Προς το περιεχόμενο

Αγορά Scooter 300-400cc


Natm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Το beverly 400 tourer '08, παραδίδει πνεύμα σιγά σιγα (στάθηκε αξιοπρεπέστατα για 13 χρόνια).

Κοιτάζω στην κατηγορία 300-400cc με budget ταβάνι τα 6,5 - άντε 7κ. 

Αρχικά εμφανισιακά και εντός budget καταλήγω στα εξής (2023 μοντέλα): Beverly 400s vs. Honda forza 350 vs. Yamaha Xmax 300 vs. Kymco xciting 400.

Υπάρχουν γνώμες κατόχων;; η χρήση είναι κυρίως μετακινήσεις εντός Αθήνας, αλλά και μικροταξίδια σε νησί ΣΚ. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σε ανάλογη φάση είμαι, και έχω κλείσει σχεδόν για το HONDA ADV 350. Σκούτερ με χαρακτηριστικά μηχανής. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Κοίταξε το για εμένα, αντί του Forza π.χ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JimxxZe είπε

Και εγώ σε ανάλογη φάση είμαι, και έχω κλείσει σχεδόν για το HONDA ADV 350. Σκούτερ με χαρακτηριστικά μηχανής. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Κοίταξε το για εμένα, αντί του Forza π.χ.

κάτι με χαλάει εμφανισιακά ρε γαμώτο σε αυτό.. αν και ειδικά σε άσχημο οδικό δίκτυο νησιών, υπερτερεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Natm είπε

Καλησπέρα.

Το beverly 400 tourer '08, παραδίδει πνεύμα σιγά σιγα (στάθηκε αξιοπρεπέστατα για 13 χρόνια).

Κοιτάζω στην κατηγορία 300-400cc με budget ταβάνι τα 6,5 - άντε 7κ. 

Αρχικά εμφανισιακά και εντός budget καταλήγω στα εξής (2023 μοντέλα): Beverly 400s vs. Honda forza 350 vs. Yamaha Xmax 300 vs. Kymco xciting 400.

Υπάρχουν γνώμες κατόχων;; η χρήση είναι κυρίως μετακινήσεις εντός Αθήνας, αλλά και μικροταξίδια σε νησί ΣΚ. Ευχαριστώ!

Κατοχος Forza 350 22'

Αν αφησεις στην ακρη το κοπανημα στις λακουβες που το εχουν ολα τα scooter, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την επιλογη αυτη. Προοδευτικος και οικονομικος κινητηρας, προβλεψιμη συμπεριφορα που εμπνεει σιγουρια, καλη καλυψη στον αερα (ηλεκτρικη ζελατινα με 18cm ευρος ρυθμισης), traction control, χωραει ευκολα 2 κρανη στον κουβα (το ενα εως medium), μεγαλα διαστηματα service, keyless (πολυ βολικο).

Στην πολη θελει λιγο συνηθεια η θεση των καθρευτων και ενα μειον εδω ειναι οτι δεν μπορεις να δεις ακριβως πισω σου. Σε ταξιδι που εκανα εξαιρετικο σε ολα και καταναλωση κοντα στο 3.3 διακαβαλο με 100+χαω. Με τερμα πανω τη ζελατινα και 1.80 υψος δε με κουρασε ο αερας.

Η ομορφια ειναι υποκειμενικη βεβαια, εγω το βρισκω αρκετα ομορφο - ειδικα το χρωμα falcon gray.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! Κάτοχος Xmax 300 7/2022 ..

Είχα σχεδόν όλη τη σειρά από Beverly όπως πριν σχεδόν ένα χρόνο το Beverly 350 του 2020 από τα πιο ωραία ίσως Beverly ειδικά από θέμα συμπεριφοράς γκάζι φρένα και το πως μπαίνει στις στροφές .. άνετη θέση οδήγησης οδηγού .. στα αρνητικά κατανάλωση και αναρτήσεις ..!

Το Xmax μια άλλη κατηγορία από μόνο του χαμηλή έως μηδενική κατανάλωση φρένα αναρτήσεις σέλα κλπ .. Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα .. πολύ χώρος κάτω από το κάθισμα .. Αρνητικά ο όγκος σε σχέση με τα Beverly στην κίνηση και το πως κόβει το τιμόνι ειδικά στην κίνηση μέσα στην πόλη και στις στροφές ..

Από forza και adv δυστυχώς δεν έχω άποψη .. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To forza kai to adv μηχανικά είναι ίδια. Το adv έχει άλλη αισθητική και μια προσέγγιση off road αλλά όχι εντελώς off road! Off road για οδόστρωμα Ελλάδος βασικά με διαφορετικό σύστημα σε ανάρτηση από το forza. Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ σε εμφάνιση. 

 

Τα forza/xmax έχουν εξαιρετική αυτονομία παίζουν κάτω από 4ρι. Τα kymco/sym κτλ αντίθετα με τι αναφέρουν παίζουν κάπου στο 4.5 τα 300ρια. 

 

Πάρε μέχρι 300 να πληρώνεις και λιγότερα τέλη. Γενικά τα γιαπωνέζικα είναι τούμπανα και αξιόπιστα αλλά υπολόγισε ό,τι θα βαρέσει 7κ για 300ρι σκούτερ. Αν θες να πάρεις ένα και τέλος βάρα. 

 

Αν βρεις κάνα μτχ σε καλή τιμή έχε υπόψη και τα downtown/xtown. Καλές ροπές και vfm αν βρεις στο 3ρι με λίγα χιλιόμετρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ ετοιμάζομαι για αγορά καινούριου σκούτερ. Μου αρέσει πολύ το Yamaha XMAX 300cc αλλά κοιτάω και της Honda το Forza 350cc και λιγότερο το ADV 350cc.

Η αλήθεια είναι ότι εμένα η καψούρα μου είναι το X-ADV αλλά η τιμή του είναι απλησίαστη οπότε προς το παρόν θα αρκεστω σε ένα σκούτερ του 23 που κάνει για όλα και για κοντινά ταξιδακια και στο μέλλον βλέπουμε αλλά είμαι σε δύσκολο δίλημμα ποιο απ' τα 3 σκουτερ να πάρω

 

και στο Kymco Χciting 400cc έχω ρίξει μια ματιά 

Επεξ/σία από insaneblyat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, insaneblyat είπε

Και εγώ ετοιμάζομαι για αγορά καινούριου σκούτερ. Μου αρέσει πολύ το Yamaha XMAX 300cc αλλά κοιτάω και της Honda το Forza 350cc και λιγότερο το ADV 350cc.

Η αλήθεια είναι ότι εμένα η καψούρα μου είναι το X-ADV αλλά η τιμή του είναι απλησίαστη οπότε προς το παρόν θα αρκεστω σε ένα σκούτερ του 23 που κάνει για όλα και για κοντινά ταξιδακια και στο μέλλον βλέπουμε αλλά είμαι σε δύσκολο δίλημμα ποιο απ' τα 3 σκουτερ να πάρω

 

και στο Kymco Χciting 400cc έχω ρίξει μια ματιά 

οδηγησε τα. αν ξαναγόραζα θα πηγαινα στο adv μονο και μονο για την εξτρα αναρτηση. η ελλαδα ειναι καροδρομοι και τα σκουτερ σκοτωνουν τη μεση. βασικα αν ξαναγοραζα δεν θα έπερνα καν σκουτερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σκούτερ σκοτώνουν τη μέση;; πρέπει να είσαι ο πρώτος που μου το λέει αυτό. συνήθως ακουω ότι η σέλα ενός σκούτερ είναι πολύ καλύτερη για τη μέση από τις περισσότερες μηχανές 

Ξέρω ότι οι Κινέζοι πλέον είναι ικανοί να προσφέρουν σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές αξιόπιστες προτάσεις αλλά προτιμώ να έχω όσο μεγαλύτερη αξιοπιστία γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...