Προς το περιεχόμενο

Ρεμπέτικα και παλιά ελληνικά λαϊκά τραγούδια


JennyP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το τραγούδι το άκουσα τυχαία σήμερα και όχι από τους αρχικούς δημιουργούς. Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση!

Πέρα από το γεγονός ότι μου άρεσε πολύ η μουσική του, μεγάλη εντύπωση μου έκαναν οι στίχοι. Ακόμη ένα τραγούδι που σκιαγραφεί με λυρική μαεστρία τη ζωή μετά τον πόλεμο. Το τραγούδι είναι γραμμένο το 1947.

Θά 'ρθω κάτω στο τσαρδί σου βόλτα για να βγω μαζί σου. Τσαρδί. Όχι απλά ένα φτωχόσπιτο αλλά μια υποτυπώδης μορφή σπιτιού. Μεγάλη φτώχεια. 

Ως τις Τζιτζιφιές θα πάμε κι όσα έχω θα τα φάμε. Δεν είναι καθόλου τυχαία η επιλογή των Τζιτζιφιών. Εκεί άκμαζε τότε η νυχτερινή ζωή. 

Στα μπουζούκια και στις μπύρες θα χαλάσω πέντε λίρες. Τότε οι άνθρωποι έκαναν τις οικονομίες τους σε λίρες για να εξασφαλίσουν ότι δε θα χάσουν την αξία των χρημάτων τους. Άρα το τραγούδι αναφέρεται σε κάποιον μεροκαματιάρη ο οποίος θα χαλούσε χρήματα από τις οικονομίες του για να περάσει ωραία με την παρέα του. Φυσικά θα πήγαιναν στα μπουζούκια.

Ζεμπεκιά τρελή και ρούμπα κι αύριο δουλειά στην τρούπα. Ζεϊμπέκικο και ρούμπα οι ρυθμοί της τότε εποχής και την επόμενη πάλι στη σκληρή πραγματικότητα. Δουλειά στην τρούμπα.

Το τραγούδι αυτό κατά την προσωπική μου εκτίμηση είναι ένα αριστούργημα μέσα στην απλότητά του. Μάλιστα αυτή το κάνει αριστουργηματικό.

Όσο πιο πολύ ψάχνω την ελληνική μουσική του παρελθόντος, τόσο πιο πολύ γοητεύομαι, εκτιμώ και θαυμάζω τους καλλιτέχνες της. 

 

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Δεν ξανακάνω φυλακή με τον Καπετάνακη που 'χει ντούγκλα στο μουστάκι."  Κλασικό πλέον τραγούδι. Συμπεριλαμβάνεται σε όλα σχεδόν τα γλέντια. 

Ποιος ήταν όμως ο Καπετανάκης? Και τι ήταν τέλος πάντων αυτή η ντούγκλα στο μουστάκι?

Καταρχάς, ο Καπετανάκης ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Ιωάννης Καπετανάκης από τον Μοχό της Κρήτης. Κρητικός οπλαρχηγός που έλαβε μέρος κατά την επανάσταση του Θερίσου στις 10 Μαρτίου 1905 μαζί με τους τότε Βενιζελικούς με αφορμή την ένωση της Κρήτης με την Ελάδα. Αργότερα εντάσεται στη νεόσυστατη Κρητική Πολιτοφυλακή με Έλληνες αξιωματικούς και είναι ένας από τους πιο έμπιστους στην ακολουθία του Ελευθέριου Βενιζέλου. Κατά την δεκαετία τού 1930, διετέλεσε διευθυντής των φυλακών της Παλαιάς Στρατώνας στο Μοναστηράκι. Ήταν ιδιαίτερα αυστηρός και επιβλητικός. Το μουστάκι του ήταν περιβόητο. Του έκανε ιδιαίτερη περιποίηση και το πρόσεχε σαν τα μάτια του, καθώς όταν κοιμόταν το έβαζε σε…μυστακοθήκη.

Πριν αρκετές δεκαετίες, που ήταν τής μόδας το στριφογυριστό («τσιγκελωτό») μουστάκι, οι άντρες χρησιμοποιούσαν κερί για να μπορέσουν να επιτύχουν και να κρατήσουν το σχήμα που ήθελαν. Ένα απ’ τα πιο δημοφιλή κεριά, ήταν το «Douglas», αμερικανικής προελεύσεως. Καθώς όμως για τον μέσο Έλληνα τής εποχής εκείνης, η γνώση τής αγγλικής γλώσσας και γενικότερα η φωνητική απόδοση ξενικών όρων, δεν ήταν και «στα πάνω της», το «Ντάγκλας» έγινε «Ντούγκλας», για να καταλήξει στο «ντούγκλα» (ή ντούγλα).

Κατά μία άλλη εκδοχή, ο όρος οφείλεται στον Αμερικανό ηθοποιό Douglas Fairbanks (1883-1939), ο οποίος είχε δημιουργήσει μόδα με το λεπτό μουστάκι του κι όταν κάποιος ήθελε να αναφερθεί σε τέτοιο μουστάκι, έλεγε «αυτός έχει μουστάκι (α λα) Ντούγκλας».     

πηγη: athens magazine, Μοχός-Ηρακλείου Ιστορία-Λαογραφία-Πολιτισμός-Παράδοση

Kατά τη δική μου εκτίμηση και έχοντας δει στο διαδίκτυο φωτογραφία του Καπετανάκη, που κάθε άλλο παρά λεπτό μουστάκι είχε 😁, πιστεύω ότι ισχύει η πρώτη εκδοχή με το κερί.

 

 

Το παρακάτω το άκουσα πρώτη φορά σήμερα και το λάτρεψα!!!💖 Είναι διασκευή. Πολύ ωραία διασκευή!!!

Παρακάτω το πρωτότυπο. Υπέροχο!!!💖 

"Κάνω κέφι και πετάω σαν το πουλι"!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Brainkill4r είπε

 

Είμαι άντρας και το κέφι μου θα κάνω

στο τέλος όλα τα λεφτά

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από το 1926 στο Παγκράτι (στην περιοχή Βατραχονήσι/Βαθρακονήσι στην τότε όχθη του ποταμού Ιλισσού στην αρχή ήταν καρβουνιάρικο) λειτουργεί η ταβέρνα του Καραβίτη (Λινάρδου)που από αυτή πέρασαν όλες οι μεγάλες προσωπικότητες και μη της Ελλάδας έως και σήμερα. Το τραγούδι στου Λινάρδου την Ταβέρνα γράφτηκε ακριβώς γι αυτήν.

Περπινιάδης - Στου Λινάρδου την ταβέρνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιά και το νήμα εκτός από τα ρεμπέτικα, αναφερεται και σε παλιά λαικά αφήνω εδώ ένα ελαφροαικό του 1947, που απευθυνόταν σε διαφορετικό κοινό μεν, αντικατοπτριζει την " αίσθηση" της εποχής δε. 
Με τον Νίκο Γούναρη. Υπάρχει  σε εκτέλεση με την Δανάη αλλά προτιμώ αυτη του Γούναρη. 
 

Edit Συγχωρεστε την βιασύνη του Autocorrect. Διορθώθηκε.

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Μιά και το νήμα εκτός από τα ρεμπέτικα, αναφερεται και σε παλιά λαικά αφήνω εδώ ένα ελαφροαικό του 1947, που απευθυνόταν σε διαφορετικό κοινό μεν, αντικατοπτριζει την " αίσθηση" της εποχής δε. 
Με τον Νίκο Γούναρη. Υπλαρχει σε εκτέλση με την Δανάη αλλά πρωτιμλω αυτη του Γούναρη. 
 

 

Πολύ ρομαντικό! 🎵🌺💐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...