Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Βασικά, τώρα που το σκέφτομαι, τι περιμένουμε Samurai από την Ubi; Υπάρχει πολύ καλύτερη εναλλακτική. Samurai build στο Elden Ring ;)

Είχανε την ευκαιρία εδώ και άπειρα χρονια, δεν υπάρχουν πολλά open-world ninja/shinobi/ronin. Έπρεπε να κάνουν ότι έκαναν και στο Mirage, δηλαδή το game να είναι focused στο stealth, αυτό λείπει. Δεν πρόκειται η Ubisoft να φτάσει το Sekiro η το Ghost of Tsushima, έχασαν την ευκαιρία τους.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΤW απο οτι διαβασα στο ign , παιζει να μην υπαρχει καν κεντρικη ιστορια , το focus θα ειναι να σκοτωνεις διαφορα targets στο χαρτη , και θα εχει seasons οπως τα live service παιχνιδια . Ουτε στο chatgpt δεν ασχολήθηκαν να αναθεσουν ενα υποτυπώδες γραψιμο 

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

ΒΤW απο οτι διαβασα στο ign , παιζει να μην υπαρχει καν κεντρικη ιστορια , το focus θα ειναι να σκοτωνεις διαφορα targets στο χαρτη , και θα εχει seasons οπως τα live service παιχνιδια . Ουτε στο chatgpt δεν ασχολήθηκαν να αναθεσουν ενα υποτυπώδες γραψιμο 

εγώ είδα ότι θα έχει seasons κανονικά, σε φάση Χειμώνας, Καλοκαίρι, κτλ. Δεν ξέρω αν θα έχει και seasons τύπου live service βέβαια. Ένα ωραίο που διάβασα λέει ότι τάχα όταν είναι Άνοιξη στο game θα μπορείς να κρύβεσαι σε ψηλά χόρτα και τέτοια, ενώ το Χειμώνα αν περπατάς π.χ. πάνω σε σκεπές θα ξεκολλάνε οι παγοκρύσταλλοι και θα πέφτουν κάτω και θα κάνουν alert τους εχθρούς. Ωραίο ακούγεται αυτό σαν mechanic. Αλλά αν δεν έχει story θα είναι κάπως..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, just_a_dude said:

εγώ είδα ότι θα έχει seasons κανονικά, σε φάση Χειμώνας, Καλοκαίρι, κτλ. Δεν ξέρω αν θα έχει και seasons τύπου live service βέβαια. Ένα ωραίο που διάβασα λέει ότι τάχα όταν είναι Άνοιξη στο game θα μπορείς να κρύβεσαι σε ψηλά χόρτα και τέτοια, ενώ το Χειμώνα αν περπατάς π.χ. πάνω σε σκεπές θα ξεκολλάνε οι παγοκρύσταλλοι και θα πέφτουν κάτω και θα κάνουν alert τους εχθρούς. Ωραίο ακούγεται αυτό σαν mechanic. Αλλά αν δεν έχει story θα είναι κάπως..

Ναι ετσι ειναι , ετσι οπως ειχαν βαλει την συνωψη καποιοι φαινοταν οτι θα εχει seasons σαν live service ( oχι οτι δεν θα εχουν φυσικα ) 

Στο ign γραφουν While Ubisoft is thus far very open about Assassin’s Creed Shadows’ setting, protagonists, and world, it’s not yet ready to talk too much about what you actually do. What little they will say points to a more open, non-linear approach that’s focused on killing targets

Παιζει να εχει υποτυπώδες στορυ αλλα ετσι και αλλιως οταν το γραψιμο σου ειναι ηδη πατος δεν ξερω ποσο πιο κατω μπορει να φτασει . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμενα ένα πράγμα που με ενοχλεί κάπως στα games τελευταία, και δεν ξέρω αν φταίει το γράψιμο, ο τρόπος που μιλάνε, το voice acting, ο σχεδιασμός των χαρακτήρων, είναι ότι νιώθω λες και ο χαρακτήρας είναι ένας άνθρωπος του 2024 που απλά κάνει cosplay έναν χαρακτήρα από την εποχή που διαδραματίζεται το game.

Για παράδειγμα και στο Shadows που γίνεται η κουβέντα τώρα, η κοπέλα που βάλανε φαίνεται λες και είναι Αμερικανίδα που η γιαγιά της μητέρας της είχε καταγωγή από την Ιαπωνία. Δεν με πείθει δηλαδή για native Γιαπωνέζα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, αλλά με βγάζει από το immersion. Το ίδιο και στο Horizon. Έχεις υποτίθεται ανθρώπους που στην ουσία είναι φυλές εποχής του Σιδήρου (π.χ. Oseram) και μιλάνε όπως στο Tiktok.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Έμενα ένα πράγμα που με ενοχλεί κάπως στα games τελευταία, και δεν ξέρω αν φταίει το γράψιμο, ο τρόπος που μιλάνε, το voice acting, ο σχεδιασμός των χαρακτήρων, είναι ότι νιώθω λες και ο χαρακτήρας είναι ένας άνθρωπος του 2024 που απλά κάνει cosplay έναν χαρακτήρα από την εποχή που διαδραματίζεται το game.

Για παράδειγμα και στο Shadows που γίνεται η κουβέντα τώρα, η κοπέλα που βάλανε φαίνεται λες και είναι Αμερικανίδα που η γιαγιά της μητέρας της είχε καταγωγή από την Ιαπωνία. Δεν με πείθει δηλαδή για native Γιαπωνέζα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, αλλά με βγάζει από το immersion. Το ίδιο και στο Horizon. Έχεις υποτίθεται ανθρώπους που στην ουσία είναι φυλές εποχής του Σιδήρου (π.χ. Oseram) και μιλάνε όπως στο Tiktok.

Προσωπικά πάντα μιλώντας, σε καινούρια ip όπως τα Horizon μπορώ να συγχωρήσω τέτοια "ατοπήματα", λόγω δημιουργικής ελευθερίας, εφόσον δεν μιλάμε για ιστορικά γεγονότα και εποχές ή για ήδη υπάρχον φανταστικό σύμπαν και εφόσον το τελικό αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό. Εμένα το σενάριο και κόσμος του μου αρέσει, οπότε χαλάλι το όποιο wokeness ή και αυτά που σωστά αναφέρεις.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stevenfins είπε

 

 

Από κάτω ήδη έχει γίνει debunked, ότι δεν ισχύει καν αυτό μιας και η ίδια η take two δεν το έχει ανακοινώσει, αλλά γιολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😱

Mafia 4 vs Bioshock 3

https://unboxholics.com/news/gaming/113989-i-2k-tha-apokalypsei-syntoma-to-neo-paichnidi-enos-terastiou-kai-simantikou-franchise-tis

*τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να είναι το Borderlands 4 😕

Επεξ/σία από firepc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...