Προς το περιεχόμενο

Το Switch ξεπέρασε σε πωλήσεις το PS4, όμως η Nintendo βλέπει δύσκολους καιρούς μπροστά της


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, NickTG είπε

Ακόμα δεν έχεις απαντήσει. 

Είχες κάτι άλλο φθηνότερο και δυνατότερο? Ή ίδια τιμή και δυνατότερο? 

Απάντησα. Αν βγάλεις έστω για λίγο τις fanboy παρωπίδες θα καταλάβεις το post μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/02/2023 at 05:56, michael92 said:

Απάντησα. Αν βγάλεις έστω για λίγο τις fanboy παρωπίδες θα καταλάβεις το post μου.

Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα ναι, μπορείς να το πιστεύεις. 

Στο ενδιάμεσο θα περιμένω μια κανονική απάντηση σε αυτό που ρώτησα. 

Ίσως μπορεί να μας δώσει την απάντηση ο @Chocobo που μάλλον την ξέρει και αυτός.

Η ερώτηση για όποιον την ξέχασε δεν ήταν αν είχαμε τσιπάκια σε μικρότερα νανομετρα. 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2023 στις 9:54 ΠΜ, pigos23 είπε

Εχω switch v1 απ τις πρωτες μερες κυκλοφοριας

1 Το οτι παιζεις εσυ τα παραπανω games που ανεφερες δεν σημαινει οτι τα παιζουν ολοι . Οποτε μη γενικευεις ...Οσο παιζω gow τοσο θα παιξω κ odyssey κλπ

2 Τα motion μια χαρα λειτουργουν σε πληροφορω κ στο metroid κ στο breath of the wild που ξαναπαιζω 

3 Εφοσον δεν εχεις την κονσολα πως την λες νταλικα ??? Σε πληροφορω ξανα λοιπον για μενα εχει καλυτερο grip απο το switch κ ειναι πιο ξεκουραστη.Οποτε οταν λεμε κατι καλυτερα να εχουμε εμπειρια κ απ τα δυο μηχανηματα που συζηταμε

Οτι κ να λετε η μαγεια του να εχεις φορητη κονσολα με ολες τις κονσολες μεχρι κ το ps3 στα χερια σου αλλα κ τα steam games , δεν συγκρινεται

Για μενα λοιπον ισχυει αυτο 

Για εσενα κατι αλλο κ σεβαστο. Καλη απολαυση στο switch σου

 

1. Μα και εγω τα παιζω ολα.. Η διαφορα μας ειναι οτι δεν εχω παρει την νταλικα..

2. Ειπα για motion controls σε αλλα games

3. Την εχω δει την κονσολα και την εχω πιασει οπως και την απεριψα και οχι λογω κοστους.. Δεν εχει καλυτερο grip απ το switch. ΑΝ εχεις φροντισει να παρεις περιφερειακα.

4. Εχεις κονσολα που δεν εχει κατι δικο της απο software. Παιζει αποκλειστικα παιχνιδια που βρισκεις αλλου να τα παιξεις και δεν ειναι καθολου μα καθολου value 4 money, επισης η μπαταρια ειναι σκατα.

Οποτε περι ορεξεως ναι και καταλαβαινω τη gadgetoπαρορμηση να το παρει καποιος αλλα μεχρι εκει..

Δε προσφερει τιποτα καινουριο ετσι κ αλλιως. Και αυριο να εξαφανιζοταν δε θα το καταλαβαινε κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, KAKADI said:

Δεν εχει καλυτερο grip απ το switch. ΑΝ εχεις φροντισει να παρεις περιφερειακα.

Η σύγκριση βέβαια γίνεται στο πως είναι τα μηχανήματα από το εργοστάσιο. 

10 hours ago, KAKADI said:

και δεν ειναι καθολου μα καθολου value 4 money

Καθόλου κιόλας?

Για να πάρεις κάτι αντίστοιχο ήθελες πάνω από τα διπλά λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2023 στις 11:14 ΠΜ, michael92 είπε

Το original switch είχε ξεπερασμένο mobile SoC στα 20nm. Την ίδια εποχή ήμασταν στα 16/14nm στα desktop και στα 10nm στο mobile. 3 χρόνια μετά πήγε σε 16nm SoC, όταν ήδη υπήρχαν mobile SoCs στα 7nm. 

Άκυρη σύγκριση. Κανένα mobile τσιπάκι της εποχής δεν έφτανε σε επιδόσεις τον X1 ειδικά σε γραφική δύναμη. Δεν συζητάω καν στα πρακτικά θέματα θερμοκρασιών και αντοχής που όλα τα μηχανήματα της εποχής είτε ψόφησαν είτε λειτουργούν μισά σήμερα. 

Το switch βαράει δυνατά με σχεδόν μηδαμινό ποσοστό αποτυχίας. 

Για να μην αρχίσω να μιλάω και για παιχνίδια που δεν θα έχει νόημα. Πρακτικά σχεδιαστικά και hardwareικα θέματα μιλάω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Άκυρη σύγκριση. Κανένα mobile τσιπάκι της εποχής δεν έφτανε σε επιδόσεις τον X1 ειδικά σε γραφική δύναμη. Δεν συζητάω καν στα πρακτικά θέματα θερμοκρασιών και αντοχής που όλα τα μηχανήματα της εποχής είτε ψόφησαν είτε λειτουργούν μισά σήμερα. 

Το switch βαράει δυνατά με σχεδόν μηδαμινό ποσοστό αποτυχίας. 

Για να μην αρχίσω να μιλάω και για παιχνίδια που δεν θα έχει νόημα. Πρακτικά σχεδιαστικά και hardwareικα θέματα μιλάω. 

Πώς είναι άκυρη η σύγκριση; Γιατί έκανε die shrink η nintendo το 2019 τότε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michael92 είπε

Πώς είναι άκυρη η σύγκριση; Γιατί έκανε die shrink η nintendo το 2019 τότε; 

Οχι για λόγους ισχύς πάντως. Το τσιπ έχει την ίδια δύναμη και μετά το die shrink. 

Έχει πάντως ικανότητα στο να μην απαντάς ή να απαντάς με ερωτήσεις που ξεφεύγουν από αρχικό ερώτημα. 

Φαντάζομαι ότι είναι εύκολο να καταλάβει κανείς γιατί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, NickTG είπε

Η σύγκριση βέβαια γίνεται στο πως είναι τα μηχανήματα από το εργοστάσιο. 

Καθόλου κιόλας?

Για να πάρεις κάτι αντίστοιχο ήθελες πάνω από τα διπλά λεφτά. 

Δεν ειναι καθολου value με την εννοια πως οτι παιζεις εκει το παιζεις και αλλου χωρις να παρεις καθολου το steam deck.

Δεν εχει δικα του παιχνιδια ετσι ωστε να πεισει και τους απιστους που λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Οχι για λόγους ισχύς πάντως. Το τσιπ έχει την ίδια δύναμη και μετά το die shrink. 

Έχει πάντως ικανότητα στο να μην απαντάς ή να απαντάς με ερωτήσεις που ξεφεύγουν από αρχικό ερώτημα. 

Φαντάζομαι ότι είναι εύκολο να καταλάβει κανείς γιατί. 

Οι ερωτήσεις μου δεν ξεφεύγουν καθόλου από το αρχικό ερώτημα. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι μπορούσε να έχει πολύ καλύτερες αρχικές επιδόσεις αν δεν είχε επιλέξει παρωχημένη λιθογραφία αυτό δεν είναι πρόβλημα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, KAKADI said:

Δεν ειναι καθολου value με την εννοια πως οτι παιζεις εκει το παιζεις και αλλου χωρις να παρεις καθολου το steam deck.

Δεν εχει δικα του παιχνιδια ετσι ωστε να πεισει και τους απιστους που λενε.

Δεν θα έλεγα ότι ορίζεται από αυτό το πόσο value for money είναι αλλά ΟΚ. 

Αυτό είναι σχετικό με την οπτική που έχει ο καθένας μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, michael92 είπε

Οι ερωτήσεις μου δεν ξεφεύγουν καθόλου από το αρχικό ερώτημα. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι μπορούσε να έχει πολύ καλύτερες αρχικές επιδόσεις αν δεν είχε επιλέξει παρωχημένη λιθογραφία αυτό δεν είναι πρόβλημα μου...

Γιατί μένεις στην λιθογραφία όταν οι αντίστοιχοι της εποχής arm ήταν ακόμα στους τέσσερις πύρινες ενώ ο X1 οχτώ?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, michael92 είπε

Οι ερωτήσεις μου δεν ξεφεύγουν καθόλου από το αρχικό ερώτημα. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι μπορούσε να έχει πολύ καλύτερες αρχικές επιδόσεις αν δεν είχε επιλέξει παρωχημένη λιθογραφία αυτό δεν είναι πρόβλημα μου...

Και η λιθογραφία είναι πανάκεια νομίζεις; Τα χαρακτηριστικά του Χ1 και οι επιδόσεις του σκοτώνουν τα πάντα εκείνη την εποχή. 

Το παρωχημένη δεν μου λέει τίποτα όταν οι επιδόσεις είναι έτσι και αλλιώς πολύ ανώτερες από τις άλλες προτάσεις. Και πιο αξιόπιστη επίσης οπότε άκυρο εις διπλούν. 

Τώρα που η λιθογραφία δεν είναι πλέον trendy και δεν πιάνει σε εμάς για να δω ποιο θα είναι το επόμενο καρότο που θα βάλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Και η λιθογραφία είναι πανάκεια νομίζεις;

Ναι, ειδικά όταν μιλάμε για φορητές συσκευές. Γιατί νομίζεις ότι δε βλέπουμε πια την ίδια αύξηση επιδόσεων όπως παλιά;

3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Τα χαρακτηριστικά του Χ1 και οι επιδόσεις του σκοτώνουν τα πάντα εκείνη την εποχή. 

Δηλαδή η nintendo δεν μπορούσε να βάλει στο switch τον Tegra X2 που είχε ήδη ανακοινωθεί ένα χρόνο πριν; Απλά ο Tegra X2 απαιτούσε τα 16nm και δεν υπήρχε η δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν τα φτηνιάρικα και αποτυχημένα 20nm.

3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Τώρα που η λιθογραφία δεν είναι πλέον trendy και δεν πιάνει σε εμάς για να δω ποιο θα είναι το επόμενο καρότο που θα βάλεις. 

Δεν πιάνει σε εσάς γιατί νομίζετε ότι η «αρχιτεκτονική» είναι κάτι μαγικό. 

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Γιατί μένεις στην λιθογραφία όταν οι αντίστοιχοι της εποχής arm ήταν ακόμα στους τέσσερις πύρινες ενώ ο X1 οχτώ?

Μη σε ξανακούσω να εκθειάζεις τους M1/M2 της apple, οι οποίοι οφείλουν καθαρά τις επιδόσεις τους στα 5nm της TSMC. :P 

Επεξ/σία από michael92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, michael92 είπε

Μη σε ξανακούσω να εκθειάζεις τους M1/M2 της apple, οι οποίοι οφείλουν καθαρά τις επιδόσεις τους στα 5nm της TSMC. :P 

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως θα ξανακούσεις κάτι που ποτέ δεν άκουσες από εμένα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως θα ξανακούσεις κάτι που ποτέ δεν άκουσες από εμένα? :P

Μη με βάζεις να googlάρω τώρα, θυμάμαι τα posts σου όμως. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...