Προς το περιεχόμενο

Δεν bootarei ο καινούργιος υπολογιστής


Lefteris27
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από letni,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Lefteris27 είπε

Η ψύκτρα σωστά κουμπωμένη, δεν δουλεύει τίποτα ούτε καν τα φανακια, μόνο τα 4 λεντακια της μητρικής ανάβουν μόλις πατάω το κουμπί του Τροφοδοτικού! Το dp πάνω στην κάρτα βεβαίως! 

Τσέκαρε και το start button ότι είναι συνδεδεμένο στα σωστά πινακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς, τσέκαρε ότι οι RAM είναι στις σωστές θέσεις. Το εγχειρίδιο της μητρικής σου λέει ξεκάθαρα που και πως ανάλογα με το πόσες θύρες χρησιμοποιείς.

Επίσης, πολύ σημαντικό, να σιγουρέψεις πως η ψύχτρα του επεξεργαστή είναι συνδεδεμένη στο "CPU_FAN". Αν όχι, δεν θα ξεκινήσει ποτέ. Αυτό είναι για προφύλαξη του επεξεργαστή από υπερθέρμανση.

Επεξ/σία από kyREcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τσέκαρε και το start button ότι είναι συνδεδεμένο στα σωστά πινακια.

Το έχω τσεκάρει και δοκίμασα και με κατσαβίδι 

12 λεπτά πριν, kyREcon είπε

Καταρχάς, τσέκαρε ότι οι RAM είναι στις σωστές θέσεις. Το εγχειρίδιο της μητρικής σου λέει ξεκάθαρα που και πως ανάλογα με το πόσες θύρες χρησιμοποιείς.

Επίσης, πολύ σημαντικό, να σιγουρέψεις πως η ψύχτρα του επεξεργαστή είναι συνδεδεμένη στο "CPU_FAN". Αν όχι, δεν θα ξεκινήσει ποτέ. Αυτό είναι για προφύλαξη του επεξεργαστή από υπερθέρμανση.

Είναι στις σωστές εννοείται τις έχω αλλάξει 50 θέσεις όπως με είπαν και τα παιδιά επάνω. Έχω μια υδροψηξη Cooler master master liquid 240 έχω δοκιμάσει να την βάλω και στο cpu fan και στο aio pump που είναι κάπου την μέση της μητρικής αλλά πάλι τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tzavardin είπε

Αυτά παθαίνουμε όταν οι μητρικές δεν έχουν debug led, λόγω τσιπιάς των εταιρειών. Να υποθέσω ότι δεν έχεις κάποιο άλλο τροφοδοτικό σπίτι; Που να ξέρουμε οτί δουλεύει. Κι ας είναι και λιγότερα watt, δεν μας πειράζει.

Ακριβώς οι σκέψεις μου για το Debug LED φυσικά για αυτό φταίει η ASUS όχι το παλικάρι. 

Το τροφοδοτικό ναι μεν του δίνει ρεύμα (αφού ανάβουν τα LED) αλλά ως εκεί. Λογικά ή τροφοδοτικό είναι ή η μητρική. 

19 λεπτά πριν, kyREcon είπε

Καταρχάς, τσέκαρε ότι οι RAM είναι στις σωστές θέσεις. Το εγχειρίδιο της μητρικής σου λέει ξεκάθαρα που και πως ανάλογα με το πόσες θύρες χρησιμοποιείς.

Επίσης, πολύ σημαντικό, να σιγουρέψεις πως η ψύχτρα του επεξεργαστή είναι συνδεδεμένη στο "CPU_FAN". Αν όχι, δεν θα ξεκινήσει ποτέ. Αυτό είναι για προφύλαξη του επεξεργαστή από υπερθέρμανση.

Ρε παιδιά το PC λέει δε του ανάβει καθόλου, όχι ότι δεν κάνει POST. Τι σχέση έχει το CPU FAN. Θα του βγάλει Warning μόλις δώσει εικόνα το PC σε τέτοια περίπτωση, φυσικά στις φωτογραφίες φαίνεται ότι εχει συνδέσει τα fans του επάνω. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tzavardin είπε

Αυτά παθαίνουμε όταν οι μητρικές δεν έχουν debug led, λόγω τσιπιάς των εταιρειών. Να υποθέσω ότι δεν έχεις κάποιο άλλο τροφοδοτικό σπίτι; Που να ξέρουμε οτί δουλεύει. Κι ας είναι και λιγότερα watt, δεν μας πειράζει.

Έχω ένα από τον πύργο του πατέρα μου αλλά είναι προ Χριστού και δεν θυμάμαι πόσα watt είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lefteris27 είπε

Έχω ένα από τον πύργο του πατέρα μου αλλά είναι προ Χριστού και δεν θυμάμαι πόσα watt είναι 

Τι μπορεί να πάει λάθος :P 

Γράφει στην ετικέτα πάνω πόσα Watt είναι στο πλάι. Αμα ειναι επώνυμο αξιζει να το βάλεις για 1 λεπτο να δεις τι θα γινει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

Τι μπορεί να πάει λάθος :P 

Γράφει στην ετικέτα πάνω πόσα Watt είναι στο πλάι. Αμα ειναι επώνυμο αξιζει να το βάλεις για 1 λεπτο να δεις τι θα γινει 

Θα το δοκιμάσω αύριο γιατί τώρα κοιμάται και θα με κυνηγάει 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Lefteris27 είπε

Το έχω τσεκάρει και δοκίμασα και με κατσαβίδι 

Είναι στις σωστές εννοείται τις έχω αλλάξει 50 θέσεις όπως με είπαν και τα παιδιά επάνω. Έχω μια υδροψηξη Cooler master master liquid 240 έχω δοκιμάσει να την βάλω και στο cpu fan και στο aio pump που είναι κάπου την μέση της μητρικής αλλά πάλι τίποτα 

Η ψύχτρα του επεξεργαστή πρέπει να είναι συνδεδεμένη στο cpufan ακόμα και για ΑΙΟ εκτός και αν το εγχειρίδιο λέει πως αν έχεις ΑΙΟ μπορείς να το αγνοήσεις, που αμφιβάλλω. 

Επίσης πρέπει να σιγουρέψεις οτι η εκδοση του bios υποστηρίζει τον 5950x.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/prime/prime-x570-p/helpdesk_cpu/?model2Name=PRIME-X570-P

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση και να την εγκαταστήσεις μέσω qflash, ή όπως το λέει η asus, με usb.

Επεξ/σία από kyREcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kyREcon είπε

Η ψύχτρα του επεξεργαστή πρέπει να είναι συνδεδεμένη στο cpufan ακόμα και για ΑΙΟ εκτός και αν το εγχειρίδιο λέει πως αν έχεις ΑΙΟ μπορείς να του αγνοήσεις, που αμφιβάλλω. 

Επίσης πρέπει να σιγουρέψεις οτι η εκδοση του bios υποστηρίζει τον 5950x.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/prime/prime-x570-p/helpdesk_cpu/?model2Name=PRIME-X570-P

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση και να την εγκαταστήσεις μέσω qflash, ή όπως το λέει η asus, με usb.

Η μητρική όπως αναγράφεται επάνω της έχει ήδη τα bios που υποστηρίζουν τον 5950x, επίσης δεν υπάρχει τρόπος να το κάνω γιατί δεν υποστηρίζει flashback η συγκεκριμένη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ακριβώς οι σκέψεις μου για το Debug LED φυσικά για αυτό φταίει η ASUS όχι το παλικάρι. 

Το τροφοδοτικό ναι μεν του δίνει ρεύμα (αφού ανάβουν τα LED) αλλά ως εκεί. Λογικά ή τροφοδοτικό είναι ή η μητρική. 

Ρε παιδιά το PC λέει δε του ανάβει καθόλου, όχι ότι δεν κάνει POST. Τι σχέση έχει το CPU FAN. Θα του βγάλει Warning μόλις δώσει εικόνα το PC σε τέτοια περίπτωση, φυσικά στις φωτογραφίες φαίνεται ότι εχει συνδέσει τα fans του επάνω. 

Αυτό που λες δεν ισχύει πάντα. Σε δικό μου σύστημα που μετά από κάποια ανακατανομή καλωδίων δεν είχε συνδεθεί η ψύχτρα στο CPU FAN, το PC έμενε με κάποια led αναμμένα και δεν έφτανε καν να δώσει εικόνα.

Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι.

 

Φίλε μου έχεις συνδέσει 2 ή 1 8-pin στην τροφοδοσία του επεξεργαστή στην μητρική;

Στην φωτογραφία νομίζω βλέπω μόνο ένα. Αν βλέπω σωστά τότε πρέπει να συνδέσεις και το δεύτερο 8-pin απο το PSU cpu plug. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ο 5950x απαιτεί και τα 2 οπωσδήποτε.

Επεξ/σία από kyREcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kyREcon είπε

Αυτό που λες δεν ισχύει πάντα. Σε δικό μου σύστημα που μετά από κάποια ανακατανομή καλωδίων δεν είχε συνδεθεί η ψύχτρα στο CPU FAN, το PC έμενε με κάποια led αναμμένα και δεν έφτανε καν να δώσει εικόνα.

Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι.

 

Φίλε μου έχεις συνδέσει 2 ή 1 8-pin στην τροφοδοσία του επεξεργαστή στην μητρική;

Στην φωτογραφία νομίζω βλέπω μόνο ένα. Αν βλέπω σωστά τότε πρέπει να συνδέσεις και το δεύτερο 8-pin απο το PSU cpu plug. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ο 5950x απαιτεί και τα 2 οπωσδήποτε.

Αυτό πρέπει να είναι λογικά

image.jpeg.bf98033af544a88d493d1ed51f2aa14a.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι. Το PC του παιδιού δεν ανάβει. Δεν παίρνει μπροστά. 

Αμφιβάλω αν φταίει ότι δεν έχει πάνω τα 2 EPS για απλό μπουταρισμα αλλά δε βλάπτει να το δοκιμάσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...