Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Xbox One - Μήνυμα υπερθέρμανσης


ChristosG82
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Mr_Terror,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, όταν ανοίγω την κονσόλα και είναι κρύα μου το βγάζει το μήνυμα, όταν λειτουργεί δεν μου έβγαλε ποτέ μήνυμα.

Η αλήθεια είναι πως ο σκληρός δίσκος, κατά διαστήματα ακούγεται που λειτουργεί, και πέρα από την υπερθέρμανση μου πέρασε από το μυαλό μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μιας και στο one s δεν ακούγετε όσο στο one κάποιες φορές.

Σε περίπτωση που κάνω αντικατάσταση, πρέπει να κάνω κάτι όπως στο PlayStation ή απλά τοποθετώ τον δίσκο?

Επεξ/σία από ChristosG82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγη δισκου ειναι ευκολο.Σχεδον ιδια διαδικασια με το playstation ειναι.Θα χρειαστει να κατεβασεις το λογισμικο απο το σιτε της ms και το περνας στην κονσολα με ενα στικακι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Η αλλαγη δισκου ειναι ευκολο.Σχεδον ιδια διαδικασια με το playstation ειναι.Θα χρειαστει να κατεβασεις το λογισμικο απο το σιτε της ms και το περνας στην κονσολα με ενα στικακι.

 

Το καλό είναι πως έχω έναν 500GB δίσκο άδειο, οπότε μπορώ να κάνω μια δοκιμή να δω αν είναι αυτό το θέμα του.

Θα δω και στο YouTube αν είναι την διαδικασία αλλαγής, ευχαριστώ.

Επεξ/σία από ChristosG82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευκολη ειναι η αλλαγη του δισκου μη σε αγχώνει αυτο.Κανε αυτα που ειπαμε μηπως ο ενοχος ειναι ο ανεμιστηρας και δεν λειτουργει παντα καλα.

Μια που το εχεις ανοιχτο τσεκαρε και την υγεια του δισκου οπως ειπαμε.

Με την ms μην περιμενεις να σου πουν τι φταιει.Εχουν μπροστα τους 5 οδηγιες για την κονσολα και λενε 5 πραγματα τι μπορει να φταιει.

 

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Ευκολη ειναι η αλλαγη του δισκου μη σε αγχώνει αυτο.Κανε αυτα που ειπαμε μηπως ο ενοχος ειναι ο ανεμιστηρας και δεν λειτουργει παντα καλα.

Μια που το εχεις ανοιχτο τσεκαρε και την υγεια του δισκου οπως ειπαμε.

Με την ms μην περιμενεις να σου πουν τι φταιει.Εχουν μπροστα τους 5 οδηγιες για την κονσολα και λενε 5 πραγματα τι μπορει να φταιει.

 

Θα δω πρώτα αν με το reset που έκανα την κονσόλα, μήπως δεν ξανά βγάλει μήνυμα.

Την κονσόλα την είχα κλείσει, οπότε δεύτερο βήμα θα είναι η αλλαγή δίσκου όταν την ξανά ανοίξω, μιας και θα είναι πιο εύκολο.

Το ανεμιστήρα θα το αφήσω για το τέλος, γιατί δεν ξέρω αν θα μπορέσω να καταλάβω αν γυρίζει σωστά, θα είναι το ποιο δύσκολο βήμα για το τέλος, μετά από αυτά τα 3, βλέπουμε.

Σε ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από ChristosG82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/2/2023 στις 11:28 ΠΜ, Mr_Terror είπε

Ευκολη ειναι η αλλαγη του δισκου μη σε αγχώνει αυτο.Κανε αυτα που ειπαμε μηπως ο ενοχος ειναι ο ανεμιστηρας και δεν λειτουργει παντα καλα.

Μια που το εχεις ανοιχτο τσεκαρε και την υγεια του δισκου οπως ειπαμε.

Με την ms μην περιμενεις να σου πουν τι φταιει.Εχουν μπροστα τους 5 οδηγιες για την κονσολα και λενε 5 πραγματα τι μπορει να φταιει.

 

Καλησπέρα. 
Μετά από 9-10 μέρες, δηλαδή σήμερα, άνοιξα το Xbox one για να δω, βασικά πριν 1-2 ημέρες είπα να κάνω μια δοκιμή, έβαλα το Lara Croft temple of Osiris που είναι μερικά GB να κατεβαίνει, και έκλεισα την κονσόλα, και το άνοιξα πριν λίγο, και μου έβγαλε το μήνυμα υπερθέρμανσης.  Μετά είδα ότι το παιχνίδι είχε κατέβει, οπότε αν και το έχω στο οικολογικό, είναι σαν το series που με τα τελευταία update κάνει download και στην οικολογική επιλογή. Οπότε λογικά πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο δίσκο ή στο λογισμικό, μάλλον από ότι φαίνεται πως τα μηνύματα μου τα πετάει όταν κάνει ενημερώσεις η κονσόλα όταν είναι κλειστεί, και μετά που ανοίγω την κονσόλα μου το εμφανίζει, αλλιώς αν υπήρχε όντως υπερθέρμανσης θα έκλεινε όταν έπαιζα.

Βασικά να πω, πως όταν πάτησα το κουμπί στο controller για να ανοίξει το Xbox, άνοιξε η κονσόλα 2-3 δευτερόλεπτα και έκλεισε, λογικά γιατί υπήρχε το μήνυμα, πάντως έβαλα το πρόσωπο μου στον εξαερισμό, και ο αέρας που έβγαινε ήταν κρύος.

Οπότε πάμε σε αλλαγή δίσκου για αρχή, μάλλον το Σαββατοκύριακο όταν βρω χρόνο, και μετά βλέπουμε.

Επεξ/σία από ChristosG82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,

Θα κανεις τον κοπο να βγαλεις τον δισκο απο την κονσολα να τον βαλεις πανω σε ενα υπολογιστη και με το hd sentinel θα μετρησεις την υγεια του δισκου.
Αν εχει θεμα υπερθεμανσης θα σβηνει συνεχεια.Δεν μπορει δηλαδη να σου σβηνει με κρυα την κονσολα και μετα να παιζει με τις ωρες κανονικα.

Κανε αυτο που ειπαμε με τον δισκο σαν πρωτο βημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Καλησπερα ,

Θα κανεις τον κοπο να βγαλεις τον δισκο απο την κονσολα να τον βαλεις πανω σε ενα υπολογιστη και με το hd sentinel θα μετρησεις την υγεια του δισκου.
Αν εχει θεμα υπερθεμανσης θα σβηνει συνεχεια.Δεν μπορει δηλαδη να σου σβηνει με κρυα την κονσολα και μετα να παιζει με τις ωρες κανονικα.

Κανε αυτο που ειπαμε με τον δισκο σαν πρωτο βημα.

Σαββατοκύριακο που δεν δουλεύω, αν βρω χρόνο θα το βγάλω και θα σου πω τι αποτελέσματα μου έβγαλε το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2023 στις 7:16 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Καλησπερα ,

Θα κανεις τον κοπο να βγαλεις τον δισκο απο την κονσολα να τον βαλεις πανω σε ενα υπολογιστη και με το hd sentinel θα μετρησεις την υγεια του δισκου.
Αν εχει θεμα υπερθεμανσης θα σβηνει συνεχεια.Δεν μπορει δηλαδη να σου σβηνει με κρυα την κονσολα και μετα να παιζει με τις ωρες κανονικα.

Κανε αυτο που ειπαμε με τον δισκο σαν πρωτο βημα.

Βρήκα χρόνο και άνοιξα το Xbox one, και το έβαλα στο πρόγραμμα. Μου γράφει πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Είπα καλού κακού να βάλω τον άλλο δίσκο για δοκιμή, αλλά με κάτι οδηγίες που βρήκα, δεν τα κατάφερα.

Η Microsoft έχει κάποιο εργαλείο που να κάνει αυτόματα δίσκο για Xbox?
Υπάρχει περίπτωση, αν και δείχνει ότι η υγεία του δίσκου να είναι καλή, το πρόγραμμα να κάνει κάποιο λάθος, και τελικά να έχει κάποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ChristosG82 είπε

Βρήκα χρόνο και άνοιξα το Xbox one, και το έβαλα στο πρόγραμμα. Μου γράφει πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Είπα καλού κακού να βάλω τον άλλο δίσκο για δοκιμή, αλλά με κάτι οδηγίες που βρήκα, δεν τα κατάφερα.

Η Microsoft έχει κάποιο εργαλείο που να κάνει αυτόματα δίσκο για Xbox?
Υπάρχει περίπτωση, αν και δείχνει ότι η υγεία του δίσκου να είναι καλή, το πρόγραμμα να κάνει κάποιο λάθος, και τελικά να έχει κάποιο πρόβλημα?

https://youtu.be/J1xX6WgJhVA

Δες το βίντεο τα λέει αναλυτικά κατεβάζεις ένα tool όπου κάνει partitions τον σκληρό δίσκο.

Κατεβάζεις και το λογισμικό και προχωράς.

Όσο αφορά το hd sentinel είναι αξιόπιστο, ότι σου γράφει αυτό είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mikele13- είπε

https://youtu.be/J1xX6WgJhVA

Δες το βίντεο τα λέει αναλυτικά κατεβάζεις ένα tool όπου κάνει partitions τον σκληρό δίσκο.

Κατεβάζεις και το λογισμικό και προχωράς.

Όσο αφορά το hd sentinel είναι αξιόπιστο, ότι σου γράφει αυτό είναι.

 

Αυτόν τον οδηγό δεν το είδα, είναι διαφορετικό από το άλλο, μάλλον εκείνο ήταν μόνο για one s / one x.

Μιας και το πρόγραμμα δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα, θα δοκιμάσω αυτό που είχα διαβάσει σε ξένων site, να βάλω το Xbox απευθείας στην πρίζα, και όχι σε πολύμπριζο που το έχω τώρα, αν ξανα βγάλει το μήνυμα,  θα δοκιμάσω τον οδηγώ που έβαλες.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειναι οκ ο δισκος μην μπεις στην διαδικασια να τον αλλαξεις.Κανε αυτο που ειπες βαλτο απευθειας στην μπριζα και παρακολουθησε αν το ξανακανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Αφου ειναι οκ ο δισκος μην μπεις στην διαδικασια να τον αλλαξεις.Κανε αυτο που ειπες βαλτο απευθειας στην μπριζα και παρακολουθησε αν το ξανακανει.

Μετά αν το ξανα κάνει θα δω αν βρω κανένα μεταχειρισμένο τροφοδοτικό να δοκιμάσω ή κανένα ανεμιστήρα, αν και φαίνεται να δουλεύει ο ανεμιστήρας.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι κατασταση ειναι το εσωτερικο της κονσολας? Μηπως ο ανεμιστηρας και η ψυκτρα εχουν πιασει με τον καιρο βρωμια.Εγω στην θεση σου τι θα εκανα.

Θα έριχνα εναν καλο καθαρισμο στο εσωτερικο της κονσολας + σε ανεμιστήρα και ψυκτρα.Θα αλλαζα παλι και την παστα.Παντως μην ασχοληθεις πολυ ριχνοντας χρηματα στην κονσολα.Δεν αξιζει, θα βρεις κονσολα μεταχειρισμενη σε χαμηλη τιμη αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Σε τι κατασταση ειναι το εσωτερικο της κονσολας? Μηπως ο ανεμιστηρας και η ψυκτρα εχουν πιασει με τον καιρο βρωμια.Εγω στην θεση σου τι θα εκανα.

Θα έριχνα εναν καλο καθαρισμο στο εσωτερικο της κονσολας + σε ανεμιστήρα και ψυκτρα.Θα αλλαζα παλι και την παστα.Παντως μην ασχοληθεις πολυ ριχνοντας χρηματα στην κονσολα.Δεν αξιζει, θα βρεις κονσολα μεταχειρισμενη σε χαμηλη τιμη αν θες.

Καλησπέρα. Να πω για αρχή πως μόλις ήρθα σπίτι, και άνοιξα την κονσόλα, και μου έβγαλε μήνυμα ότι πριν  25 λεπτά έκλεισε από υπερθέρμανση.

Όπως είπα όταν άνοιξα το θέμα, την κονσόλα την άνοιξα, την καθάρισα αν και δεν είχε μέσα και πολλά, γιατί καθαρίζω συνέχεια την σκόνη, και άλλαξα και πάστα.

Βρήκα ένα link από Microsoft και έλεγε για το τροφοδοτικό, ότι αν έχει πρόβλημα, το λαμπάκι θα αναβοσβήνει, οποτε πρέπει να είναι καλό, αφού δεν αναβοσβήνει.

Απο xbox έχω 3, αυτό που είναι το αρχικό xbox one, ένα xbox one s, και ένα series s, οπότε σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να ρίξω λεφτά, αλλά περισσότερο το έχω για να παίζει ο μικρός αυτό.

Οποτε πιστεύω πως πλέον που τα δοκιμάσαμε όλα, μια λύση είναι να κάνω μια αντικατάσταση το ανεμιστήρα, είδα στην Ελλάδα με 25 ευρώ, και στο Aliexpress από 7 ευρώ ξεκινάνε. Αν αλλάξω ανεμιστήρα και συνεχίσει, τότε υπάρχει κάποια βλάβη εσωτερικά, όποτε θα το δουλέψω όσο πάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...