Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για OLED monitor


InternalSunshine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, prefuse είπε

Το θέμα είναι αν την τηρεί και όχι αν τάζει. Σε απαιτητικούς χρήστες για hi end επαγγελματικά monitor (που η Dell δεν έχει προϊόντα πέρα από την σειρά UP που δεν ασχολείται κανείς) έχουν υπάρξει πολλά παράπονα και γενικά έχει χάσει την αξιοπιστία της (όπως αντίστοιχα γινεται τώρα και με την asus σε συγκεκριμένα μοντέλα)

 

Ναι γι'αυτό έγραψα ότι θεωρητικά έχει εγγύηση burn in στο άλλο σχόλιο, αν και έχω διαβάσει κάποιους που δεν είχαν θέμα ναι έχει πέσει και η Dell σε αυτό το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο το Quality control ενός brand και άλλο το customer service/support στην αναποδιά που μπορεί να συμβεί. 

Η Dell μεχρι στιγμής σε όσα qd led έχουν πετάξει burn in τα έχει αντικαταστήσει στους consumers με καινούρια. Και όχι, δεν εξετάζουμε υπαιτιότητα του χρήστη εδώ καθώς εγώ και ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να έχει αν θέλει την οθόνη σε στατική εικόνα 24/7 με σοβαρότατο ενδεχόμενο να έχεις φαινόμενα burn in, δεν έχει να κάνει. Aπαξ και είσαι μέσα στην εγγύηση στο αλλάζουν, ειναι ένα γνωστο "κουσουρι" του panel άλλωστε, τι να κάνουμε.

Δεν μπορούμε να κρίνουμε επισης ακόμα πχ  αν φτάνει προς το τέλος της η εγγύηση ποια θα είναι η αντιμετώπιση της Dell καθώς το DW/DWF είναι μόνιτορ που δεν έχουν κλείσει καλά καλά 2 χρόνια στην αγορά. 

Όσο αφορά το Quality Control, επειδη αναφέρθηκε η Asus και η Dell, σίγουρα έχει πέσει και για τους δυο (προσωπική εμπειρία) αλλά τουλάχιστον κάνουν αντικατάσταση. Δεν ειναι Samsung με τα πλαστικά που φεύγουν στα μόνιτορ, αλλά υπάρχει θέμα και σε αυτούς. 

*Οι μητρικές τους βέβαια (σορρυ για το OT αλλά πήρα πάσα) ειδικά για την Asus έχουν πολλά κρούσματα με στραβωμενα pins που έρχονται έτσι απλά (χωρίς να φταίει ο consumer), οποτε video unboxing για να μην σου το παίξουν τρελιτσα. Έχει τύχει σε δυο γνωστούς μου με ASUS mobo btw και μπορω να αναφέρω και το συμβάν με τον γνωστό Jaytwocents (youtuber) που του έστειλαν μητρική με στραβωμενα pinακια. Φαντάσου να μην ήξεραν κιόλας που τα έστελναν...

 

 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Άλλο το Quality control ενός brand και άλλο το customer service/support στην αναποδιά που μπορεί να συμβεί. 

Η Dell μεχρι στιγμής σε όσα qd led έχουν πετάξει burn in τα έχει αντικαταστήσει στους consumers με καινούρια. Και όχι, δεν εξετάζουμε υπαιτιότητα του χρήστη εδώ καθώς εγώ και ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να έχει αν θέλει την οθόνη σε στατική εικόνα 24/7 με σοβαρότατο ενδεχόμενο να έχεις φαινόμενα burn in, δεν έχει να κάνει. Aπαξ και είσαι μέσα στην εγγύηση στο αλλάζουν, ειναι ένα γνωστο "κουσουρι" του panel άλλωστε, τι να κάνουμε.

Δεν μπορούμε να κρίνουμε επισης ακόμα πχ  αν φτάνει προς το τέλος της η εγγύηση ποια θα είναι η αντιμετώπιση της Dell καθώς το DW/DWF είναι μόνιτορ που δεν έχουν κλείσει καλά καλά 2 χρόνια στην αγορά. 

Όσο αφορά το Quality Control, επειδη αναφέρθηκε η Asus και η Dell, σίγουρα έχει πέσει και οι δυο αλλά τουλάχιστον κάνουν αντικατάσταση. Δεν ειναι Samsung με τα πλαστικά που φεύγουν στα μόνιτορ, αλλά υπάρχει θέμα και σε αυτούς. 

*Οι μητρικές τους βέβαια (σορρυ για το OT αλλά πήρα πάσα) ειδικά για την Asus έχει πολλά κρούσματα με στραβωμενα pins που έρχονται έτσι απλά (χωρίς να φταίει ο consumer), οποτε video unboxing για να μην σου το παίξουν τρελιτσα. Έχει τύχει σε δυο γνωστούς μου με ASUS mobo btw και μπορω να αναφέρω και το συμβάν με τον γνωστό Jaytwocents (youtuber) που του έστειλαν μητρική με στραβωμενα pinακια. Φαντάσου να μην ήξεραν κιόλας που τα έστελναν...

 

 

παθων με asus pro art z690, εννοείτε είχα βιντεο unboxing, λογο "επαγγελματικής" μητρικής μου επεστρεψαν τα χρήματα αμεσα πριν ακόμα επιστρέψω την χαλασμένη αλλα αυτο ηταν λόγο amazon (επαγγελματικού λογαριασμού), δεν ξέρω τι θα γινόταν αν απευθυνόμουν στην asus πρωτα. γενικά παντως η asus εχει πάρει την κάτω βολτα και σε Quality control αλλα και σε πολιτικη/αλαζονεία της εταιρείας, δειτε kitguru/gamer nexus

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, firepc είπε

στα χαρτιά ειναι πολύ καλη!

στην πραγματικότητα θα δούμε, οταν και αν, την κάνει κανενα αξιόπιστο site review. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1000 nits παντως δεν βγαζει ουτε το δικο μου που εχει ψυκτρα στο καλιμπραρισμενο 6500k mode αρα δεν το κοβω να τα πιανει με τπτ το παραπανω..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...