Προς το περιεχόμενο

Επίδομα 300 ευρώ από ΔΥΠΑ για μακροχρόνια άνεργους (άνω των 5 χρόνων), που έχουν κάνει ΑΣΔ?


petran66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, petran66 είπε

Για το ψηφιακό ατομικό σχ.δράσης κλπ. δε γνωρίζω...

Ενταχτηκες στο ψηφιακο ατομικο σχεδιο δρασης  αλλα δε γνωριζεις τι ισχυει με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, rus είπε

Ενταχτηκες στο ψηφιακο ατομικο σχεδιο δρασης  αλλα δε γνωριζεις τι ισχυει με αυτο?

Έχεις δίκιο! Αλλά το έχω κάνει από το 19 και πρόσφατα έγινε αυτόματα ψηφιακό! Δε μου έχει γίνει από τότε καμιά πρόταση για εργασία, γι αυτό και δε γνωρίζω ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρουμε αν δίνεται ακόμη το επίδομα των 300 ευρώ σε όσους κάνουν ΑΣΔ και πληρούν τις προϋποθέσεις;
Έχω διστάσει να το κάνω γιατί αν και μη οπαδός συνωμοσιολογιών μου φαίνεται λίγο περίεργο να σου κάνουν δώρο, έτσι απλά, 300 ευρώ. Μήπως αν το κάνεις ανοίγει ο δρόμος να σε διαγράψουν πιο εύκολα όπως διερωτάται ο φίλος;

Στις 10/3/2023 στις 12:18 ΜΜ, rus είπε

Το ψηφιακο ατομικο σχεδιο δρασης ειναι αυτο που λενε οτι αν αρνηθεις 3 φορες προταση εργασιας σε πετανε εξω απ τη δυπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, flick είπε

Ξέρουμε αν δίνεται ακόμη το επίδομα των 300 ευρώ σε όσους κάνουν ΑΣΔ και πληρούν τις προϋποθέσεις;
Έχω διστάσει να το κάνω γιατί αν και μη οπαδός συνωμοσιολογιών μου φαίνεται λίγο περίεργο να σου κάνουν δώρο, έτσι απλά, 300 ευρώ. Μήπως αν το κάνεις ανοίγει ο δρόμος να σε διαγράψουν πιο εύκολα όπως διερωτάται ο φίλος;

Η πλατφόρμα είναι ακόμα ανοιχτή, ο πατέρας μου πήρε ήδη τα χρήματα, η μητέρα μου έκανε τώρα αίτηση και περιμένουμε, αν μπουν καλώς.
Ως προς το τυράκι για το θέμα, είναι μάλλον ότι λόγω εκλογικής περιόδου δίνουν κάποια χρήματα από αυτά που μας τρώνε τόσα χρόνια κλασικά και μετά μας φέρνουν χαράτσια για να τα ξαναπάρουν πίσω.
Ως προς τη μανία με την ψηφιοποίηση είναι στα πλαίσια ψηφιοποίησης των πάντων για απόλυτο έλεγχο της κοινωνίας (και όχι με την καλή έννοια με αυτά που έρχονται).
Για τη δε διαγραφή κάποιου από το σύστημα εφόσον αρνηθεί 3 προτάσεις εργασίας, θα ισχύει είτε έχεις ψηφιακό ΑΣΔ είτε όχι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το Ατομικό σχέδιο δράσης. Το είχα κάνει πριν γίνει το ψηφιακό. Λαμβάνω μηνύμα κατά διαστήματα να το μετατρέψω σε ψηφιακό. Το τελευταίο ήταν το εξής:

"Αξιότιμη/ε κυρία/ε,

Είστε εγγεγραμμένη/ος άνεργη/ος στο ψηφιακό μητρώο της ΔΥΠΑ και έχετε καταρτίσει Ατομικό Σχέδιο Δράσης (ΑΣΔ).

Εκκρεμεί η μετατροπή του Ατομικού Σχεδίου Δράσης σας σε ΨΗΦΙΑΚΟ Ατομικό Σχέδιο Δράσης.

Παρακαλούμε να εισέλθετε με κωδικούς TaxisNet στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες (eServices) της ΔΥΠΑ και να επιβεβαιώσετε ή να επικαιροποιήσετε τα στοιχεία του ΑΣΔ σας σε ΨΗΦΙΑΚΟ,

ώστε να μετατραπεί αυτόματα σε Ψηφιακό ΑΣΔ.

Δείτε σχετικές οδηγίες στον ηλεκτρονικό σας λογαριασμό της ΔΥΠΑ (eServices).Σας ενημερώνουμε ότι το ΨΗΦΙΑΚΟ Ατομικό Σχέδιο Δράσης αποτελεί προϋπόθεση για να λαμβάνετε προσφορές θέσεων εργασίας ή/και να συμμετέχετε σε δράσεις ή προγράμματα της ΔΥΠΑ.

Μη μετατροπή του Ατομικού Σχεδίου Δράσης σας σε ΨΗΦΙΑΚΟ ενδέχεται να επιφέρει συνέπειες, σύμφωνα με την υπ’ αρ. 5274/114/27.09.2022 Απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΥΠΑ (ΦΕΚ 5078/Β΄/28.09.2022), όπου εξειδικεύονται οι υποχρεώσεις των ανέργων εγγεγραμμένων στο ψηφιακό μητρώο ΔΥΠΑ."

Δεν έχω κατάλαβει αν είναι υποχρεωτικό-η μετατροπή σε ψηφιακό δηλαδή. Πού ακριβώς το γράφει;

Πριν κάποιους μήνες είχα καλέσει και στο 1555 και ούτε εκείνοι δεν ήξεραν να μου πουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...