Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για OLED monitor


InternalSunshine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, InternalSunshine είπε

Ο early adopter πάντως θα έχει και την πεντακάθαρη, ζωντανή εικόνα με τα εκπληκτικά μαύρα πριν από τον άλλον που θα περιμένει 2-3 χρόνια να ωριμάσει η τεχνολογία.

 

Αυτό μόνο στον παραμυθένιο κόσμο του μάρκετινγκ υπάρχει. Κάθε χρονιά γίνονται μικρές βελτιώσεις και αν παρακολουθεί κανείς έγκυρους reviews, οι περισσότεροι προτείνουν τα προηγούμενα μοντέλα αφού συνήθως γίνεται ξεστοκαρισμα για τα νέα, συνήθως αρκετά ακριβότερα, μοντέλα με τις (συνήθως) ελάχιστες βελτιώσεις που μόνο αν τις έχει κάνεις side by side, μπορεί να τις εντοπίσει.

ο Caleb που είχε side by side qd OLED και OLED, επέλεξε OLED αλλά κάθε λεπτό τόνιζε ότι και οι 2 είναι εξαιρετικές με κάθε μία να έχει τα + και -, ενώ επειδή δεν είχε και ένα reference panel, όπως τα Sony bvm που δανείζεται ο Vincent, δεν μπορούσε να πει ποια από τις 2 είναι πιο σωστή χρωματικά. Αν δεν μπορεί ο Caleb με τόσα χρόνια εμπειρία φαντάσου τους insomniacs και το απλό κοινό.

Κοινώς και οι 2 συμφωνούν ότι η καλύτερη αγορά, αν λαμβάνουμε υπόψη τα χρήματα, είναι "την πιο φθηνή που θα βρούμε". 

Αν βάλουν όλους του νήματος εδώ, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, ενα blind test όλες αυτές τις οθόνες που αναφέρθηκαν, κανένας δεν θα βρει ποια είναι ποια ακριβώς, αν πχ είναι 4-5 OLED ακόμα και από 1-2 χρονιες πίσω και όχι μόνο 2 OLED όπου οι πιθανότητες να το πετύχει κάποιος είναι 50-50.

Ενώ οι περισσότεροι (όπως συνήθως συμβαίνει) είναι λογικό να προτιμήσουν την πιο φωτεινή με τα πιο oversaturated colors και ας είναι τελείως off από τα standard, ειδικά αν δεν υπάρχει εμπειρία. 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/5/2023 στις 8:08 ΜΜ, optimus prime είπε

Εγω σμρ αγορασα το PG27AQDM,εαν καποιον τον ενδιαφερει μπορω σε μερικες μερες να του μεταφερω τις εντυπωσεις μου..

ROG Swift OLED PG27AQDM | ROG Swift OLED PG27AQDM | Gaming Monitors|ROG - Republic of Gamers|ROG Global (asus.com)

Από πού αν επιτρέπεται; Βλέπω ότι ενώ Αμερική είναι στην ίδια τιμή με το lg εδώ Ευρώπη είναι αισθητά πιο ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Jts είπε

Από πού αν επιτρέπεται; Βλέπω ότι ενώ Αμερική είναι στην ίδια τιμή με το lg εδώ Ευρώπη είναι αισθητά πιο ακριβό.

Ειναι επισημος μεταπωλητης..

Πρεπει να το εβγαλε απο την λιστα,ισως να ειχε ενα κομματι και το πηρα εγω..

e-Gate.gr: Καλώς ήρθες στην πύλη της τεχνολογίας.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ειναι επισημος μεταπωλητης..

Πρεπει να το εβγαλε απο την λιστα,ισως να ειχε ενα κομματι και το πηρα εγω..

e-Gate.gr: Καλώς ήρθες στην πύλη της τεχνολογίας.

Ναι μάλλον το είχε, γιατί στο google φαίνεται. Βλέπω ότι και άλλα στο εξωτερικό λένε available από μέσα Ιουνίου οπότε μάλλον θα φέρουν περισσότερα σιγά σιγά.

Καλορίζικο, πιστεύω μαζί με τα ultrawide qd-oleds είναι τα καλύτερα μόνιτορς για gaming.

Εγώ παίζω τα περισσότερα με χειριστήριο σε 55αρα oled, αλλά ήθελα και ένα μικρότερο για το γραφείο με πληκτρολόγιο+ποντίκι. Είναι άλλη εμπειρία τελείως στο gaming από ips.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Jts είπε

Καλορίζικο, πιστεύω μαζί με τα ultrawide qd-oleds είναι τα καλύτερα μόνιτορς για gaming.

Εγώ παίζω τα περισσότερα με χειριστήριο σε 55αρα oled, αλλά ήθελα και ένα μικρότερο για το γραφείο με πληκτρολόγιο+ποντίκι. Είναι άλλη εμπειρία τελείως στο gaming από ips.

Ευχαριστω φιλε,και εγω εχω σαν κυριως μονιτορ μια 48αρα c2 αλλα μετα απο τοσα χρονια εχοντας το pc σε μεγαλες οθονες πλεον τα ματια μου κουραζονται και για αυτο πηρα το qd oled.

Ειναι πολυ ξεκουραστη οθονη,μπορεις να καθεσαι ωρες ατελειωτες μπροστα της και να μην νοιωθεις δυσφορια.

Tωρα το Asus το θελω για συγκεκριμενη χρηση ,με βολευει στην μεταφορα επειδη ειναι ελαφρυ 7kg και μικρο.

40 λεπτά πριν, Jts είπε

Ναι μάλλον το είχε, γιατί στο google φαίνεται. Βλέπω ότι και άλλα στο εξωτερικό λένε available από μέσα Ιουνίου οπότε μάλλον θα φέρουν περισσότερα σιγά σιγά.

Μου εστειλαν email το απογευμα,αυριο θα το εχουν στα χερια τους απο τον προμηθευτη και θα μου το στειλουν αμεσα.

Ο Κωτσοβολος το εχει για παραγγελια εντος 15 ημερων.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Ευχαριστω φιλε,και εγω εχω σαν κυριως μονιτορ μια 48αρα c2 αλλα μετα απο τοσα χρονια εχοντας το pc σε μεγαλες οθονες πλεον τα ματια μου κουραζονται και για αυτο πηρα το qd oled.

Ειναι πολυ ξεκουραστη οθονη,μπορεις να καθεσαι ωρες ατελειωτες μπροστα της και να μην νοιωθεις δυσφορια.

Tωρα το Asus το θελω για συγκεκριμενη χρηση ,με βολευει στην μεταφορα επειδη ειναι ελαφρυ 7kg και μικρο.

Μου εστειλαν email το απογευμα,αυριο θα το εχουν στα χερια τους απο τον προμηθευτη και θα μου το στειλουν αμεσα.

Ο Κωτσοβολος το εχει για παραγγελια εντος 15 ημερων.

Οκ, ναι εγώ έχω περίεργο setup, έχω το γραφείο στο υπνοδωμάτιο και έχω την τηλεόραση για ταινιες-σειρες, αλλά και controller-games(συνδεδεμένη στο PC) στο κρεβάτι 🤣.

Οπότε την έχω σε σωστή απόσταση για χειριστήριο και δεν με κουράζει, αλλά δεν βολεύει να παίξω με πληκτρολόγιο.

Οπότε περιμένω να δω πω θα χτυπήσω και μια για το γραφείο.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jts είπε

Οκ, ναι εγώ έχω περίεργο setup, έχω το γραφείο στο υπνοδωμάτιο και έχω την τηλεόραση για ταινιες-σειρες, αλλά και controller-games(συνδεδεμένη στο PC) στο κρεβάτι 🤣.

Eτσι ημουν εγω για 2 χρονια,απο το 2016 εως το 2018,απο εκει και περα καταντησε κουραστικο συνεχεια  ξαπλα στο κρεββατι για αυτο και μεταφερθηκα σε γραφειο.

Τα μονιτορ,ειδικα τα high end δεν ειναι σαν τις τηλεορασεις,την επεξεργασια της εικονας την κανουν με τετοιο τροπο ωστε να ειναι πιο ''φιλικη'' για τα ματια.

Οι τηλεορασεις απο την αλλη δεν δινουν βαση σε αυτο τον τομεα παρολο που τα τελευταια χρονια εχουν βαλει blue light επιλογη δεν ειναι το ιδιο πετυχημενη οπως σε αυτα τα μονιτορ.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως προσοχή λίγο με το qd της Alienware , στο dota community διαβαζω για θεματακια burn in σε 6μηνο. Βέβαια μιλάμε για καμένους που ρίχνουν 4ωρο και 8ωρο καθημερινά με static elements στο παιχνιδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, optimus prime είπε

Eτσι ημουν εγω για 2 χρονια,απο το 2016 εως το 2018,απο εκει και περα καταντησε κουραστικο συνεχεια  ξαπλα στο κρεββατι για αυτο και μεταφερθηκα σε γραφειο.

Τα μονιτορ,ειδικα τα high end δεν ειναι σαν τις τηλεορασεις,την επεξεργασια της εικονας την κανουν με τετοιο τροπο ωστε να ειναι πιο ''φιλικη'' για τα ματια.

Οι τηλεορασεις απο την αλλη δεν δινουν βαση σε αυτο τον τομεα παρολο που τα τελευταια χρονια εχουν βαλει blue light επιλογη δεν ειναι το ιδιο πετυχημενη οπως σε αυτα τα μονιτορ.

Κοίτα νομίζω οι oled τηλεοράσεις με τα oled monitors, έχουν πολύ μικρές διαφορές σε αυτό το κομμάτι, ειδικά σε game mode ο επεξεργαστής εικόνας δεν κάνει πολλά για low latency.

Πάντως στην τηλεόραση εγώ δεν έχω θέμα, ούτως η άλλως αυτά που παίζω στην tv είναι το console ports, που είναι σχεδιασμένα να παιζονται έτσι.

47 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάντως προσοχή λίγο με το qd της Alienware , στο dota community διαβαζω για θεματακια burn in σε 6μηνο. Βέβαια μιλάμε για καμένους που ρίχνουν 4ωρο και 8ωρο καθημερινά με static elements στο παιχνιδι. 

Κάπου είχα δει και εγώ αναφορές για burn in στην μπάρα των windows, αλλά λέει φαινόταν μόνο αν είχες φουλ γκρι ή κάτι τέτοιο, όχι σε κανονική χρήση.

Η Dell βέβαια θεωρητικά έχει 3 χρόνια εγγύηση burn in, τώρα στην πράξη δεν ξέρω αν σου πουν μα και μου.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jts είπε

Κοίτα νομίζω οι oled τηλεοράσεις με τα oled monitors, έχουν πολύ μικρές διαφορές σε αυτό το κομμάτι, ειδικά σε game mode ο επεξεργαστής εικόνας δεν κάνει πολλά για low latency.

Δεν εχει καμμια σχεση αυτο που σου εγραψα εγω με αυτο που μου απαντησες.

Εγω σου μιλησα για το πως φιλτραρουν την εικονα ωστε να μην παιρνεις ολο αυτο το μπλε φως που κουραζει τα ματια και με την παροδο του χρονου σου μειωνει και την οραση σε εναν βαθμο..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά!!! Βγήκε το νέο firmware για το DWF! Και επιτέλους λειτουργεί σωστά το HDR1000!!! 🤩 Το έχω τεσταρει σε αρκετά videos και στο cyberpunk, μέχρι στιγμής όλα καλά και φωτεινότερα highlights χωρίς να καταστρέφει τα συνολικά χρώματα. Καμία σχέση με πριν. 

Επεξ/σία από TsAkira
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2023 στις 11:23 ΠΜ, Jts είπε

Η Dell βέβαια θεωρητικά έχει 3 χρόνια εγγύηση burn in, τώρα στην πράξη δεν ξέρω αν σου πουν μα και μου.

Καμμια εταιρια δεν δινει εγγυηση για burn in. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, logica1 είπε

Καμμια εταιρια δεν δινει εγγυηση για burn in. 

Κανείς λάθος εδώ, η Dell δίνει.

Αν δεις γράφει 3 year warranty including burn in.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Jts είπε

 

Κανείς λάθος εδώ, η Dell δίνει.

Αν δεις γράφει 3 year warranty including burn in.

Το θέμα είναι αν την τηρεί και όχι αν τάζει. Σε απαιτητικούς χρήστες για hi end επαγγελματικά monitor (που η Dell δεν έχει προϊόντα πέρα από την σειρά UP που δεν ασχολείται κανείς) έχουν υπάρξει πολλά παράπονα και γενικά έχει χάσει την αξιοπιστία της (όπως αντίστοιχα γινεται τώρα και με την asus σε συγκεκριμένα μοντέλα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, prefuse είπε

Το θέμα είναι αν την τηρεί και όχι αν τάζει. Σε απαιτητικούς χρήστες για hi end επαγγελματικά monitor (που η Dell δεν έχει προϊόντα πέρα από την σειρά UP που δεν ασχολείται κανείς) έχουν υπάρξει πολλά παράπονα και γενικά έχει χάσει την αξιοπιστία της (όπως αντίστοιχα γινεται τώρα και με την asus σε συγκεκριμένα μοντέλα)

 

Έχω γνωστό απο εξωτερικό, ο οποίος έχει το DW και του έβγαλε burn in. Ο ίδιος παραδέχεται οτι έφταιγε γιατί είχε όλες τις ρυθμίσεις στο τέρμα, το άφηνε ανοιχτό κλπ. Η Dell του την αντικατέστησε με καινούρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...