Προς το περιεχόμενο

H ΑΙ του Midjourney v5 εντυπωσιάζει με τη δημιουργία φωτορεαλιστικών εικόνων 


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, alexx_bauer είπε

Η διαφορά του μοντέλου του Midjourney είναι χαοτική σε μεγάλο βαθμό..και η v6 θα έρθει σε 2 μήνες!

Λύθηκε στο νέο Midjourney κατα 85% μπορώ να πω

Αυτούς που δε χρησιμοποιούν ΑΙ, ναι. Αυτούς που το χρησιμοποιούν, όχι. ΑΙ εργαλεία έτσι κι αλλιώς υπάρχουν και βοηθούν χρόνια τώρα.

Ναι ισχύει, αλλά γενικά εκεί που κάποιος έπαιρνε γραφίστα για logo, site, κάποιος πούλαγε digital art, ή δικούς του πίνακες σε κόπιες τώρα έχει βομβαρδιστεί από ανταγωνισμό που σε λίγα λεπτά βγάζει κάποιος άσχετος στα καλλιτεχνικά σαν εμένα καλύτερο αποτέλεσμα με το φτυάρι. Έχω δει βίντεο με σχεδιαστές που κλαινε. Αλλά σίγουρα ένας επαγγελματίας με αυτό κάνει παπάδες. Το αστείο είναι ότι φτιάχνεις πίνακα του Πικάσο καλύτερο από τα έργα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, klaftop είπε

Ναι ισχύει, αλλά γενικά εκεί που κάποιος έπαιρνε γραφίστα για logo, site, κάποιος πούλαγε digital art, ή δικούς του πίνακες σε κόπιες τώρα έχει βομβαρδιστεί από ανταγωνισμό που σε λίγα λεπτά βγάζει κάποιος άσχετος στα καλλιτεχνικά σαν εμένα καλύτερο αποτέλεσμα με το φτυάρι. Έχω δει βίντεο με σχεδιαστές που κλαινε. Αλλά σίγουρα ένας επαγγελματίας με αυτό κάνει παπάδες. Το αστείο είναι ότι φτιάχνεις πίνακα του Πικάσο καλύτερο από τα έργα του

Γενικά ότι το chatGPT θα μας πάρει τις δουλειές δεν παίζει. Ένα παράδειγμα της σημερινής ημέρας είναι οι ITs. Πέραν του στησίματος, όταν έρθει το problem solving αυτό που κάνουν είναι να Googlάρουν. Οπότε μεγάλο μέρος της δουλειάς τους, έρχεται απ' το γεγονός ότι ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας εκεί έξω δεν μπορεί ή δεν θέλει να μάθει πως να χρησιμοποιεί μία μηχανή αναζήτησης.

Στην δουλειά μου έρχονται πολλοί και μου ζητάνε eshop, χωρίς καν πρώτα να δοκιμάσουν μία online λύση πχ shopify. Έχει πάλι να κάνει με το παραπάνω γεγονός, όμως έχει να κάνει και με το ότι έχουν περισσότερη εμπιστοσύνη σε αυτό το θέμα, στον επαγγελματία, παρά τον εαυτό τους!

Απλά πρέπει να μάθουν οι γραφίστες, οι προγραμματιστές, οι αρχιτέκτονες, να χρησιμοποιούν αυτά τα εργαλεία. Εμένα προσωπικά το chatGPT ήδη μου έχει λύσει τον πονοκέφαλο που λέγεται regular expressions. Του περιγράφω τι θέλω, του δίνω μερικά inputs που πρέπει να περάσουν, μερικά που πρέπει να απορριφθούν και τσουπ να την η λύση. Πάλι βέβαια είναι αρκετές οι φορές που δεν μου δίνει 100% σωστή λύση. Εκεί επεμβαίνω εγώ

Ένα απλό δειγματάκι της συνομιλίας μας γιατί δεν μπορώ να εκθέσω τα προσωπικά μας 😆 .
Είναι απλό πιστεύω και αρκετά κατανοητό για να καταλάβει ο καθένας τι εννοώ.

chatGPTregex.jpg.236b4cc35b2ca4cb81fa38dbf839781c.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, klaftop είπε

Ναι ισχύει, αλλά γενικά εκεί που κάποιος έπαιρνε γραφίστα για logo, site, κάποιος πούλαγε digital art, ή δικούς του πίνακες σε κόπιες τώρα έχει βομβαρδιστεί από ανταγωνισμό που σε λίγα λεπτά βγάζει κάποιος άσχετος στα καλλιτεχνικά σαν εμένα καλύτερο αποτέλεσμα με το φτυάρι. Έχω δει βίντεο με σχεδιαστές που κλαινε. Αλλά σίγουρα ένας επαγγελματίας με αυτό κάνει παπάδες. Το αστείο είναι ότι φτιάχνεις πίνακα του Πικάσο καλύτερο από τα έργα του

Εγώ είμαι αισιόδοξος απο την άλλη γιατί ο κάθε 'άσχετος " ναι μεν μπορεί να φτιάξει, αλλά ένα καλό αποτέλεσμα θέλει προσπάθεια, αναλυτικά prompts , γνώση του τί θέλει και πως το θέλει, ιστορία τέχνης, φωτογραφίας κλπ κλπ. Μπορεί κάποιος να καταλάβει τη διαφορά μίας καλής προσπάθειας από μια ξεπέτα.

 

4 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Γενικά ότι το chatGPT θα μας πάρει τις δουλειές δεν παίζει. Ένα παράδειγμα της σημερινής ημέρας είναι οι ITs. Πέραν του στησίματος, όταν έρθει το problem solving αυτό που κάνουν είναι να Googlάρουν. Οπότε μεγάλο μέρος της δουλειάς τους, έρχεται απ' το γεγονός ότι ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας εκεί έξω δεν μπορεί ή δεν θέλει να μάθει πως να χρησιμοποιεί μία μηχανή αναζήτησης.

Στην δουλειά μου έρχονται πολλοί και μου ζητάνε eshop, χωρίς καν πρώτα να δοκιμάσουν μία online λύση πχ shopify. Έχει πάλι να κάνει με το παραπάνω γεγονός, όμως έχει να κάνει και με το ότι έχουν περισσότερη εμπιστοσύνη σε αυτό το θέμα, στον επαγγελματία, παρά τον εαυτό τους!

Απλά πρέπει να μάθουν οι γραφίστες, οι προγραμματιστές, οι αρχιτέκτονες, να χρησιμοποιούν αυτά τα εργαλεία. Εμένα προσωπικά το chatGPT ήδη μου έχει λύσει τον πονοκέφαλο που λέγεται regular expressions. Του περιγράφω τι θέλω, του δίνω μερικά inputs που πρέπει να περάσουν, μερικά που πρέπει να απορριφθούν και τσουπ να την η λύση. Πάλι βέβαια είναι αρκετές οι φορές που δεν μου δίνει 100% σωστή λύση. Εκεί επεμβαίνω εγώ

Ένα απλό δειγματάκι της συνομιλίας μας γιατί δεν μπορώ να εκθέσω τα προσωπικά μας 😆 .
Είναι απλό πιστεύω και αρκετά κατανοητό για να καταλάβει ο καθένας τι εννοώ.

chatGPTregex.jpg.236b4cc35b2ca4cb81fa38dbf839781c.jpg

Σωστό. Όπως λέει και γνωστή παροιμία, τη δουλειά δε θα στην πάρει το ΑΙ, αλλά αυτός που ξέρει να χρησιμοποιεί το ΑΙ (εποικοδομητικα & παραγωγικά)

(Επίσης στο 4 έχουν λυθεί πολλά θέματα με κώδικα που λες κατά πάρα πάρα πολύ)

Επεξ/σία από alexx_bauer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bspus είπε

Εδω ενα αρθρο εξηγει γιατι δυσκολευονται συνηθως με τα χερια, ποδια και συναφη

https://www.buzzfeednews.com/article/pranavdixit/ai-generated-art-hands-fingers-messed-up

Αν και μου φαινεται οτι η λυση θα ηταν καπως προφανης. Παιρνεις μερικες χιλιαδες φωτογραφιες απο χερια, ποδια και στοματα που να φαινονται ξεκαθαρα τα δακτυλα και τα δοντια και τροφοδοτεις το software με αυτες.

Φοβερό αυτό το πράγμα με τα δάχτυλα! Ενώ έχουν εκπαιδευτεί οι μηχανές σε πολύ πιο σύνθετα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Φοβερό αυτό το πράγμα με τα δάχτυλα! Ενώ έχουν εκπαιδευτεί οι μηχανές σε πολύ πιο σύνθετα πράγματα...

λυθηκε σχεδον με το v5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...