Προς το περιεχόμενο

Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 6900 XT Fans Issue


AegeanAdmiral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά πρόσφατα αγόρασα από κατάστημα την GPU του τίτλου και την φόρεσα στο σύστημά μου, ξεκίνησα λοιπόν παίζοντας νορμάλ games ως προς τα γραφικά και κάποια στιγμή είπα να παιξω κάτι πιο βαρύ για να χαρώ το νέο συστημα (Cyberpunk 2077 για την ακρίβεια). Αφού φόρτωσε το παιχνίδι και μπήκα στο character creation, το PC έσβησε, έκανα άλλη μια προσπάθεια αλλά και πάλι συνέβει το ίδιο. Δοκίμασα πάλι κατι πιο ελαφρύ (Lost Ark) και ετρεξε κανονικά. Σκέφτηκα να ανοίξω λοιπόν το προγραμματάκι της AMD και να δω πού οφείλεται όλο αυτό. Παρατήρησα ότι και τα 3 fans της GPU ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ, ξαναδοκίμασα το Lost Ark η θερμοκρασία της κάρτας ανέβηκε στους 80 βαθμούς αλλά τα fans δεν ξεκίνησαν ποτέ. Ξαναέτρεξα και το Cyberpunk και η θερμοκρασία λίγο πριν κλείσει ξανά το PC εφτασε 100+ βαθμούς. Πήρα 2 τηλέφωνα σε μαγαζιά που κάνουν επισκευές και μου είπαν "αφού είναι στην εγγύηση γύρνα την πίσω". Σκέφτηκα λοιπόν πριν ακολουθήσω τη συμβουλή τους να ρωτήσω στο forum μήπως υπάρχει κάποια λύση, γιατί σε περίπτωση που επιστρέψω την κάρτα, λόγω του οτι έχουν περάσει οι 14 μέρες από την αγορά θα πάρει από 2 εώς 3 εβδομάδες μέχρι να μου πουν τι φταίει και αν θα μου αλλάξουν την κάρτα.

 

Motherboard: ROG Strix B550-F Gaming

CPU: AMD Ryzen9 3900XT

RAM: G.Skill TridentZ RGB 32GB DDR4-3200MHz

Power Supply: Corsair RM1000e

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AegeanAdmiral είπε

Σχετικά πρόσφατα αγόρασα από κατάστημα την GPU του τίτλου και την φόρεσα στο σύστημά μου, ξεκίνησα λοιπόν παίζοντας νορμάλ games ως προς τα γραφικά και κάποια στιγμή είπα να παιξω κάτι πιο βαρύ για να χαρώ το νέο συστημα (Cyberpunk 2077 για την ακρίβεια). Αφού φόρτωσε το παιχνίδι και μπήκα στο character creation, το PC έσβησε, έκανα άλλη μια προσπάθεια αλλά και πάλι συνέβει το ίδιο. Δοκίμασα πάλι κατι πιο ελαφρύ (Lost Ark) και ετρεξε κανονικά. Σκέφτηκα να ανοίξω λοιπόν το προγραμματάκι της AMD και να δω πού οφείλεται όλο αυτό. Παρατήρησα ότι και τα 3 fans της GPU ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ, ξαναδοκίμασα το Lost Ark η θερμοκρασία της κάρτας ανέβηκε στους 80 βαθμούς αλλά τα fans δεν ξεκίνησαν ποτέ. Ξαναέτρεξα και το Cyberpunk και η θερμοκρασία λίγο πριν κλείσει ξανά το PC εφτασε 100+ βαθμούς. Πήρα 2 τηλέφωνα σε μαγαζιά που κάνουν επισκευές και μου είπαν "αφού είναι στην εγγύηση γύρνα την πίσω". Σκέφτηκα λοιπόν πριν ακολουθήσω τη συμβουλή τους να ρωτήσω στο forum μήπως υπάρχει κάποια λύση, γιατί σε περίπτωση που επιστρέψω την κάρτα, λόγω του οτι έχουν περάσει οι 14 μέρες από την αγορά θα πάρει από 2 εώς 3 εβδομάδες μέχρι να μου πουν τι φταίει και αν θα μου αλλάξουν την κάρτα.

 

Motherboard: ROG Strix B550-F Gaming

CPU: AMD Ryzen9 3900XT

RAM: G.Skill TridentZ RGB 32GB DDR4-3200MHz

Power Supply: Corsair RM1000e

 

Αν πήρες καινούρια κάρτα με εγγύηση τόσο πρόσφατα, την πας πίσω χωρίς συζήτηση.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, αν θέλεις, είναι να δώσεις εδώ κανένα screenshot από την εφαρμογή adrenaline και συγκεκριμένα στο πεδίο "Performance/Tuning", μήπως υπάρχει κάποια κουλαμάρα (που δεν θα έπρεπε, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Υπάρχει και μια πιθανότητα στις 100 απλά να μην έχει κουμπώσει το καλώδιο των ανεμιστήρων στο board και απλά να μη δίνει, αλλά κι αυτό εξίσου απίθανο είναι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αν πήρες καινούρια κάρτα με εγγύηση τόσο πρόσφατα, την πας πίσω χωρίς συζήτηση.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, αν θέλεις, είναι να δώσεις εδώ κανένα screenshot από την εφαρμογή adrenaline και συγκεκριμένα στο πεδίο "Performance/Tuning", μήπως υπάρχει κάποια κουλαμάρα (που δεν θα έπρεπε, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Υπάρχει και μια πιθανότητα στις 100 απλά να μην έχει κουμπώσει το καλώδιο των ανεμιστήρων στο board και απλά να μη δίνει, αλλά κι αυτό εξίσου απίθανο είναι.

Δεν ξέρω πώς μπορώ να τσεκαρω το καλώδιο ανεμιστήρων χωρίς να χαλάσω το warranty sticker. Έχεις δίκιο για το screenshot, πάντα είναι χρήσιμο. Μέσα στον καημό μου το ξέχασα. Βέβαια είναι χωρίς να τρέχει κάποιο παιχνίδι.

a67ed3800a7d9e8a.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AegeanAdmiral είπε

Δεν ξέρω πώς μπορώ να τσεκαρω το καλώδιο ανεμιστήρων χωρίς να χαλάσω το warranty sticker. Έχεις δίκιο για το screenshot, πάντα είναι χρήσιμο. Μέσα στον καημό μου το ξέχασα. Βέβαια είναι χωρίς να τρέχει κάποιο παιχνίδι.

a67ed3800a7d9e8a.JPG

Για το τυπικό και μόνο, πάτα και ενεργοποίησε στο "Μηδενικό RPM" και στο "Προχωρημένος έλεγχος" βάλε τα όλα τέρμα πάνω και επανεκκίνησε.

Δεν θα γίνει κάτι, απλά να φύγει κι αυτή η πιθανότητα.

Εννοείται δεν πειράζεις αυτοκόλλητα κλπ σε τέτοια κάρτα. Εγγύηση, να έχεις απόλυτα ήσυχος το κεφάλι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν τρέχουν ούτε με τεστ μάλλον rma....

Μπορείς να δοκιμάσεις να βγάλεις όλα τα προγράμματα (drivers και 3rd party) τα οποία έχουν κάποιον έλεγχο πάνω στην κάρτα μπας και κάποιο και σου δημιουργεί πρόβλημα.

Επεξ/σία από Havik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Για το τυπικό και μόνο, πάτα και ενεργοποίησε στο "Μηδενικό RPM" και στο "Προχωρημένος έλεγχος" βάλε τα όλα τέρμα πάνω και επανεκκίνησε.

Δεν θα γίνει κάτι, απλά να φύγει κι αυτή η πιθανότητα.

Εννοείται δεν πειράζεις αυτοκόλλητα κλπ σε τέτοια κάρτα. Εγγύηση, να έχεις απόλυτα ήσυχος το κεφάλι σου.

Δεν έγινε κάτι, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανεμιστηράκια της κάρτας μπορείς να τα βγάλεις χωρίς να ανοίξεις την κάρτα, τουλάχιστον αυτό στις 590, δεν νομίζω να το άλλαξαν, είναι κουμπωτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν απατεωνιά μάγκες, μου πούλησαν refurbished GPU. Πήγα την κάρτα σε τεχνικό, την δοκίμασε σε άλλη motherboard (φυσικά δεν δούλεψε) και παρατήρησε ότι κάποιες βίδες ήταν λασκαρισμενες και η μία από αυτές είχε και κόκκινη μπογιά. Επίσης σε ένα σημείο η κάρτα είχε και υπολείμματα χαρτοταινίας. Εν τω μεταξύ όλα τα αυτοκόλλητα ήταν κομπλέ στο κουτί και στη συσκευασία. Δυστυχώς το δικό μου άπειρο μάτι δεν τα είδε. Δεν ξέρω αν θέλει κάποιος να προτείνει κάτι, εκτός από μπουκαρισμα στο κατάστημα με επαναληπτική.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AegeanAdmiral είπε

Τελικά ήταν απατεωνιά μάγκες, μου πούλησαν refurbished GPU. Πήγα την κάρτα σε τεχνικό, την δοκίμασε σε άλλη motherboard (φυσικά δεν δούλεψε) και παρατήρησε ότι κάποιες βίδες ήταν λασκαρισμενες και η μία από αυτές είχε και κόκκινη μπογιά. Επίσης σε ένα σημείο η κάρτα είχε και υπολείμματα χαρτοταινίας. Εν τω μεταξύ όλα τα αυτοκόλλητα ήταν κομπλέ στο κουτί και στη συσκευασία. Δυστυχώς το δικό μου άπειρο μάτι δεν τα είδε. Δεν ξέρω αν θέλει κάποιος να προτείνει κάτι, εκτός από μπουκαρισμα στο κατάστημα με επαναληπτική.

Καλή τύχη στο να αποδείξεις ότι δεν το έκανες εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, AegeanAdmiral είπε

Τελικά ήταν απατεωνιά μάγκες, μου πούλησαν refurbished GPU. Πήγα την κάρτα σε τεχνικό, την δοκίμασε σε άλλη motherboard (φυσικά δεν δούλεψε) και παρατήρησε ότι κάποιες βίδες ήταν λασκαρισμενες και η μία από αυτές είχε και κόκκινη μπογιά. Επίσης σε ένα σημείο η κάρτα είχε και υπολείμματα χαρτοταινίας. Εν τω μεταξύ όλα τα αυτοκόλλητα ήταν κομπλέ στο κουτί και στη συσκευασία. Δυστυχώς το δικό μου άπειρο μάτι δεν τα είδε. Δεν ξέρω αν θέλει κάποιος να προτείνει κάτι, εκτός από μπουκαρισμα στο κατάστημα με επαναληπτική.

Καλή τύχη, επιστροφή ασυζητητί, δεν μας λες και από που την αγόρασες να έχουμε και εμείς τον νου μας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, outlaw star είπε

Καλή τύχη, επιστροφή ασυζητητί, δεν μας λες και από που την αγόρασες να έχουμε και εμείς τον νου μας; 

Θα ενημερώσω ναι, όμως μετά τη Δευτέρα που θα πάω από εκεί με τον δικηγόρο μου, γιατί δεν πρέπει να φαίνεται προσπάθεια δυσφήμισης πριν την αγωγή (αχρειαστη να είναι). Αλλά ενημέρωση θα υπάρξει σίγουρα 

Επεξ/σία από AegeanAdmiral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/3/2023 στις 4:44 ΜΜ, AegeanAdmiral είπε

Θα ενημερώσω ναι, όμως μετά τη Δευτέρα που θα πάω από εκεί με τον δικηγόρο μου, γιατί δεν πρέπει να φαίνεται προσπάθεια δυσφήμισης πριν την αγωγή (αχρειαστη να είναι). Αλλά ενημέρωση θα υπάρξει σίγουρα 

Το κατάστημα είναι το techstores.gr, παραθέτω και το review που έκανα για τυχόν απορίες.

"Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Οι υπάλληλοι είναι ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΙ και με εξυπηρέτησαν άμεσα. Αγόρασα κάρτα γραφικών του χιλιάρικου και ήρθε στην ώρα της. Επειδή είναι Καλλιθέα (διπλοπαρκαρισμα) και ο ενθουσιασμός μου μαζί με το ότι είμαι πρωτάρης σε checking, με απέτρεψαν στο να δω ότι η κάρτα ήταν (τουλάχιστον) δεύτερο χέρι, πράγμα που είδε ο τεχνικός όταν του είπα ότι δεν δουλεύουν και τα 3 fans της κάρτας. Βίδες πειραγμενες, στραβωμενες ψύκτρες και τα fans εκτός λειτουργίας. Την πήγα πίσω στο μαγαζί και ο πραγματικά ευγενεστατος προϊστάμενος μου είπε ότι θα μου δώσουν άλλη, αφού τσεκαριστει η συγκεκριμένη κάρτα. Σε μια μέρα είχα τηλέφωνο ότι πρόκειται να αλλαχτεί με μια που έχουν ήδη στο κατάστημα ή μπορώ να διαλέξω άλλη από το website (εν τω μεταξύ η κάρτα έχει ανέβει ήδη 200€) ή να περιμένω 1-2 μήνες για να έρθει άλλη ίδια. Διάλεξα το πρώτο και πάλι η κάρτα μεταχειρισμένη, αλλά τουλάχιστον δουλεύει και δεν με παίρνει να μείνω άλλο χωρίς κάρτα γραφικών. Αν πρόκειται κάποιος να κάνει αγορά για upgrade υπολογιστή δεν του προτείνω το συγκεκριμένο κατάστημα. Ο δικηγόρος μου πρότεινε να κάνω μήνυση, αλλά δεν ήθελα να το τραβήξω άλλο. Από μακριά κι "αγαπημένοι"."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς για μένα δεν προχωρησες σε μυνηση και αποζημίωση... Και μάλιστα με 2η φορά μεταχειρισμένη κάρτα! 

Ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του βέβαια.... 

Αλλά με τόση κοροϊδία.... Καλύτερα να έμενες χωρις κάρτα ένα διάστημα... Και να τους έκανες να σε φοβηθούν.... Μετα θα σε παρακαλαγαν να πάρεις την καλύτερη κάρτα που υπάρχει δωρεάν.... Για να αποσύρεις τη μυνηση.... 

Ας μην γινόμαστε θύματα του κάθε εκμεταλευτη και του κάθε μαγαζιού.... Δεν είναι και ψωμί η gpu... Ζούμε και χωρίς για ένα διάστημα.... Άποψη μου πάντα! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την αγόρασες και πλήρωσες για καινούρια και κατέληξες με μτχ, έστω και σε άριστη κατάσταση, κακώς έπραξες.

Εννοείται όπως σε βολεύει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...