Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να έχει ξαναγραφτεί πιθανότατα, αλλά για να σιγουρευτώ. Για να πάμε σε μπαζάρ σε άλλες τοποθεσίες πια δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το εκάστοτε wifi γιατί μπορεί οι διευθύνσεις ip της ταμειακής/pos να είναι διαφορετικές από τις static του wifi. Άρα αγοράζουμε ένα 4g/5g router , του ορίζουμε το ip subnet να είναι το ίδιο με τη ταμειακή/pos π.χ. 192.168.1.χχχ και είμαστε εντάξει. Μας κάνει οποιαδήποτε sim καρτοκινητής π.χ. frog ασχέτως cgnat δηλαδή δεν χρειαζόμαστε απαραίτητα public ip. Κάνω κάπου λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 minutes ago, peragialos said:

Πρέπει να έχει ξαναγραφτεί πιθανότατα, αλλά για να σιγουρευτώ. Για να πάμε σε μπαζάρ σε άλλες τοποθεσίες πια δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το εκάστοτε wifi γιατί μπορεί οι διευθύνσεις ip της ταμειακής/pos να είναι διαφορετικές από τις static του wifi. Άρα αγοράζουμε ένα 4g/5g router , του ορίζουμε το ip subnet να είναι το ίδιο με τη ταμειακή/pos π.χ. 192.168.1.χχχ και είμαστε εντάξει. Μας κάνει οποιαδήποτε sim καρτοκινητής π.χ. frog ασχέτως cgnat δηλαδή δεν χρειαζόμαστε απαραίτητα public ip. Κάνω κάπου λάθος;

Ναι δεν έχεις θέμα, ακόμα και Hotspot στο κινητό με κάποιο AP που έχει client Λειτουργία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/04/2024 at 15:24, 1comment said:

Μάλλον δεν είναι τόσο απλό για να μην το γνωρίζουν επιχειρηματίες της εστίασης. Μου έτυχε κι εμένα πρόσφατα. Ενώ μου έτυχε να μιλήσω και με μαγαζί με σουβλάκια που δεν έχει κάνει τη διασύνδεση και μου είπε ότι δεν την έκανε ακόμα για αυτό το λόγο, για να μην κλειδώσει το πος. Με λίγα λόγια, επικρατεί ακόμα ένα μπάχαλο και δεν υπάρχει η ενημέρωση που θα έπρεπε για την εστίαση. Αν πρέπει να προμηθευτούν με άλλου τύπου μηχανές που να έχουν προφορτωμένες αποδείξεις κλπ, κακώς τους έχουν στις προθεσμίες διασύνδεσης. Θα πρεπε να τους έχουν δώσει ένα 3μηνο επιπλέον για να αλλάξουν ταμειακές και μετά να κάνουν διασύνδεση. Ουσιαστικά όποιο μαγαζί εστίασης έκανε διασύνδεση, θα σου λέει με το που κάνεις την παραγγελία, αν θες κάρτα πλήρωσε κιόλας για να σου κόψω την απόδειξη που πρέπει να υπάρχει στο τραπέζι.

Καθόλου τυχαίο που σχεδόν κανένα μαγαζί εστίασης δεν έχει κάνει διασύνδεση.

Αυτες τις ηλιθιοτητες τις λενε γιατι ειχαν συνηθισει μεχρι τωρα να τα κανουν ολα χυμα και οπως βολευονται. Σωστες διαδικασιες υπηρχαν και υπαρχουν. Απλα δεν ενδιαφεροταν κανεις. Τωρα ομως θα ενδιαφερθει.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Αυτες τις ηλιθιοτητες τις λενε γιατι ειχαν συνηθισει μεχρι τωρα να τα κανουν ολα χυμα και οπως βολευονται. Σωστες διαδικασιες υπηρχαν και υπαρχουν. Απλα δεν ενδιαφεροταν κανεις. Τωρα ομως θα ενδιαφερθει.

Στην εστίαση θα αναγκαστούν να αλλάξουν μηχανές. Οι υπόλοιποι δεν έχουμε να αλλάξουμε τίποτα σε αυτά που κάναμε. Το μόνο που άλλαξα είναι ότι πλέον πατάω μόνο της μηχανής τα πλήκτρα "γλιτώνοντας" τον κόπο της πληκτρολόγησης στο πος. Για μενα, το πράγμα έγινε πιο εύκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, 1comment said:

Στην εστίαση θα αναγκαστούν να αλλάξουν μηχανές. Οι υπόλοιποι δεν έχουμε να αλλάξουμε τίποτα σε αυτά που κάναμε. Το μόνο που άλλαξα είναι ότι πλέον πατάω μόνο της μηχανής τα πλήκτρα "γλιτώνοντας" τον κόπο της πληκτρολόγησης στο πος. Για μενα, το πράγμα έγινε πιο εύκολο!

100% επιδότηση έχει η εστίαση,   αλλά το θέμα με την χρήση πολλαπλών καρτών είναι κάτι που δούλευέ εδω και πολύ καιρό και όχι μόνο για την εστίαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορητο pos που δεν παιρνει αναβαθμιση και το χω αγορασμενο τι το κανω?υπαρχει καποια διαδικασια απενεργοποιησης ωστε να μην φαινεται στο μητρωο POS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, 4saken είπε

Φορητο pos που δεν παιρνει αναβαθμιση και το χω αγορασμενο τι το κανω?υπαρχει καποια διαδικασια απενεργοποιησης ωστε να μην φαινεται στο μητρωο POS?

Εγω οταν μου ειχε καει περυσι το 520, ειχα καλεσει την Cardlink και μου το απενεργοποιησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 4saken είπε

Φορητο pos που δεν παιρνει αναβαθμιση και το χω αγορασμενο τι το κανω?υπαρχει καποια διαδικασια απενεργοποιησης ωστε να μην φαινεται στο μητρωο POS?

θα παρεις τηλεφωνο τον παροχο που στο εχει προμηθεύσει να ζητησεις την απενεργοποιηση του.Μονο ο παροχος μπορει να το κανει για να φανει στο μητρωο pos.Να το κανεις γρηγορα για να μην εχεις προβλημα με τα πρόστιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια βοήθεια , έχω μια ταμειακή της Datecs CTR-150 που συνδέεται μόνο με ethernet , και app pos (NEXI softpos), πληρωμές μέσω pos δεν κάνω ποτέ λόγω του είδους της δουλειάς παρά μόνο με τραπεζικές καταθέσεις , όπως καταλαβαίνετε  μόνο λόγω υποχρεωτικότητας έβαλα το app , το πρόβλημα μου είναι πως θα γίνει η διασύνδεση του app με την ταμειακή , αφού η ταμειακή δεν έχει wifi , κάθε βοήθεια - πρόταση δεκτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, sdikr είπε

100% επιδότηση έχει η εστίαση,   αλλά το θέμα με την χρήση πολλαπλών καρτών είναι κάτι που δούλευέ εδω και πολύ καιρό και όχι μόνο για την εστίαση

Ο τρόπος που δούλευαν και δουλεύουν οι πολλαπλές κάρτες είναι ο γνωστός. Φέρνει ο σερβιτόρος το πος και ο καθένας περνάει την κάρτα του. Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπω ότι κανένα σχεδόν φαγάδικο δεν έχει κάνει διασύνδεση. Εξακολουθούν να φέρνουν τα πος στο τραπέζι και να πληκτρολογούν. Ίσως βέβαια όλοι αυτοί να μην έχουν ταμειακή και να μην υποχρεούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανένας εάν κάνω μόνος μου την διασύνδεση, ενώ ο τεχνικός έχει δηλωμένο ραντεβού (αλλά δεν το βρίσκω για να δω εάν ισχύει & πότε είναι), εάν θα έχω θέμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
στο αφμ μου έχω 2 ΚΑΔ, υπηρησίες που παρεχονται απο μπαρ και ενοικιαζόμενα δωμάτια. Στον 1ο ΚΑΔ έχω 2 POS τα οποία έχω συνδέσει επιτυχώς με τις ταμειακές μηχανές. Στον 2ο ΚΑΔ έχω πρόγραμμα για ΑΠΥ και web Pos. Επειδή το web POS είναι δύσχρηστο και με υψηλές χρεώσεις (3%)  και δεν με βολεύει καθόλου , προμηθεύτηκα ένα ¨κανονικό¨ POS το οποίο θα χρησιμοποιείται για τα δωμάτια. Στη περίπτωση αυτή τι γίνεται, θα φαίνομαι ότι δεν συνδέθηκα και κινδυνεύω με πρόστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, 1comment said:

Ο τρόπος που δούλευαν και δουλεύουν οι πολλαπλές κάρτες είναι ο γνωστός. Φέρνει ο σερβιτόρος το πος και ο καθένας περνάει την κάρτα του. Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπω ότι κανένα σχεδόν φαγάδικο δεν έχει κάνει διασύνδεση. Εξακολουθούν να φέρνουν τα πος στο τραπέζι και να πληκτρολογούν. Ίσως βέβαια όλοι αυτοί να μην έχουν ταμειακή και να μην υποχρεούνται.

Υποχρέωση έχουν και ταμειακές που να καλύπτουν τις οδηγίες υπάρχουν,   απλά περιμένουν και μετά θα κλαίνε που δεν προλάβανε.  

Ακόμα και για αυτούς με κάποιο πρόγραμμα εστίασης υπάρχουν πλέον ΦΗΜΑΣ 

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, 4saken είπε

Φορητο pos που δεν παιρνει αναβαθμιση και το χω αγορασμενο τι το κανω?υπαρχει καποια διαδικασια απενεργοποιησης ωστε να μην φαινεται στο μητρωο POS?

Παρομοια περιπτωση με χαλασμενο Pos μου ειπε ο παροχος αφου επιστρεψω και λαβουνε το χαλασμενο τοτε θα το δηλωσουνε απενεργοποιημενο.

Και αυτο θα το δουμε δηλωμενο μετα τις 12 Μαη στο μητρωο pos ,τουλαχιστον ειπε οτι θα γραφει την ημερομηνια που δηλωθηκε απενεργοποιημενο οχι αυτην που ανεβηκε.

Ειναι τοσοι πολλοι που πρεπει να κανουν καλα την δουλεια τους που δεν ξερεις απο που θα σου ερθει .

Μιλαω για παροχο ,τραπεζα για καινουργιο ,τεχνικος και τωρα ο courier να μην το χασει..

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...