Προς το περιεχόμενο

Διαχείριση και πλοήγηση αρχείων στο MacOS


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά στην παρέα.

Έκλεισα 2 χρόνια στο MacOS με Mac Mini M1.

Δεν ξέρω για τις εμπειρίες των υπολοίπων, αλλά ενώ έχω προσαρμοστεί στα πάντα και μερικά είναι όντως ταχύτερα από τα Windows ... ακόμα δεν μπορώ να «χωνέψω» τη διαχείριση αρχείων και γενικότερα την πλοήγηση στο σύστημα αρχείων.

Όσο και να το έχω δουλέψει, είμαι μίλια ταχύτερος στα Windows.

Εσείς πώς το βλέπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsoukalasKaminia είπε

@kostasgr78 Περιμένεις κάποια αντιπαράθεση από κάποιον χρήστη με Windows ;

Όχι, περιμένω να ακούσω εμπειρίες από άλλους, και αν τυχόν είχαν το ίδιο πρόβλημα και πώς βελτιώθηκαν σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι καλύτερο. Εγώ είμαι ακριβώς το αντίθετο για τα windows.

 

Βάλε Raycast στο mac και με τον καιρό θα βελτιωθείς φουλ. Είναι top , αλλά θα σου πάρει λίγο χρόνο μέχρι να το μάθεις αλλά να το σετάρεις και σωστά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, M A T R I X είπε

Ότι καλύτερο. Εγώ είμαι ακριβώς το αντίθετο για τα windows.

 

Βάλε Raycast στο mac και με τον καιρό θα βελτιωθείς φουλ. Είναι top , αλλά θα σου πάρει λίγο χρόνο μέχρι να το μάθεις αλλά να το σετάρεις και σωστά 

Ευχαριστώ για την πρόταση. Τί είναι το Raycast; Τρίτος launcher που έχει δικό του UI;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Όχι, περιμένω να ακούσω εμπειρίες από άλλους, και αν τυχόν είχαν το ίδιο πρόβλημα και πώς βελτιώθηκαν σε αυτό.

Είναι top

1 λεπτό πριν, kostasgr78 είπε

Ευχαριστώ για την πρόταση. Τί είναι το Raycast; Τρίτος launcher που έχει δικό του UI;

Τσέκαρε και το ForkLift

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Ευχαριστώ για την πρόταση. Τί είναι το Raycast; Τρίτος launcher που έχει δικό του UI;

Launcher. Πέρα από το κομμάτι των files/files search κλπ που προσωπικά με βολεύει φουλ, αν και μου πήρε λίγο καιρό μέχρι να μάθω να το λειτουργώ σωστά, θεωρώ είναι ότι καλύτερο υπάρχει.  Έχω βάλει ένα κάρο quicklinks τα οποία ανοίγω με 2 κουμπιά. Έχει πολλά extensions και πολλά άλλα. Γενικά τα κάνω όλα από εκεί.

Μπορείς να βρεις περισσότερα εδώ.

edit: πάντως σχετικά με αυτό που αναφέρεις, αν θέλεις γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικά με το θέμα σου γιατί είναι αρκετά γενικό, για να δούμε αν μπορούμε να προτείνουμε κάτι. 

Επεξ/σία από M A T R I X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχόμενος απο χρόνιος χρήστης Directory Opus με άπειρες παραμετροποιήσεις, δυστυχώς κάτι αντίστοιχο ούτε καν υπάρχει στο macos.
CocoaTech PathFinder  περισσότερο & Forlklift  κάτι κάνουν αλλά καμία σχέση, μια δεν έχουν τις ίδιες ταχύτητες (PathFinder),  μια δεν έχουν προσβάσεις...
Δεν αποθηκεύουν αυτόματα τα  layouts / workspaces etc  πρέπει κάθε φορά να θυμάσαι να το ξανασώνεις...
Τελικά μαθαίνεις τον εγγενή  Finder, ως  workaround.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους όσους έχουν απαντήσει ως τώρα.

Το αρχικό μου ερώτημα αφορά αποκλειστικά τη native διαχείριση αρχείων στο MacOS συγκριτικά με τη native διαχείριση αρχείων στα Windows και εξέφρασα τον προβληματισμό μου πάνω σε αυτό.

Θεωρώ ότι οι εμπειρίες για τρίτες λύσεις είτε με launchers είτε με άλλο software, είναι πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, αλλά δεν αφορά τον προβληματισμό αυτό.

Δεν αναζητώ - σε πρώτη φάση - να λύσω το πρόβλημα του ότι δουλεύω πιο αργά στη διαχείριση αρχείων στο MacOS, βάζοντας τρίτο πρόγραμμα. Αυτό άλλωστε μπορεί να το κάνει κάποιος και στα Windows, αν δεν τον βολεύει κάτι.

Φυσικά, παράπλευρα μπορεί να συνεχιστεί η παρουσίαση τέτοιων τρίτων λύσεων. Ήδη έχουν αναφερθεί ενδιαφέρουσες λύσεις. Θα το αξιολογήσω να δοκιμάσω κάποιες από αυτές, αν δεν βελτιώνεται κάτι με τη native λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που έχω διαβάσει το αρχικό σου post εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει τι πρόβλημα, πιο αργής διαχείρισης έχεις!

Μένω κυριολεκτικά άφωνος στην αίσθησή σου, πως ήσουν ''πιο γρήγορος'' στα windows! Θα είχε ενδιαφέρον να μας έλεγες τι εννοείς και πως το macOS σε κάνει πιο ''αργό''.

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, takislz είπε

Εγώ που έχω διαβάσει το αρχικό σου post εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει τι πρόβλημα, πιο αργής διαχείρισης έχεις!

Μένω κυριολεκτικά άφωνος στην αίσθησή σου, πως ήσουν ''πιο γρήγορος'' στα windows! Θα είχε ενδιαφέρον να μας έλεγες τι εννοείς και πως το macOS σε κάνει πιο ''αργό''.

και εγώ που ειμαι χρήστης μακ 16 χρόνια αν με βάλεις να δουλέψω σε windows ειμαι 60% ποιο αργός (συντομευσεις, συστημα διαχειρησηεις αρχείων κλπ) (ειμαι γραφίστας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα της πιο αργής διαχείρισης, το έχω σε αρκετές υποδιεργασίες, π.χ. αντιγραφές αρχείων, διαγραφές, γρήγορος εντοπισμός paths (χωρίς αναζήτηση), γενικότερη πλοήγηση, κα.

Σε άλλα πράγματα έχω προσαρμοστεί ταχύτερα και τα κάνω ήδη γρηγορότερα από το Windows περιβάλλον.

Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι σε σύγκριση native λύσεων.

Υποθέτω από αυτά που έχετε αναφέρει οι περισσότεροι παραπάνω, ότι ανεξάρτητα της σύγκρισης με τα Windows που θέτω, για να χρησιμοποιείτε τρίτες λύσεις, η native λύση δεν έχει ταβανιάσει την ευχρηστία για τη δική σας εμπειρία και εργάζεστε γρηγορότερα με άλλες λύσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Το πρόβλημα της πιο αργής διαχείρισης, το έχω σε αρκετές υποδιεργασίες, π.χ. αντιγραφές αρχείων, διαγραφές, γρήγορος εντοπισμός paths (χωρίς αναζήτηση), γενικότερη πλοήγηση, κα.

Σε άλλα πράγματα έχω προσαρμοστεί ταχύτερα και τα κάνω ήδη γρηγορότερα από το Windows περιβάλλον.

Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι σε σύγκριση native λύσεων.

Υποθέτω από αυτά που έχετε αναφέρει οι περισσότεροι παραπάνω, ότι ανεξάρτητα της σύγκρισης με τα Windows που θέτω, για να χρησιμοποιείτε τρίτες λύσεις, η native λύση δεν έχει ταβανιάσει την ευχρηστία για τη δική σας εμπειρία και εργάζεστε γρηγορότερα με άλλες λύσεις.

 

νομίζω πως αν παραμετροποίησεις το finder στα settings/sidebar κλπ, αν ενεργοποιήσεις (τικάρεις) finder/view/show path bar και διαλέξεις ποιό στυλ view σε βολεύει (as icons, as list κλπ) θα βρεις την ''βολή'' σου. Απο εκεί και έπειτα είτε με εξτρα καρτέλες (new tab) του finder είτε με διπλό ανοιγμενο παράθυρο, με drag & drop η διαδικασία γίνεται απλή. ''Δώστου'' λίγο χρόνο και δεν θα έχεις παράπονο. Επέλεξε και στο finder στα settings/general/new finder window show τον φάκελο που θες να βλέπεις (εμένα βολεύει το documents).

Επεξ/σία από takislz
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takislz είπε

νομίζω πως αν παραμετροποίησεις το finder στα settings/sidebar κλπ, αν ενεργοποιήσεις (τικάρεις) finder/view/show path bar και διαλέξεις ποιό στυλ view σε βολεύει (as icons, as list κλπ) θα βρεις την ''βολή'' σου. Απο εκεί και έπειτα είτε με εξτρα καρτέλες (new tab) του finder είτε με διπλό ανοιγμενο παράθυρο, με drag & drop η διαδικασία γίνεται απλή. ''Δώστου'' λίγο χρόνο και δεν θα έχεις παράπονο.

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Δεν τα έχω κάνει αυτά, θα τα δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω πολλούς Mac, android τηλέφωνα, τάμπλετ, εδω και πολλά χρόνια έχω συρει στην sidebar τον φάκελο documents του one drive, αφαιρώντας ταυτόχρονα από εκεί (favourites) το κανονικό documents. Χρησιμοποιώντας λοπόν αυτό τον φάκελο ως κύριο οργανωτικό των εγγράφων μου, έχω ταυτόχρονο sync σε όλες τις παραπάνω συσκευές μου. Ότι κάνει το iCloud Drive δηλαδή, αλλά χωρίς OS περιορισμούς!

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...