Προς το περιεχόμενο

Αγορά συσκευής θέρμανσης


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά κάποιου μέσου θέρμανσης. Αυτή την στιγμή έχω μια σόμπα υγραερίου αλλά το τελευταίο διάστημα που έχει πέσει η θερμοκρασία αρχίζει και δεν αποδίδει καθόλου. Επίσης δεν συμφέρει μιας και αλλάζω φιάλη κάθε 10 μέρες, όταν η φιάλη έχει 22€. 

Κοιτούσα θερμάστρες του τύπου Smartmi 1S ή Delonghi HSX 2320F. Έχει κάποια διαφορά στην απόδοση-κατανάλωση από μια πιο απλή σαν αυτή?

Διαφορετικά κάποια σόμπα χαλαζία ή καλοριφέρ λαδιού θα ήταν καλύτερη?

Ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι περίπου 25 τετραγωνικά. 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, evoracing είπε

Κοιτούσα θερμάστρες του τύπου Smartmi 1S ή Delonghi HSX 2320F. Έχει κάποια διαφορά στην απόδοση-κατανάλωση από μια πιο απλή σαν αυτή?

Διαφορετικά κάποια σόμπα χαλαζία ή καλοριφέρ λαδιού θα ήταν καλύτερη?

Ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι περίπου 25 τετραγωνικά. 

τα ίδια είναι , θα πληρώσεις πολλά σε ρεύμα ,μάλλον περισσότερα απο υγραέριο (δες το νήμα),  αν θες οικονομία μόνο AC , μπες το άλλο νήμα με τα κλιματιστικά να δεις απώλειες χώρου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω κάποια άμεση λύση και κάπως οικονομική να περάσουν τα κρύα. Το AC είναι επένδυση για εμένα αυτή την στιγμή. 

Επίσης η σόμπα υγραερίου βγάζει υπερβολική υγρασία.

Επεξ/σία από evoracing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, evoracing είπε

Ψάχνω κάποια άμεση λύση και κάπως οικονομική να περάσουν τα κρύα. Το AC είναι επένδυση για εμένα αυτή την στιγμή. 

Επίσης η σόμπα υγραερίου βγάζει υπερβολική υγρασία.

την οικονομικη λυση θα την πληρωσεις χρυση στο λογαριασμο ρευματος, ειδικα αν περασεις τις 500Kwh το μηνα

απο κει και περα, και εχει ειπωθει χιλιαδες φορες, οτι αγορασεις που θερμαινει με αντισταση θα καταναλωνει οτι γραφει η ταμπελα (πχ 2Kw/h) Και θα αποδιδει το ιδιο σε θερμανση (2kw/h) δεν υπαρχει λιγοτερο και περισσοτερο αποδοτικο. Η αποδοση της ηλεκτρικης αντιστασης ειναι 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, evoracing είπε

Επίσης η σόμπα υγραερίου βγάζει υπερβολική υγρασία.

αφυγραντήρας ?

5 λεπτά πριν, evoracing είπε

Ψάχνω κάποια άμεση λύση και κάπως οικονομική να περάσουν τα κρύα.

οικονομική στην αγορά ίσως , όταν θα σου έρθει το ρεύμα θα καταλάβεις.

για ευκολία βρες κάτι φθηνό με θερμοστάτη για να μην το ανοιγοκλείνεις και πάρε ένα ηλεκτρικό υπόστρωμα  για το βράδυ που θα το κλείνεις

8 λεπτά πριν, evoracing είπε

Το AC είναι επένδυση για εμένα αυτή την στιγμή. 

αν μπορείς με δόσεις είναι καλή επένδυση , αν είναι δικό σου το σπίτι καλύτερη επένδυση η μόνωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο τώρα. Μένω μόνος μου, τώρα μπήκα στο σπίτι και δεν είναι δικό μου. 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

οικονομική στην αγορά ίσως , όταν θα σου έρθει το ρεύμα θα καταλάβεις.

Πόσο παραπάνω μπορεί να έρθει? Βγαίνει παραπάνω από 45€/μήνα που έχουν οι 2 φιάλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, evoracing είπε

Πόσο παραπάνω μπορεί να έρθει? Βγαίνει παραπάνω από 45€/μήνα που έχουν οι 2 φιάλες?

προσωπικά μου είναι δύσκολο να σου απαντήσω μιας και είναι πολύπλοκο

ρώτα στο άλλο νήμα , και να αναφέρεις τι σόμπα έχεις ακριβώς , τι θερμοκρασία έχει ο χώρος , συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο να βγούνε οι απώλειες του χώρου στο περίπου και ίσως ο @Specs μπορεί να σου απαντήσει . Επίσης πρόγραμμα ρεύματος που έχεις (πχ ΔΕΗ Γ1) και πόσο καις ήδη το μήνα (αν δεν έχεις εικόνα για μήνα δες εκκαθαριστικό κιλοβάτ που έκαψες και κάνε δια 4)

(στο άλλο νήμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε φθηνό 9αρι κλιματιστικο η και 12αρι, δεν υπάρχει τίποτε άλλο οικονομικό. Είναι πολλά τα τμ για θέρμανση με ηλεκτρική αντίσταση και είσαι εντελώς ανεπαρκής για 2kw. Θες δύο αερόθερμα εκεί και θα έχεις θέμα και με την ηλεκτρική εγκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, evoracing είπε

Καλησπέρα σας, 

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά κάποιου μέσου θέρμανσης. Αυτή την στιγμή έχω μια σόμπα υγραερίου αλλά το τελευταίο διάστημα που έχει πέσει η θερμοκρασία αρχίζει και δεν αποδίδει καθόλου. Επίσης δεν συμφέρει μιας και αλλάζω φιάλη κάθε 10 μέρες, όταν η φιάλη έχει 22€. 

Κοιτούσα θερμάστρες του τύπου Smartmi 1S ή Delonghi HSX 2320F. Έχει κάποια διαφορά στην απόδοση-κατανάλωση από μια πιο απλή σαν αυτή?

Διαφορετικά κάποια σόμπα χαλαζία ή καλοριφέρ λαδιού θα ήταν καλύτερη?

Ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι περίπου 25 τετραγωνικά. 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. 

Η συνηθισμένη ισχύ που έχουν οι σόμπες υγραερίου είναι 4,2Kw ενώ αυτά που μας δείχνεις μόλις 2 - 2,2KW, αν δεν σε καλύπτει η ισχύς της σόμπας υγραερίου τότε φαντάσου πως κάθε μία συσκευή από αυτές θα αποδίδει λιγότερο από όσο αποδίδει η σόμπα σου στη δεύτερη σκάλα.

Και όχι, δεν υπάρχουν διαφορές σε απόδοση κατανάλωση, ότι δουλεύει με αντίσταση αποδίδει όσο ακριβώς καίει.

8 ώρες πριν, evoracing είπε

Πόσο παραπάνω μπορεί να έρθει? Βγαίνει παραπάνω από 45€/μήνα που έχουν οι 2 φιάλες?

Κάτι δεν βγαίνει, αν αλλάζεις κάθε 10 ημέρες όπως έγραψες πριν τότε χρειάζεσαι 66€/μήνα που έχουν οι 3 φιάλες.

Εντελώς μπακαλίστικα κάθε κιλό υγραέριο αποδίδει κάπου 12,5 θερμικές KWh, ενώ με ρεύμα για κάθε 1 θερμική KWh θα καταναλώνεις 1 KWh που κοστίζει περίπου 0,25€.

Κάνε τις πράξεις μόνος σου αν θες να δεις τι θα σου κοστίζει μια λύση που δεν θα σε καλύψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...