Προς το περιεχόμενο

Η Apple φέρεται να σχεδιάζει να περιορίσει τη θύρα USB-C του iPhone 15 με τον ίδιο τρόπο όπως το Lightning


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, VanJ είπε

Η apple κατάφερε να κάνει το μειονέκτημα πλεονέκτημα πάλι.

Aναμενόμενο από τους experts των κλειδωμάτων.:rolleyes: 🤡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος συνεχιζει να αγοραζει apple  , καλη του τυχη . 

Ολους εμας τους υπολοιπους  δεν μας νοιαζει .

Επεξ/σία από aspirini
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, aspirini said:

Οποιος συνεχιζει να αγοραζει apple  , καλη του τυχη . 

Ολους εμας τους υπολοιπους  δεν μας νοιαζει .

Τέλεια, ελπίζω να εκπροσωπείς όλους εσάς «τους υπόλοιπους» και να σταματήσετε να μας τα ζαλίζετε για την επιλογή μας. :)

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stelioz78 είπε

εγω που εδωσα 1200 για s22 ultra αλλα εχω την ελευθερια-δυνατοτητα να βαλω οτι καλωδιο θελω ειτε των 5 ευρω ειτε των 35 τι σημαινει ? οτι καποιος σεβεται περισσοτερο τα 1200 που εδωσα και με αφηνει να χρησιμοποιω οπως θελω τη συσκευη που μου ΑΝΗΚΕΙ ?

Πολύ σωστο αυτό που λες, αλλά την apple την υποχρέωσαν, να αλλάξει κάτι, το οποίο ήταν πολύ καλό. Όπως επίσης εσύ αν βάλεις ένα καλώδιο των 5 ευρώ από το περίπτερο και χαλάσει κινητό, θα το πας για σέρβις. Με τον τρόπο που θέλει να το κάνει η apple , σίγουρα θα το περνάει στο λογισμικό του , οπότε αν πάει για σέρβις, ειδικά στην εγγύηση, θα πούνε φιλαράκι, από δικό σου λάθος χάλασε. Και στο φινάλε, όταν κάποιος πάρει κινητό από αυτήν την εταιρεία, γνωρίζει πολύ καλά, ότι πρέπει να πληρώνει αρκετά για διάφορα πράγματα-υπηρεσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αξίζει να σημειωθεί ότι η διασύνδεση USB-C που χρησιμοποιείται σήμερα από την Apple στο iPad 10ης γενιάς, το iPad mini, το iPad Air και το iPad Pro, δεν περιέχουν κάποιο τσιπ IC για την πιστοποίηση ταυτότητας" 

Εγώ πάντως που έχω το ipad air 4th gen όταν βάζω διαφορετικό καλώδιο από αυτό της apple το tablet φορτίζει πολύ πιο αργά. Δοκίμασα να το φορτίσω και με το φορτιστή του dell xps που έχω (130 watt) και πάλι το ίδιο. Μόλις βάλω το γνήσιο καλώδιο της apple φορτίζει σφαίρα. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα, συμφωνω με τα προηγουμενα σχολια

αλλα αυτα τα τσιπ ημιαγωγών δεν υποτιθεται οτι ειναι σε ελλειψη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, trelos1333 είπε

καλα ολα αυτα, συμφωνω με τα προηγουμενα σχολια

αλλα αυτα τα τσιπ ημιαγωγών δεν υποτιθεται οτι ειναι σε ελλειψη?

 

Όχι, είναι απλά δικαιολογίες για να ανεβάσουν τις τιμές σε οτιδήποτε περιλαμβάνει chip, από κινητά, ενισχυτές μέχρι ό,τι μπορείς να φανταστείς.

Για ποιο λόγο να ήταν σε έλλειψη ένα προϊόν που φτιάχνεται από άμεσα διαθέσιμες (και σε πληθώρα μάλιστα) πρώτες ύλες, 3 χρόνια μετά την πανδημία, τη στιγμή που έχουν ανοίξει όλα, μέχρι και στην Κίνα;

Απλά τους βόλεψε η κατάσταση που δημιουργήθηκε από την αρχική έλλειψη (η οποία αρχικά ήταν αληθινή λόγω των lockdown) και την τραβάνε όσο μπορούν.

Στο κάτω κάτω αν υπήρχε στ'αλήθεια έλλειψη, οι NVME δεν θα είχαν πέσει σε τιμή στο μισό, αλλά θα είχαν διπλασιαστεί οι τιμές όπως γίνεται σε όλα. Το περιμένω να γίνει κι αυτό σύντομα. (Κι εδώ κλείνω το off-topic μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2023 στις 1:24 ΠΜ, teovag είπε

αν βάλεις after market θήκη MagSafe μετά το 12αρι δεν βγάζει στην οθόνη τους γνωστούς «κύκλους» όταν συνδέεται.

Δεν ισχύει πάντοτε αυτό. Έχω MagSafe βάσεις φόρτισης τεσσάρων διαφορετικών εταιρειών, η μία είναι MFI, οι τρεις όχι. Από αυτές τις τρεις, στις δύο εμφανίζεται ο "κύκλος" και στη μία όχι. (Σε καμία από τις τρεις δεν έχω συνδέσει MFI καλώδιο ή MFI φορτιστή.) Αλλά και στις δύο που εμφανίζεται ο κύκλος, προφανώς δεν είναι ίδια η ταχύτητα φόρτισης σε σύγκριση με την ταχύτητα της MFI βάσης. Πρακτικά, ο κύκλος από μόνος του αποδεικνύεται ότι δεν σημαίνει και πολλά, είναι απλώς ένα οπτικό φρου-φρου που δεν εγγυάται φόρτιση με 15W αν η βάση δεν είναι γνήσια ή MFI.

Επεξ/σία από Dead-Poet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα έλεγα να δημιουργηθεί μια ένωση μεταξύ smartphone και άλλων συστημάτων που φορτίζουν/μεταφέρουν δεδομένα με usb-c και να φτιάξουν ένα πρότυπο (certified) κοινό για όλα. πώς είναι το display port και το hdmi? display port ανοιχτό πρότυπο hdmi πρότυπο μεταξύ κατασκευαστών τηλεοράσεων!

αλλά η Apple είναι Apple θέλει να έχει κλειστό ecosystem...

Επεξ/σία από dreamerchris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβός το ίδιο κάνουν και στην Android αγορά. Η διαφορά; Η Apple υπόσχεται εμπείρια χρήσης. Αυτό θα το καταφέρει μόνο με τον τρόπο που το κάνει. 
Το γνήσιο καλώδιο της Samsung, Xiaomi κλπ, είναι πιο φθηνά δηλαδή από αυτά της Αpple? Αλλά βλέπεις USB-C και νομίζεις ότι είναι π.χ. USB3.1. Kαι παίρνεις καλώδιο με 5 ευρώ και είναι USB 2.0


Εμείς που έχουμε Custom Samsung Tablet, για μια εφαρμογή μας, συναντάμε απίστευτα προβλήματα με πελάτες που έχουν λάθος καλώδιο & τροφοδοτικό. Όσο αστείο και αν ακούγετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2023 στις 9:02 ΜΜ, tim2231 είπε

"Αξίζει να σημειωθεί ότι η διασύνδεση USB-C που χρησιμοποιείται σήμερα από την Apple στο iPad 10ης γενιάς, το iPad mini, το iPad Air και το iPad Pro, δεν περιέχουν κάποιο τσιπ IC για την πιστοποίηση ταυτότητας" 

Εγώ πάντως που έχω το ipad air 4th gen όταν βάζω διαφορετικό καλώδιο από αυτό της apple το tablet φορτίζει πολύ πιο αργά. Δοκίμασα να το φορτίσω και με το φορτιστή του dell xps που έχω (130 watt) και πάλι το ίδιο. Μόλις βάλω το γνήσιο καλώδιο της apple φορτίζει σφαίρα. 🤔

μπα μια χαρα φορτίζει με after merket αρκεί να μην ειναι κατι απλο οτι εχω δωκιμασει απο 15 μεχρι 20 ευρω μια χαρά κάνει την δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...