Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από 1080p σε 1440p.


Andy_gr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από greekfragma,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

Δεύτερο μου ποστ εδώ αλλά διαβάζω το insomnia καιρό και έχω μάθει πολλά πραγματα. 

Για να μην σας κουράζω 

Το σύστημα μου είναι :

Intel i3 8100, ram 16GB ddr 4, κάρτα Nvidia GTX 1660 super 6GB ram Overclocked edition, 

Nvme 1tb και ssd 500gb, τροφοδοτικό 600watt corsair 80+

Παίζω παιχνίδια του στυλ God of war, Uncharted, Tomb Raider, Red dead redemption 2 και Resident evil... Κυρίως ΑΑΑ τίτλους. 

Μέχρι τώρα έπαιζα σε 1080p 144hz οθόνη 27' και μου παρουσιάστηκε η ευκαιρία να δώσω την οθόνη μου και να πάω σε ultrwide 3440 *1440p, 34 ιντσών.  Πάντα ήθελα μια τέτοια οθόνη λόγω μεγαλύτερου περιβάλλοντος στα παιχνίδια που παίζω και πιο θεαματικής εικόνας. 

Το θέμα είναι αν με σηκώνει η κάρτα που έχω για 1440p σε ικανοποιητικό επίπεδο (περίπου 50-60fps)...Δεν με νοιάζει να παίζω σε ultra ρυθμίσεις. 

Ή θα πρέπει να αλλάξω κάρτα γραφικών? Και ποια θα μπορούσε να με καλύψει με το παραπάνω σύστημα όσο γίνεται πιο οικονομικά αλλά με βάθος 2ετιας τουλάχιστον για 1440p??? 

Δεν με μοιάζουν τα Ray tracing και λοιπές τεχνολογίες marketing. Ιελω απλά να παίζω χωρίς κολληματα με ικανοποιητική εικόνα. 

Σκεφτόμουν κάτι σε 6700 ή 6750xt από AMD αφού βλέπω ότι έχουν καλύτερες επιδόσεις σε αυτά τα χρήματα από τις αντίστοιχες Nvidia... (RTX 3060 κυρίως).... 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένο 1: παίζεις λίγο από όλα

Δεδομένο 2: δε σε ενδιαφέρει το RT (πρόσεχε πως τα λες αυτά, κάποιοι θα πάθουν ανακοπή!)

Δεδομένο 3: ανεβαίνεις ανάλυση, η παρούσα κάρτα θα ζοριστεί πολύ.

Ανάλογα το μπάτζετ σου κοιτάς ποια είναι η καλύτερη. Διαβάζω κοιτάς προς 6700ΧΤ (ή ίσως και 3070;) υπάρχει και η επιλογή της 6800 με λίγα παραπάνω:

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=108321&ref=bestprice.gr

υπάρχει επίσης η επιλογή να περιμένεις 2-3 μήνες να δεις τι γίνεται με την καινούργια γενιά αν δεν καίγεσαι άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Andy_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Δεύτερο μου ποστ εδώ αλλά διαβάζω το insomnia καιρό και έχω μάθει πολλά πραγματα. 

Για να μην σας κουράζω 

Το σύστημα μου είναι :

Intel i3 8100, ram 16GB ddr 4, κάρτα Nvidia GTX 1660 super 6GB ram Overclocked edition, 

Nvme 1tb και ssd 500gb, τροφοδοτικό 600watt corsair 80+

Παίζω παιχνίδια του στυλ God of war, Uncharted, Tomb Raider, Red dead redemption 2 και Resident evil... Κυρίως ΑΑΑ τίτλους. 

Μέχρι τώρα έπαιζα σε 1080p 144hz οθόνη 27' και μου παρουσιάστηκε η ευκαιρία να δώσω την οθόνη μου και να πάω σε ultrwide 3440 *1440p, 34 ιντσών.  Πάντα ήθελα μια τέτοια οθόνη λόγω μεγαλύτερου περιβάλλοντος στα παιχνίδια που παίζω και πιο θεαματικής εικόνας. 

Το θέμα είναι αν με σηκώνει η κάρτα που έχω για 1440p σε ικανοποιητικό επίπεδο (περίπου 50-60fps)...Δεν με νοιάζει να παίζω σε ultra ρυθμίσεις. 

Ή θα πρέπει να αλλάξω κάρτα γραφικών? Και ποια θα μπορούσε να με καλύψει με το παραπάνω σύστημα όσο γίνεται πιο οικονομικά αλλά με βάθος 2ετιας τουλάχιστον για 1440p??? 

Δεν με μοιάζουν τα Ray tracing και λοιπές τεχνολογίες marketing. Ιελω απλά να παίζω χωρίς κολληματα με ικανοποιητική εικόνα. 

Σκεφτόμουν κάτι σε 6700 ή 6750xt από AMD αφού βλέπω ότι έχουν καλύτερες επιδόσεις σε αυτά τα χρήματα από τις αντίστοιχες Nvidia... (RTX 3060 κυρίως).... 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

 

 

 

 

 

Με την καινούργια οθόνη ζητάς x2,5 φορές φόρτο εργασίας από την gpu λόγο pixel.

 fhd->~2mp

Ultra wide->~5mp

Οπότε εάν υποθέσουμε πως βάζεις μια 6700 θα είσαι κατατι χειρότερα από ότι είσαι τώρα με την 1660 super (με δεδομένο ότι μένουν ακριβώς οι ίδιες ρυθμίσεις στα games εκτός της αναλυσης.)

 

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα συμβουλές παιδιά. 

Καταρχήν το budget μου είναι γύρω στα 400 ευρώ πάνω κάτω. 

Επίσης μια 6800 θεωρώ ότι ειναι υπερβολή για το υπόλοιπο σύστημα. 

Για την 6750xt είδα ότι με τον i3 8100 συνεργάζονται πολύ καλά χωρίς bottleneck. (Απο κάποια site που το υπολογίζουν βέβαια... Όχι στην πραγματικότητα) 

 

Σειρές RTX 4xxxx και Nvidia 7xxxx τις αποκλείω γιατι είναι πολύ καινούργιες και η διαφορά επιδόσεων σε  σχέση με την προηγούμενη γενιά είναι μικρή για τα πολύ παραπάνω χρήματα που ζητανε.

Αυτό θα πάρει κάνα 6μηνο το λιγότερο τουλάχιστον μέχρι να πέσουν οι τιμές σε λογικά επίπεδα και να υπάρχει στοκ. 

Οπως είπα, Ray tracing δεν Με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση. Δεν έχω δει διάφορες στην απεικόνιση όσες φορές το έχω δει live σε άλλους υπολογιστές πολλαπλάσιας αξίας από τον δικό μου. 

Θέλω να παίζω ικανοποιητικά σε 1440p παλιούς και νέους τίτλους. 

Αυτή τη στιγμή με μια έρευνα που κάνω και βάση τιμής και βάση επιδοσεων είμαι ανάμεσα σε 6700 ή 6750xt από AMD και RTX 3060ti ή οριακά 3070 από Nvidia..... 

Επίσης κοιτάω και σε μεταχειρισμένες αλλά δύσκολο αυτές οι κάρτες να πέσουν πολύ χαμηλά ακόμα που να δικαιολογούν την αγορά τους ως μεταχειρισμένες... 

Τι λέτε εσείς? 

Επεξ/σία από Andy_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι θα χρειαστείς και νέο επεξεργαστή σε τέτοιας κατηγορίας κάρτα γραφικών ( AMD 6700(XT), Nvidia RTX 3070 κτλ.). Σε πολλά παιχνίδια θα έχεις μπουκάλι ακόμα και σε 1440p. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Andy_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Δεύτερο μου ποστ εδώ αλλά διαβάζω το insomnia καιρό και έχω μάθει πολλά πραγματα. 

Για να μην σας κουράζω 

Το σύστημα μου είναι :

Intel i3 8100, ram 16GB ddr 4, κάρτα Nvidia GTX 1660 super 6GB ram Overclocked edition, 

Nvme 1tb και ssd 500gb, τροφοδοτικό 600watt corsair 80+

Παίζω παιχνίδια του στυλ God of war, Uncharted, Tomb Raider, Red dead redemption 2 και Resident evil... Κυρίως ΑΑΑ τίτλους. 

Μέχρι τώρα έπαιζα σε 1080p 144hz οθόνη 27' και μου παρουσιάστηκε η ευκαιρία να δώσω την οθόνη μου και να πάω σε ultrwide 3440 *1440p, 34 ιντσών.  Πάντα ήθελα μια τέτοια οθόνη λόγω μεγαλύτερου περιβάλλοντος στα παιχνίδια που παίζω και πιο θεαματικής εικόνας. 

Το θέμα είναι αν με σηκώνει η κάρτα που έχω για 1440p σε ικανοποιητικό επίπεδο (περίπου 50-60fps)...Δεν με νοιάζει να παίζω σε ultra ρυθμίσεις. 

Ή θα πρέπει να αλλάξω κάρτα γραφικών? Και ποια θα μπορούσε να με καλύψει με το παραπάνω σύστημα όσο γίνεται πιο οικονομικά αλλά με βάθος 2ετιας τουλάχιστον για 1440p??? 

Δεν με μοιάζουν τα Ray tracing και λοιπές τεχνολογίες marketing. Ιελω απλά να παίζω χωρίς κολληματα με ικανοποιητική εικόνα. 

Σκεφτόμουν κάτι σε 6700 ή 6750xt από AMD αφού βλέπω ότι έχουν καλύτερες επιδόσεις σε αυτά τα χρήματα από τις αντίστοιχες Nvidia... (RTX 3060 κυρίως).... 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

 

 

 

 

 

Την οθονη την εχεις παρει ηδη?μπορεις να πας και σε 2560x1440 για να γλιτωσεις μερικα πιξελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για για το cpu, -παρόλο που είναι αρκετά αδυναμος- λιγοτερο μπουκάλι θα έχει με 6700xt/3070 σε 3440x1440 παρά από ότι έχει τώρα στο full hd με την 1660 super.

To 3440x1440 δεν είναι 1440p aka 2k.

Ειναι πιο βαρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Κάτσε όπως είσαι. Η ανάλυση που κοιτάς δεν ικανοποιείται ούτε με 400 ούτε με 500 ούτε με 600 ευρώ. 

Η πλατφόρμα σου με τον 8100 είναι ασύμφορη για οτιδήποτε παραπάνω σε απαιτητικούς τιτλους από 1080p. 

Μάζεψε περισσότερα λεφτά για ένα διάστημα και φτιάξε νέο σύστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @topos είπε

Όσο για για το cpu, -παρόλο που είναι αρκετά αδυναμος- λιγοτερο μπουκάλι θα έχει με 6700xt/3070 σε 3440x1440 παρά από ότι έχει τώρα στο full hd με την 1660 super.

To 3440x1440 δεν είναι 1440p aka 2k.

Ειναι πιο βαρυ.

Ναι. Έχω bottleneck τώρα στο 1080p αλλά όχι από τον Cpu αλλά από την κάρτα. Είναι στο 9,9%

Δηλαδη όταν ο επεξεργαστής χρησιμοποιείται στο 90% περίπου, η κάρτα χρησιμοποιείται στο 100%.

Βέβαια δεν έχω παρατηρήσει προβλήματα μέχρι τώρα σε κανένα παιχνίδι. Ούτε frame drops ουτε χαμηλά fps σε σημείο που να μην μπορώ να παίξω. Έχω ικανοποιητικά από 50-55 fps στα πιο βαριά παιχνίδια όπως God of war και red dead 2. Στα άλλα παίζω πάνω από 60-70 σταθερά. 

Γενικά στο 1080p είμαι ικανοποιημένος. Η 1660 super ακόμα και με τα σημερινά παιχνίδια είναι πολύ καλή. Με κάποιες μικρές παραχωρήσεις. 

Επίσης το Nvidia experience launcher με την αυτόματη βελτιστοποιηση που κάνει σε κάθε παιχνίδι το προσαρμόζει ακριβώς πάνω στο σύστημα μου ετσι ώστε να παίζει τέλεια χωρίς κολλήματα.

3 ώρες πριν, greekfragma είπε

Κάτσε όπως είσαι. Η ανάλυση που κοιτάς δεν ικανοποιείται ούτε με 400 ούτε με 500 ούτε με 600 ευρώ. 

Η πλατφόρμα σου με τον 8100 είναι ασύμφορη για οτιδήποτε παραπάνω σε απαιτητικούς τιτλους από 1080p. 

Μάζεψε περισσότερα λεφτά για ένα διάστημα και φτιάξε νέο σύστημα. 

Αυτό είναι η πιο σοφή απάντηση πιστεύω. 

Τελικά τα 1440p και μάλιστα σε ultra wide που είναι πιο απαιτητική ανάλυση θέλουν αρκετά χρήματα ακόμα με τα σημερινά δεδομένα. Κάτι που δεν αξίζει να επενδύσει κάποιος εκτός και φτιάχνει καινούργιο σύστημα από την αρχή. 

Τα 1080p είναι εξαιρετικά σε όλα τα παιχνίδια. Ίσως μελοντικα το DLSS της Nvidia να βοηθήσει τις χαμηλότερου budget κάρτες της να παίζουν καλύτερα σε υψηλότερες αναλύσεις χωρίς να ζορίζονται. 

Θα παραμείνω με το σύστημα μου, που παίζει τα πάντα σε 1080p με οικονομική κατανάλωση ενέργειας, και μετά το καλοκαίρι που θα έχουν πέσει αρκετά οι τιμές στις νέες RTX 4xxx και RDNA3 AMD, αλλά θα έχουν βγει και οι νέοι Zen επεξεργαστές από AMD και βέβαια θα πέσουν και οι τιμές σε ddr5 μνήμες ετσι ώστε να μπορώ να βάλω τουλάχιστον 32gb ram, να επιχειρήσω να φτιάξω τότε ένα σύγχρονο σύστημα. 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Κατάλαβα ότι τα 1440p είναι ακόμα απαιτητικά σε χρήμα... Και δεν είναι για όλους. Δεν πειράζει. Οσο ζει κανείς μαθαίνει 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έμενα πάντως μια παλιότερη gtx 1080 μια χαρά σηκώνει αυτές τις αναλύσεις σε 60 fps ακόμα και σε ultra για κάποια παλιότερα παιχνίδια. 100 fps πάντως είναι το μέγιστο αν υποστηρίζει η οθόνη περισσότερα από 60hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...