Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Vodafone σε 100mbps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, bikey77 είπε

Οχι

Πηγα στο τελευταίο το λευκό που δίνουν τώρα.

Ποίο μοντέλο μόντεμ ρούτερ είχες πρίν???

8 λεπτά πριν, damianos78 είπε

Ποίο μοντέλο μόντεμ ρούτερ είχες πρίν???

ΕΓΩ έχω αυτό αυτήν την στιγμή....

Να αλλάξω στο μαύρο H300s?????

zte_268q_WPS_0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, damianos78 είπε

Ποίο μοντέλο μόντεμ ρούτερ είχες πρίν???

ΕΓΩ έχω αυτό αυτήν την στιγμή....

Να αλλάξω στο μαύρο H300s?????

zte_268q_WPS_0.jpg

Το ειχα από Nova(ex Wind) σε γραμμή FTTH 100/10. Είναι μια χαρά είναι το συγκεκριμένο ρουτερ, κανένα παράπονο σε WiFi και Ethernet.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι βλεπετε χαμηλες τιμες με το ΖΤΕ 268Q κλειστε το Band Steering και συνδεθειτε ξεχωριστα στα 5GHz. Εχει θεμα με το Band Steering και πολλες φορες κραταει τις συσκευες συνδεδεμενες στα 2.4GHz…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, NikolasKon14 said:

Το ειχα από Nova(ex Wind) σε γραμμή FTTH 100/10. Είναι μια χαρά είναι το συγκεκριμένο ρουτερ, κανένα παράπονο σε WiFi και Ethernet.

to zte 288 ειναι dual band οποτε θα πετυχεις πολυ καλες ταχυτητες στα 5ghz.δεν ειναι Wifi 6 βεβαια αλλα και παλι ειναι καλο routeraki/access point.

30 minutes ago, SaFiS said:

Οσοι βλεπετε χαμηλες τιμες με το ΖΤΕ 268Q κλειστε το Band Steering και συνδεθειτε ξεχωριστα στα 5GHz. Εχει θεμα με το Band Steering και πολλες φορες κραταει τις συσκευες συνδεδεμενες στα 2.4GHz…

υποτιθεται οτι θα πρεπε να το κανει αυτο μονο αν δει οτι υπαρχει θεμα στα 5ghz λογω πολλων συσκευων ή οτι μια συσκευή ριχνει το Overall speed Κτλ.

αλλα απο zte δεν θα περιμενα και παρα πολλα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, poulinos said:

υποτιθεται οτι θα πρεπε να το κανει αυτο μονο αν δει οτι υπαρχει θεμα στα 5ghz λογω πολλων συσκευων ή οτι μια συσκευή ριχνει το Overall speed Κτλ.

αλλα απο zte δεν θα περιμενα και παρα πολλα

Να 'ναι καλά το καλογραμμένο Firmware... 😂😂😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SaFiS said:

Να 'ναι καλά το καλογραμμένο Firmware... 😂😂😂

 εδω ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις.zte ,huawei,siemens,crypto,gennet,oxygen και αλλες τοσες μαρκες ειναι...μην πω καλυτερα.

πολλες φορες δεν ειναι μονο το firmware αλλα και το hardware

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

06/03 ήρθε εξωτερικό συνεργείο της vodafone για να μου περάσει οπτική ίνα 100 fiber,εγκατάσταση η πολυκατοικία έχει από τον Cosmote,αφού πέρασαν την γραμμή και τον εξοπλισμό,η γραμμή δεν συγχρονίζε,αφού δεν είδαν πρόβλημα στην γραμμή,είπαν ότι είναι συστημικό και σε 1-2 ώρες θα έχει συγχρονίσει,σηκώθηκαν έφυγαν,η γραμμή δεν συγχρονίζει εδώ και 3 ημέρες,δεν έχω τηλέφωνο και ίντερνετ,μετά από αλλεπάλληλες επικοινωνίες με την τεχνική υποστήριξη,με tobi,με εκπροσώπους,έχουν γίνει οι διαδικασίες ώστε να περάσει εκ νέου εξωτερικό συνεργείο για έλεγχο μήπως έγινε λάθος στην τοποθέτηση καθώς δεν παίρνει την σωστή ip.

Αυτός που έχει αναλάβει την υπόθεση,δεν με έχει πάρει καθόλου τηλέφωνο και περιμένω σαν τον χαζό,ενώ η τηλ.εξυπηρετηση δεν μπορεί να βοηθήσει με κάποιον τρόπο,προσπαθήσαμε να βάλουμε άλλη ip χειροκίνητα αλλά δεν το δέχεται.Προσφεραν δωρεάν ομιλία και data στο κινητό μέχρι αποκατάστασης της βλάβης...

Δλδ ρε φίλε,έχεις μια απλή δουλειά να κάνεις,να τραβήξεις καλώδιο και να σεταρεις εξοπλισ ο ρούτερ,πως γίνεται να έχει γίνει λάθος στην εγκατάσταση? Σηκώθηκαν έφυγαν λέγοντας ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή,είναι συστημικό το πρόβλημα,θα έχει συγχρονίσει η γραμμή σε 1-2 ώρες το πολύ! Ξινή η αναβάθμιση με το καλημέρα!

 

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω στείλει 5-6 αιτήματα,μέσω tobi bot,μέσω τηλεφωνικής υποστήριξης διαφορετικών εκπροσώπων κάθε φορά στο τηλ και με e-mail μέσω υποκαταστηματος vodafone,απλώς μου αναφέρουν ότι έχει αναλάβει ένας σύμβουλος την υπόθεση και θα τον ενημερώσουν να με καλέσει το συντομοτερο,βρε καθυστερημένε οποίος και αν είσαι,με αφήνεις χωρίς υπηρεσίες το σκ,αντί να με ενημερώσεις το αργοτερο χτες παρασκευή,πότε θα περάσει το άθλιο εξωτερικό συνεργείο σας να δει τι μλκια έχει γίνει και δεν παίρνει ip να συγχρονίσει η γραμμή,μετάνιωσα που προχώρησα σε οπτική ίνα,καλύτερα με το 30αρι vdsl.🤬

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα 

Αντιμετωποζω ενα προβλημα και καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη . Ολοκληρώθηκε η φορητοτητα του σταθερού μου από nova σε vodafone με αύξηση ταχύτητας από 50/5 σε 100/10.

Χρησιμοποιούσα το fritzbox 7590 και επειδή είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος είπα να το κρατήσω και στην  vodafone. Δεν έχω πάρει ακόμη τους κωδικούς της τηλεφωνίας αλλά μετά από ψάξιμο βρήκα κάποιο setup και όταν επιλέγω παροχο την voda λειτουργεί κανονικά.

Το πρόβλημα : δεν ανεβαίνει η ταχύτητα πάνω από 60-65 maps ενώ στο upload είναι 10. Στις ρυθμίσεις του router εμφανίζει να συγχρονίζει στα 108/10.7 αλλά τόσο μέσω ethernet και wifi δεν ανεβαίνει με τίποτα. Αλλάζω παροχο πχ cosmote ανεβαίνει η ταχύτητα στα 75-80 αλλά χάνω την τηλεφωνία, βάζω other σαν παροχο και 835 manualy πάλι η ταχύτητα 75-80.

Βάζω το ZTE που μου έστειλαν και τερματίζει 100/10

Έχετε καμία.ιδεα τι στο καλό γίνετε? Τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις? 

 

Screenshot_20240316_090745_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090854_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090913_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090930_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090943_Samsung Internet.jpg

Μόλις τώρα, ev13 είπε

Καλημερα 

Αντιμετωποζω ενα προβλημα και καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη . Ολοκληρώθηκε η φορητοτητα του σταθερού μου από nova σε vodafone με αύξηση ταχύτητας από 50/5 σε 100/10.

Χρησιμοποιούσα το fritzbox 7590 και επειδή είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος είπα να το κρατήσω και στην  vodafone. Δεν έχω πάρει ακόμη τους κωδικούς της τηλεφωνίας αλλά μετά από ψάξιμο βρήκα κάποιο setup και όταν επιλέγω παροχο την voda λειτουργεί κανονικά.

Το πρόβλημα : δεν ανεβαίνει η ταχύτητα πάνω από 60-65 maps ενώ στο upload είναι 10. Στις ρυθμίσεις του router εμφανίζει να συγχρονίζει στα 108/10.7 αλλά τόσο μέσω ethernet και wifi δεν ανεβαίνει με τίποτα. Αλλάζω παροχο πχ cosmote ανεβαίνει η ταχύτητα στα 75-80 αλλά χάνω την τηλεφωνία, βάζω other σαν παροχο και 835 manualy πάλι η ταχύτητα 75-80.

Βάζω το ZTE που μου έστειλαν και τερματίζει 100/10

Έχετε καμία.ιδεα τι στο καλό γίνετε? Τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις? 

 

Screenshot_20240316_090745_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090854_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090913_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090930_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090943_Samsung Internet.jpg

 

Screenshot_20240316_090956_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_091007_Samsung Internet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ev13 said:

Καλημερα 

Αντιμετωποζω ενα προβλημα και καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη . Ολοκληρώθηκε η φορητοτητα του σταθερού μου από nova σε vodafone με αύξηση ταχύτητας από 50/5 σε 100/10.

Χρησιμοποιούσα το fritzbox 7590 και επειδή είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος είπα να το κρατήσω και στην  vodafone. Δεν έχω πάρει ακόμη τους κωδικούς της τηλεφωνίας αλλά μετά από ψάξιμο βρήκα κάποιο setup και όταν επιλέγω παροχο την voda λειτουργεί κανονικά.

Το πρόβλημα : δεν ανεβαίνει η ταχύτητα πάνω από 60-65 maps ενώ στο upload είναι 10. Στις ρυθμίσεις του router εμφανίζει να συγχρονίζει στα 108/10.7 αλλά τόσο μέσω ethernet και wifi δεν ανεβαίνει με τίποτα. Αλλάζω παροχο πχ cosmote ανεβαίνει η ταχύτητα στα 75-80 αλλά χάνω την τηλεφωνία, βάζω other σαν παροχο και 835 manualy πάλι η ταχύτητα 75-80.

Βάζω το ZTE που μου έστειλαν και τερματίζει 100/10

Έχετε καμία.ιδεα τι στο καλό γίνετε? Τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις? 

Τι φαση με τα σκρινσοτς ? Πισι δεν εχεις να τραβηξεις ενα σωστο ? Τι κολλημα ολοι με τα κινητα. Τεσπα , το φριτζ ειναι αυτο που βλεπουμε υποθετω και η συνδεση τερματιζει. Για να τεσταρεις την ταχυτητα , συνδεεις πισι με ethernet και τραβας καποιο speedtest ή ασυρματα καποια συσκευη στο 5ghz καναλι και τραβας καποιο speedtest. Φυσικα να μην απασχολει κατι αλλο το δικτυο εκεινη την στιγμη.

Με το ZTE τι ταχυτητα πιανει σε τεστς ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ev13 είπε

Καλημερα 

Αντιμετωποζω ενα προβλημα και καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη . Ολοκληρώθηκε η φορητοτητα του σταθερού μου από nova σε vodafone με αύξηση ταχύτητας από 50/5 σε 100/10.

Χρησιμοποιούσα το fritzbox 7590 και επειδή είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος είπα να το κρατήσω και στην  vodafone. Δεν έχω πάρει ακόμη τους κωδικούς της τηλεφωνίας αλλά μετά από ψάξιμο βρήκα κάποιο setup και όταν επιλέγω παροχο την voda λειτουργεί κανονικά.

Το πρόβλημα : δεν ανεβαίνει η ταχύτητα πάνω από 60-65 maps ενώ στο upload είναι 10. Στις ρυθμίσεις του router εμφανίζει να συγχρονίζει στα 108/10.7 αλλά τόσο μέσω ethernet και wifi δεν ανεβαίνει με τίποτα. Αλλάζω παροχο πχ cosmote ανεβαίνει η ταχύτητα στα 75-80 αλλά χάνω την τηλεφωνία, βάζω other σαν παροχο και 835 manualy πάλι η ταχύτητα 75-80.

Βάζω το ZTE που μου έστειλαν και τερματίζει 100/10

Έχετε καμία.ιδεα τι στο καλό γίνετε? Τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις? 

 

Screenshot_20240316_090745_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090854_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090913_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090930_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_090943_Samsung Internet.jpg

 

Screenshot_20240316_090956_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240316_091007_Samsung Internet.jpg

Για μέγιστη ταχύτητα WiFi 5Ghz και Ethernet σε γραμμές από 100Mbps και πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/03/2024 at 09:12, ev13 said:

Καλημερα 

Αντιμετωποζω ενα προβλημα και καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη . Ολοκληρώθηκε η φορητοτητα του σταθερού μου από nova σε vodafone με αύξηση ταχύτητας από 50/5 σε 100/10.

Χρησιμοποιούσα το fritzbox 7590 και επειδή είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος είπα να το κρατήσω και στην  vodafone. Δεν έχω πάρει ακόμη τους κωδικούς της τηλεφωνίας αλλά μετά από ψάξιμο βρήκα κάποιο setup και όταν επιλέγω παροχο την voda λειτουργεί κανονικά.

Το πρόβλημα : δεν ανεβαίνει η ταχύτητα πάνω από 60-65 maps ενώ στο upload είναι 10. Στις ρυθμίσεις του router εμφανίζει να συγχρονίζει στα 108/10.7 αλλά τόσο μέσω ethernet και wifi δεν ανεβαίνει με τίποτα. Αλλάζω παροχο πχ cosmote ανεβαίνει η ταχύτητα στα 75-80 αλλά χάνω την τηλεφωνία, βάζω other σαν παροχο και 835 manualy πάλι η ταχύτητα 75-80.

Βάζω το ZTE που μου έστειλαν και τερματίζει 100/10

Έχετε καμία.ιδεα τι στο καλό γίνετε? Τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις?

 

 

δυσκολο να φταιει κατι στο Fritz εφοσον εχεις κανονικα sync στα 100.δοκιμασε με αλλη συσκευη αλλα ειτε με ethernet ειτε στα 5ghz.εκτος αν εχει πιταρει το dslam σου οποτε δοκιμασε βραδυ αργα μετα τις 01:00 που υπαρχει λιγοτερο φορτο.και δοκιμασε σε διαφορα sites. στο Fritz περνα το τελευταιο firmware λογικα το 7.80 και στην καρτα δικτυου τους τελευταιους drivers και οχι αυτους που περνανε τα windows.

On 09/03/2024 at 16:10, Slither said:

,βρε καθυστερημένε οποίος και αν είσαι,με αφήνεις χωρίς υπηρεσίες το σκ,αντί να με ενημερώσεις το αργοτερο χτες παρασκευή,

χωρις παρεξηγηση καποτε θα καταλαβεις οτι δεν εχει sla συνδεση οποτε ειτε μεινεις το σκ χωρις συνδεση ειτε οχι για αυτους δεν αλλαζει κατι. ειτε εισαι εταιρεια ειτε σπιτι. εδω γινονται καλωδιακες και μενει ο αλλος 10 μερες χωρις συνδεση και 15. οποιος θελει ιντερνετ 24 ωρες το 24 ωρο και να του το φτιαξουν σε χρονο μηδεν πληρωνει και τα αναλογα το οποιο παει προς το 4ψηφιο νουμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, poulinos είπε

 

χωρις παρεξηγηση καποτε θα καταλαβεις οτι δεν εχει sla συνδεση οποτε ειτε μεινεις το σκ χωρις συνδεση ειτε οχι για αυτους δεν αλλαζει κατι. ειτε εισαι εταιρεια ειτε σπιτι. εδω γινονται καλωδιακες και μενει ο αλλος 10 μερες χωρις συνδεση και 15. οποιος θελει ιντερνετ 24 ωρες το 24 ωρο και να του το φτιαξουν σε χρονο μηδεν πληρωνει και τα αναλογα το οποιο παει προς το 4ψηφιο νουμερο.

Εχμμμμ...οκευ,είπα να κάνω αναβάθμιση από απλό vdsl σε οπτική ίνα και δεν πέτυχε,έχω μιλήσει με την τεχνική τους υποστήριξη άπειρες φορές και δεν με παίρνουν πίσω να με ενημερώσουν που είναι το πρόβλημα,πότε θα αποκατασταθεί κλπ,αν γνώριζα προφανώς ότι θα έχω πρόβλημα δεν θα προχωρούσα,απλά πράγματα.

Δεν είχα πρόβλημα πριν,τώρα έχω με την εγκατάσταση οπτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/03/2024 at 11:51, Slither said:

Εχμμμμ...οκευ,είπα να κάνω αναβάθμιση από απλό vdsl σε οπτική ίνα και δεν πέτυχε,έχω μιλήσει με την τεχνική τους υποστήριξη άπειρες φορές και δεν με παίρνουν πίσω να με ενημερώσουν που είναι το πρόβλημα,πότε θα αποκατασταθεί κλπ,αν γνώριζα προφανώς ότι θα έχω πρόβλημα δεν θα προχωρούσα,απλά πράγματα.

Δεν είχα πρόβλημα πριν,τώρα έχω με την εγκατάσταση οπτικής.

το ξερω οτι ειναι βλακεια που ετυχε ολο αυτο ειδικα στο Ftth που ειναι πιο ευκολο να παιξει.απο την αλλη κανε υπομονη γιατι καλως ή κακως το ftth ειναι 100 φορες καλυτερο απο το vdsl και πιο ευκολο να φτιαχτει αν γινει κατι. ειναι ευκολες οι μετρησεις ειναι ευκολο να βρεθει το προβλημα.δεν ειναι σαν τον χαλκο που δεν σου αλλαζουν ζευγαρι και πρεπει να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας κτλ .τα πραγματα στο Ftth ειναι πιο ξεκαθαρα και πιο Stable.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...