Προς το περιεχόμενο

Στικάκια που να μην χαλάνε ?


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, philippos_tio said:

Έχω και εγώ πρόβλημα με τα στικάκια. Συνήθως κρατάνε 1-2 χρόνια.
Τρέχω live programs (σχεδιαστικά) σε διάφορους υπολογιστές, δεν ξέρω πόσο τα ταλαιπωρεί αυτό. Τελευταίο φλασάκι ένα kingstom 16Gb, έγινε read only, στην ανάγνωση όταν βρίσκει σφάλμα το χάνει ο υπολογιστής. Έχω κάνει back up τα αρχεία.
Ψάχνω κάτι αξιόπιστο, (όχι υπερβολικά ακριβό).

τα stick δεν είναι για να τρεχεις προγράμματα για αυτο σου χαλανε πας αναγκαστικα σε εξωτερικο δισκο 
προσοχη σε οτι παρεις να ειναι χαμηλα watt αν δεν εχεις εξωτερικο hub

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην ψάχνετε πάντα τον υπαίτιο στα στικάκια.Μερικές φορές οι συσκευές που βάζουμε τα στικάκια πάνω , μπορεί να μην δίνουν τη σωστή τάση ή ρεύμα για να λειτουργήσει μια συσκευή σωστά ή οι ανοχές να είναι εκτός προδιαγραφών με αποτέλεσμα μετά από κάποια χρήση να χαλάνε.Σπάνιο μεν αλλά υπαρκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πήρα λίγο πριν παντρευτώ και ο μεγάλος μου γιός είναι τώρα 20 ετών. 😛
Χρησιμοποιήθηκε για εγκαταστάσεις εφαρμογών και μεταφορές αρχείων σε δεκάδες συστήματα.
Έχουν διαλυθεί τα λαστιχάκια που είχε εξωτερικά και έχει σπάσει εδώ και χρόνια ένα πλαστικό καπάκι που προστάτευε το usb άκρο.
Ακόμα λειτουργεί 100% αλλά τα 8 Giga είναι λίγα πλέον. :D

20230726_201516 (Large).jpg

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2023 στις 8:22 ΜΜ, dpolal είπε

Το πήρα λίγο πριν παντρευτώ και ο μεγάλος μου γιός είναι τώρα 20 ετών. 😛
Χρησιμοποιήθηκε για εγκαταστάσεις εφαρμογών και μεταφορές αρχείων σε δεκάδες συστήματα.
Έχουν διαλυθεί τα λαστιχάκια που είχε εξωτερικά και έχει σπάσει εδώ και χρόνια ένα πλαστικό καπάκι που προστάτευε το usb άκρο.
Ακόμα λειτουργεί 100% αλλά τα 8 Giga είναι λίγα πλέον. :D

20230726_201516 (Large).jpg

Φτυστό ο Σάκης (ο Κατσούλης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/07/2023 at 20:22, dpolal said:

Το πήρα λίγο πριν παντρευτώ και ο μεγάλος μου γιός είναι τώρα 20 ετών. 😛
Χρησιμοποιήθηκε για εγκαταστάσεις εφαρμογών και μεταφορές αρχείων σε δεκάδες συστήματα.
Έχουν διαλυθεί τα λαστιχάκια που είχε εξωτερικά και έχει σπάσει εδώ και χρόνια ένα πλαστικό καπάκι που προστάτευε το usb άκρο.
Ακόμα λειτουργεί 100% αλλά τα 8 Giga είναι λίγα πλέον. :D

20230726_201516 (Large).jpg

retro για πωληση στο Ebay

On 26/07/2023 at 09:57, philippos_tio said:

Έχω και εγώ πρόβλημα με τα στικάκια. Συνήθως κρατάνε 1-2 χρόνια.
Τρέχω live programs (σχεδιαστικά) σε διάφορους υπολογιστές, δεν ξέρω πόσο τα ταλαιπωρεί αυτό. Τελευταίο φλασάκι ένα kingstom 16Gb, έγινε read only, στην ανάγνωση όταν βρίσκει σφάλμα το χάνει ο υπολογιστής. Έχω κάνει back up τα αρχεία.
Ψάχνω κάτι αξιόπιστο, (όχι υπερβολικά ακριβό).

κανεις πολυ Read write και δεν ειναι οτι καλυτερο.το καλο ειναι οτι σε Kingston δεν θα χασεις τα δεδομενα σου συνηθως.απλα θα στο κανει Read only και μπορεις να τα παρεις.

Θα δοκιμαζα corsair ή και sandisk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορασμένο πάνω από 15 χρόνια (δεν θυμάμαι καν πότε το είχα πάρει).Παίζει μόνιμα τραγούδια mp3 στο αμάξι :

Spoiler

SonyTiny.jpg.a30f83f9e66b46e1090d6e6e0b8308a1.jpg

 

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει πολλα writes αν κανει μονο reads κραταει πολυ καιρο, τα os ειναι θανατος ειδικα win που εχουν απειρα temp files 
και βεβαια γραψε σβησε μεγαλες ταινιες συχνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, tarantules said:

Αν λες για μένα , το συγκεκριμένο το έχω σκίσει να γράφω και να σβήνω στα τόσα χρόνια.

γενικως το λεει οτι τα writes ειναι η φθορα και οχι τα reads

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, poulinos said:

γενικως το λεει οτι τα writes ειναι η φθορα και οχι τα reads

Ισχύει και εδώ παίζει μεγάλο ρόλο ο controller που έχει το στικάκι τι τύπο wear leveling χρησιμοποιεί ώστε να κάνει ισόποση κατανομή εγγραφών σε όλα τα κελιά μνήμης.

Υπάρχουν τρεις τύποι wear leveling.Δυναμικός , στατικός και global.Ο global είναι ουσιαστικά αυτός που δεν έχει καθόλου wear leveling και είναι και ο χειρότερος.Απλά δεν έχει χαρτογράφηση των μπλοκ μνήμης και αφήνει να γραφτούν δεδομένα όπως τύχει με αποτέλεσμα κάποια κελιά να γράφονται περισσότερες φορές από κάποια άλλα που μπορεί και να γραφτούν ελάχιστες φορές.Όταν κλειδώσουν κάποια κελιά από τις πολλές απανωτές εγραφές τότε πάπαλα και το στικάκι.Οι άλλοι δυο τύποι είναι αυτοί που αναζητάμε να έχουν τα στικάκια γιατί κάνουν map τις θέσεις των κελιών και επιτρέπουν να γίνεται ανακατανομή των εγγραφών όσο το δυνατόν ισόποσα , άρα καθυστερούν όσο το δυνατόν περισσότερο να βγει off κάποιο κελί μνήμης και να κλειδώσει με αποτέλεσμα να κλειδώσει και το στικάκι και να μην μπορείς πλέον να γράψεις.Αν δεν κάνω λάθος το static wear leveling είναι καλύτερο από το dynamic γιατί κάνει κάποιου είδους rotation τα κελιά επιπλέον του dynamic.Δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Τώρα ποια στικάκια έχουν ποιον τύπο wear leveling μη με ρωτάτε.Μόνο οι εταιρίες οι ίδιες το γνωρίζουν.Προφανώς τα φτηνά στικάκια του κιλού δεν θα έχουν καν wear leveling λειτουργία του flash controller.Τα πιο ακριβά και επώνυμα προφανώς θα διαθέτουν (ευελπιστώ).

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tarantules said:

Ισχύει και εδώ παίζει μεγάλο ρόλο ο controller που έχει το στικάκι τι τύπο wear leveling χρησιμοποιεί ώστε να κάνει ισόποση κατανομή εγγραφών σε όλα τα κελιά μνήμης.

Υπάρχουν τρεις τύποι wear leveling.Δυναμικός , στατικός και global.Ο global είναι ουσιαστικά αυτός που δεν έχει καθόλου wear leveling και είναι και ο χειρότερος.Απλά δεν έχει χαρτογράφηση των μπλοκ μνήμης και αφήνει να γραφτούν δεδομένα όπως τύχει με αποτέλεσμα κάποια κελιά να γράφονται περισσότερες φορές από κάποια άλλα που μπορεί και να γραφτούν ελάχιστες φορές.Όταν κλειδώσουν κάποια κελιά από τις πολλές απανωτές εγραφές τότε πάπαλα και το στικάκι.Οι άλλοι δυο τύποι είναι αυτοί που αναζητάμε να έχουν τα στικάκια γιατί κάνουν map τις θέσεις των κελιών και επιτρέπουν να γίνεται ανακατανομή των εγγραφών όσο το δυνατόν ισόποσα , άρα καθυστερούν όσο το δυνατόν περισσότερο να βγει off κάποιο κελί μνήμης και να κλειδώσει με αποτέλεσμα να κλειδώσει και το στικάκι και να μην μπορείς πλέον να γράψεις.Αν δεν κάνω λάθος το static wear leveling είναι καλύτερο από το dynamic γιατί κάνει κάποιου είδους rotation τα κελιά επιπλέον του dynamic.Δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Τώρα ποια στικάκια έχουν ποιον τύπο wear leveling μη με ρωτάτε.Μόνο οι εταιρίες οι ίδιες το γνωρίζουν.Προφανώς τα φτηνά στικάκια του κιλού δεν θα έχουν καν wear leveling λειτουργία του flash controller.Τα πιο ακριβά και επώνυμα προφανώς θα διαθέτουν (ευελπιστώ).

μαλλον το προβλημα ειμαι αυτο που λες.οτι δεν ξερεις τι φοραει το καθενα.δεν ξερω αν το γραφουν στα specs. αλλιως ναι σιγουρα τα φτηνα του κιλου δεν περιμενεις να εχουν κατι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, poulinos said:

μαλλον το προβλημα ειμαι αυτο που λες.οτι δεν ξερεις τι φοραει το καθενα.δεν ξερω αν το γραφουν στα specs. αλλιως ναι σιγουρα τα φτηνα του κιλου δεν περιμενεις να εχουν κατι καλο.

Ένας λόγος που προτιμώ τις κάρτες microSD της sandisk (συγκεκριμένα τις extreme pro) που προορίζονται για επαγγελματική χρήση σε φωτογραφικές μηχανές αντί κάποιο άλλο επώνυμο usb στικάκι.Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά όταν την προτιμούν επαγγελματίες ίσως κάτι να λέει και αυτό από μόνο του όσον αφορά την ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tarantules said:

Ένας λόγος που προτιμώ τις κάρτες microSD της sandisk (συγκεκριμένα τις extreme pro) που προορίζονται για επαγγελματική χρήση σε φωτογραφικές μηχανές αντί κάποιο άλλο επώνυμο usb στικάκι.Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά όταν την προτιμούν επαγγελματίες ίσως κάτι να λέει και αυτό από μόνο του όσον αφορά την ποιότητα.

και απο την τιμη καταλαβαινεις οτι ειναι καλυτερο καλυτερο οσο και οτι ειναι Pro.

εγω εχω μια kingston canvas select plus micro sd 512 gb που οι Canvas ειναι

Kingston's Canvas Select Plus SD card is designed with exceptional performance, speed and durability for heavy workloads such as transferring and developing high-resolution photos or capturing and editing full HD videos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...