Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Vodafone σε 100mbps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 03/04/2023 at 08:49, PedroG said:

Καλημέρα το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ πριν τρεις μήνες αναβαθμίστηκαν από 24 Adsl σε 50 vdcl ταχύτητα της vodafone πάντα σήμερα βλέπω η ταχύτητα που έχω στο σπίτι είναι στα 6 με 10  ΜΒ PS Μάξιμουμ 

a.στατιστικα μεσα απο το router.

β.  must

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, diamand said:

Παιδιά αν κάνω αναβάθμιση από 50ρα σε 100ρα fiber υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν νέο router για να φύγει η μπακατελα h300s;

αρκετα μεγαλη πιθανοτητα λογω οτι το h300 ειναι παλιο. οχι οτι δεν παιζει 100 το h300 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω οτι η περιοχή στα νότια προάστια έχει θέματα με χαλκό, και το vdsl50 που έχω 2 χρόνια τώρα δεν συγχρονίζει πάνω από 40-42 (μάλιστα μπήκε και έκπτωση στον λογαριασμό λόγω χαμηλότερης ταχύτητας), αλλά τουλάχιστον είναι σταθερό χωρίς διακοπές.

έρχεται η cosmote και βαζει fiber στην πολυκατοικία, έχουν συνθεθεί ήδη 4 διαμερίσματα, ρωτάω και εγώ την αγαπημένη κόκκινη αν προσφέρει αναβάθμιση...και αρχίζουν οι παπάτζες, ναι δίνουμε οπτική, μετά λένε όχι οπτική αλλά vdsl100, μα λέω δεν πιάσατε πανω απο 45, θα πιάσετε "90+ εγγυημένα", ναι μου λεει θα παρετε απο καμπίνα, πιο σταθερό πιο γρήγορο πιο απο όλα....

ερώτηση κρίσεως: να το πιστέψω και να βάλω τα +7 ευρώ το μήνα ή θα το μετανιώσω; γιατι αν ειναι να αρχίσουν πάλι αποσυνδέσεις και παγώματα 5 δευτερολέπτων και να αρχίσουν παλι οι γκρίνιες για το playstation από το γιό μου, κάθομαι και στα 40 σταθερά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, pp6210 said:

έστω οτι η περιοχή στα νότια προάστια έχει θέματα με χαλκό, και το vdsl50 που έχω 2 χρόνια τώρα δεν συγχρονίζει πάνω από 40-42 (μάλιστα μπήκε και έκπτωση στον λογαριασμό λόγω χαμηλότερης ταχύτητας), αλλά τουλάχιστον είναι σταθερό χωρίς διακοπές.

έρχεται η cosmote και βαζει fiber στην πολυκατοικία, έχουν συνθεθεί ήδη 4 διαμερίσματα, ρωτάω και εγώ την αγαπημένη κόκκινη αν προσφέρει αναβάθμιση...και αρχίζουν οι παπάτζες, ναι δίνουμε οπτική, μετά λένε όχι οπτική αλλά vdsl100, μα λέω δεν πιάσατε πανω απο 45, θα πιάσετε "90+ εγγυημένα", ναι μου λεει θα παρετε απο καμπίνα, πιο σταθερό πιο γρήγορο πιο απο όλα....

ερώτηση κρίσεως: να το πιστέψω και να βάλω τα +7 ευρώ το μήνα ή θα το μετανιώσω; γιατι αν ειναι να αρχίσουν πάλι αποσυνδέσεις και παγώματα 5 δευτερολέπτων και να αρχίσουν παλι οι γκρίνιες για το playstation από το γιό μου, κάθομαι και στα 40 σταθερά!

αν τωρα παιρνεις vdsl απο καμπινα και παιζεις 40 τοτε θα παιζεις 40 και μετα αν πας σε vdsl 100.αν επαιζες απο αστικο κεντρο και σε πανε σε καμπινα ναι τοτε θα παιξεις καλυτερα.σε ολες τις περιπτωσεις θα πηγαινα σε παροχο που θα μου δωσει απο το ftth. γιατι πολυ απλα ειναι πολυ καλυτερο. δηλαδη ακομα και αν πραγματι εισαι τωρα απο ακ (μπορουμε να το δουμε αν σηκωσεις το status μεσα απο το ρουτερ) και σε πανε σε καμπινα vdsl και παιξεις 100 ,παλι εγω θα προτιμουσα να παω σε ftth. συν οτι με οπτικη ανα πασα στιγμη πας 200 πας 500 πας 1000 και δεν ξερω τι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν τωρα παιρνεις vdsl απο καμπινα και παιζεις 40 τοτε θα παιζεις 40 και μετα αν πας σε vdsl 100.αν επαιζες απο αστικο κεντρο και σε πανε σε καμπινα ναι τοτε θα παιξεις καλυτερα.σε ολες τις περιπτωσεις θα πηγαινα σε παροχο που θα μου δωσει απο το ftth. γιατι πολυ απλα ειναι πολυ καλυτερο. δηλαδη ακομα και αν πραγματι εισαι τωρα απο ακ (μπορουμε να το δουμε αν σηκωσεις το status μεσα απο το ρουτερ) και σε πανε σε καμπινα vdsl και παιξεις 100 ,παλι εγω θα προτιμουσα να παω σε ftth. συν οτι με οπτικη ανα πασα στιγμη πας 200 πας 500 πας 1000 και δεν ξερω τι αλλο.

ευχαριστω δασκαλε!

τωρα παιρνω απο ΑΚ νομίζω (δες επισύναψη) κ μου λενε οτι το 100αρι θα το παρω απο καμπινα, αυτη ειναι η ερώτηση ουσιαστικα: θα είναι όντως καλύτερα και σταθερότερα;

ο ffth πάροχος θέλει 48 ευρώ, άμα επιμερίσω και τη ρήτρα αποχωρησης απο voda βγαίνει 54. τώρα ειμαι 22 και αμα παω vdsl100 θα ειμαι 29.

Screenshot 2023-04-12 12.44.08.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, pp6210 said:

ευχαριστω δασκαλε!

τωρα παιρνω απο ΑΚ νομίζω (δες επισύναψη) κ μου λενε οτι το 100αρι θα το παρω απο καμπινα, αυτη ειναι η ερώτηση ουσιαστικα: θα είναι όντως καλύτερα και σταθερότερα;

ο ffth πάροχος θέλει 48 ευρώ, άμα επιμερίσω και τη ρήτρα αποχωρησης απο voda βγαίνει 54. τώρα ειμαι 22 και αμα παω vdsl100 θα ειμαι 29.

Screenshot 2023-04-12 12.44.08.png

αν εχεις vectoring δεν γινεται να εισαι απο αστικο κεντρο.επισης αν εισαι απο αστικο κεντρο δεν θα πρεπει να εχεις 17a profile αλλα 8b.και εγω βλεπω
και vectoring και 17a που σημαινει καμπινα.
δεν εχεις μεγαλο attenuation εκτος αν η καλωδιωση σου ειναι λαθος.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

οποτε κατι μου βρωμαει που σου λενε οτι εισαι απο το αστικο κεντρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εσωτερική καλωδίωση έχει ελεγχθεί από 5-6 τεχνικούς βοντα (χωρίς υπερβολη, 3 μήνες έψαχναν για την χαμηλη ταχύτητα κ αποσυνδέσεις), το οτι βλέπεις να είμαι ήδη καμπινα αποδυκνείει την παπάτζα της βονταφον για να πουλήσει. Στην πρώτη μας κλήση μας είπαν οτι δίνουν ffth, στη δευτερη ότι δεν μπορούν ffth αλλά vdsl100, όταν ανέφερα τα υφιστάμενα προβλήματα στο 50αρι μου ξεφούρνισε τα περί ΑΚ και καμπίνας, προφανώς χωρίς να έχει τσεκάρει το οτιδήποτε.

δεν θα ασχοληθώ άλλο, ευχαριστώ για το χρόνο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, pp6210 said:

η εσωτερική καλωδίωση έχει ελεγχθεί από 5-6 τεχνικούς βοντα (χωρίς υπερβολη, 3 μήνες έψαχναν για την χαμηλη ταχύτητα κ αποσυνδέσεις), το οτι βλέπεις να είμαι ήδη καμπινα αποδυκνείει την παπάτζα της βονταφον για να πουλήσει. Στην πρώτη μας κλήση μας είπαν οτι δίνουν ffth, στη δευτερη ότι δεν μπορούν ffth αλλά vdsl100, όταν ανέφερα τα υφιστάμενα προβλήματα στο 50αρι μου ξεφούρνισε τα περί ΑΚ και καμπίνας, προφανώς χωρίς να έχει τσεκάρει το οτιδήποτε.

δεν θα ασχοληθώ άλλο, ευχαριστώ για το χρόνο σου

αν μπορεις να πας ftth ειναι οτι καλυτερο. μπορει να φταιει τοτε ο χαλκος αφου δεν φταιει κατι στην καλωδιωση σου.αλλα δεν αξιζει να το ψαξεις παραπανω.

για μενα ftth δαγκωτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 10/3/2023 στις 6:47 ΜΜ, bikey77 είπε

Προσφατα εκανα κι εγώ αναβαθμιση από 50 σε 100. Είχα μέχρι τώρα το λευκό router της Vodafone και δεν πήγαινε παραπάνω από 50, αλλαξα και εβαλα το μαύρο και πλέον είναι κοντά στα 90-95. Το λέω για όσους τυχον έχουν θέμα με χαμηλή ταχύτητα μετά από αναβαθμιση καθώς παίζει ρόλο ο εξοπλισμός.

Με έσωσες με την συμβουλή σού.... Είμαι 55 ακατεβατο σε 100αρα fiber to the cabin 

13 λεπτά πριν, damianos78 είπε

Με έσωσες με την συμβουλή σού.... Είμαι 55 ακατεβατο σε 100αρα fiber to the cabin 

Υπάρχει περίπτωση να βάλω το Η300s και να βελτιώσει την ταχύτητα????

IMG_20240203_203607.jpg

IMG-18289975f515dc25363261b5fb3765a0-V.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, damianos78 είπε

Με έσωσες με την συμβουλή σού.... Είμαι 55 ακατεβατο σε 100αρα fiber to the cabin 

Υπάρχει περίπτωση να βάλω το Η300s και να βελτιώσει την ταχύτητα????

IMG_20240203_203607.jpg

IMG-18289975f515dc25363261b5fb3765a0-V.jpg

Αυτό έχω πλέον και παιζει μια χαρά κοντα στα 100.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Αυτό έχω πλέον και παιζει μια χαρά κοντα στα 100.

Πηγές από το ZTE το λευκό σε Sercomm H300S μαύρο και πηγές σχεδόν 100???

IMG_20240203_231735.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να εχει καποιος 50 μαλλον με wifi τοτε το πιο πιθανο ειναι το router να μην υποστηριζει Dual band. αυτο μονο μπορω να σκεφτω για να μην φτανει καποιος 100 Mbit στο wifi

16 hours ago, damianos78 said:

Με έσωσες με την συμβουλή σού.... Είμαι 55 ακατεβατο σε 100αρα fiber to the cabin 

Υπάρχει περίπτωση να βάλω το Η300s και να βελτιώσει την ταχύτητα????

IMG_20240203_203607.jpg

IMG-18289975f515dc25363261b5fb3765a0-V.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, damianos78 είπε

Πηγές από το ZTE το λευκό σε Sercomm H300S μαύρο και πηγές σχεδόν 100???

IMG_20240203_231735.jpg

Οχι

Πηγα στο τελευταίο το λευκό που δίνουν τώρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...