Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Vodafone σε 100mbps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Χθες μου αναβάθμισε η Vodafone από 50 σε 100mbps VDSL, είπαν η αναβάθμιση θα πάρει δέκα μέρες αλλά μετά από λίγες ώρες και μέχρι μία μέρα μετά η ταχύτητα φτάνει μόνο μέχρι 80mbps. 

Υπάρχει πιθανότητα να χρειάζεται μέρες να ρυθμιστεί η ταχύτητα στα 100mbps ή πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους;

Edit: Έχω δοκιμάσει και επανεκκίνηση στον εξοπλισμό.

Επεξ/σία από mad1kas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 minutes ago, bymas said:

Έκανες αίτηση για αναβάθμιση η σου ήρθε μήνυμα ότι θα γίνει αναβάθμιση στο υπάρχον πρόγραμμα σου χωρίς χρέωση; 

Με πήρανε τηλέφωνο αυτοί, μου έκαναν προσφορά για διπλάσια ταχύτητα με 5€ λιγότερα και δέχθηκα. Μετά μου ήρθε sms ότι η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η καμπίνα είναι δικιά τους, η αλλαγή γίνεται σχεδόν αμέσως. Το ότι δεν πιάνεις τα 100 μπορεί να είναι από το οτιδήποτε (καλωδίωση, οριακή απόσταση, κτλ.). Στατιστικά από το Modem μπορείς να ανεβάσεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, SaFiS said:

Αν η καμπίνα είναι δικιά τους, η αλλαγή γίνεται σχεδόν αμέσως. Το ότι δεν πιάνεις τα 100 μπορεί να είναι από το οτιδήποτε (καλωδίωση, οριακή απόσταση, κτλ.). Στατιστικά από το Modem μπορείς να ανεβάσεις??

Τα "εγγυημένα" 93 mbps είναι μούφα δηλαδή; 

image.png.e20902c548ef342739329d348059930b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά τα στατιστικά θα έπρεπε να τερματίζεις. Από καλωδίωση πως είσαι?? Υπάρχουν παράλληλες πρίζες?? Όπως και να ΄χει παίρνεις τηλ. και δηλώνεις βλάβη για να έρθει τεχνικός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/03/2023 at 19:39, SaFiS said:

Με αυτά τα στατιστικά θα έπρεπε να τερματίζεις. Από καλωδίωση πως είσαι?? Υπάρχουν παράλληλες πρίζες?? Όπως και να ΄χει παίρνεις τηλ. και δηλώνεις βλάβη για να έρθει τεχνικός...

Ευχαριστώ πολύ! Όσο περνούσαν οι μέρες η ταχύτητα ανέβαινε λίγο-λίγο μέχρι που χθες το βράδυ έφτασε τα 95 Mbps. Είχα κλείσει ήδη ραντεβού με τον τεχνικό, που ήρθε σήμερα και με ενημέρωσε ότι χρειάζεται κάποιες μέρες για να στρώσει η ταχύτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα εκανα κι εγώ αναβαθμιση από 50 σε 100. Είχα μέχρι τώρα το λευκό router της Vodafone και δεν πήγαινε παραπάνω από 50, αλλαξα και εβαλα το μαύρο και πλέον είναι κοντά στα 90-95. Το λέω για όσους τυχον έχουν θέμα με χαμηλή ταχύτητα μετά από αναβαθμιση καθώς παίζει ρόλο ο εξοπλισμός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Προσφατα εκανα κι εγώ αναβαθμιση από 50 σε 100. Είχα μέχρι τώρα το λευκό router της Vodafone και δεν πήγαινε παραπάνω από 50, αλλαξα και εβαλα το μαύρο και πλέον είναι κοντά στα 90-95. Το λέω για όσους τυχον έχουν θέμα με χαμηλή ταχύτητα μετά από αναβαθμιση καθώς παίζει ρόλο ο εξοπλισμός.

Αυτοι στο φερανε κ το μαυρο??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά FEC έχεις σε 8 ώρες, το attenuation σου είναι μικρό και θα έπρεπε να τερματίζεις την 100αρα. Ειδικά στο upstream δεν έπρεπε να έχεις καθόλου FEC ή να έχεις 1-2 τη μέρα. Για μένα έχεις θέμα, οπωσδήποτε πρέπει να έρθει τεχνικός να μετρήσει απο την πρίζα σου και απο έξω απο το σπίτι. Το θέμα με τα λάθη που έχεις στο upstream, δείχνει πρόβλημα απο τη δικιά σου μεριά, μπορεί όμως να είναι συνδυασμός και απο τη δικιά σου μεριά και  απο τη δικιά τους. Ίσως χρειάζεται και αλλαγή σε Interleaved. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνουν μετρήσεις.

Επεξ/σία από Spanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2023 στις 7:02 ΜΜ, Πανος999 είπε

Αυτοι στο φερανε κ το μαυρο??

Μου το είχαν στείλει πριν 2 χρόνια οταν μετακομισα και εκανα μεταφορα γραμμης, βαριόμουν τοτε να το σεταρω και ειχα κρατησει το λευκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/03/2023 at 21:27, Spanos said:

Πολλά FEC έχεις σε 8 ώρες, το attenuation σου είναι μικρό και θα έπρεπε να τερματίζεις την 100αρα. Ειδικά στο upstream δεν έπρεπε να έχεις καθόλου FEC ή να έχεις 1-2 τη μέρα. Για μένα έχεις θέμα, οπωσδήποτε πρέπει να έρθει τεχνικός να μετρήσει απο την πρίζα σου και απο έξω απο το σπίτι. Το θέμα με τα λάθη που έχεις στο upstream, δείχνει πρόβλημα απο τη δικιά σου μεριά, μπορεί όμως να είναι συνδυασμός και απο τη δικιά σου μεριά και  απο τη δικιά τους. Ίσως χρειάζεται και αλλαγή σε Interleaved. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνουν μετρήσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Ήρθε ο μάστορας και το μέτρησε, με WiFi πιάνει και 97-98 mbps και με καλώδιο που το μέτρησε αυτός έφυγε πάνω από 100 mbps.

Μου λέει μια χαρά είσαι, μη το πεις ούτε του παπά. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ πριν τρεις μήνες αναβαθμίστηκαν από 24 Adsl σε 50 vdcl ταχύτητα της vodafone πάντα σήμερα βλέπω η ταχύτητα που έχω στο σπίτι είναι στα 6 με 10  ΜΒ PS Μάξιμουμ 

Επεξ/σία από PedroG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2023 στις 8:49 ΠΜ, PedroG είπε

Καλημέρα το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ πριν τρεις μήνες αναβαθμίστηκαν από 24 Adsl σε 50 vdcl ταχύτητα της vodafone πάντα σήμερα βλέπω η ταχύτητα που έχω στο σπίτι είναι στα 6 με 10  ΜΒ PS Μάξιμουμ 

Σημερα ειναι τοση η ταχύτητα ή γενικά ολο το διάστημα ειναι τοσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...