Προς το περιεχόμενο

Αδυναμια αναζητησης αρχειων σε Macos Ventura


agiohorion
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από atheatos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας 

Εχω ενα Macbook pro M1 και ενα εξωτερικο σκληρο δισκο 2 TB  (με δεδομενα μεσα περιπου 1ΤΒ) και οταν τον κουμπωνω πανω στο macbook  και παω να κανω αναζητηση μεσω Finder (πανω δεξια),  καποιου αρχειου π.χ. Word στον εξωτερικο σκληρο  → Δεν  βρισκει κανενα αποτελεσμα και φυσικα δεν δειχνει οτι κανει καποια αναζητηση . τον ιδιο σκληρο οταν τον κουμπωνω πανω σε windows το ιδιο αρχειο το βρισκει ακαριαια ! Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εχω εγκατεστημενο το NTFS for Mac της paragon.

**Αναζητηση  αρχειων  σε τοπικα , δουλευει μια χαρα , το προβλημα εγκειται σε εξωτερικους σκληρους και σε NAS 

Επισης δειχνει και αδυναμια αναζητησης  οταν κανει αναζητηση αρχειου σε NAS (εκει κολλαει το συμπαν ) 

Μηπως εχετε καμμια ιδεα , καμμια βοηθεια πριν το πεταξω το macbook απο το μπαλκονι και ησυχασω !

 

Ευχαριστω εκ των προτερων 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, agiohorion είπε

καλησπερα σας 

Εχω ενα Macbook pro M1 και ενα εξωτερικο σκληρο δισκο 2 TB  (με δεδομενα μεσα περιπου 1ΤΒ) και οταν τον κουμπωνω πανω στο macbook  και παω να κανω αναζητηση μεσω Finder (πανω δεξια),  καποιου αρχειου π.χ. Word στον εξωτερικο σκληρο  → Δεν  βρισκει κανενα αποτελεσμα και φυσικα δεν δειχνει οτι κανει καποια αναζητηση . τον ιδιο σκληρο οταν τον κουμπωνω πανω σε windows το ιδιο αρχειο το βρισκει ακαριαια ! Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εχω εγκατεστημενο το NTFS for Mac της paragon.

**Αναζητηση  αρχειων  σε τοπικα , δουλευει μια χαρα , το προβλημα εγκειται σε εξωτερικους σκληρους και σε NAS 

Επισης δειχνει και αδυναμια αναζητησης  οταν κανει αναζητηση αρχειου σε NAS (εκει κολλαει το συμπαν ) 

Μηπως εχετε καμμια ιδεα , καμμια βοηθεια πριν το πεταξω το macbook απο το μπαλκονι και ησυχασω !

 

Ευχαριστω εκ των προτερων 

 

Όταν κάνεις αναζήτηση σου δείχνει κάτι όπως εδώ ;

Untitled.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασες να βρεις το αρχείο και μέσω Spotlight  [CMD +Space] ? 
 

Δες και εδώ 

https://support.apple.com/en-us/HT201716

 

για την «αναγέννηση» του index…..

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, atheatos είπε

Είναι ενεργοποιημένο το spotlight indexing στον συγκεκριμένο δίσκο από NTFS for Mac της paragon?

 

 

Όπως αναφέρει και ο @atheatos παραππανω υποθέτουμε ότι έχεις δώσει full disk access στο Paragon NTFS. 

Εάν όχι, τότε σώσε του μέσα από το menu System Settings -> Privacy - Security -> Full disk Access.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gRim είπε

Δοκίμασε να προσθέσεις τον σκληρό στο Spotlight privacy και ύστερα να τον βγάλεις από την λίστα πάλι και περίμενε λίγο να κάνει indexing 

Σωστό.  …….

Αναλυτικά εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, agiohorion said:

καλησπερα σας 

Εχω ενα Macbook pro M1 και ενα εξωτερικο σκληρο δισκο 2 TB  (με δεδομενα μεσα περιπου 1ΤΒ) και οταν τον κουμπωνω πανω στο macbook  και παω να κανω αναζητηση μεσω Finder (πανω δεξια),  καποιου αρχειου π.χ. Word στον εξωτερικο σκληρο  → Δεν  βρισκει κανενα αποτελεσμα και φυσικα δεν δειχνει οτι κανει καποια αναζητηση . τον ιδιο σκληρο οταν τον κουμπωνω πανω σε windows το ιδιο αρχειο το βρισκει ακαριαια ! Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εχω εγκατεστημενο το NTFS for Mac της paragon.

**Αναζητηση  αρχειων  σε τοπικα , δουλευει μια χαρα , το προβλημα εγκειται σε εξωτερικους σκληρους και σε NAS 

Επισης δειχνει και αδυναμια αναζητησης  οταν κανει αναζητηση αρχειου σε NAS (εκει κολλαει το συμπαν ) 

Μηπως εχετε καμμια ιδεα , καμμια βοηθεια πριν το πεταξω το macbook απο το μπαλκονι και ησυχασω !

 

Ευχαριστω εκ των προτερων 

 

Δεν έχω NTFS Paragon για να ξέρω αν βοηθάει αλλά στους εξωτερικούς που δεν είναι σε file system της Apple είχα πάντα θέμα με το search.
Στους 2 ExFat δίσκους που έχω, κάθε τρεις και λίγο σταματάει να δουλεύει.

Κατέβασα αυτό και ησύχασα.
https://www.macupdate.com/app/mac/11076/easyfind

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2023 στις 11:56 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Δεν έχω NTFS Paragon για να ξέρω αν βοηθάει αλλά στους εξωτερικούς που δεν είναι σε file system της Apple είχα πάντα θέμα με το search.
Στους 2 ExFat δίσκους που έχω, κάθε τρεις και λίγο σταματάει να δουλεύει.

Κατέβασα αυτό και ησύχασα.
https://www.macupdate.com/app/mac/11076/easyfind

καλημερα Σε ευχαριστω πολυ , θα το δοκιμασω !!!!

Στις 17/2/2023 στις 5:34 ΜΜ, Jiakometi είπε

 

 

Όπως αναφέρει και ο @atheatos παραππανω υποθέτουμε ότι έχεις δώσει full disk access στο Paragon NTFS. 

Εάν όχι, τότε σώσε του μέσα από το menu System Settings -> Privacy - Security -> Full disk Access.

ναι ναι το εχω κανει , καλημερα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...