Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανημα για οικιακη χρηση


jkidd13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, highpriest είπε

Δεν ισχύει αυτό. 
Σε Epson μάλιστα που δεν είναι θερμικές οι κεφαλές το στέγνωμα γίνεται σε πολύ γρήγορο χρόνο. Οχι σαν laser, σε ταχύτητα εκτύπωσης αλλά όχι και τραγικά αργά.
 

Τώρα που το σκέφτομαι, δεν είναι μόνο θέμα ταχύτητας, είναι και θέμα μνήμης. Αν ο όγκος είναι σεβαστός (πχ 100 σελίδες μπρος-πίσω) πρέπει στα 40-50λεπτά που θα χρειαστούν οι τυπικοί inkjet/ink tank να προσθέσουμε και κανένα 5λεπτο το μίνιμουμ έξτρα χρόνο σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, georgeole είπε

Τώρα που το σκέφτομαι, δεν είναι μόνο θέμα ταχύτητας, είναι και θέμα μνήμης. Αν ο όγκος είναι σεβαστός (πχ 100 σελίδες μπρος-πίσω) πρέπει στα 40-50λεπτά που θα χρειαστούν οι τυπικοί inkjet/ink tank να προσθέσουμε και κανένα 5λεπτο το μίνιμουμ έξτρα χρόνο σωστά;

Όχι ακριβώς.

Επειδή οι inkjet κάνουν πιο πολύ χρόνο στην εκτύπωση, εκμεταλλεύονται αυτή την διαφορά χρόνου ώστε να μην γίνει αντιληπτή η καθυστέρηση λόγω μνήμης. Ξεκινάνε δηλαδή την εκτύπωση χωρίς να χρειαστεί να έχουν πολλές φορτωμένες σελίδες στην μνήμη.

Από την άλλη οι inkjet έχουν μια άλλου είδους "καθυστέρηση"

Κάθε 50-100 σελίδες κάνουν οι περισσότεροι ink tank έναν ελαφρύ καθαρισμό στα ακροφύσια. Σαν αυτόν που γίνεται στην αρχικοποίηση. Κρατάει κάπου 30-40 δευτερόλεπτα και είναι καλό και για το σύστημα, αλλά και για την ποιότητα εκτύπωσης.

Επεξ/σία από highpriest
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναπω κατι που το λεω συνεχεια.

Οποιος θελει να αγορασει εκτυπωτη για πανω απο 5-10 σελιδες ανα job, και πανω απο λιγα jobs ανα ημερα, να σκεφτει καλα, ΚΑΛΑ ομως, αν ειναι τοσο σημαντικο το χρωμα.

Οποιος επιμενει οτι θελει χρωμα, για να τυπωνει εγγραφα για να τα διαβαζει ή να τα παραδιδει, και οχι φωτογραφιες για να τις καμαρωνει, ας κανει το εξης. Ας δει σε βιντεο στο youtube (αν υπαρχει) ή live σε καποιο φιλο/γνωστο/συγγενη/καταστημα πως τυπωνει ενας εγχρωμος inkjet ή ink tank εναν Χ ογκο εκτυπωσεων, σε τι ταχυτητες και με ποσες διακοπες, ειδικα αν μιλαμε και για duplex, και μετα ας παει να δει εναν ασπρομαυρο laser, και αν δε βαλει τα κλαματα ας ερθει μετα να μου το πει. Ας βαλει ξερω γω ενα βιντεακι με εναν Epson L3250 και μετα ενα με εναν Lexmark MS510, τυχαια τα μοντελα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lector είπε

ας παει να δει εναν ασπρομαυρο laser, και αν δε βαλει τα κλαματα ας ερθει μετα να μου το πει

Ε, λοιπόν η αφεντιά μου που τυπώνει διπλή όψη ΚΑΙ σε μονόχρωμο ΚΑΙ σε έγχρωμο laser (δεν έχουν αξιοσημείωτες διαφορές στον συγκεκριμένο τομέα), βάζει κάθε φορά τα κλάματα... από ΧΑΡΑ!!!😂

ΥΓ Όντως, αν έχεις συνηθίσει τη διπλή όψη σε laser, δεν ματα-ξανα-επανέρχεσαι σε inkjet για διπλή όψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, georgeole είπε

ΥΓ Όντως, αν έχεις συνηθίσει τη διπλή όψη σε laser, δεν ματα-ξανα-επανέρχεσαι σε inkjet για διπλή όψη.

Eκτός εάν έχεις αυτόν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gatos74 είπε

Eκτός εάν έχεις αυτόν

 

Ναι, αλλά έχω μια απορία: Ποιος και γιατί χρειάζεται έναν εκτυπωτή που τυπώνει σχεδόν 3 σελίδες το δευτερόλεπτο, έστω κι αν τον σηκώνει οικονομικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος λογικα τυπωνει και τις 2 οψεις με ενα περασμα, δε νομιζω οτι ειναι δυνατον με τετοια ταχυτητα να τυπωνει τη μια, μετα να γυρναει το χαρτι και μετα να τυπωνει την αλλη, οπως ειναι το συνηθες.

Υποθετω σε φωτοτυπικο ή εκτυπωτικο καταστημα θα ηταν χρησιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, lector είπε

Υποθετω σε φωτοτυπικο ή εκτυπωτικο καταστημα θα ηταν χρησιμος.

Κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά οι ταχύτητες αυτές συνάδουν σε μεγάλα μηχανήματα όπου τυπώνονται σε χρόνο dt ολόκληρα βιβλία, όχι σε έναν εκτυπωτή οικιακού μεγέθους είτε σε γραφείο είτε σε επιχείρηση. Όπως λένε στην Κρήτη: "Το περίσσο χαλάει το ίσο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2023 στις 10:25 ΜΜ, lector είπε

Αυτος λογικα τυπωνει και τις 2 οψεις με ενα περασμα, δε νομιζω οτι ειναι δυνατον με τετοια ταχυτητα να τυπωνει τη μια, μετα να γυρναει το χαρτι και μετα να τυπωνει την αλλη, οπως ειναι το συνηθες.

Υποθετω σε φωτοτυπικο ή εκτυπωτικο καταστημα θα ηταν χρησιμος.

Δέν νομίζω κώστα....εάν ήταν έτσι δέν θα τύπωνε μονή όψη 160 σελίδες το λεπτό.

Χρειάζεται διερεύνηση το πράγμα...😄

Κυρίως έχει χρήση σε book on demand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, Σκέφτομαι να αγοράσω τον παρακάτω εκτυπωτή έχει κάποιος εμπειρία χρήσης; Ευχαριστώ!

HP Smart Tank 670 All-in-One Έγχρωμο Πολυμηχάνημα Inkjet με WiFi και Mobile Print White | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thatzop είπε

Καλημέρα σας, Σκέφτομαι να αγοράσω τον παρακάτω εκτυπωτή έχει κάποιος εμπειρία χρήσης; Ευχαριστώ!

HP Smart Tank 670 All-in-One Έγχρωμο Πολυμηχάνημα Inkjet με WiFi και Mobile Print White | Skroutz.gr

Δέν βλέπω ούτε έναν γνώστη να προτείνει HP πλέον...τυχαίο???...δέ νομίζω

Νομίζω ότι σε αυτά τα χρήματα σου έχει ήδη προταθεί ένας canon....

Bέβαια εσύ επιλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thatzop είπε

Καλημέρα σας, Σκέφτομαι να αγοράσω τον παρακάτω εκτυπωτή έχει κάποιος εμπειρία χρήσης; Ευχαριστώ!

HP Smart Tank 670 All-in-One Έγχρωμο Πολυμηχάνημα Inkjet με WiFi και Mobile Print White | Skroutz.gr

Καλημέρα αγαπητέ φίλε. Η επιλογή σου δεν είναι κακή, ειδικά επειδή στο συγκεκριμένο μοντέλο μπορείς να επεκτείνεις την εγγύηση στα 3 χρόνια. Ωστόσο τριετή εγγύηση εγγύηση δίνει και η Epson για τους ecotank και η Canon για τους δικούς της ink tank. Η γενική οδηγία πάντως είναι η εξής: Τα μηχανήματα αυτά έχουν συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα ζωής. Πρέπει να τυπώνεις ΠΟΛΥ για να πάρεις ink tank, έτσι ώστε να μπορέσεις να μπορέσεις να κάνεις απόσβεση σε βάθος τριετίας, αλλιώς... βγαίνεις χαμένος!😉

ΥΓ Η πλειοψηφία πάντως των χρηστών προτιμά ecotank και ακολούθως canon, στις οποίες, αν μη τι άλλο, κυκλοφορεί και η συντριπτική πλειοψηφία των μοντέλων σε ink tank.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το πήρα απο public στα 209 ευρώ με εκπτωση απο την hp 40 ευρώ. Αρα μου στοίχισε 169 ευρώ. Το συγκεκριμενο μοντελο εχει αυτοματη διπλης οψης και εγγυηση 3 χρονια και στην συσκευασια εχει 3 μπουκαλια μαυρα xl. Πιστεύω να καλύψει τις ανάγκες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thatzop είπε

Τελικα το πήρα απο public στα 209 ευρώ με εκπτωση απο την hp 40 ευρώ. Αρα μου στοίχισε 169 ευρώ. Το συγκεκριμενο μοντελο εχει αυτοματη διπλης οψης και εγγυηση 3 χρονια και στην συσκευασια εχει 3 μπουκαλια μαυρα xl. Πιστεύω να καλύψει τις ανάγκες μας.

Πολύ ωραία! Καλορίζικος λοιπόν! Πρόσεχε μόνο να τυπώνεις συχνά για να μην έχεις θέματα από τη μη χρήση του μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...