Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, kSiS said:

Που βρίσκουμε καλώδιο για σύνδεση του ict220 με το router? Είναι 4pin (πιο μικρό απο τηλεφωνικό) και καταλήγει σε ethernet. 

Τι εννοείς; Το ict220 έχει ανταπτορα, κι από εκεί φεύγει καλώδιο Ethernet και το συνδέεις στο router.

Spoiler

Screenshot_2024-04-25-10-26-56-942_com_miui.gallery.jpg.51c18944ef8f6f7aa168ad979ab418f0.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα παιδια....εχω μια incotex 133 και το pax d200 με prolin os απο τη viva. Δε σας κουρασω με τη διαδικασια διασυνδεσης, αλλ θα ηθελα καποιος να μου (μιας και ο τεχνικος της φημ δε ξερει..lol) τη default gateway και dns που μου ζηταει να ορισω σαν στατικη ip το pos. Την dchp ip μου την εδειξε η ααδε και τη πορτα. Εχω συνδεση nova και ρουτερ το zte h288a. Συνδεομαι στο ρουτερ με 192.168.1.254 και το range dhcp ξεκιναει απο 192.168.1.1.

Επισυναπτω μερικες φωτο απο το ρουτερ

ρουτερ.jpg

ρουτερ1.jpg

Επεξ/σία από stefrom66
ενημερωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, stefrom66 said:

καλημερα παιδια....εχω μια incotex 133 και το pax d200 με prolin os απο τη viva. Δε σας κουρασω με τη διαδικασια διασυνδεσης, αλλ θα ηθελα καποιος να μου (μιας και ο τεχνικος της φημ δε ξερει..lol) τη default gateway και dns που μου ζηταει να ορισω σαν στατικη ip το pos. Την dchp ip μου την εδειξε η ααδε και τη πορτα. Εχω συνδεση nova και ρουτερ το zte h288a. Συνδεομαι στο ρουτερ με 192.168.1.254 και το range dhcp ξεκιναει απο 192.168.1.1.

 

192.168.1.254 default getaway

62.169.194.47 dns

https://www.aade.gr/diasyndesi-pos-tameiakon-systimaton/plirofories-gia-logistes-acquirers-nsps

https://nova.gr/eksipiretisi-pelatwn/techniki-ipostirixi/poioi-einai-oi-dns-servers-ths-nova

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mariostavr είπε

ingenico dx8000 κατάφερε κάποιος να κάνει επιτυχημένη διασύνδεση μέσω wifi είτε μέσω middleware???

εχω 2 εδω περα το ενα επαιξε μετα απο αναβαθμιση το αλλο τιποτα, και δεν απαντανε τα τηλ οι τυποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

εδω μου δειχνει οτι το σταθερο pc εχει σαν dns το 192.168.1.254

ρουτερ2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, stefrom66 said:

εδω μου δειχνει οτι το σταθερο pc εχει σαν dns το 192.168.1.254

ρουτερ2.jpg

To router σου μάλλον έχει ορίσει ίδιο dns με το getway ως default ρύθμιση... δουλεύει κι έτσι. Τι θα ρυθμίσεις στο pos δε γνωρίζω, ίσως και τίποτα όπως είπε ο συμφορουμήτης παραπάνω. Περίμενε να απαντήσει κι ο @sdikr μήπως ξέρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mariostavr said:

Αν έχω καταλάβει σωστά και θέλεις να το συνδέσεις με wifi ή lan δεν χρειάζεται dns. Χρειάζεται μόνο Static ip , subnet mask 255.255.255.0 και default gateway ( 192.168.1.254).

Dns χρειάζεται πάντα, αλλιώς δεν θα μπορεί το pos να βρεί τον server για να στείλει για χρεώσεις και esend,  αν επιλέξεις στατικ πρέπει να τα βάλεις, ή θα βάλεις το router ή θα βάλεις κάποιον απο τους 1.1.1.1 8.8.8.8 κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sdikr είπε

Dns χρειάζεται πάντα, αλλιώς δεν θα μπορεί το pos να βρεί τον server για να στείλει για χρεώσεις και esend,  αν επιλέξεις στατικ πρέπει να τα βάλεις, ή θα βάλεις το router ή θα βάλεις κάποιον απο τους 1.1.1.1 8.8.8.8 κλπ

οποτε βαζω σαν dns 192.168.1.254......σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 1:12 ΜΜ, GC_105 είπε

Θα πρέπει να ενημερώσεις την cardlink πως το τερματικό σου δουλεύει με λογισμικό σε υπολογιστή και όχι με απλή ταμειακή ώστε να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες.

Το εχω κανει μεσω μειλ. Εχω στειλει 2 φορες μειλ και δεν εχουν απαντησει καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τι εννοείς; Το ict220 έχει ανταπτορα, κι από εκεί φεύγει καλώδιο Ethernet και το συνδέεις στο router.

 

Εμένα δεν έχει αντάπτορα αλλά μόνο αυτό το καλώδιο.
 

Screenshot 2024-04-25 192905.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kSiS said:

Εμένα δεν έχει αντάπτορα αλλά μόνο αυτό το καλώδιο.
 

Screenshot 2024-04-25 192905.png

 

images(1).jpeg.170de5bfee15fb58ca293e3440c5cae0.jpeg

Απ'το pos φεύγει ένα καλώδιο σπιράλ (δεξιά) που καταλήγει σ' αυτό το μαραφετι που φωτογράφισα το πρωί. Εκεί συνδέεις το ένα βύσμα από καλώδιο Ethernet και το άλλο βύσμα του καλωδίου πάει στο router

Αυτό το καλώδιο που κρατάς δε ξέρω τι είναι.

Αν το ρούτερ σου και τα παρελκόμενα δεν είναι όπως σ'αυτη τη φωτογραφια, βγάλε φωτογραφίες και ανέβασε να δούμε τι γίνεται...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

images(1).jpeg.170de5bfee15fb58ca293e3440c5cae0.jpeg

Απ'το pos φεύγει ένα καλώδιο σπιράλ (δεξιά) που καταλήγει σ' αυτό το μαραφετι που φωτογράφισα το πρωί. Εκεί συνδέεις το ένα βύσμα από καλώδιο Ethernet και το άλλο βύσμα του καλωδίου πάει στο router

Αυτό το καλώδιο που κρατάς δε ξέρω τι είναι.

Αν το ρούτερ σου και τα παρελκόμενα δεν είναι όπως σ'αυτη τη φωτογραφια, βγάλε φωτογραφίες και ανέβασε να δούμε τι γίνεται...

Όχι δεν έχω σπυράλ εδώ και 10 χρόνια περίπου. Πρώτη φορά το βλέπω. Εμένα έχει το 4πινο που έδειξα πιο επάνω και πάει επάνω στο ρούτερ. 

Screenshot 2024-04-25 213944.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...