Προς το περιεχόμενο

Περί DSLR ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω σε κάποιες αγγελίες για κάμερες με 150.000 κλικς ,αλλά και με περισσότερα.

Κάποιες φωτογραφικές μηχανές έχουν μεγαλύτερη διάρκεια σε κλικς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Βλέπω σε κάποιες αγγελίες για κάμερες με 150.000 κλικς ,αλλά και με περισσότερα.

Κάποιες φωτογραφικές μηχανές έχουν μεγαλύτερη διάρκεια σε κλικς;

Ο αριθμός κλικ είναι καθαρά ενδεικτικός από κάθε εταιρεία για τις αντοχές του κλείστρου.
Συνήθως τεστάρεται με διαδοχικά κλικ που κανείς δεν πρόκειται να τα κάνει όλα μαζεμένα στην πράξη.
Οι περισσότερες μηχανές αντέχουν πολύ παραπάνω από τον αριθμό που δίνουν αυτοί, απλά τον λαμβάνουμε υπόψιν στα μεταχειρισμένα για να δούμε πόσο δουλεμένη είναι η μηχανή, γιατί σίγουρα στην πολλή χρήση θα είναι γενικά πιο φθαρμένη από μια πιο καινούργια. Υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα να ρωτήσει κανείς, όπως το αν τραβούσε ο άλλος κατά ριπάς ή μονά κλικ, αν πρόσεχε τον εξοπλισμό με ασφαλή μεταφορά, αν έχει πέσει/χτυπήσει και γενικά βλέπεις σε τι κατάσταση είναι και εξωτερικά.
Επίσης η παλαιότητα του μηχανήματος παίζει ρόλο, γιατί όσο μικρή χρήση κι αν είχε, αν είναι παλιό, είναι πιο πιθανό να κρασάρει ανά πάσα στιγμή λόγω της ημ/νίας λήξης και των ηλεκτρονικών μερών.
Άλλες πάλι όμως μπορεί να μας εκπλήξουν και να παρουσιάσουν πρόβλημα πολύ νωρίτερα, ακόμα και πριν συμπληρώσουν το προσδοκώμενο της ίδιας της εταιρείας. Είναι και λίγο θέμα τύχης κατά κάποιο τρόπο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greekgreek είπε

Βλέπω σε κάποιες αγγελίες για κάμερες με 150.000 κλικς ,αλλά και με περισσότερα.

Κάποιες φωτογραφικές μηχανές έχουν μεγαλύτερη διάρκεια σε κλικς;

Ναι τα pro σώματα, τύπου Nikon D4 , Canon 1DX κτλ έχουν πολύ μεγαλύτερη ζωή (400.000 με 500.000) . Τα enthusiast level είναι για 150.000 συνήθως και τα entry 100.000 . 

Αλλά πάνε πολύ παραπάνω, αν δεν τραβάς βίντεο και δεν τραβάς μόνιμα κατά ριπάς ή μακρά έκθεση (bulb). 

Και 75.000 να έχει η δικιά σου, το πιθανότερο είναι να κάνεις σίγουρα άλλα τόσα, πιθανότατα και πολύ παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν έχει η μηχανή 75.000 κλικς ,αλλά 10.000 κλικς.

Το 74.333 είναι ο αριθμός που έβγαζε μια σελίδα σε οποιαδήποτε φώτο ανέβαζα από 800d.

Ανέβασα από τις πρώτες φώτο που είχα μου έβγαλε 74.333, ανέβασα από τις τελευταίες φώτο πάλι μου έβγαλε 74.333, ανέβασα από άλλη canon 800d φώτο ,πάλι μου έβγαλε 74.333.

 

Κάτι φρέσκο , στην Panasonic Lumix DMC-FZ300 αν δεν έχει μέσα κάρτα μνήμης μου βγάζει εικονίδιο, στην canon 800d βγάζει φώτο και χωρίς κάρτα μνήμης .

Νομίζω έχει μια πολύ μικρή εσωτερική μνήμη.

Σήμερα ξέχασα την κάρτα μνήμης και έβαλα της Panasonic Lumix DMC-FZ300 που είχα μαζί μου ,χωρίς να κάνω φορμάτ .

Δεν βρίσκω φώτο της canon 800d στην κάρτα , τις αποθήκευσε στην εσωτερική μνήμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Κάτι φρέσκο , στην Panasonic Lumix DMC-FZ300 αν δεν έχει μέσα κάρτα μνήμης μου βγάζει εικονίδιο, στην canon 800d βγάζει φώτο και χωρίς κάρτα μνήμης .

Νομίζω έχει μια πολύ μικρή εσωτερική μνήμη.

Σήμερα ξέχασα την κάρτα μνήμης και έβαλα της Panasonic Lumix DMC-FZ300 που είχα μαζί μου ,χωρίς να κάνω φορμάτ .

Δεν βρίσκω φώτο της canon 800d στην κάρτα , τις αποθήκευσε στην εσωτερική μνήμη;

Όχι, δυστυχώς η μηχανή σου δεν έχει εσωτερική μνήμη οπότε δεν θα μπορέσεις να ανακτήσεις τις φωτογραφίες.
Καλό είναι να ανατρέξεις στο Manual της μηχανής ώστε να τη ρυθμίσεις να μην αφήνει να τραβάς φωτογραφίες χωρίς κάρτα μέσα.

Υπάρχει δυνατότητα να τραβάς χωρίς κάρτα και να σώζονται οι φωτογραφίες, θα πρέπει όμως  η μηχανή να είναι συνδεμένη με υπολογιστή, μέσω wifi ή καλωδίου.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Όχι δυστυχώς η μηχανή σου δεν έχει εσωτερική μνήμη οπότε δεν θα μπορέσεις να ανακτήσεις τις φωτογραφίες.
Καλό είναι να ανατρέξεις στο Manual της μηχανής ώστε να τη ρυθμίσεις να μην αφήνει να τραβάς φωτογραφίες χωρίς κάρτα μέσα.

Υπάρχει δυνατότητα να τραβάς χωρίς κάρτα και να σώζονται οι φωτογραφίες, θα πρέπει όμως  η μηχανή να είναι συνδεμένη με υπολογιστή, μέσω wifi ή καλωδίου.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Επειδή δεν μου έβγαζε κάποιο εικονίδιο ,όπως η DMC-FZ300 , είχα την εντύπωση πως έχει εσωτερική μνήμη .

Μπορεί να μου δημιουργήθηκε εσφαλμένα η εντύπωση ότι είδα κάπου ότι έχει εσωτερική μνήμη.

 

Εντωμεταξύ τράβηξα κάποιες φωτογραφίες από την Κλεισούρα Καστοριάς στα 1.180 μέτρα υψόμετρο.

Τα είδα όλα σήμερα με τη διαδρομή για την Κλεισούρα Καστοριάς.

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα από προσωπική εμπειρία να μη βγάζεις την κάρτα μνήμης από το σώμα αλλά να τις περνάς με usb καλώδιο στον υπολογιστή σου. Τα βάλε βγάλε χαλάνε τα πινάκια της και κινδυνεύεις πάντα να την ξεχάσεις.
Εγώ από τότε που την πάτησα σε βάφτιση και καθώς πήγα να τη βάλω στην υποδοχή του αναγνώστη καρτών μου έβγαλε ένα error και δεν εμφάνιζε καμία φωτογραφία, σβήστηκαν όλες, τις μεταφέρω αποκλειστικά με το καλώδιο και δεν είχα ποτέ ξανά θέμα.
Ευτυχώς με πρόγραμμα επαναφοράς αρχείων ανέκτησα και τις χαμένες και δεν έγινα ρεζίλι, αλλά πήγε η ψυχή μου στην κούλουρη και από τότε δεν μπλέκω με κάρτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekgreek είπε

Κάτι φρέσκο , στην Panasonic Lumix DMC-FZ300 αν δεν έχει μέσα κάρτα μνήμης μου βγάζει εικονίδιο, στην canon 800d βγάζει φώτο και χωρίς κάρτα μνήμης .

Νομίζω έχει μια πολύ μικρή εσωτερική μνήμη.

Σήμερα ξέχασα την κάρτα μνήμης και έβαλα της Panasonic Lumix DMC-FZ300 που είχα μαζί μου ,χωρίς να κάνω φορμάτ .

Δεν βρίσκω φώτο της canon 800d στην κάρτα , τις αποθήκευσε στην εσωτερική μνήμη;

Τελικά μου τις αποθήκευσε τις φωτογραφίες στην κάρτα της DMC-FZ300.

Περίμενα να κάνει ξεχωριστό φάκελο μέσα στην κάρτα , κοίταξα και μέσα στο φάκελο που ήταν οι φωτογραφίες της DMC-FZ300 , δεν τις πρόσεξα ότι τις αποθήκευσε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
9 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Ένα σετ καθαρισμού που πήρα της JJC ,έχει δυο τέτοια , να το επιχειρήσω για καθαρισμό ή μπορεί να γίνουν χειρότερα τα πράγματα;

Θεωρητικά δουλεύει μια χαρά αν ξέρεις τι να κάνεις. Εντούτοις, υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θες να αφαιρεθεί ή ρωτάς γενικά ;  Ρωτάω γιατί αν υπάρχει κάτι το οποίο φαίνεται μόνο σε κλειστά διαφράγματα τύπου f/16.0 και f/22.0 αλλά εσύ δε χρησιμοποιείς ποτέ τέτοιο διάφραγμα ως ρύθμιση δεν αξίζει να ασχοληθείς. Πέραν του ότι με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας, ακόμα και με κάτι τύπου Snapseed στο κινητό μπορείς να το αφαιρέσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα ξέχασα για δεύτερη φορά να βάλω την κάρτα μνήμης στην κάμερα.

Το κακό ήταν είχα την κάρτα πάνω μου στο παντελόνι , ξέχασα να την βάλω στην κάμερα και έβγαζα τζούφιες φώτο.

Η Panasonic Lumix fz300 αν δεν έχει κάρτα σου βγάζει αμέσως μήνυμα ,η Canon DSLR 800D όχι.

 

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...