Προς το περιεχόμενο

Slow Format ή... μήπως όχι?


CyanBlue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση . Κανένας δίσκος δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένος ότι θα αντέξει είτε κανείς τεστ είτε όχι. Μπορεί με τα τεστ να βγει καλός και να χαλάσει στο επόμενο δευτερόλεπτο. Φυσικά δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τους αφήσουμε και χωρίς ελγχο και να περιορίζουμε την χρήση τους. Ένας δίσκος μπορεί και να χαλάσει αν μείνει στο συρτάρι που λέει ο λόγος. Δεν υπάρχει κάποιο στανταρντ ασφαλής λειτουργίας και όλα εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες και όχι μόνο από αυτούς που προαναφέρθηκαν.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, atheatos είπε

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση . Κανένας δίσκος δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένος ότι θα αντέξει είτε κανείς τεστ είτε όχι. Μπορεί με τα τεστ να βγει καλός και να χαλάσει στο επόμενο δευτερόλεπτο. Φυσικά δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τους αφήσουμε και χωρίς ελγχο και να περιορίζουμε την χρήση τους. Ένας δίσκος μπορεί και να χαλάσει αν μείνει στο συρτάρι που λέει ο λόγος. Δεν υπάρχει κάποιο στανταρντ ασφαλής λειτουργίας και όλα εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες και όχι μόνο από αυτούς που προαναφέρθηκαν.

Κανείς δίσκος δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένος, αλλά σου έχει τύχει να περάσει πολύωρες δοκιμές ως καινούριος και να βγάλει σφάλμα την επόμενη μέρα πχ; 

Προσωπικά τρέχοντας Self-Test (Short-Extended) > Random Seek Test (Quick -Normal-Deep) > Surface Test (τουλάχιστον Write-Read), δεν μου έχει τύχει ποτέ από το 2005 που έχω 6-9 (ενίοτε και 10-11) HDDs 24/7 στο σύστημα, να ψοφησει ο δίσκος λίγο αφού περάσει επιτυχώς τα παραπάνω τεστ...
...όμως έχει τύχει επανειλημμένα να παρουσιάσει θέμα δίσκος από το πρώτο 2ωρο ως το πρώτο 8ωρο πχ (οι WD Green 2-3ΤΒ μού το έκαναν αυτό, δύο στους τρεις-τέσσερις...τους προτιμούσα τότε γιατί ήταν σημαντικά πιο ήσυχοι)

...από την εμπειρία μου χρειάστηκε τουλάχιστον ~3 χρόνια για να εμφανιστεί θέμα μετά τους ελέγχους (χωρίς άλλα θέμα με ρεύματα κοκ), κι αυτό σε συντριπτική μειοψηφία δίσκων (όπως συμβαίνει και χωρίς τεστ) και μόνο σε μια περίπτωση είχα θέμα νωρίτερα, εκείνη με τα προβληματικά firmware των Seagate πριν καμιά 10αριά χρόνια περίπου (που όμως λύθηκε εν πολλοίς με firmware update...κανά-δυο είχα αντικαταστήσει τότε με την εγγύηση από τους πολλούς που είχα, αλλά πρέπει να ανατρέξω στο thelab κ νήματα 10ετίας+ για να σου πω ακριβώς).

Δεν είπα εγώ ότι ο δίσκος μετά θα πρέπει να θεωρείται δεδομένος (αντιθέτως)...αλλά πως αν υπάρχει κάποια κατασκευαστική ατέλεια, αυτή θα φανεί στη διάρκεια αυτών των προαναφερθέντων τεστ, που θα φιλτράρουν/κοσκινίσουν τα "αδύναμα" δείγματα.

Οπότε αυτό που λες δεν είναι η μέση γραμμή ανάμεσα στο
- αν τρέξεις low level format υπονομεύεις τον δίσκο
& το
- να ελέγχεις τους δίσκους στην αρχή για να μειώσεις τη πιθανότητα να βάλεις προβληματικούς δίσκους στο σύστημα

Εκτός αν έχεις εσύ τα στοιχεία για το πόσο μπορεί να επηρεάσει αυτό το μοτίβο ελέγχου την μακροβιότητα των δίσκων.

Αυτή τη στιγμή έχω στο σύστημα 9 HDD + 2 SSD (όλοι εσωτερικοί)

hdd-ssd.jpg.4c8466ef5dbf960127a1b1434fe49650.jpg

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...