Προς το περιεχόμενο

Mini pc BMAX B3 Intel Celeron N5095 / 8 GB DDR4 3200 RAM / 256 GB SSD / Windows 11 158 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, alexx είπε

Σ εμένα έπιασε με μικρά γράμματα an18. Δοκίμασε.

Το ίδιο βγάζει φίλε μου: "This code can't be used in combination with other offers." Δεν πειράζει. Ακόμα είμαι 50-50 αν θα το πάρω.   ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/3/2023 στις 10:00 ΜΜ, specre είπε

Το ίδιο βγάζει φίλε μου: "This code can't be used in combination with other offers." Δεν πειράζει. Ακόμα είμαι 50-50 αν θα το πάρω.   ;)

και σε εμένα το ίδιο βγάζει. Δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω από το ali ή από το Geek. ~10€ διαφορά. Ποιο θεωρείτε περισσότερο αξιόπιστο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Bitbit είπε

και σε εμένα το ίδιο βγάζει. Δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω από το ali ή από το Geek. ~10€ διαφορά. Ποιο θεωρείτε περισσότερο αξιόπιστο ;

Από Aliexpress αγόραζα παλιότερα, πριν γίνουν πιο "αυστηρά" τα πράματα με το τελωνείο. Το Geek το στέλνει από Ευρωπαϊκή αποθήκη, οπότε δεν θα έχεις τέτοιο θέμα. Από αξιοπιστία δε γνωρίζω για αυτό, διότι δε με συμφέρει προσωπικά λόγω καπέλου 30-40€ έξτρα μεταφορικά (νησιωτικός προορισμός) και έτσι δεν αγόρασα τίποτα από εκεί έως τώρα. Για το Aliexpress διάβασε αυτό https://www.insomnia.gr/forums/topic/657816-αγορες-απο-aliexpress-τελωνειο/page/294/#comment-59656822

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
3 ώρες πριν, gvardal είπε

Ξέρει κανείς αν αναβαθμίζεται η μνήμη του;

Oχι αλλά 8 GB είναι υπεραρκετά για τη χρήση που προορίζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι στο θέμα.

Δεν το αγόρασα τελικά, προτίμησα ένα λαπτοπ. Το θέμα είναι ότι χάλασε ένα παλιο μηχάνημα και πρέπει να αντικατασταθεί οπότε επιστρέφω. 

Το βλέπω αυτή τη στιγμή στα 154€.  Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία, έχει πάρει το μάτι σας κάτι ή να το χτυπήσω; Από θέμα specs με καλύπτει. Δουλειά γραφείου θα εκτελεί εξάλλου. Θα του βάλω και μια 8αρα αργότερα και θα είναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Θα του βάλω και μια 8αρα αργότερα και θα είναι οκ

 

14 ώρες πριν, gvardal είπε

Ξέρει κανείς αν αναβαθμίζεται η μνήμη του;

 

11 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Oχι αλλά 8 GB είναι υπεραρκετά για τη χρήση που προορίζεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα άλλο μοντέλο από το ali ηταν που δεν υποστήριζε παραπάνω.

2 λεπτά πριν, xristakits είπε

Η μνήμη αναβαθμίζεται κανονικά, έχω προσθέσει ήδη ακόμη μια 8αρα

φίλε αφού το έχεις γράψε κανένα σχόλιο, εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

επανέρχομαι στο θέμα.

Δεν το αγόρασα τελικά, προτίμησα ένα λαπτοπ. Το θέμα είναι ότι χάλασε ένα παλιο μηχάνημα και πρέπει να αντικατασταθεί οπότε επιστρέφω. 

Το βλέπω αυτή τη στιγμή στα 154€.  Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία, έχει πάρει το μάτι σας κάτι ή να το χτυπήσω; Από θέμα specs με καλύπτει. Δουλειά γραφείου θα εκτελεί εξάλλου. Θα του βάλω και μια 8αρα αργότερα και θα είναι οκ

Δεν υπάρχει, μετά πας εδώ: 

https://www.geekbuying.com/item/SZBOX-N100-Mini-PC-12th-Gen-Intel-Alder-Lake-8GB-DDR5-256GB-SSD-520219.html

https://www.banggood.com/NVISEN-AU01-Intel-Alder-N-Lake-N95-Intel-UHD-Graphics-Mini-PC-8GB-RAM-256GB-SSD-WiFi4-RJ45-1000M-LAN-HDMI-HDMI2_0-4K-60Hz-Windows11-Mini-Gaming-Computer-p-1983098.html ...

https://www.cpubenchmark.net/compare/4472vs4412vs5157vs5206/Intel-Celeron-N5095-vs-Intel-Celeron-N5105-vs-Intel-N100-vs-Intel-N95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/3/2023 στις 7:30 ΜΜ, 9-11 είπε

Τελικά μόνο με Μini-ITX build θα σωθούμε. Αλλά είναι ακριβά πανάθεμά τα...

Γιατι το λες αυτο?

Με ~400  εχεις μηχανημα καλο.

Case: Sharkoon QB One 55

Motherboard: B520 100 

CPU: Ryzen 5600G  115  

RAM: 2X8GB 3200MHz  30

PSU: 500W Bronze 50

SSD: 1TB  50

Ανετα στα 350 εαν το ψαξεις πιο πολυ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Γιατί το λες αυτό;

Με ~€400 έχεις μηχάνημα καλό:
Case: Sharkoon QB One, €55
Motherboard: B520, €100
CPU: Ryzen 5600G, €115
RAM: 2X8GB 3200MHz, €30
PSU: 500W Bronze, €50
SSD: 1TB €50

Άνετα στα €350 εάν το ψάξεις πιο πολύ.

To deal-breaker για εμένα, όσο κι αν ακουστεί snob, δεν είναι η επεξεργαστική ισχύς ή το PCI Express 3.0, αλλά τα transfer rates των USB ports.
Διανύουμε το 2023 κι ακόμα έχουμε (τουλάχιστον στις ITX υλοποιήσεις) 3.2 Gen 1 στα 5 (ή 10 στην καλύτερη περίπτωση) Gbit/s! 👎
Άνετα ανέβαζα το budget ένα τριαντάρι για motherboard με μία -τουλάχιστον- USB 3.2 Gen 2x2.
Δεν έχω παράλογες απαιτήσεις για 40άρα USB, ούτως ή άλλως τα NVMe enclosures με controllers που αξιοποιούν αυτές τις ταχύτητες είναι λίγα και πανάκριβα. Αλλά μια 20άρα θα έπρεπε να υπάρχει...

Από τη λίστα λείπει το κόστος του after market cooler, έχω την εντύπωση πως ο Ryzen 5600G με τη μαμίσια σε φόρτο εργασίας θα κάνει σαν ελικόπτερο.

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Γιατι το λες αυτο?

Με ~400  εχεις μηχανημα καλο.

Case: Sharkoon QB One 55

Motherboard: B520 100 

CPU: Ryzen 5600G  115  

RAM: 2X8GB 3200MHz  30

PSU: 500W Bronze 50

SSD: 1TB  50

Ανετα στα 350 εαν το ψαξεις πιο πολυ.

Ακομη καλυτερα σε micro-atx κουτι, και πιο φθηνα και με μεγαλυτερη επιλογη υλικων και με περισσοτερες δυνατοτητες αναβαθμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jumbi είπε

Ακομη καλυτερα σε micro-atx κουτι, και πιο φθηνα και με μεγαλυτερη επιλογη υλικων και με περισσοτερες δυνατοτητες αναβαθμισης.

Με αυτό το σκεπτικό όμως στο τέλος καταλήγεις να συγκρίνεις ποντίκι με ελέφαντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 9-11 είπε



Από τη λίστα λείπει το κόστος του after market cooler, έχω την εντύπωση πως ο Ryzen 5600G με τη μαμίσια σε φόρτο εργασίας θα κάνει σαν ελικόπτερο.

Δεν ισχυει αυτο με τιποτα ,μια χαρα ειναι με την μαμα ψυχτρα.Ουτε που τον εχω ακουσει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...