Προς το περιεχόμενο

Εθελοντισμός


burnthecity

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Η πραγματικότητα, είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι ότι κάποιος σίγουρα θα πάρει τα εύσημα για την όποια εθελοντική δουλειά. Στην όποια εθελοντική δράση, ειδικά αυτές που μπορεί να έχουν κάποια προβολή, προφανώς θα γίνει κάποια αναφορά στο σύνολο των εθελοντών αλλά από κει και πέρα πάντα θα βρεθεί κάποιος που θα βγαίνει σε συνεντεύξεις και θα λέει "μαζί με τους εθελοντές κάναμε αυτό και το άλλο". Και φυσικά στην όποια ανάγκη προβολής (εκλογές, κλπ) αυτές οι δραστηριότητες θα περνάνε στα φυλλάδια ανάμεσα στα επιτεύγματά του/της. Βέβαια δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει και διαφορετικά αφού η όποια δράση, αν εξαιρέσουμε κάτι πολύ απλό όπως να καθαρίσεις το δρόμο σου ή να βάλεις φαί/νερό στις γάτες του τετραγώνου σου, χρειάζεται οργάνωση, υλικά, κλπ.

Με τα παραπάνω λοιπόν σαν δεδομένα προχωράς μόνο αν σε ενδιαφέρει να επικεντρωθείς στο τι κάνεις εσύ, και σε σχέση με τους "υπεύθυνους" είσαι λίγο στη φάση που εκφράζει γνωστό ελληνικό συγκρότημα με την ονομασία του που καταλήγει σε "...θύται" ;)

Προσωπικά, έχοντας συμμετάσχει σε κάποιες δράσεις, από ολυμπιακούς και πυροφύλαξη μέχρι προγράμματα εθελοντικής εργασίας στο εξωτερικό, εκείνο που κυρίως με χαλάει στην Ελλάδα είναι ότι υπάρχει μία τάση (που "σπρώχνεται" και από αρμόδιους, κράτος, κλπ) η εθελοντική συνεισφορά να θεωρείται δεδομένη για να καλύψει τις κρατικές αδυναμίες. Δέχομαι ότι όλοι πρέπει να βοηθήσουμε στην έκτακτη ανάγκη, καθώς κανένα κράτος δεν μπορεί να προβλέψει/προετοιμαστεί για τα πάντα, αλλά δεν μπορεί να στηρίζεται η λειτουργία της καθημερινότητας στον εθελοντισμό.

Εύστοχο το σχόλιο κάπως με κάλυψες.

Όμως έχω κάποιες ερωτήσεις πάνω στο σχόλιο σου.

-Οταν λες ότι θα βγεί κάποιος στις συνεντεύξεις "μαζί με τους εθελοντές και θα πάει κάναμε αυτό και το άλλο".... εννοείς από κάποιον ανώτερο για να τα  οικονομησει ή να πάρει τη φήμη;

-Οταν λες να καλύψει κρατικές αδυναμίες, πάνω σε τι;

-Εφοσον υπάρχουν κρατικοί διασώστες(πληρωμένοι) γιατί βάζουν εθελοντές διασώστες; Γιατί να μην βάλουν αυτούς που πληρώνονται κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειμαι χρόνια εθελοντής με Τον άλλο Ανθρωπο, μια αυτοδιαχειριζόμενη ομάδα που κατα κύριο λόγο προσφέρει ζεστό φαγητο και προμήθεις (ξηρα τροφή / ειδη πρώτης αναγκης) σε άτομα που το έχουν ανάγκη. Κατα καιρούς πληρώνουμε και τιποτα ενοικια / ΔΕΚΟ. Ημουν πέρυσι στην αποστολή στην Ουκρανία και φέτος στην Τουρκία. Θελω να σχολιάσω λίγο το θέμα της καπήλευσης που αναφέρθηκε παραπάνω.

Οταν κάνεις κάτι εθελοντικό το κάνεις για εσένα. Δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει για ποιον λόγο ειναι εκεί ο συνάνθρωπος που ειναι δίπλα σου. Έχετε πάει για μια δουλειά. Στον εθελοντισμό πας και για να βοηθήσεις αλλα και για να γίνεις εσυ καλύτερος σαν ανθρωπος.  Για να αλλάξω λίγο και τον Μαρξ: Ο καθένας προσφέρει με βάση τις δυνατότητες του αλλα και με βάση τις δικές του ανάγκες. Εσυ μπορεί να έχεις ανάγκη να φαίνεσαι οταν κάνεις κάτι, εγω όχι. 
Ειναι άδικο να προσπαθείς να συγκριθείς με κάποιον άλλο εθελοντή (ακομα και με τους ανώτερους - φαντάσματα που συζητάμε) γιατι δεν μπορείς να ξέρεις τι αντικτυπο  έχουν οι πράξεις τους. Θα δώσω παράδειγμα με ονόματα: Στις παραπάνω αποστολές ημουν με τον Νικόλα Ανδρουλακη (τον εγγονό, οχι του ΠΑΣΟΚ). Εγω και διάφοροι άλλοι κάναμε πολύ περισσότερη χειρονακτική εργασία απο οτι ο Νίκος (και αυτός έκανε δουλειά, συγκριτικά μιλάω πάντα). Απο την άλλη, ο Νικος έβγαλε και 10000 φωτογραφίες, ανέβαζε στόρι στο instagram, μιλούσε με πολίτες και οργάνωνε δράσεις για δωρεές προιόντων στην Ελλάδα. Αν τον έβλεπες όλη μερα με το κινητο και να βγάζει φωτογραφίες θα ηταν εύλογο να έλεγες "ε ήρθε για τουρισμό". Η αλήθεια ειναι, ομως, πως παίζει να βοήθησε περισσότερο απο όλους στο "να γίνει καλύτερος ο κόσμος", αν μπορουμε να κάνουμε μια τέτοια μέτρηση.

Μπορεί κάποιος πολιτικός να βγάλει φωτογραφίες μαζί σου για προσωπικό όφελος, αλλα ταυτόχρονα βοηθάει με διαφήμηση. Ειναι στο χέρι των εθελοντών να μην γλύφουν ποδιές απλα και μόνο για να βγουν φωτογραφίες. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2023 στις 4:19 ΠΜ, burnthecity είπε

Εσεις βοηθατε γενικα ή ειμαστε μονο δουλεια σπιτι υπνος;

πλακα κανω καταθεστε οποιοδηποτε τροπο βοηθατε γενικα κοσμο

Ημουν πολλα χρονια σε φοιτητικο συλλογο που οργανωνε διαφορα (καμια σχεση με κομματικες παραταξεις)

και κατι φορες ειχα ασχοληθει με γατια και σκυλια.

Πλεον χρονος μηδεν για το οτιδηποτε. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Ειμαι χρόνια εθελοντής με Τον άλλο Ανθρωπο, μια αυτοδιαχειριζόμενη ομάδα που κατα κύριο λόγο προσφέρει ζεστό φαγητο και προμήθεις (ξηρα τροφή / ειδη πρώτης αναγκης) σε άτομα που το έχουν ανάγκη. Κατα καιρούς πληρώνουμε και τιποτα ενοικια / ΔΕΚΟ. Ημουν πέρυσι στην αποστολή στην Ουκρανία και φέτος στην Τουρκία. Θελω να σχολιάσω λίγο το θέμα της καπήλευσης που αναφέρθηκε παραπάνω.

Οταν κάνεις κάτι εθελοντικό το κάνεις για εσένα. Δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει για ποιον λόγο ειναι εκεί ο συνάνθρωπος που ειναι δίπλα σου. Έχετε πάει για μια δουλειά. Στον εθελοντισμό πας και για να βοηθήσεις αλλα και για να γίνεις εσυ καλύτερος σαν ανθρωπος.  Για να αλλάξω λίγο και τον Μαρξ: Ο καθένας προσφέρει με βάση τις δυνατότητες του αλλα και με βάση τις δικές του ανάγκες. Εσυ μπορεί να έχεις ανάγκη να φαίνεσαι οταν κάνεις κάτι, εγω όχι. 
Ειναι άδικο να προσπαθείς να συγκριθείς με κάποιον άλλο εθελοντή (ακομα και με τους ανώτερους - φαντάσματα που συζητάμε) γιατι δεν μπορείς να ξέρεις τι αντικτυπο  έχουν οι πράξεις τους. Θα δώσω παράδειγμα με ονόματα: Στις παραπάνω αποστολές ημουν με τον Νικόλα Ανδρουλακη (τον εγγονό, οχι του ΠΑΣΟΚ). Εγω και διάφοροι άλλοι κάναμε πολύ περισσότερη χειρονακτική εργασία απο οτι ο Νίκος (και αυτός έκανε δουλειά, συγκριτικά μιλάω πάντα). Απο την άλλη, ο Νικος έβγαλε και 10000 φωτογραφίες, ανέβαζε στόρι στο instagram, μιλούσε με πολίτες και οργάνωνε δράσεις για δωρεές προιόντων στην Ελλάδα. Αν τον έβλεπες όλη μερα με το κινητο και να βγάζει φωτογραφίες θα ηταν εύλογο να έλεγες "ε ήρθε για τουρισμό". Η αλήθεια ειναι, ομως, πως παίζει να βοήθησε περισσότερο απο όλους στο "να γίνει καλύτερος ο κόσμος", αν μπορουμε να κάνουμε μια τέτοια μέτρηση.

Μπορεί κάποιος πολιτικός να βγάλει φωτογραφίες μαζί σου για προσωπικό όφελος, αλλα ταυτόχρονα βοηθάει με διαφήμηση. Ειναι στο χέρι των εθελοντών να μην γλύφουν ποδιές απλα και μόνο για να βγουν φωτογραφίες. 

Τα είπες όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chadman είπε

Οταν λες ότι θα βγεί κάποιος στις συνεντεύξεις "μαζί με τους εθελοντές και θα πάει κάναμε αυτό και το άλλο".... εννοείς από κάποιον ανώτερο για να τα  οικονομησει ή να πάρει τη φήμη;

Ακριβώς.

1 ώρα πριν, Chadman είπε

Οταν λες να καλύψει κρατικές αδυναμίες, πάνω σε τι;

Στο οτιδήποτε.

Πχ ο "Άλλος Άνθρωπος" που ανέφερε ο φίλος υπάρχει λόγω της αδυναμίας (ή και αδιαφορίας) του κράτους να καλύψει τις ανάγκες ανθρώπων με δυσκολίες (άστεγοι, κλπ)

Ή οι εθελοντές που ασχολούνται με τα αδέσποτα το κάνουν γιατί πολύ απλά κράτος, δήμοι, κλπ αδιαφορούν.

Και διάφορες άλλες περιπτώσεις.

Σημ. Στα παραπάνω δεν βάζω φωτιές, σεισμούς, λοιμούς, καταποντισμούς τα οποία προφανώς αποτελούν έκτακτα περιστατικά για το οποίο προφανώς δεν μπορεί να υπάρξει απόλυτη πρόβλεψη για τις πιθανές ανάγκες

1 ώρα πριν, Chadman είπε

ΕύΕφοσον υπάρχουν κρατικοί διασώστες(πληρωμένοι) γιατί βάζουν εθελοντές διασώστες; Γιατί να μην βάλουν αυτούς που πληρώνονται κιόλας.

Γιατί ίσως να μην έχουν αρκετούς. Ή και να μην τους ενδιαφέρουν να έχουν αρκετούς (επί πληρωμή) τη στιγμή που μια χαρά δουλεύει το σύστημα και με τους εθελοντές.

Άντε το πολύ-πολύ να χρειαστεί να κάνουν καμία βράβευση και όλα καλά (και οικονομικά ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Skrobo είπε

Ειμαι χρόνια εθελοντής με Τον άλλο Ανθρωπο, μια αυτοδιαχειριζόμενη ομάδα που κατα κύριο λόγο προσφέρει ζεστό φαγητο και προμήθεις (ξηρα τροφή / ειδη πρώτης αναγκης) σε άτομα που το έχουν ανάγκη. Κατα καιρούς πληρώνουμε και τιποτα ενοικια / ΔΕΚΟ. Ημουν πέρυσι στην αποστολή στην Ουκρανία και φέτος στην Τουρκία. Θελω να σχολιάσω λίγο το θέμα της καπήλευσης που αναφέρθηκε παραπάνω.

Οταν κάνεις κάτι εθελοντικό το κάνεις για εσένα. Δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει για ποιον λόγο ειναι εκεί ο συνάνθρωπος που ειναι δίπλα σου. Έχετε πάει για μια δουλειά. Στον εθελοντισμό πας και για να βοηθήσεις αλλα και για να γίνεις εσυ καλύτερος σαν ανθρωπος.  Για να αλλάξω λίγο και τον Μαρξ: Ο καθένας προσφέρει με βάση τις δυνατότητες του αλλα και με βάση τις δικές του ανάγκες. Εσυ μπορεί να έχεις ανάγκη να φαίνεσαι οταν κάνεις κάτι, εγω όχι. 
Ειναι άδικο να προσπαθείς να συγκριθείς με κάποιον άλλο εθελοντή (ακομα και με τους ανώτερους - φαντάσματα που συζητάμε) γιατι δεν μπορείς να ξέρεις τι αντικτυπο  έχουν οι πράξεις τους. Θα δώσω παράδειγμα με ονόματα: Στις παραπάνω αποστολές ημουν με τον Νικόλα Ανδρουλακη (τον εγγονό, οχι του ΠΑΣΟΚ). Εγω και διάφοροι άλλοι κάναμε πολύ περισσότερη χειρονακτική εργασία απο οτι ο Νίκος (και αυτός έκανε δουλειά, συγκριτικά μιλάω πάντα). Απο την άλλη, ο Νικος έβγαλε και 10000 φωτογραφίες, ανέβαζε στόρι στο instagram, μιλούσε με πολίτες και οργάνωνε δράσεις για δωρεές προιόντων στην Ελλάδα. Αν τον έβλεπες όλη μερα με το κινητο και να βγάζει φωτογραφίες θα ηταν εύλογο να έλεγες "ε ήρθε για τουρισμό". Η αλήθεια ειναι, ομως, πως παίζει να βοήθησε περισσότερο απο όλους στο "να γίνει καλύτερος ο κόσμος", αν μπορουμε να κάνουμε μια τέτοια μέτρηση.

Μπορεί κάποιος πολιτικός να βγάλει φωτογραφίες μαζί σου για προσωπικό όφελος, αλλα ταυτόχρονα βοηθάει με διαφήμηση. Ειναι στο χέρι των εθελοντών να μην γλύφουν ποδιές απλα και μόνο για να βγουν φωτογραφίες. 

Άρα με λίγα λόγια ο Νικόλας Ανδρουλάκης το έκανε για το φαίνεσθαι ενώ δεν βοηθούσε.

Για μένα θα έπρεπε να βοηθούσε κι όχι να τεμπελιαζει και να βγάζει φωτογραφίες για διαφήμιση.

Να κάνουν όλη τη δουλειά οι εθελοντές και να παίρνει αυτός τα ένσημα.

Σε αυτή την περίπτωση θα του την έλεγα.

4 ώρες πριν, haris_216 είπε

Ακριβώς.

Στο οτιδήποτε.

Πχ ο "Άλλος Άνθρωπος" που ανέφερε ο φίλος υπάρχει λόγω της αδυναμίας (ή και αδιαφορίας) του κράτους να καλύψει τις ανάγκες ανθρώπων με δυσκολίες (άστεγοι, κλπ)

Ή οι εθελοντές που ασχολούνται με τα αδέσποτα το κάνουν γιατί πολύ απλά κράτος, δήμοι, κλπ αδιαφορούν.

Και διάφορες άλλες περιπτώσεις.

Σημ. Στα παραπάνω δεν βάζω φωτιές, σεισμούς, λοιμούς, καταποντισμούς τα οποία προφανώς αποτελούν έκτακτα περιστατικά για το οποίο προφανώς δεν μπορεί να υπάρξει απόλυτη πρόβλεψη για τις πιθανές ανάγκες

Γιατί ίσως να μην έχουν αρκετούς. Ή και να μην τους ενδιαφέρουν να έχουν αρκετούς (επί πληρωμή) τη στιγμή που μια χαρά δουλεύει το σύστημα και με τους εθελοντές.

Άντε το πολύ-πολύ να χρειαστεί να κάνουν καμία βράβευση και όλα καλά (και οικονομικά ;))

Ααα μάλιστα κατάλαβα.

Ώστε να παίρνουν αυτοί τα λεφτά οι από πάνω(δλδ οι ανώτεροι).

Επεξ/σία από Chadman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chadman είπε

Άρα με λίγα λόγια ο Νικόλας Ανδρουλάκης το έκανε για το φαίνεσθαι ενώ δεν βοηθούσε.

Για μένα θα έπρεπε να βοηθούσε κι όχι να τεμπελιαζει και να βγάζει φωτογραφίες για διαφήμιση.

Να κάνουν όλη τη δουλειά οι εθελοντές και να παίρνει αυτός τα ένσημα.

Σε αυτή την περίπτωση θα του την έλεγα.

διαβασες όλο το κείμενο που έγραψε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chadman είπε

Άρα με λίγα λόγια ο Νικόλας Ανδρουλάκης το έκανε για το φαίνεσθαι ενώ δεν βοηθούσε.

Για μένα θα έπρεπε να βοηθούσε.

Δεν ξέρω σε αυτή τη περίπτωση θα του την έλεγα να τεμπελιαζει και να κάνουν όλη τη δουλειά οι εθελοντές και να παίρνει αυτός τα ένσημα.

 

Μα στην τελική βοήθησε πολύ παραπάνω απο ολη την χαμαλίκα που κάναμε εμείς. Παιζει να κατάφερε να οργανώσει 30 τόνους αποστολή επιπλέον, επειδή ανέβαζε φωτό και μιλούσε με άτομα.  
Ειχαμέ κοπέλα, δημοσιογράφο, η οποία βγήκε live στον Παπαδάκη. Πόσος κόσμος μας έμαθε σας οργάνωση, πόσος κόσμος εμαθε τι γίνεται στα σύνορα, πόσος κόσμος έμαθε τι ανάγκες υπάρχουν; 1% απο αυτούς να ασχολήθηκε να κάνει κάτι ελάχιστο, κατέληξε πιο σημαντικό απο εμένα που καθόμουν στους -15 το βράδυ να περιμένω μην τύχει και περάσει κανένα λεωφορείο με ασυνόδευτα ανήλικα για να τους δώσουμε χυμούς και μπισκότα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Μα στην τελική βοήθησε πολύ παραπάνω απο ολη την χαμαλίκα που κάναμε εμείς. Παιζει να κατάφερε να οργανώσει 30 τόνους αποστολή επιπλέον, επειδή ανέβαζε φωτό και μιλούσε με άτομα.  
Ειχαμέ κοπέλα, δημοσιογράφο, η οποία βγήκε live στον Παπαδάκη. Πόσος κόσμος μας έμαθε σας οργάνωση, πόσος κόσμος εμαθε τι γίνεται στα σύνορα, πόσος κόσμος έμαθε τι ανάγκες υπάρχουν; 1% απο αυτούς να ασχολήθηκε να κάνει κάτι ελάχιστο, κατέληξε πιο σημαντικό απο εμένα που καθόμουν στους -15 το βράδυ να περιμένω μην τύχει και περάσει κανένα λεωφορείο με ασυνόδευτα ανήλικα για να τους δώσουμε χυμούς και μπισκότα. 

Κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 1:20 ΜΜ, Skrobo είπε

Ειμαι χρόνια εθελοντής με Τον άλλο Ανθρωπο, μια αυτοδιαχειριζόμενη ομάδα που κατα κύριο λόγο προσφέρει ζεστό φαγητο και προμήθεις (ξηρα τροφή / ειδη πρώτης αναγκης) σε άτομα που το έχουν ανάγκη. Κατα καιρούς πληρώνουμε και τιποτα ενοικια / ΔΕΚΟ. Ημουν πέρυσι στην αποστολή στην Ουκρανία και φέτος στην Τουρκία. Θελω να σχολιάσω λίγο το θέμα της καπήλευσης που αναφέρθηκε παραπάνω.

Οταν κάνεις κάτι εθελοντικό το κάνεις για εσένα. Δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει για ποιον λόγο ειναι εκεί ο συνάνθρωπος που ειναι δίπλα σου. Έχετε πάει για μια δουλειά. Στον εθελοντισμό πας και για να βοηθήσεις αλλα και για να γίνεις εσυ καλύτερος σαν ανθρωπος.  Για να αλλάξω λίγο και τον Μαρξ: Ο καθένας προσφέρει με βάση τις δυνατότητες του αλλα και με βάση τις δικές του ανάγκες. Εσυ μπορεί να έχεις ανάγκη να φαίνεσαι οταν κάνεις κάτι, εγω όχι. 
Ειναι άδικο να προσπαθείς να συγκριθείς με κάποιον άλλο εθελοντή (ακομα και με τους ανώτερους - φαντάσματα που συζητάμε) γιατι δεν μπορείς να ξέρεις τι αντικτυπο  έχουν οι πράξεις τους. Θα δώσω παράδειγμα με ονόματα: Στις παραπάνω αποστολές ημουν με τον Νικόλα Ανδρουλακη (τον εγγονό, οχι του ΠΑΣΟΚ). Εγω και διάφοροι άλλοι κάναμε πολύ περισσότερη χειρονακτική εργασία απο οτι ο Νίκος (και αυτός έκανε δουλειά, συγκριτικά μιλάω πάντα). Απο την άλλη, ο Νικος έβγαλε και 10000 φωτογραφίες, ανέβαζε στόρι στο instagram, μιλούσε με πολίτες και οργάνωνε δράσεις για δωρεές προιόντων στην Ελλάδα. Αν τον έβλεπες όλη μερα με το κινητο και να βγάζει φωτογραφίες θα ηταν εύλογο να έλεγες "ε ήρθε για τουρισμό". Η αλήθεια ειναι, ομως, πως παίζει να βοήθησε περισσότερο απο όλους στο "να γίνει καλύτερος ο κόσμος", αν μπορουμε να κάνουμε μια τέτοια μέτρηση.

Μπορεί κάποιος πολιτικός να βγάλει φωτογραφίες μαζί σου για προσωπικό όφελος, αλλα ταυτόχρονα βοηθάει με διαφήμηση. Ειναι στο χέρι των εθελοντών να μην γλύφουν ποδιές απλα και μόνο για να βγουν φωτογραφίες. 

Φαντάζομαι είσαι στον Άλλο Άνθρωπο στην Αθήνα 

Την άλλη την εθελοντική στην Αθήνα την steps την έχεις ακούσει;

Στις 15/5/2023 στις 1:23 ΜΜ, Ntinaras είπε

Ημουν πολλα χρονια σε φοιτητικο συλλογο που οργανωνε διαφορα (καμια σχεση με κομματικες παραταξεις)

και κατι φορες ειχα ασχοληθει με γατια και σκυλια.

Πλεον χρονος μηδεν για το οτιδηποτε. :(

Εμείς έχουμε μια ομάδα με κάτι φίλους στη Θεσσαλονίκη ούτε εμείς έχουμε πολύ χρόνο αλλά προσπαθούμε μια φορά τη εβδομάδα να δίνουμε φαγητό 

Επίσης είναι κανείς που έχει ασχοληθεί με τους Γιατρούς χωρίς Σύνορα;

Θα μου αρέσει πολύ να το δω έως και επαγγελματικά μετά τη σχολή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, burnthecity είπε

Φαντάζομαι είσαι στον Άλλο Άνθρωπο στην Αθήνα 

Την άλλη την εθελοντική στην Αθήνα την steps την έχεις ακούσει;

Πλέον μένω Αθήνα, αρα η βάση μου ειναι εκεί. Ο Αλλος άνθρωπος εχει ομάδες σε πολλές περιοχές οπως Θεσσαλονίκη και Bodrum.
Την Steps απλα την έχω ακούσει. Ειναι ΑΜΚΕ, αρα μιλάμε για αρκετα διαφορετική νοοτροπία. Καλα να ειναι τα παιδιά, ας συνεχίσουν να κάνουν οτι κάνουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/05/2023 at 00:21, Chadman said:

Καλησπέρα σας παιδιά.

Θέλω τη γνώμη σας πάνω στο θέμα:

"ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΔΙΑΣΩΣΤΗΣ".

Αξίζει να πάει κάποιος να ασχοληθεί εθελοντικά με τη διάσωση να μάθει πρώτες βοήθειες, να πηγαίνει σε δράσεις κλπ....???

Χωρίς όμως να υπάρχει εκμετάλλευση για κέρδος είς βάρος των εθελοντών διασωστών από τους από πάνω.
Πήρα τηλέφωνο στο Ερυθρό Σταυρό να μάθω πότε ξεκινάνε και έκανα αίτηση και θα με καλέσουν για συνέντευξη τον Σεπτέμβριο.

Όποιος γνωρίζει και έχει ασχοληθεί ας μου πει με λεπτομέρειες τι παίζει με αυτό.

εχω παει σε καποια πραγματα εθελοντικα με τα καλα και τα ασχημα που μπορει να ειχε. για να μην αναφερω λεπτομερειες θα πω οτι δεν εχεις κατι να χασεις.αμα σου ταιριαξει το συνεχιζεις αν οχι δεν το συνεχιζεις. εχει τυχει να σταματησω εθελοντικη δραση για χ ψ δικους μου λογους και εχει τυχει να την εχω καταβρει με αλλη εθελοντικη δραση(συγκεκριμενα την healthy seas).

τα υπολοιπα τα ειπαν οι υπολοιποι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2023 στις 11:21 ΜΜ, Chadman είπε

Καλησπέρα σας παιδιά.

Θέλω τη γνώμη σας πάνω στο θέμα:

"ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΔΙΑΣΩΣΤΗΣ".

Αξίζει να πάει κάποιος να ασχοληθεί εθελοντικά με τη διάσωση να μάθει πρώτες βοήθειες, να πηγαίνει σε δράσεις κλπ....???

Χωρίς όμως να υπάρχει εκμετάλλευση για κέρδος είς βάρος των εθελοντών διασωστών από τους από πάνω.
Πήρα τηλέφωνο στο Ερυθρό Σταυρό να μάθω πότε ξεκινάνε και έκανα αίτηση και θα με καλέσουν για συνέντευξη τον Σεπτέμβριο.

Όποιος γνωρίζει και έχει ασχοληθεί ας μου πει με λεπτομέρειες τι παίζει με αυτό.

στον ερυθρο σταυρο υπαρχει εκπαιδευση και πληρωνεις ενα μικρο ποσο (λιγοτερο απο 100 ευρ) για την εκπαιδευση και καποια υλικα. Αυτο που ξερω ειναι οτι ο ερυθρος σταυρος ειναι απο τις πιο οργανωμενες δρασεις με ιεραρχια (αναλογα τις αποστολες ή το τμημα/ωρες ανεβαινεις βαθμο).

Απο εκει και περα υπαρχουν και αλλες οργανωσεις που ψαχνουν/εκαπιδευουν διασωστες τοσο Αθηνα οσο και επαρχια.

 

Υ.Γ: Εθελοντης δασοπροστασιας (αυτους που πανε σε εκεινα τα φυλακια τερμα θεου οταν το 90% διακοπαρει) και αιμοδοτης (σε βαθμο που με διωχνανε γιατι εδινα συχνα)..

 

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...