Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για OLED monitor


InternalSunshine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eνταξει τωρα που ανεβασες την φωτο ειδα τι προσπαθουσες να περιγραψεις σαν ροζ.

Εισαι ατυχος γιατι επεσες σε ελλατωματικο,ετσι ημουν και εγω ατυχος με το 3821dw το οποιο το ειχα κανει και εγω rma..

Εμεις που εχουμε οι πιο πολλοι το τελευταιο revision με το 103 firmware εχουμε το κλασσικο γκριζαρισμα που κανει οταν το δωματιο εχει πολυ φως.

Επειδη ειχα για μερικους μηνες το 3821dw θα σου πω χωρις υπερβολη οτι το qd oled δεν μπορει να συγκριθει σε ποιοτητα εικονας μαζι του σε κανεναν τομεα.

Εκει που υστερει ειναι στο μεγεθος του πανελ διοτι με το 38αρι εχεις πιο πολυ καθετη επιφανεια που εγω το θεωρω μεγαλο συν,οπως επισης και στην φωτεινοτητα που δεν ειναι τοσο υψηλη.

Οταν θα σου ερθει το νεο πανελ με το καλο χωρις προβλημα πιστευω οτι θα αναθεωρησεις την αποψη σου..

 

Οκ, οποτε το δικο σου δεν εχει τετοιο θεμα...

Τα χρωματα στο 3821 ηταν φανταστικα,η φωτεινότητα το μεγεθος super , απο το contrast δεν ειχα παράπονο, αλλα τα μαυρα ειναι εκει που δεν υπαρχει καμια σύγκριση με το 3423.

Το αλλο που με χαλαει με το 3423 ειναι το HDR , στα 1000 βλέπω χαμηλότερη φωτεινότητα στα highlight απο οτι στο 400 που εχω καταλήξει να δουλευω, επισεις τα χρωματα ειναι ξεπλυμένα και σαν λυση εδωσα απο το nvidia control panel +57 digital vibrance και +60 contrast.

H οθονη ειναι καλιμπραρισμενη με I1 display pro και η χρωματική πιστότητα ειναι οκ αλλα οχι κατι το εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, angel_fot είπε

Οκ, οποτε το δικο σου δεν εχει τετοιο θεμα...

Τα χρωματα στο 3821 ηταν φανταστικα,η φωτεινότητα το μεγεθος super , απο το contrast δεν ειχα παράπονο, αλλα τα μαυρα ειναι εκει που δεν υπαρχει καμια σύγκριση με το 3423.

Το αλλο που με χαλαει με το 3423 ειναι το HDR , στα 1000 βλέπω χαμηλότερη φωτεινότητα στα highlight απο οτι στο 400 που εχω καταλήξει να δουλευω, επισεις τα χρωματα ειναι ξεπλυμένα και σαν λυση εδωσα απο το nvidia control panel +57 digital vibrance και +60 contrast.

H οθονη ειναι καλιμπραρισμενη με I1 display pro και η χρωματική πιστότητα ειναι οκ αλλα οχι κατι το εξαιρετικό.

Nμζ το πανελ που εχεις ευθυνεται για την εικονα που βλεπεις,γιατι εγω σιγουρα δεν εχω την ιδια εμπειρια με εσενα.

Εγω θεωρω τα χρωματα του qd oled υπεροχα σε βαθμο τετοιο που εχω βαλει την lg c2 μου (που χρησιμοποιω κυριως τον τελευταιο χρονο) σε δευτερη μοιρα παροτι που θυσιαζω την αναλυση.

Βλεπω στο qd oled αποχρωσεις χρωματων που απλα δεν ειχα δει ξανα στις woled και πιστευω ακραδαντα οτι συνεισφερει σε αυτο η ελλειψη το λευκου sub pixel..

Και ειμαι καποιος που εχει στην κατοχη του 5 διαφορετικα μοντελα της LG apo to 2016 εως σμρ.

Το Hdr ειναι απο αλλον πλανητη σε σχεση με τις woled μου και σιγουρα τα highlights που βλεπω εγω ειναι εντονα αλλα εχω προσεξει οτι στο true black 400 υπαρχει λιγο πιο μεγαλη αντιθεση σε σκηνες που ειναι πιο σκοτεινες η που υπαρχουν πολλες σκιασεις.

Δεν εχω πειραξει καθολου τις ρυθμισεις του πανελ γιατι το θεωρω πολυ αξιοπρεπες καλιμπραρισμενο απο το εργοστασιο.

Το μονο που εχω καλιμπραρει εγω ειναι το HDR στα windows 11 μεσω του calibration tool της Microsoft..

Βλεπεις δεν μπαινω καν στον κοπο να το συγκρινω με το 3821 το οποιο δεν αντεξα και το πουλησα μετα απο μερικους μηνες γιατι δεν με τραβαγε καθολου η εικονα που μου εδινε.

Ειδικα σε HDR...

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, optimus prime είπε

Nμζ το πανελ που εχεις ευθυνεται για την εικονα που βλεπεις,γιατι εγω σιγουρα δεν εχω την ιδια εμπειρια με εσενα.

Εγω θεωρω τα χρωματα του qd oled υπεροχα σε βαθμο τετοιο που εχω βαλει την lg c2 μου (που χρησιμοποιω κυριως τον τελευταιο χρονο) σε δευτερη μοιρα παροτι που θυσιαζω την αναλυση.

Βλεπω στο qd oled αποχρωσεις χρωματων που απλα δεν ειχα δει ξανα στις woled και πιστευω ακραδαντα οτι συνεισφερει σε αυτο η ελλειψη το λευκου sub pixel..

Και ειμαι καποιος που εχει στην κατοχη του 5 διαφορετικα μοντελα της LG apo to 2016 εως σμρ.

Το Hdr ειναι απο αλλον πλανητη σε σχεση με τις woled μου και σιγουρα τα highlights που βλεπω εγω ειναι εντονα αλλα εχω προσεξει οτι στο true black 400 υπαρχει λιγο πιο μεγαλη αντιθεση σε σκηνες που ειναι πιο σκοτεινες η που υπαρχουν πολλες σκιασεις.

Δεν εχω πειραξει καθολου τις ρυθμισεις του πανελ γιατι το θεωρω πολυ αξιοπρεπες καλιμπραρισμενο απο το εργοστασιο.

Το μονο που εχω καλιμπραρει εγω ειναι το HDR στα windows 11 μεσω του calibration tool της Microsoft..

Βλεπεις δεν μπαινω καν στον κοπο να το συγκρινω με το 3821 το οποιο δεν αντεξα και το πουλησα μετα απο μερικους μηνες γιατι δεν με τραβαγε καθολου η εικονα που μου εδινε.

Ειδικα σε HDR...

Έχω το ίδιο πάνελ (σε Samsung OLED G8) καθώς και LG (C1 48 & C2 42) και προσωπικά δεν βρίσκω αυτές τις τρομερές διαφορές στα χρώματα και στο HDR, πάνω κάτω το ίδιο μου φαίνονται, πανέμορφα και τα δύο πάνελ.

Νομίζω ότι σε QD-OLED τα χρώματα είναι λίγο over saturated αλλά ίσως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, InternalSunshine είπε

Έχω το ίδιο πάνελ (σε Samsung OLED G8) καθώς και LG (C1 48 & C2 42) και προσωπικά δεν βρίσκω αυτές τις τρομερές διαφορές στα χρώματα και στο HDR, πάνω κάτω το ίδιο μου φαίνονται, πανέμορφα και τα δύο πάνελ.

Νομίζω ότι σε QD-OLED τα χρώματα είναι λίγο over saturated αλλά ίσως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις.

Σαφως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις που επιλεγει ο καθένας μας. Στο creator's mode π.χ είναι ελαφρως υποκορεσμενα τα χρώματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, optimus prime είπε

Nμζ το πανελ που εχεις ευθυνεται για την εικονα που βλεπεις,γιατι εγω σιγουρα δεν εχω την ιδια εμπειρια με εσενα.

Εγω θεωρω τα χρωματα του qd oled υπεροχα σε βαθμο τετοιο που εχω βαλει την lg c2 μου (που χρησιμοποιω κυριως τον τελευταιο χρονο) σε δευτερη μοιρα παροτι που θυσιαζω την αναλυση.

Βλεπω στο qd oled αποχρωσεις χρωματων που απλα δεν ειχα δει ξανα στις woled και πιστευω ακραδαντα οτι συνεισφερει σε αυτο η ελλειψη το λευκου sub pixel..

Και ειμαι καποιος που εχει στην κατοχη του 5 διαφορετικα μοντελα της LG apo to 2016 εως σμρ.

Το Hdr ειναι απο αλλον πλανητη σε σχεση με τις woled μου και σιγουρα τα highlights που βλεπω εγω ειναι εντονα αλλα εχω προσεξει οτι στο true black 400 υπαρχει λιγο πιο μεγαλη αντιθεση σε σκηνες που ειναι πιο σκοτεινες η που υπαρχουν πολλες σκιασεις.

Δεν εχω πειραξει καθολου τις ρυθμισεις του πανελ γιατι το θεωρω πολυ αξιοπρεπες καλιμπραρισμενο απο το εργοστασιο.

Το μονο που εχω καλιμπραρει εγω ειναι το HDR στα windows 11 μεσω του calibration tool της Microsoft..

Βλεπεις δεν μπαινω καν στον κοπο να το συγκρινω με το 3821 το οποιο δεν αντεξα και το πουλησα μετα απο μερικους μηνες γιατι δεν με τραβαγε καθολου η εικονα που μου εδινε.

Ειδικα σε HDR...

Θα συμφωνήσω σχετικα με το LG C2 που τις ειχα μαζι στο γραφείο για λιγες μερες, τα χρωματα στο LG ειναι ξεπλυμενα σε σχεση με την alienware , οτι να προσπαθησα να κανω δεν μπορεσα να τα διορθώσω, ιδίως το SDR της LG ειναι η μερα με την νυχτα σε σχεση με την Alienware , επίσης για καποιο λογω που δεν μπορω να εξηγήσω, ενω εχουν το ιδιο PPI στην Alienware η συνολική εμπειρία θεασης ειναι καλύτερη , στην LG με ενοχλούσε το μεγεθος της κουκιδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, InternalSunshine είπε

Έχω το ίδιο πάνελ (σε Samsung OLED G8) καθώς και LG (C1 48 & C2 42) και προσωπικά δεν βρίσκω αυτές τις τρομερές διαφορές στα χρώματα και στο HDR, πάνω κάτω το ίδιο μου φαίνονται, πανέμορφα και τα δύο πάνελ.

Νομίζω ότι σε QD-OLED τα χρώματα είναι λίγο over saturated αλλά ίσως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις.

Δλδ δεν εχεις παρατηρησει εσυ π.χ οσο καιρο εχεις το qd oled οτι το λευκο χρωμα δεν φαινεται τοσο φωτεινο οπως στην woled?

Σου φερνω ενα παραδειγμα που κανει μπαμ..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, angel_fot είπε

Σε καποιο review που ειχα δει , ελεγε οτι εχει νεο rev που το εδειχνε σε σχεση με το δικο μας και ηταν πραγματικα μαυρο..

Οποτε την εκανα RMA και τους εστειλα φωτο που πραγματι η οθονη ειναι ενα χάλι την μερα , τουλαχιστον στο σαλονι μου που ειναι φωτινο ειναι απαράδεχτη.

Μετα την φωτο που τους εστειλα προχώρησε κανονικα σε αντικατάσταση dell , δεν ξερω τι θα ερθει αλλα την εχω βαλει αγγελια να την δωσω σφραγισμενη.

Για μια εβδομαδα ειχα στο γραφειο την LG c2 και την aw3423 ώστε να αποφασίσω ποια να κρατήσω. Τελικά ακομα το σκέφτομαι εχει η καθε μια τα θετικα και τα αρνητικά της.

Για να ειμαι ειλικρινείς μετάνιωσα που πουλησα την AW3821 και πηρα την AW3423 δεν με εντυπωσίασε οσο περίμενα, η OLED τεχνολογια θελει ακομα δουλεια.. 

unnamed.jpg

Νόμιζα υπερβάλεις πριν δω την φώτο. Όντως φαίνεται χάλι.

Την οθόνη την έχω από οκτώβριο, δεν έχω από τα πρώτα batches σίγουρα (fw 103) αλλά ούτε και από τα τελευταία, εμένα πιο πολύ γκρι γίνεται με λίγο μωβ στο πολύ φως, όχι από λάμπα κλπ. Σίγουρα όχι όπως εσένα αλλά μαύρο δεν έχεις, έτσι είναι. Βέβαια δεν με απασχολεί ούτε αυτό το λίγο γιατί έχω σκοτάδι.

Κανένα θέμα στο HDR400/1000, color profile δε νομίζω πως παίζει ρόλο σε HDR άλλα έχω αφήσει το sRGB για SDR. Σε 3080ti που επίσης δεν έχω πειράξει τίποτα χρωματικά από το panel. 60% brightness, 2.6 gamma, creators sRGB. BetterClearTypeTuner RGB 2000 για τα fonts. 

Βίντεο παίζω με mpc-hc μέσω MPC Video Renderer για HDR passthrough (ανοίγει και μόνο του το HDR). Windows 10 οπότε δεν έχω SDR calibration για desktop και αναγκαστικά το ανοίγω χειροκίνητα ανάλογα το game.

Είναι πραγματικά απίστευτο panel ειδικά σε HDR! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, optimus prime είπε

Δλδ δεν εχεις παρατηρησει εσυ π.χ οσο καιρο εχεις το qd oled οτι το λευκο χρωμα δεν φαινεται τοσο φωτεινο οπως στην woled?

Σου φερνω ενα παραδειγμα που κανει μπαμ..

Εμένα προσωπικά πάνω κάτω το ίδιο μου φαίνονται τα δύο πάνελ από άποψη ποιότητας εικόνας. Συγκεκριμένα στο λευκό δεν πρόσεξα να πω την αλήθεια.

Μια LG C2 42" αυτή την στιγμή είναι καλύτερο VFM από τις QD-OLED. Άσε που μπορείς να την ρυθμίσεις να παίζει 21:9 μέσο game optimizer.

Μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι το WOLED panel είναι καλύτερο απο QD-OLED αλλά ότι είναι καλύτερη αγορά αυτή την στιγμή λόγο της τιμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, InternalSunshine είπε

Εμένα προσωπικά πάνω κάτω το ίδιο μου φαίνονται τα δύο πάνελ από άποψη ποιότητας εικόνας. Συγκεκριμένα στο λευκό δεν πρόσεξα να πω την αλήθεια.

Μια LG C2 42" αυτή την στιγμή είναι καλύτερο VFM από τις QD-OLED. Άσε που μπορείς να την ρυθμίσεις να παίζει 21:9 μέσο game optimizer.

Μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι το WOLED panel είναι καλύτερο απο QD-OLED αλλά ότι είναι καλύτερη αγορά αυτή την στιγμή λόγο της τιμής.

Εαν δεν μπορεις να δεις διαφορες καλυτερα να μην ξοδευεις τοσα λεφτα για τετοιες οθονες.

Κριμα ειναι και κανεις κακο και στην τσεπη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το QD-OLED μήπως έχει λίγο υπερκορεσμένα χρώματα ; Κάποιοι εντυπωσιάζονται από τα φανταχτερά-ψεύτικα χρώματα(που τα έχει η Samsung κυρίως) όμως δεν είναι lifelike. Προσωπικά θέλω lifelike εικόνα και όχι ψευτο-ουάου χρώματα.

Όσο για το HDR, τα σπάει όταν το implementation είναι καλό αλλά δυστυχώς ακόμα και σήμερα λίγα παιχνίδια έχουν σωστό HDR. Πρέπει να κατασταλάξουν και οι εταιρείες αν θα μείνει το Dolby Vision ή το HDR10+, το DV είναι ανώτερο και θεωρώ ότι αυτό πρέπει να μείνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το QD-OLED μήπως έχει λίγο υπερκορεσμένα χρώματα ; Κάποιοι εντυπωσιάζονται από τα φανταχτερά-ψεύτικα χρώματα(που τα έχει η Samsung κυρίως) όμως δεν είναι lifelike. Προσωπικά θέλω lifelike εικόνα και όχι ψευτο-ουάου χρώματα.

Όσο για το HDR, τα σπάει όταν το implementation είναι καλό αλλά δυστυχώς ακόμα και σήμερα λίγα παιχνίδια έχουν σωστό HDR. Πρέπει να κατασταλάξουν και οι εταιρείες αν θα μείνει το Dolby Vision ή το HDR10+, το DV είναι ανώτερο και θεωρώ ότι αυτό πρέπει να μείνει.

Αυτο που λες για το HDR ισχυει, δεν εχει τοσο καλη ενσωματωση στα pc, απο τα παιχνιδια που εχω εγκατεστημενα μονο στο Cyberpunk και στο Hitman εχω δει ωραια αποτελεσματα, για τα windows δεν το συζητω καν. Σε οτι αφορα στον κορεσμο των χρωματων τωρα, εχει να κανει να με το mode που επιλεγεις, στο creator's SRGB mode τα χρωματα ειναι και ελαφρως υποκορεσμενα οπως εχω ξαναγραψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το QD-OLED μήπως έχει λίγο υπερκορεσμένα χρώματα ; Κάποιοι εντυπωσιάζονται από τα φανταχτερά-ψεύτικα χρώματα(που τα έχει η Samsung κυρίως) όμως δεν είναι lifelike. Προσωπικά θέλω lifelike εικόνα και όχι ψευτο-ουάου χρώματα.

Εχει πολυ μεγαλυτερο gamut coverage απο τις woled..

Εαν δεν θες να το χρησιμοποιησεις ολο γιατι π.χ εισαι φωτογραφος οπου εκει θες ακριβεια περνας το iccp profile της Dell και κλειδωνεις το μονιτορ στο srgb φασμα.

Lifelike εικονα μπορεις να εχεις σε ταινιες π.χ,σε games δεν μπορεις με κανενα μονιτορ/tv γιατι αυτα τα φτιαχνουν με υπερκορεσμενα χρωματα επιτηδες.

2 λεπτά πριν, kostiger είπε

στο creator's SRGB mode τα χρωματα ειναι και ελαφρως υποκορεσμενα οπως εχω ξαναγραψει. 

Εχεις περασει το iccp profile της Dell?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εχει πολυ μεγαλυτερο gamut coverage απο τις woled..

Εαν δεν θες να το χρησιμοποιησεις ολο γιατι π.χ εισαι φωτογραφος οπου εκει θες ακριβεια περνας το iccp profile της Dell και κλειδωνεις το μονιτορ στο srgb φασμα.

Lifelike εικονα μπορεις να εχεις σε ταινιες π.χ,σε games δεν μπορεις με κανενα μονιτορ/tv γιατι αυτα τα φτιαχνουν με υπερκορεσμενα χρωματα επιτηδες.

Εχεις περασει το iccp profile της Dell?

Οχι, εν τελει επαψα να χρησιμοποιω τo στοκ srgb mode εχω καταληξει στο custom color οπως το προτεινει το Rtings σε  ελαφρως χαμηλοτερο επιπεδο φωτεινοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kostiger είπε

Οχι, εν τελει επαψα να χρησιμοποιω τo στοκ srgb mode εχω καταληξει στο custom color οπως το προτεινει το Rtings σε  ελαφρως χαμηλοτερο επιπεδο φωτεινοτητας.

Εαν κανεις επαγγελματικη χρηση η εστω εαν δεν θες να το χρησιμοποιεις με τις πληρες δυνατοτητες του οπως εγραψα παραπανω περασε το.

Εγω το αγορασα για gaming και θελω να το δουλευω στο πληρες gamut του..

Δεν θελω να το πετσοκοβω το μονιτορ για να εχω ακριβεια στα χρωματα,θελω ολη την γκαμα χρωματων που μπορει να δωσει..

Εαν ημουν επαγγελματιας π.χ θα επαιρνα benq και οχι allienware...

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Εαν κανεις επαγγελματικη χρηση η εστω εαν δεν θες να το χρησιμοποιεις με τις πληρες δυνατοτητες του οπως εγραψα παραπανω περασε το.

Εγω το αγορασα για gaming και θελω να το δουλευω στο πληρες gamut του..

Δεν θελω να το πετσοκοβω το μονιτορ για να εχω ακριβεια στα χρωματα,θελω ολη την γκαμα χρωματων που μπορει να δωσει..

Εαν ημουν επαγγελματιας π.χ θα επαιρνα benq και οχι allienware...

Δεν κανω επαγγελματικη χρηση, δεν μου αρεσουν ωστοσο οι υπερτονισμοι ουτε στον ηχο ουτε στην εικονα. Δοκιμασε αν δεν το εχεις ηδη κανει και το προφιλ που σου λεω, για μενα ειναι τοσο οσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...