύτερα ρωτήστε τον τι χρειάζεται διότι μπορεί αυτά που σκεφτήκατε εσείς να του πάτε να του είναι άχρηστα η βάρος. 

Δεν ασχολείστε με κανέναν που ζητάει η κλαίγεται, η συντριπτική πλειοψηφία είναι επαγγελματίες επαίτες και τοξικομανείς, ούτε ασχολείστε με φορείς οργανώσεις κτλ εκτός άμα έχετε έμπιστο άτομο από μέσα και γνωρίζετε ότι τα χρήματα όντως πάνε για καλό σκοπό και όχι για αλλα άσχετα και άχρηστα πράγματα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2023 στις 4:19 ΠΜ, burnthecity είπε

Εσεις βοηθατε γενικα ή ειμαστε μονο δουλεια σπιτι υπνος;

 

Ενα δυο πολυ συγκεκριμενους,τους λεω να πανε σε συγκεκριμενα μαγαζια να παρουν φαγητο και το πληρωνω.
Επισης,εθελοντης αιμοδοτης,που εκει ξερω οτι σιγουρα βοηθαω.

Καιμε το λιπος της ψυχης μας..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εθελοντης αιμοδοτης .  για ενα διαστημα στην healthy seas για το ghost fishing project. και σε διαφορα events λογω ναυαγοσωστικης,πρωτων βοηθειων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2023 στις 5:24 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Σπάνια θα βοηθήσω κάποιον γενικά που δεν τον ξέρω και μου είναι άγνωστος. 

Δύο τρεις φορές παλαιότερα είχα δώσει κάποια χρήματα σε έναν φορέα που γνώριζα ότι τα αξιοποιουσε για φτωχούς και απόρους.

Προσφατα έβλεπα έναν άστεγο που κοιμόταν το βράδυ στο πεζοδρόμιο στο οικοδομικο τετράγωνο που είναι και το σπίτι μου, του αγόρασα κάποια τρόφιμα του τα άφησα σε μια σακούλα και τα πήρε. 

Σε άλλους άστεγους ζητιάνους και λοιπούς που έρχονται στον δρόμο κάθε τρεις και λίγο όπου κάθεσαι να φας κάτι και ζητάνε η κλαίγονται, δεν γυρνάω ούτε το κεφάλι μου να τους κοιτάξω πλέον. 

Τρόποι βοήθειας, βρείτε κάποιον που κάθεται μόνος του στον δρόμο και κοιμάται κάπου, μπορείτε να του πάτε τρόφιμα η αλλα είδη, όχι λεφτά. Ακόμα καλύτερα ρωτήστε τον τι χρειάζεται διότι μπορεί αυτά που σκεφτήκατε εσείς να του πάτε να του είναι άχρηστα η βάρος. 

Δεν ασχολείστε με κανέναν που ζητάει η κλαίγεται, η συντριπτική πλειοψηφία είναι επαγγελματίες επαίτες και τοξικομανείς, ούτε ασχολείστε με φορείς οργανώσεις κτλ εκτός άμα έχετε έμπιστο άτομο από μέσα και γνωρίζετε ότι τα χρήματα όντως πάνε για καλό σκοπό και όχι για αλλα άσχετα και άχρηστα πράγματα. 

ναι καλα κανεις,γενικα καλο ειναι να ρωταμε πρωτα τι θελουν και ΑΝ θελουν κατι γιατι καποιοι μπορει να προσβληθουν

Μόλις τώρα, burnthecity είπε

ναι καλα κανεις,γενικα καλο ειναι να ρωταμε πρωτα τι θελουν και ΑΝ θελουν κατι γιατι καποιοι μπορει να προσβληθουν

 

10 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Ενα δυο πολυ συγκεκριμενους,τους λεω να πανε σε συγκεκριμενα μαγαζια να παρουν φαγητο και το πληρωνω.
Επισης,εθελοντης αιμοδοτης,που εκει ξερω οτι σιγουρα βοηθαω.

Καιμε το λιπος της ψυχης μας..

το καιμε και η φωτια αυτη ζεσταινει κιαλλους

10 ώρες πριν, poulinos είπε

εθελοντης αιμοδοτης .  για ενα διαστημα στην healthy seas για το ghost fishing project. και σε διαφορα events λογω ναυαγοσωστικης,πρωτων βοηθειων

τσεκαρε και το isea_org πολυ δυνατοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω εστιατοριου, δινουμε στο τελος της ημερας σε 1-2 ατομα αν περασουν φαι.

Απο εκει και περα, πιο πολυ για τα σκουπιδια θα με ενδιεφερε, αλλα δυστυχως ομαδες τυπου save the hood δεν εχω εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, burnthecity είπε

ναι καλα κανεις,γενικα καλο ειναι να ρωταμε πρωτα τι θελουν και ΑΝ θελουν κατι γιατι καποιοι μπορει να προσβληθουν

 

το καιμε και η φωτια αυτη ζεσταινει κιαλλους

τσεκαρε και το isea_org πολυ δυνατοι

Δεν ειναι θεμα προσβολής. Αν προσβάλλεται που κάποιος θέλει να τον βοηθήσει δικό τους πρόβλημα.

Είναι ότι πχ, εσύ μπορεί να θες να του πας ρούχα. Ελα όμως που ο άλλος που κυκλοφορεί με εναν σάκο στους δρόμους, χρειάζεται το πολύ μια αλλαξια ρούχα τα οποία τα φυλάει μέσα στον σάκο και όταν βρωμίσουν παρα πολύ αυτά που φοράει τοτε τα αλλάζει και πλένει τα παλιά όπου βρει κοκ. Ούτε έχει χώρο φύλαξης ούτε μπορεί να κουβαλάει μια ντουλάπα έξω, αλλά αντε τώρα να το καταλάβει αυτό ο μέσος πολίτης. Επίσης τρόφιμα μόνο τυποποιημένα και ότι δεν χρειάζεται ψυγείο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν διάφορες μορφές εθελοντισμού, ψαχτείτε! 

Ως τωρα: έχω διδάξει αγγλικά εθελοντικά (δια ζώσης και online), εχω γράψει κείμενα σε φοιτητικό περιοδικό, εχω βοηθήσει γατες σε κτήριο φιλοζωικής. 

Ειναι λιγοστός πλέον ο ελεύθερος χρόνος, αλλα οσοι μπορείτε κάντε το. Ο εθελοντισμός είναι ανεκτίμητης αξίας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας παιδιά.

Θέλω τη γνώμη σας πάνω στο θέμα:

"ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΔΙΑΣΩΣΤΗΣ".

Αξίζει να πάει κάποιος να ασχοληθεί εθελοντικά με τη διάσωση να μάθει πρώτες βοήθειες, να πηγαίνει σε δράσεις κλπ....???

Χωρίς όμως να υπάρχει εκμετάλλευση για κέρδος είς βάρος των εθελοντών διασωστών από τους από πάνω.
Πήρα τηλέφωνο στο Ερυθρό Σταυρό να μάθω πότε ξεκινάνε και έκανα αίτηση και θα με καλέσουν για συνέντευξη τον Σεπτέμβριο.

Όποιος γνωρίζει και έχει ασχοληθεί ας μου πει με λεπτομέρειες τι παίζει με αυτό.

Επεξ/σία από Chadman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chadman είπε

Καλησπέρα σας παιδιά.

Θέλω τη γνώμη σας πάνω στο θέμα:

"ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΔΙΑΣΩΣΤΗΣ".

Αξίζει να πάει κάποιος να ασχοληθεί εθελοντικά με τη διάσωση να μάθει πρώτες βοήθειες, να πηγαίνει σε δράσεις κλπ....???

Χωρίς όμως να υπάρχει εκμετάλλευση για κέρδος είς βάρος των εθελοντών διασωστών από τους από πάνω.
Πήρα τηλέφωνο στο Ερυθρό Σταυρό να μάθω πότε ξεκινάνε και έκανα αίτηση και θα με καλέσουν για συνέντευξη τον Σεπτέμβριο.

Όποιος γνωρίζει και έχει ασχοληθεί ας μου πει με λεπτομέρειες τι παίζει με αυτό.

Εσύ τι θες να κάνεις;Δεν ξέρεις αν θες να πας εθελοντής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εσύ τι θες να κάνεις;Δεν ξέρεις αν θες να πας εθελοντής;

Θέλω να πάω για διασώστης να μάθω πράγματα.Απλά θέλω να ξέρω τι παίζει.

Όσο να'ναι εδώ στην Ελλάδα τον εθελοντισμό το έχουν ως εκμετάλλευση και δεν ξέρεις ποιο να εμπιστευτείς.

Γι'αυτό ρωτάω αν γνωρίζει κανένας που να έχει ασχοληθεί και γνωρίζει εκ των έσω.Αν είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chadman είπε

 

Θέλω να πάω για διασώστης να μάθω πράγματα.Απλά θέλω να ξέρω τι παίζει.

Όσο να'ναι εδώ στην Ελλάδα τον εθελοντισμό το έχουν ως εκμετάλλευση και δεν ξέρεις ποιο να εμπιστευτείς.

Γι'αυτό ρωτάω αν γνωρίζει κανένας που να έχει ασχοληθεί και γνωρίζει εκ των έσω.Αν είναι οκ.

Η πραγματικότητα, είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι ότι κάποιος σίγουρα θα πάρει τα εύσημα για την όποια εθελοντική δουλειά. Στην όποια εθελοντική δράση, ειδικά αυτές που μπορεί να έχουν κάποια προβολή, προφανώς θα γίνει κάποια αναφορά στο σύνολο των εθελοντών αλλά από κει και πέρα πάντα θα βρεθεί κάποιος που θα βγαίνει σε συνεντεύξεις και θα λέει "μαζί με τους εθελοντές κάναμε αυτό και το άλλο". Και φυσικά στην όποια ανάγκη προβολής (εκλογές, κλπ) αυτές οι δραστηριότητες θα περνάνε στα φυλλάδια ανάμεσα στα επιτεύγματά του/της. Βέβαια δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει και διαφορετικά αφού η όποια δράση, αν εξαιρέσουμε κάτι πολύ απλό όπως να καθαρίσεις το δρόμο σου ή να βάλεις φαί/νερό στις γάτες του τετραγώνου σου, χρειάζεται οργάνωση, υλικά, κλπ.

Με τα παραπάνω λοιπόν σαν δεδομένα προχωράς μόνο αν σε ενδιαφέρει να επικεντρωθείς στο τι κάνεις εσύ, και σε σχέση με τους "υπεύθυνους" είσαι λίγο στη φάση που εκφράζει γνωστό ελληνικό συγκρότημα με την ονομασία του που καταλήγει σε "...θύται" ;)

Προσωπικά, έχοντας συμμετάσχει σε κάποιες δράσεις, από ολυμπιακούς και πυροφύλαξη μέχρι προγράμματα εθελοντικής εργασίας στο εξωτερικό, εκείνο που κυρίως με χαλάει στην Ελλάδα είναι ότι υπάρχει μία τάση (που "σπρώχνεται" και από αρμόδιους, κράτος, κλπ) η εθελοντική συνεισφορά να θεωρείται δεδομένη για να καλύψει τις κρατικές αδυναμίες. Δέχομαι ότι όλοι πρέπει να βοηθήσουμε στην έκτακτη ανάγκη, καθώς κανένα κράτος δεν μπορεί να προβλέψει/προετοιμαστεί για τα πάντα, αλλά δεν μπορεί να στηρίζεται η λειτουργία της καθημερινότητας στον εθελοντισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...