Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Xbox One - Μήνυμα υπερθέρμανσης


ChristosG82
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Mr_Terror,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν λαμβάνει κάποιος μήνυμα υπερθέρμανσης από Xbox one.

Έχω ένα Xbox one το οποίο κάποιες φορές όταν το ανοίγω μου βγάζει ένα μήνυμα, ότι έχει σχεδιαστή η κονσόλα να κλείνει μόνη τις όταν εμποδίζεται να μπει ο αέρας από τις τρύπες, και μου λέει πως πρέπει να τοποθετείτε κλπ. Το θέμα είναι πως η κονσόλα είναι σε σημείο που δεν εμποδίζεται ο αέρας, και δεν κλείνει από μόνη της όταν λειτουργεί, απλός λαμβάνω αυτό το μήνυμα όταν ανοίγω την κονσόλα κάποιες φορές, όχι πάντα.

Έχω ανοίξει και την κονσόλα για καθαρισμό, όπου τελικά μέσα ήταν καθαρή, άλλαξα και πάστα, όμως συνεχίζει να κάνει το ίδιο.

Έχω series s, και νομίζω πως όταν κάνω λήψη κάποιο παιχνίδι στο series, τότε πρέπει να βγάζει μήνυμα το one, αλλά δεν είμαι σίγουρος, όταν επιλέγεις από την εφαρμογή να γίνει λήψη κάποιο παιχνίδι στην κονσόλα, να επηρεάζεται και το one.

 

Μίλησα και με την εξυπηρέτηση τις Microsoft μήπως υπάρχει κάποια αναφορά για κάτι τέτοιο, όμως μου είπε πως δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο.

Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαντάζομαι το ανεμιστηράκι δουλεύει. Δοκίμασε ένα hard reset μήπως στρώσει μιας και έχεις τσεκάρει ότι από πλευράς hardware όλα είναι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανεμιστηράκι δουλεύει, αν δεν δούλευε η κονσόλα πέρα που θα είχε καεί, θα έπρεπε να έκλεινε όταν ανέβαινε η θερμοκρασία, σε εμένα δεν κλείνει, δουλεύει κανονικά, και ο ανεμιστήρας δουλεύει κανονικά.

Το μήνυμα το βγάζει οταν ανοίγω την κονσόλα, και τώρα που έλειπα 3ημερο, το είχα βγάλει από το ρεύμα, και οταν άνοιξα την κονσόλα βλέπω ένα μήνυμα που έλεγε πως εμφανίστηκε  πριν 2 ώρες, ότι έκλεισε η κονσόλα από υπερθέρμανση, αλλά η κονσόλα στο ρεύμα ήταν μερικά λεπτά, γιατί όπως είπα το είχα βγαλμένο από το ρευμα.

Στο one έκαναν reset και συνεχίζει, στο series δεν θυμάμαι πότε έκανα reset, θα κάνω και εκεί για να είμαι σίγουρος.

Σκεφτικά  ότι πρέπει να έχει να κάνει με το software, αλλά πριν μερικές ημέρες έγινε update και δεν άλλαξε κάτι, λογικά δεν θα έπρεπε να στρώσει μετά από το update ?

 

Δεν ξέρω, δεν φαίνεται να υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα, γιατί και στο gameplay όλα καλά, αλλά είναι πολυ εκνευριστικό να σου πετάγονται μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο έκανα μια αναζήτησή στα αγγλικά σχετικά με υπερθέρμανση, και είδα πως υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που σε one x ή series x υπήρχε υπερθέρμανση, όποτε η ελληνική υποστηρίξει δεν ήταν καλή γιατί μου είπε πως δεν υπάρχει κάποια αναφορά σχετικά με υπερθέρμανση, ενώ σε αγγλική γραπτή υποστηρίξει Microsoft υπάρχουν πολλές περιπτώσεις.

Διάβασα πως ακόμα και αν είναι σε πολύμπριζο, υπήρχαν περιπτώσεις που υπερθέρμανσης, γιατί το ρεύμα μπορεί να μην φτάνει, όποτε θα πρέπει η κονσόλα να συνδεθεί απευθείας στην πρίζα, βέβαια σε πολλές περιπτώσεις είχαν κολλήματα στο gameplay, πράγμα που εγώ δεν έχω, αλλά θα κάνω μερικές δοκιμές.

 

Για αρχή έκανα και στα δυο ενεργά Xbox συστήματα reset.

Επεξ/σία από ChristosG82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ChristosG82 είπε

Πριν λίγο έκανα μια αναζήτησή στα αγγλικά σχετικά με υπερθέρμανση, και είδα πως υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που σε one x ή series x υπήρχε υπερθέρμανση, όποτε η ελληνική υποστηρίξει δεν ήταν καλή γιατί μου είπε πως δεν υπάρχει κάποια αναφορά σχετικά με υπερθέρμανση, ενώ σε αγγλική γραπτή υποστηρίξει Microsoft υπάρχουν πολλές περιπτώσεις.

Διάβασα πως ακόμα και αν είναι σε πολύμπριζο, υπήρχαν περιπτώσεις που υπερθέρμανσης, γιατί το ρεύμα μπορεί να μην φτάνει, όποτε θα πρέπει η κονσόλα να συνδεθεί απευθείας στην πρίζα, βέβαια σε πολλές περιπτώσεις είχαν κολλήματα στο gameplay, πράγμα που εγώ δεν έχω, αλλά θα κάνω μερικές δοκιμές.

 

Για αρχή έκανα και στα δυο ενεργά Xbox συστήματα reset.

Φίλε ...

Τα One-X και Series X όπως και το One και το series S είναι overengineered, στα συστήματα ψύξης. Τώρα αν εσύ ανοίγοντας το κατέστρεψες κάποιο sensor δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή η "υποστήριξη" - ειδικά για το One το οποίο ανάλογα ποιο έχεις είναι 8+ χρόνια εκτός εγγύησης. 

Εν τέλει απάντησες στο εαυτό σου μόνος σου:

Αναφορά σε κείμενο

 

Το ανεμιστηράκι δουλεύει, αν δεν δούλευε η κονσόλα πέρα που θα είχε καεί, θα έπρεπε να έκλεινε όταν ανέβαινε η θερμοκρασία, σε εμένα δεν κλείνει, δουλεύει κανονικά, και ο ανεμιστήρας δουλεύει κανονικά.


 

Μια χαρά λοιπόν καλή είναι η υποστήριξη και σου είπε το αυτονόητο.

Η φάση με το πολύπριζο δεν έχει καμία σχέση με υπερθέρμανση - έχει με κάποια shutdown με "συγκεκριμένα" πολύπριζα που έχουν προστασία γιατί έχουν και τα xbox ενσωματωμένη την ίδια προστασία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, πήρα τηλέφωνο, είπα το πρόβλημα μου, ρώτησα αν υπάρχει κάποια αναφορά για υπερθέρμανση, και η απάντηση που πήρα ήταν: όχι δεν υπάρχει τίποτα για υπερθέρμανση, και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μου στείλει οδηγίες για το πως πρέπει να τοποθετήσω το Xbox, πράγμα που το κάνει και το ίδιο το Xbox όταν εμφανίζει το μήνυμα.

Και όπως είπα, πήρα την απόφαση να ανοίξω την κονσόλα, ΜΕΤΑ από τα μηνύματα για υπερθέρμανση, για να αλλάξω πάστα.

Οπότε δεν θεωρώ ότι πήρα την κατάλληλη υποστήριξη, ενώ τελικά υπάρχουν τόσες αναφορές στα αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ChristosG82 είπε

Κοίταξε, πήρα τηλέφωνο, είπα το πρόβλημα μου, ρώτησα αν υπάρχει κάποια αναφορά για υπερθέρμανση, και η απάντηση που πήρα ήταν: όχι δεν υπάρχει τίποτα για υπερθέρμανση, και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μου στείλει οδηγίες για το πως πρέπει να τοποθετήσω το Xbox, πράγμα που το κάνει και το ίδιο το Xbox όταν εμφανίζει το μήνυμα.

Και όπως είπα, πήρα την απόφαση να ανοίξω την κονσόλα, ΜΕΤΑ από τα μηνύματα για υπερθέρμανση, για να αλλάξω πάστα.

Οπότε δεν θεωρώ ότι πήρα την κατάλληλη υποστήριξη, ενώ τελικά υπάρχουν τόσες αναφορές στα αγγλικά.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιο είναι το πρόβλημα σου - και ναι έχουν telemetry να βλέπουν την κονσόλα σου αν είναι υγιείς. 

Το ότι σου βγάζει μνμ υπερθέρμανσης δλδ και δεν κλείνει?

8 λεπτά πριν, ChristosG82 είπε

Οπότε δεν θεωρώ ότι πήρα την κατάλληλη υποστήριξη, ενώ τελικά υπάρχουν τόσες αναφορές στα αγγλικά.

Δλδ τι είδους υποστήριξη περίμενες να πάρεις? Κύριε θα σας την επισκευάσουμε δωρεάν μετά από 5 - 7 -10 χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την Microsoft είχα παλιότερα άλλο θέμα, και η ελληνική υποστηρίζει δεν γνώριζε το πρόβλημα (δεν μπορούσα να αλλάξω e-mail), και ο τύπος που ανέλαβε το θέμα, ασχολήθηκε πραγματικά πολυ, πέρα που μετα απο πολλά τηλεφωνήματα τελικά δεν έβγαλε άκρη στο γιατί, έστειλε το πρόβλημα μου στο εξωτερικό να δουν το γιατί δεν μπορούμε να αλλάξουμε e-mail, και τελικά μετά από ένα διάστημα με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι το πρόβλημα ήταν γιατί στο e-mail υπήρχε η λέξη Xbox γιατί η Microsoft είχε μπλοκάρει στο να υπάρχει η λέξη Xbox, όπου τελικά από Αμερική μου άλλαξαν το e-mail.

 

Τώρα για αυτό το θέμα, δεν ζήτησα να μου το επισκευάσουν δωρεάν, αλλά όπως είπα πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω αν υπάρχουν παρόμοια θέματα, και ο συγκεκριμένος μου είπε όχι, ενώ βλέπω πως σε αγγλική υποστήριξη Microsoft, υπάρχουν αναφορές τελικά.

 

Το να μην γνωρίζουν δεν είναι κακο, γιατί στην πρώτη περίπτωση ασχολήθηκαν και με βοήθησαν, στην δεύτερη περίπτωση (τώρα), μου είπαν απλά ένα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα xbox one είναι τουλάχιστον 8 χρονών. Εσύ τι xbox one έχεις? ε?

Λογικό είναι να θέλουν αλλαγή πάστας δεν νομίζεις?

Και τι παρόμοια προβλήματα να υπάρχουν δλδ. Έχω πουλήσει σε φίλο One X day one και μέχρι σήμερα παίζει τάπα. Καλά σου είπανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή απλά γράφεις?
Ας πούμε ότι φταίνε τα χρόνια, το οποίο το αγόρασα το 2016, και λειτούργησε 4 χρόνια γιατί πηρα Xbox one s μετά και τώρα series s.

Για την πάστα, όπως είπα και πριν και μετά πάλι που άλλαξα πάστα, λαμβάνω το ίδιο μήνυμα, όποτε δεν είναι από την πάστα γιατί αν ήταν, όταν άλλαξα θα έπρεπε να σταματήσει να μου εμφανίζει υπερθέρμανση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Τι μπορεις να δοκιμασεις.Θα αφαιρεσεις το πανω καπακι για να εχεις προσβαση στον ανεμιστηρα.Θα το βαζεις σε λειτουργιά χωρις το καπακι, και οταν ξαναβγαλει  το μηνυμα υπερθέρμανσης δες αν γυρναει εκεινη την ωρα ο ανεμιστηρας φυσιολογικα η γυρναει πιο χαμηλα.Υπαρχει περιπτωση ο ανεμιστηρας να σου κανει κολπα γιαυτο και η  υπερθερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό θα ήταν μια λύση φυσικά, μιας και σε ένα ξένο site κάποιος είπε πως έκανε αντικατάσταση ανεμιστήρα (αγορασμένο απο Amazon) σε series x και διορθώθηκε το πρόβλημα του, όμως υπήρχαν πολλά διαφορετικά θέματα / λύσης.

Το ότι ας πούμε πως όντως δεν λειτουργεί σωστά ο ανεμιστήρα, όποτε θα ανέβαινε η θερμοκρασία, δεν θα έπρεπε σε λειτουργία / gameplay να παρουσιάζει προβλήματα από την υπερθέρμανση, πχ να κολλάει ή να έσβηνε?
Σε περίπτωση που ξανα βγάλει τέτοιο μήνυμα, θα κάνω αυτό που προτείνεις, πάντως ο ανεμιστήρα δεν σταματάει, τώρα για αν γυρνάει πιο σιγά, αυτό θα μπορούσε.

Επεξ/σία από ChristosG82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα μπορει να ειναι και hardware προβλημα και ειναι δυσκολο να εντοπισεις τι ακριβως φταιει.Κανε αυτο που σου ειπα για αρχη.Βγαλε το καπακι και βαλτο καθε μερα να παιζει.Δες πως θα παει, και αν σου βγαλει παλι το μηνυμα βλεπεις τον ανεμιστηρα πως γυρναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mr_Terror Θα το κάνω στην επόμενη φορά που θα μου βγάλει μήνυμα, ευχαριστώ.

Εντωμεταξύ σε ένα site που είδα τώρα, το οποίο δεν βάζω link γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται, λέει ότι συγκεκριμένα το Xbox one, μπορεί να κάνει υπερθέρμανση σε κάποιες περιπτώσεις, και αν ο χώρος αποθήκευσης είναι φουλ, γιατί λέει έτσι ότι φορτώνει τον επεξεργαστή ή μπορεί να έπαθε βλάβη το τροφοδοτικό, το οποίο θα πρέπει μα ελεγχθεί από ειδικό για να δω αν βγάζει σωστό ρεύμα. 
Όπως φαίνεται υπάρχουν πολλοί λόγοι, όχι μόνο η πάστα.

Επεξ/σία από ChristosG82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις εντοπισει στο περιπου τι ωρες σου πεταει το μηνυμα? Δηλαδη στο κανει οταν ανοιγεις την κονσολα και ειναι κρυα, η μπορει να δουλευει για ωρες και καποια στιγμη να βγαλει μηνυμα για υπερθέρμανση? Θα προτεινα και το αλλο να εβγαζεις τον σκληρο δισκο να βλεπαμε την υγεια του.Τον βαζεις σε εναν υπολογιστη και με το hd sentinel θα δεις την υγεια του δισκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...