Προς το περιεχόμενο

Νεο F2G απο την NOVA, που ειναι το catch?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2023 στις 5:24 ΜΜ, jkoukos είπε

Διάβασε την επίσημη ανακοίνωση και ειδικά το Μέρος 3.

Το διάβασα και δεν γράφει πουθενά ότι χάνονται όλα παλιά πακέτα.

Και τέλος πάντων αν θες να ακριβολογείς και να είναι βοηθητική η απάντηση σου ας κάνεις ένα screeenshot για το σημείο που εννοείς.

 

Παρακαλώ καποιον που εχει αλλάξει πακετο στο νέο free2go να μας γράψει ποια διαθεσιμα πακέτα έχει για ενεργοποίηση.

Επίσης έχω βρει άρθρο που γραφει ότι χάνονται τα παλιά και τα νέα είναι ελάχιστα και μου φαίνεται περίεργο.

https://techmaniacs.gr/i-nova-leei-antio-sto-aperioristo-internet-sto-neo-free2go/

 

Επεξ/σία από mercier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mercier είπε

Το διάβασα και δεν γράφει πουθενά ότι χάνονται όλα παλιά πακέτα.

Και τέλος πάντων αν θες να ακριβολογείς και να είναι βοηθητική η απάντηση σου ας κάνεις ένα screeenshot για το σημείο που εννοείς.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από την επίσημη ανακοίνωση;

Αναφορά σε κείμενο

 

Για υφιστάμενους συνδρομητές με ενεργοποίηση πριν την 14/03/23 στο μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO, ανακοινώνονται τα εξής:

  • Εφόσον μεταβούν στο νέο εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO:

- μετά την μετάβαση στο νέο εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα δεν παρέχεται δυνατότητα επιστροφής στο μη εμπορικά διαθέσιμο ενώ οποιοδήποτε ειδικό σχήμα-προσφορά που δεν ανήκει στον τιμοκατάλογο του νέου εμπορικά διαθέσιμου προγράμματος, διαγράφεται και δεν δύναται να ενεργοποιηθεί εκ νέου. Εφόσον έχει ενεργοποιημένο πακέτο χρήσης, αυτό καταναλώνεται μέχρι την αρχική ημερομηνία λήξης του.

 

Όταν λέμε "χάνονται" εννοούμε ότι δεν μπορείς να ανανεώσεις το ίδιο πακέτο υπηρεσιών διότι απλά δεν υπάρχει στο νέο F2GO. Τυχόν μονάδες (κλήσεων, δεδομένων ή sms) που είχες από το παλιό πρόγραμμα, διατηρούνται στο νέο εφόσον κάνεις ανανέωση από τουλάχιστον 1€, έως ότου τελειώσουν. Το ίδιο και για τυχόνμ χρηματικό ποσό που έχεις καβάντζα.

Δες σε διπλανό φόρουμ σχετικές πληροφορίες χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mercier είπε

Το διάβασα και δεν γράφει πουθενά ότι χάνονται όλα παλιά πακέτα.

Και τέλος πάντων αν θες να ακριβολογείς και να είναι βοηθητική η απάντηση σου ας κάνεις ένα screeenshot για το σημείο που εννοείς.

 

Παρακαλώ καποιον που εχει αλλάξει πακετο στο νέο free2go να μας γράψει ποια διαθεσιμα πακέτα έχει για ενεργοποίηση.

Επίσης έχω βρει άρθρο που γραφει ότι χάνονται τα παλιά και τα νέα είναι ελάχιστα και μου φαίνεται περίεργο.

https://techmaniacs.gr/i-nova-leei-antio-sto-aperioristo-internet-sto-neo-free2go/

 

Λοιπον αλλαξα πριν 1 ωρα, τα πακετα που υπηρχαν πλεον δεν ειναι διαθεσιμα και ειναι μονοτα 3 νεα με 8 — 10,9 -13,6 και δεδομενα 0.9- 4.5 - 9  και ροαμινγκ ! Τελος τα προηγουμενα που εχεις ας πουμε τωρα εσυ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/3/2023 στις 8:18 ΜΜ, zox είπε

Καλησπέρα ξέρει κάποιος,σε ποια ενότητα πηγαίνεις για να ενεργοποιήσεις το log n win μετά από ανανέωση ; Τα βηματα που κανεις .
Μιλάω για την ιστοσελίδα και όχι για την εφαρμογή .

Το log n win ήταν το τυράκι για να εγκαταστήσεις τη νέα εφαρμογή. Λογικά ακόμα υπάρχει αποκλειστικά μέσω εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Με το παλιό με 15€, αν δεν κάνω λάθος,  παίρνεις 2 bonus, 2 από το πακέτο και 2 tap n get it... Άρα 6 και απεριόριστη ομιλία. Τώρα με το καινούργιο τα έχεις αυτά με τα 15€; Επίσης, ας πούμε για εμένα που δεν θέλω κάθε μέρα απεριόριστα, αλλά 5 φορές το μήνα μήπως με συμφέρει αφού υπάρχει πακέτο των 0,9€ για μια ημέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχω μια κάρτα sim που τη χρειάζομαι για τον αριθμό της, να λαμβάνω κάποια totp SMS από διάφορες υπηρεσίες. 

 

Δε με ενδιαφέρει η ομιλία, δεν με ενδιαφέρει το data. Απλά δε πρέπει να χαθεί αυτός ο αριθμός. 

Με σημφερει να το μεταφέρω από τη q που έχω τώρα, στο καινούργιο f2g για να βαζω 1€ το δημηνο και να ξεμπερδέυω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ως τωρα φραγη δεν υπηρχε μετα τη ληξη του υπολοίπου. Τα sms ερχονταν κανονικά τόσο στην νοβα όσο και σε αλλες εταιρίες (π.χ. κοσμοτε ερχονται κανονικά και μετα τη φραγη) ακριβως λογω χρησης σε τραπεζες κλπ. Υπάρχε ανακοίνωση για φραγη στα καρτοκινητά της νοβα στο 4μηνο αλλα στην μεγαλυτερη πλειοψηφια των συνδεσεων δεν φαινεται να τηρειται...για μενα ναι,για να εισαι καλυμενος σε καθε περιπτωση κανε αλλαγη σε νεο f2g. To θεμα ειναι οτι η αλλαγη αυτη γίνεται μόνο από κατάστημα (παλαιό wind κατά προτίμηση). Πριν πας κανε ενα τηλεφωνο να σου πουν αν γινεται (συνηθως υπάρχει ή επικαλούνται έλλειψη σιμ) και ποσο το χρεωνουν (συνηθως  5 ευρω για την αλλαγη σιμ). Με το 1 ευρω ανανεωνεται η διαρκεια υπολοιπου για 2 μηνες.

***ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ τώρα θυμήθηκα ότι είχε ειπωθεί σε κάποιο φόρουμ, ότι η αλλαγή από q σε f2g σε μεταφέρει στο παλιό f2g (ανανέωση από 8€) και δικαίωμα αλλαγής στο νεο έχεις μετά από 3 μήνες. Δεν το έχω δοκιμάσει, είχε μεταφερθεί από την εξυπηρέτηση πελατών σε μέλος φόρουμ, το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη****

Απο την αλλη αν σε δυσκολεψουν, το πιθανοτερο είναι μετα τους 3 ή 4 μηνες να μην γινεται φραγη και να παιρνεις κανονικα τα sms. Αν αντιμετωπισεις οποιαδηποτε δυσκολια κανε μια φορητοτητα σε cosmote (π.χ. whatsup ή φρογκ) που όπως ειπα ΣΙΓΟΥΡΑ αφηνει ανοιχτα τα sms και μετά τη φραγή.

Επειδή ανέφερες πιθανή απώλεια αριθμού: ο αριθμός χάνεται στους 13 μήνες από την τελευταία ανανέωση και μετά αποσυνδέεται από το δίκτυο αλλά και πάλι ΔΕΝ τον χάνεις άμεσα. Βάση κανονισμού της ΕΕΤΤ, έχεις δικαίωμα μέσα σε 6 μήνες από την αποσύνδεση να εκδώσεις ξανά σιμ με τον αριθμό, από τον πάροχο που ήσουν τελευταία.

Άλλη επιλογή επίσης (ίσως πιο εύκολη): αν ο αριθμός χρησιμοποιείται μονο για υπηρεσίες τραπεζας εφοριας - gov, πολύ απλά: αγορά νέου f2g και αλλαγή μέσα από το gov του αριθμού με ταυτόχρονη ενημέρωση από εκεί όλων των τραπεζών κλπ. (για την εφορία μόνο δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πλέον το gov το αλλάζει και εκεί online)...

 

Επεξ/σία από kostaspatra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kostaspatra είπε

Βάση κανονισμού της ΕΕΤΤ, έχεις δικαίωμα μέσα σε 6 μήνες από την αποσύνδεση να εκδώσεις ξανά σιμ με τον αριθμό, από τον πάροχο που ήσουν τελευταία.

Όχι από τον τελευταίο πάροχο, αλλά από αυτόν που ο αριθμός του ανήκει βάσει του Εθνικού Κανονισμού Αριθμοδότησης.

Αν π.χ. ο αριθμός είναι 697xxxxxx, δηλαδή εξαρχής ήταν της Cosmote, άσχετα αν έχει γίνει φορητότητα και ο τελευταίος πάροχος είναι η Nova, όταν καταργηθεί μετά από 13 μήνες υποχρεωτικά επιστρέφει στην Cosmote και μόνον σε αυτή μπορεί να ενεργοποιηθεί από τον ίδιο χρήστη εντός 6μήνου. Με το πέρας αυτού του χρονικού διαστήματος η Cosmote (και μόνον αυτή) μπορεί να τον ενεργοποιήσει σε οποιονδήποτε άλλον πελάτη (αν και σπανίως γίνεται).

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις επεστρεψα απο καταστημα nova 

Τους ρωτησα για το "καινουριο f2g " ( οπως ειδα να αναφερετε σε αυτο το forum αλλα και στο διπλα ) ,  τη δυνατοτητα online ανανέωσης από 1€ και εάν διάτρητε ο αριθμός με αυτο το ποσό ... 

Μετα απο πολλά νοήματα μεταξυ τους , αρνήθηκαν κατηγορηματικά τη ύπαρξη τέτοιας δυνατότητας και εντύπωση μου έκανε ,ειδικά η τύπισσα  με  το καρτελάκι υπευθύνου καταστήματος που παράτησε το scrollαρισμα στο tiktok για να τονισει ότι τη ανανέωση πρώτη η Nova τη κατέβασε στα 8€ και ποιο χαμηλα δε παει ... 

... καλα πηγε αυτο ... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έκανα ανανέωση με 1 ευρώ πριν 2-3 εβδομάδες. Επειδή είμαι εξωτερικό και θέλω τον αριθμό αλλά δεν τον χρησιμοποιώ έκανα 2 το πολύ 3 ανανεώσεις τον χρόνο με 12 ευρώ μέχρι τώρα, πλέον είχα βάλει 10 ευρώ στη μετάβαση από το παλιό f2g στο καινούργιο και μετά από 2 μήνες έκανα ανανέωση με 1 ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, CsIns said:

Δεδομένου ότι έκανα ανανέωση 1ε και πήγε η λήξη υπολοίπου 2 μήνες αργότερα, δεν βλέπω γιατί να μην διατηρείται ο αριθμός.

Ευχαριστω , αυτο ηθελα να μαθω . 

Τωρα πρεπει απλα να κανω τη φορητοτητα ...
Πιθανότατα σημερα μου καναν τους κινεζους γιατι ειναι στο συμφέρον του καταστήματος να μη ενημερώνει τους (υποψήφιους)  πελατες για μια τετοια δυνατοτα ετσι ωστε να μπρορει να τους στρεψει σε ποιο ακριβότερο πρόγραμμα αρα και μεγαλύτερο % για αυτους 
---updated---

image.png.6a2a4fcfbe78beb1c0b199d1be43b490.png 

Και απο το Online παντως δε βλεπω να εχει επιλογη να "τραβήξω" τον αριθμο μου απο τη q 🤔

Επεξ/σία από greek_pilot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η δυνατότητα ανανέωσης από 1€ παρέχεται μόνο online. Μην περιμένετε να ασχοληθούν τα μαγαζιά με αυτό, αυτοί προωθούν τις δυνατότητες που δίνονται σε αυτούς. Εξ'ου και μιλάνε για ανανέωση από 8€. Να διευκρινίσω μην τυχόν σας συμβεί: πήρα νούμερο πριν 1 μηνα και έκανα την ταυτοποίηση online. Εφτιαξα  λογαριασμό με username/pass στο f2g.gr, και η δυνατότητα ανανέωσης με άλλο ποσό από 1 ευρώ (εκτός των προκαθορισμένων) ήταν διαθέσιμη από την επόμενη μέρα. Την εφαρμογή δεν την έβαλα αμέσως, η ανανέωση 1€ ήταν εφικτή από την desktop εκδοση του f2g.gr γιατί στη mobile εκδοση υπήρχε (ή υπάρχει;) κάποιο θέμα (μάλλον σχεδιαστικό) και δεν φαίνεται εύκολα η ανανέωση με άλλο ποσό.

Επίσης από default ειναι ενεργοποιημένη η αυτόματη ενεργοποιηση πακέτου με ανανεωση απο 8€. Απενεργοποιείται με μήνυμα OXI στο 1264.

την αλλαγή από  q  σε f2g, την κάνεις σε κατάστημα και "απαιτείς" από πριν να μη σου βάλουν χρόνο ομιλίας & πακέτο,γιατί θέλεις να τα βάλεις online. Συνήθως ζητάνε 5€ αν και κάποτε η εξυπηρέτηση έλεγε οτι είναι δωρεάν. Θα έλεγα να κρατησεις την απόδειξη της αλλαγής σιμ, και να τη στειλεις μεσω τσατ ρωτώντας αν θα επρεπε να χρεωθεί η αλλαγή. Πιθανόν να σου πιστώσουν πίσω τα 5€ ως χρόνο ομιλίας. Αν δεν βγάζεις άκρη με ένα κατάστημα, πήγαινε σε άλλο και ζήτα την αλλαγή...

ρωτα πρώτα την εταιρια ομως μεσω τσατ/messenger καλυτερα για το κόστος αλλα και για το αν θα πας σε νεο f2g απευθείας μετά την αλλαγή από q

Επεξ/σία από kostaspatra
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...