Προς το περιεχόμενο

Ρεμπέτικα και παλιά ελληνικά λαϊκά τραγούδια


JennyP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, JennyP είπε

Στο digital ραδιόφωνο η ΕΡΤ έχει το δεύτερο λαϊκά με παλιά λαϊκά και ρεμπέτικα. Εγώ πάντως έχω φτιάξει στικάκι με τα τραγούδια που μου αρέσουν και όταν έχω κέφι για παλιά ελληνικά  τραγούδια βάζω αυτό.

Υπάρχει ακόμη ένας σταθμός, ο πειρατικός 99.5 fm αλλά δεν εκπέμπει συνέχεια. Επίσης δεν έχει μεγάλη εμβέλεια. Για παράδειγμα στην ηλιούπολη δεν πιάνει.  Επειδή τους έχω ακούσει και τους δύο σταθμούς, ο πειρατικός έχει μεγαλύτερη ποικιλία τραγουδιών. Βέβαια μπορείς να το ακούς διαδυκτιακά συνέχεια, http://www.peiratikos.com/.

Κατά την προσωπική μου άποψη, ο πειρατικός είναι καλύτερος.

Σ ευχαριστώ,  στο ποστ αυτο λεω τον πειρατικο.. Δεν ηξερα ότι έχει site! Αν εχει καποιος υποψιν αλλο σταθμο ας μ πει! Κανονικά πρέπει να βαλω πηγη αλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Σ ευχαριστώ,  στο ποστ αυτο λεω τον πειρατικο.. Δεν ηξερα ότι έχει site! Αν εχει καποιος υποψιν αλλο σταθμο ας μ πει! Κανονικά πρέπει να βαλω πηγη αλλα..

Όντως, δεν το πρόσεξα. Πάντως δε νομίζω να υπάρχουν πια τέτοιοι ραδιοφωνικοί σταθμοί. Ίσως στην επαρχία να υπάρχουν περισσότεροι. Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί να μη χάσουμε την μουσική μας παράδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, JennyP είπε

Όντως, δεν το πρόσεξα. Πάντως δε νομίζω να υπάρχουν πια τέτοιοι ραδιοφωνικοί σταθμοί. Ίσως στην επαρχία να υπάρχουν περισσότεροι. Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί να μη χάσουμε την μουσική μας παράδοση.

Ναι ρε φιλε και οχι μονο η παραδοση! Η προτιμηση? Δηλαδη θελω να ακουσω λαϊκουρα στο αμαξι και δεν υπαρχει ραδιόφωνικος σταθμος ! (Αθηνα κ πειραιας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιχάλης Παούρης -Χαρταετοί..

 

@JennyP μόνο εσύ θα το εκτιμήσεις...απόλαυσέ το..Παρεμπιπτόντως Δώσε χαιρετίσματα ξέρεις που...(και γιατί κακία δεν κρατώ..τουλάχιστον προσπαθώ)

Η περιφραστική πέτρα - Κική Δημουλά , Άνεμος

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2024 στις 5:17 ΜΜ, panosno1com είπε

Έχετε βρει κάποιον σταθμό στα FM να έχει τέτοιου είδους τραγούδια ;

έχω στο αμάξι τον 107,8 λαικά λεει το RDS ομως μια πιανει τρεις δεν πιάνει ! Είναι βέβαια κάπου εκει κοντά και ο μπλάκμαν ο οποίος μου τη σπάει και δεν τον μπορώ !

Στη δουλειά ενα 25ετίας φίλιπς ράδιο πιάνει 99.8 πειρατικός fm , βέβαια παίζει να έχει μια playlist ολη μέρα! σύν ότι έχει εναν βασίλη κάτι με το μποτιλιάρισμα του και τη λουζεριά του ! αλλα τεσπα , στο αμάξι έχετε κάποιον σταθμό;

παλιά είχαμε τον ντέρτι και τον οασις 88, πάνε αυτά...

99.8  και 99,5 μια χαρά πιάνουν περιοχή μας. Τους έχω και γω σταθερά. Ο ένας βάζει συχνά και κλαρίνα.

Θα σας ανεβάσω ένα ρεμπέτικο με ιστορία από τα δύο γυναικεία ιερά τέρατα στο ρεμπέτικο της τότε εποχής. ΡΟΖΑ ΕΣΚΕΝΑΖΥ και ΡΙΤΑ ΑΜΠΑΤΖΗ που υπήρχε μεγάλη κόντρα μεταξύ τους (κάτι σαν Αννα Βίσυ και Δεσποινα Βανδή στην εποχή μας.)

Σπάνιο και μοναδικό ντουέτο της εποχής. Δεν είναι σίγουρο αλλά λέγεται ότι επειδή η μία δεν ήθελε να δει την άλλη ηχογραφήθηκε ηχογραφήθηκε σε χωριστά στούντιο και έγινε μετά συρραφή των κομματιών , μάλιστα ο στίχος για την εποχή ήταν προχωρημένος διότι άφηνε και σεξουαλικά υπονούμενα.😉

 

🤣🤣 Μετά το ανέβασμα είδα ότι ακόμη και στην εποχή μας έχει περιορισμούς. Ακούστε το στο youtube

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, avocado2020 είπε

Μιχάλης Παούρης -Χαρταετοί..

 

@JennyP μόνο εσύ θα το εκτιμήσεις...απόλαυσέ το..Παρεμπιπτόντως Δώσε χαιρετίσματα ξέρεις που...(και γιατί κακία δεν κρατώ..τουλάχιστον προσπαθώ)

Η περιφραστική πέτρα - Κική Δημουλά , Άνεμος

 

Τα πέτυχες και τα δύο.  Η Κική Δημουλά είναι αγαπημένη μου! 

Τα έδωσα τα χαιρετίσματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Από συνέντευξη της Χαρούλας Λαμπράκη στην Έμυ Ντούρου στις 26.01.2019

 

Ο Καλδάρας μου έδωσε την πρώτη μου μεγάλη επιτυχία, το «Στου κάτω κόσμου τα σκαλιά», που με πέρασε από την ανωνυμία στην επωνυμία. Με φωνάζει μια μέρα στο σπίτι του στους Θρακομακεδόνες. Μπαίνω στο σαλόνι, μου λέει: «Καλώς τη Χαρούλα». Όπως καθόμασταν βλέπω απέναντι μια κομότα κι επάνω της ένα μικρό βαζάκι, τρία τέσσερα κεράκια, ένα καντηλάκι και τη φωτογραφία ενός κοριτσιού. Δεν είπα τίποτε. Τι θα μπορούσα να πω; Και παίρνει την κιθάρα του και ξεκινά να παίζει «Αν υπάρχουνε αγάπες και στην άλλη τη ζωή, η δική μου η αγάπη θα είσαι πάλι μόνο εσύ». Αυτό το τραγούδι που πολλοί πιστεύουν ότι είναι ερωτικό, δεν είναι. Είναι γραμμένο για το παιδί του. Για το κοριτσάκι του που πέθανε. Μου έκανε πρόβα κι έκλαιγε. Και εγώ τον κοίταζα και τα είχα χάσει. Είπα το τραγούδι κι έκλαιγα κι εγώ.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα τραγούδι που έχει ερμηνευθεί από πολλούς καλλιτέχνες. Για μένα η ποιο ωραία ερμηνεία είναι η πρώτη.

Μιχάλης Μενιδιάτης - Στο σπίτι μου χαράματα (Μουσική/Στίχοι Γιώργος Κοινούσης)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ανεβαίνω σκαλοπάτια, ανεβαίνω ανηφοριές 

για να δω τα δυο της μάτια που μ' ανάψανε φωτιες..."

Αυτά γίνονταν κάποτε... τώρα.... φασκελοσκουκούλωστα! 😂

 

♥️♥️♥️♥️

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...