Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

Powerline εννοείται και έκλεισες. 

Παίζει να μην λειτουργεί το powerline σωστά με κονσόλα και να έχω θέμα ? Έχει δοκιμάσει κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, GaGaS_Thess said:

Παίζει να μην λειτουργεί το powerline σωστά με κονσόλα και να έχω θέμα ? Έχει δοκιμάσει κανείς ?

Κανονικα δουλευει, απλα κουμπωνεις το καλωδιο οπως σε καθε δικτυο lan και επιτοπου εχει ιντερνετ η κονσολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nek4d είπε

Κανονικα δουλευει, απλα κουμπωνεις το καλωδιο οπως σε καθε δικτυο lan και επιτοπου εχει ιντερνετ η κονσολα.

Σε ευχαριστώ πολύ . Θα πάω τι πρωί να πάρω 1000 άρια https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/powerlines/d-link-powerline-up-to-1000-mbps-p601av_2383675?qId=d71c75cf21ab855609ce2b3e1e555a24&qIx=products_price_asc

θα είναι εντάξει πιστεύω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εγώ έχω θέμα με ταχύτητα κατεβάσματος στο x.Με 200αρα σύνδεση βάζω ethernet καλώδιο από Mesh στο Xbox και δεν κατεβάζει με πάνω από 3 με 4mb/sec.Απο το ίδιο Mesh τραβάω ethernet και στο ένα pc και πιάνει μέχρι και 210mbps.Οχι μόνο στο speedtest αλλά και κατέβασμα έχω δει μέχρι και 22mb.Στο xbox τζιφος.Εκανα ότι έχω δει στο νετ να προτείνουν(κλείσιμο παιχνιδιων)και τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με 200 voda κατεβάζω τέρμα πάντως. Δείτε μήπως υπάρχουν ρυθμίσεις στο ρούτερ που κρατάει την ταχύτητα χαμηλά. Στη δική μου περίπτωση με fritz ήταν by default στα 100 mbs και έπρεπε εγώ να την αλλάξω από το μενού στα 1000 για να πιάσει πάνω από 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Σε ευχαριστώ πολύ . Θα πάω τι πρωί να πάρω 1000 άρια https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/powerlines/d-link-powerline-up-to-1000-mbps-p601av_2383675?qId=d71c75cf21ab855609ce2b3e1e555a24&qIx=products_price_asc

θα είναι εντάξει πιστεύω 

 

11 λεπτά πριν, kajwbtfe είπε

Πάντως και εγώ έχω θέμα με ταχύτητα κατεβάσματος στο x.Με 200αρα σύνδεση βάζω ethernet καλώδιο από Mesh στο Xbox και δεν κατεβάζει με πάνω από 3 με 4mb/sec.Απο το ίδιο Mesh τραβάω ethernet και στο ένα pc και πιάνει μέχρι και 210mbps.Οχι μόνο στο speedtest αλλά και κατέβασμα έχω δει μέχρι και 22mb.Στο xbox τζιφος.Εκανα ότι έχω δει στο νετ να προτείνουν(κλείσιμο παιχνιδιων)και τιποτα.

Πιθανόν ο παροχος σε κάποιους να εφαρμόζει traffic shaping και να μειώνει την ταχύτητα σε συγκεκριμένα downloads, ειδικά βράδυ που υπάρχει πολύ video streaming στο δίκτυο του κλπ. 

Εγώ με powerline plugs με pass through Σουκο πρίζα 600ρια πιάνω 300 από όροφο σε όροφο που τα έχω τοποθετήσει και μου δίνουν το 100% της κατοστάρας γραμμής της Cosmote. 

Παράπονο δεν έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα πριζακι 1000 Άρι.... 66,61 mbps η κονσόλα ...... Πάτωσε ... Τι γίνεται?????

Θέλει καμία ρύθμιση να κάνω ?!?!?!? Στην κονσόλα ?!?!? Με καλώδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Έβαλα πριζακι 1000 Άρι.... 66,61 mbps η κονσόλα ...... Πάτωσε ... Τι γίνεται?????

Θέλει καμία ρύθμιση να κάνω ?!?!?!? Στην κονσόλα ?!?!? Με καλώδιο 

Σορρυ που ρωτάω αλλά δύο πριζακια προφανώς έβαλες έτσι; ενα στο ρουτερ κ ενα στο xbox κοντά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Σορρυ που ρωτάω αλλά δύο πριζακια προφανώς έβαλες έτσι; ενα στο ρουτερ κ ενα στο xbox κοντά. 

Ναι βρε !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα power lines. Παίζει ρόλο και η καλωδίωση του σπιτιού, ακόμα και οι συσκευές που είναι στο ρεύμα. Υπάρχει δυνατότητα προσωρινά να βάλεις με καλώδιο την κονσόλα απευθείας στο ρούτερ;

Επεξ/σία από nemesiskp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια θέματα είχα με 200αρα Cosmote. Όταν άλλαξα όμως το router με Fritz 7530AX 200αριζει η κονσόλα στο downloading (πάντα μέσω WiFi)!!

Επίσης, αν έχεις παιχνίδια στο quick resume θα μειώνεται η ταχύτητα να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...