Προς το περιεχόμενο

Αγορά Scooter 300-400cc


Natm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, insaneblyat said:

τα σκούτερ σκοτώνουν τη μέση;; πρέπει να είσαι ο πρώτος που μου το λέει αυτό. συνήθως ακουω ότι η σέλα ενός σκούτερ είναι πολύ καλύτερη για τη μέση από τις περισσότερες μηχανές 

Ξέρω ότι οι Κινέζοι πλέον είναι ικανοί να προσφέρουν σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές αξιόπιστες προτάσεις αλλά προτιμώ να έχω όσο μεγαλύτερη αξιοπιστία γίνεται 

Νομίζω πως έχει δίκιο για αυτό με την μέση ο φίλος, χωρίς να ξέρω να το τεκμηριώσω. Τα SYM δεν είναι Κινέζικα είναι Ταιβανέζικα και ίσως VFM σε σχέση κυρίως με Piaggio (που πλέον δεν έχει την ποιότητα που είχε) και Honda (που νομίζω είναι τα πιο ποιοτικά αλλά σε γδέρνουν στο service)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, insaneblyat είπε

τα σκούτερ σκοτώνουν τη μέση;; πρέπει να είσαι ο πρώτος που μου το λέει αυτό. συνήθως ακουω ότι η σέλα ενός σκούτερ είναι πολύ καλύτερη για τη μέση από τις περισσότερες μηχανές 

Ξέρω ότι οι Κινέζοι πλέον είναι ικανοί να προσφέρουν σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές αξιόπιστες προτάσεις αλλά προτιμώ να έχω όσο μεγαλύτερη αξιοπιστία γίνεται 

τι να κάνει η σελα? οι αναρτησεις ειναι το θεμα. για τον συνεπιβάτη τα περισσοτερα σκουτερ ειναι θανατος στη μέση. ο επιβατης την γλυτωνει καπως κυριως στα μεγαλα σκουτερ. οταν λέω την γλυτωνει εννοω οτι παλι θα ποναει και παλι μπορει να τον καταστρεψει.  η συγκριση με μηχανη απλα δεν υπαρχει. αυτα που κοιτας ευχτυχως εχουν καλα αμορτισερ και δεν ειναι τοσο δραματικη η κατασταση αλλα στα λεφτα που ζητανε λογικο ειναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έκανα και εγώ ένα test drive το ADV 350 σήμερα, καθώς έχω μετακομίσει κοντά στο βουνό και όλοι εδώ έχουν scooter. Έχω οδηγήσει μόνο μηχανές μέχρι τώρα (Ninja 250, MT-07). Σε σχέση με το MT-07 μου νομίζω δεν υστερεί σε κάτι, ήταν σε όλα ίδιο και καλύτερο για μέσα στην πόλη. Ίσως τα φρένα να μην είναι τόσο καλά αλλά μάλλον είχε θέμα το συγκεκριμένο που οδήγησα. Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και άλλα τις επόμενες μέρες / βδομάδες. Στην διήθηση ζορίστικα λίγο σε σχέση με το δικό μου αλλα λογικό τι να προλάβεις να μάθεις μέσα σε 30 λεπτά.

p.s Την θέση του scooter ομολογώ δεν την καταλαβαίνω. Καλύτερα να μην είχε τα πλαινά να έβαζες τα πόδια κάτω ή όπως στις μηχανές. Αλλά αυτό μάλλον είναι δικιά μου συνήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Έκανα και εγώ ένα test drive το ADV 350 σήμερα, καθώς έχω μετακομίσει κοντά στο βουνό και όλοι εδώ έχουν scooter. Έχω οδηγήσει μόνο μηχανές μέχρι τώρα (Ninja 250, MT-07). Σε σχέση με το MT-07 μου νομίζω δεν υστερεί σε κάτι, ήταν σε όλα ίδιο και καλύτερο για μέσα στην πόλη. Ίσως τα φρένα να μην είναι τόσο καλά αλλά μάλλον είχε θέμα το συγκεκριμένο που οδήγησα. Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και άλλα τις επόμενες μέρες / βδομάδες. Στην διήθηση ζορίστικα λίγο σε σχέση με το δικό μου αλλα λογικό τι να προλάβεις να μάθεις μέσα σε 30 λεπτά.

p.s Την θέση του scooter ομολογώ δεν την καταλαβαίνω. Καλύτερα να μην είχε τα πλαινά να έβαζες τα πόδια κάτω ή όπως στις μηχανές. Αλλά αυτό μάλλον είναι δικιά μου συνήθεια

τα φρενα τα θυμαμαι πολυ καλα. σιγουρα καλυτερα απο Piaggio. το συγκεκριμενο ενω εχει απλετο χωρο ειναι πολυ φαρδυ +εξατμιση μπουρι σομπας αλλα αν δεν κανεις μανουβρες αναμεσα απο αμαξια δεν σε ενδιαφερει καθολου. ποια πλαινα λες? εκει που πατας περνανε απο κατω οι δοκοι του πλαισιου δεν ειναι ιδιο το πλαισιο οπως οι μοτοσυκλετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, basilis_k6 said:

εκει που πατας περνανε απο κατω οι δοκοι του πλαισιου δεν ειναι ιδιο το πλαισιο οπως οι μοτοσυκλετες.

χαχα ε ναι λογικό από κάπου πρέπει να περνάνε. Απλά είναι πολύ περίεργη η θέση ειδικά για κοντούς. Εντάξει συνήθεια είναι. οι καθρέφτες πάντως είναι πάνω από των αυτοκινήτων οπότε περνάς καλύτερα από ότι περίμενα ανάμεσα από αυτοκίνητα. Θα δω και κανα Yamaha νομίζω είναι και πιο όμορφα απτα Honda. Πάντως έκανα τις διαδρομές που κάνω καθημερινά και ήταν πολύ πιο ξεκούραστα με το scooter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 19/11/2023 στις 6:11 ΜΜ, basilis_k6 είπε

οδηγησε τα. αν ξαναγόραζα θα πηγαινα στο adv μονο και μονο για την εξτρα αναρτηση. η ελλαδα ειναι καροδρομοι και τα σκουτερ σκοτωνουν τη μεση. βασικα αν ξαναγοραζα δεν θα έπερνα καν σκουτερ. 

Συμφωνώ. Δεν υπάρχει χειρότερο για τη μέση. Το λέω βάσει εμπειρίας. Είναι και θέμα μεγέθους τροχού και ανάρτησης.

Τα σκούτερ είναι σχεδόν όλα γκαπα-γκούπα. Αν, δε, πας σε καλύτερες λύσεις να μη βαράνε αλύπητα σπονδυλική, θα τα χρυσοπληρώσεις, όταν με λιγότερα χρήματα αγοράζεις σαφώς ανώτερες λύσεις σε μοτοσυκλέτες (που φυσικά δεν έχουν τα πλεονεκτήματα των σκούτερ, π.χ. κλειστα πόδια, κουβέρτα το χειμώνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...