Προς το περιεχόμενο

Περί DSLR ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Σήμερα ξέχασα για δεύτερη φορά να βάλω την κάρτα μνήμης στην κάμερα.

Το κακό ήταν είχα την κάρτα πάνω μου στο παντελόνι , ξέχασα να την βάλω στην κάμερα και έβγαζα τζούφιες φώτο.

Η Panasonic Lumix fz300 αν δεν έχει κάρτα σου βγάζει αμέσως μήνυμα ,η Canon DSLR 800D όχι.

 

Ε τι θέλεις, κουπεπε κουπεπε το μωρό; 

Δε σου φταίει κανείς άμα είσαι τόσο βαριά αμελής.

Είναι αδιανόητο να ξεχνάς κάτι τέτοιο και ακόμα πιο αδιανόητο να μην κάνεις έναν έλεγχο τι φωτό τραβάς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Σήμερα ξέχασα για δεύτερη φορά να βάλω την κάρτα μνήμης στην κάμερα.

 

Την επόμενη φορά να προσέξεις αν έχει και (φορτισμένη) μπαταρία μέσα, γιατί θα φωτογραφίζεις άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοιτάζω τι φώτο βγάζω ,δεν μπορώ να δω στην οθόνη καλά ,ακόμη και με τα γυαλιά.

Τις βλέπω τις φώτο στο σπίτι ,από την κάρτα, στην τηλεόραση.

Η μόνη περίπτωση να δω ,τι τράβηξα , είναι αν έχει συννεφιά και θα δω αν είναι οι φωτογραφίες σκοτεινές , για να αλλάξω την ταχύτητα κλείστρου.

Με μπαταρία δεν είχα ποτέ θέμα , τις φορτίζω συχνά και στη μια μηχανή ,έχω και δεύτερη φορτισμένη μαζί μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greekgreek είπε

Δεν κοιτάζω τι φώτο βγάζω ,δεν μπορώ να δω στην οθόνη καλά ,ακόμη και με τα γυαλιά.

Τις βλέπω τις φώτο στο σπίτι ,από την κάρτα, στην τηλεόραση.

Η μόνη περίπτωση να δω ,τι τράβηξα , είναι αν έχει συννεφιά και θα δω αν είναι οι φωτογραφίες σκοτεινές , για να αλλάξω την ταχύτητα κλείστρου.

Με μπαταρία δεν είχα ποτέ θέμα , τις φορτίζω συχνά και στη μια μηχανή ,έχω και δεύτερη φορτισμένη μαζί μου.

 

1. Προφανώς χρειάζεσαι καλύτερα γυαλιά. 

2. Δε βλέπουμε φωτογραφίες στην τηλεόραση για αξιολόγηση, τα χρώματα, contrast και sharpen είναι πολύ αλλοιωμένα. Χρειάζεσαι οθόνη υπολογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, RTW4ever είπε

1. Προφανώς χρειάζεσαι καλύτερα γυαλιά. 

2. Δε βλέπουμε φωτογραφίες στην τηλεόραση για αξιολόγηση, τα χρώματα, contrast και sharpen είναι πολύ αλλοιωμένα. Χρειάζεσαι οθόνη υπολογιστή. 

Δηλαδή εγώ που έχω συνδέσει pc με κάρτα γραφικών 2070 12gb με την τηλεόραση με hdmi ,βλέπω τα χρώματα, contrast και sharpen των φωτογραφιών πολύ αλλοιωμένα;

Ok!

Δεν το είχα προσέξει τόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Δηλαδή εγώ που έχω συνδέσει pc με κάρτα γραφικών 2070 12gb με την τηλεόραση με hdmi ,βλέπω τα χρώματα, contrast και sharpen των φωτογραφιών πολύ αλλοιωμένα;

Ok!

Δεν το είχα προσέξει τόσο καιρό.

Ναι τα βλέπεις αλλοιωμένα. Η κάρτα γραφικών δεν έχει καμία σημασία, το σήμα φεύγει ψηφιακό (μόνος σου το λες, HDMI), και η μετατροπή σε εικόνα γίνεται στη συσκευή απεικόνισης. Οι τηλεοράσεις ΔΕΝ κάνουν για αξιολόγηση φωτογραφιών.

Επίσης ούτε όλες οι οθόνες υπολογιστή κάνουν, ιδίως οι φθηνές ΤΝ. Πρέπει να προσέξεις να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη απεικόνιση χρωμάτων, υπάρχει στις τεχνικές προδιαγραφές τους εφόσον μιλάμε για σοβαρές οθόνες, όπως π.χ. απεικόνιση 100% του sRGB, που είναι το ελάχιστο για σοβαρή αξιολόγηση/θέαση φωτογραφιών. Για να μη σου πω και για calibration και ξεφύγουμε τελείως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τηλεοράσεις συνήθως έχουν τις χειρότερες απεικονίσεις χρωμάτων. Oversaturated.

Ειδικά αν είναι καμία samsung δεν πρόκειται να δεις σωστά χρώματα ότι και να ρυθμίσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Σήμερα είδα τις ρυθμίσεις για το διάφραγμα στο manual ,για χρήση μαζί με το Hoya Variable ND.

Δεν με αφήνει να αλλάξω το διάφραγμα ,παρά μόνο τα άλλα δυο.

Νόμιζα στο manual μπορούσες να αλλάξεις και τα τρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Σήμερα είδα τις ρυθμίσεις για το διάφραγμα στο manual ,για χρήση μαζί με το Hoya Variable ND.

Δεν με αφήνει να αλλάξω το διάφραγμα ,παρά μόνο τα άλλα δυο.

Νόμιζα στο manual μπορούσες να αλλάξεις και τα τρία.

Μπορείς. Βεβαιώσου ότι έχεις τη μηχανή σε manual mode και τσεκαρε στο βιβλίο πως να αλλάξεις τις παραμέτρους έκθεσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, pifilos said:

Μπορείς. Βεβαιώσου ότι έχεις τη μηχανή σε manual mode και τσεκαρε στο βιβλίο πως να αλλάξεις τις παραμέτρους έκθεσης. 

80D.jpg.c30a169c06c6b7d00cf7de27ce3297ad.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

80D.jpg.c30a169c06c6b7d00cf7de27ce3297ad.jpg

    Δεν νομίζω πως είναι αυτό που δεν καταλαβαίνει ........... από την στιγμή που λέει πως θέλει να αλλάξει και τις τρείς παραμέτρους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμόμουν όταν είσαι στο manual mode και πατούσες το Q μπορούσες να αλλάξεις και τρία ,χτες που το έκανα δεν με άφηνε να αλλάξω το διάφραγμα ,παρά μόνο τα άλλα δυο, το διάφραγμα το προσπερνούσε.

Μπορεί να κάνω λάθος και να το έκανα σε άλλη κάμερα.

Κοίταξα στις οδηγίες και λέει τρόπο να το αλλάξεις πατώντας δυο κουμπιά μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Θυμόμουν όταν είσαι στο manual mode και πατούσες το Q μπορούσες να αλλάξεις και τρία ,χτες που το έκανα δεν με άφηνε να αλλάξω το διάφραγμα ,παρά μόνο τα άλλα δυο, το διάφραγμα το προσπερνούσε.

Μπορεί να κάνω λάθος και να το έκανα σε άλλη κάμερα.

Κοίταξα στις οδηγίες και λέει τρόπο να το αλλάξεις πατώντας δυο κουμπιά μαζί.

     Όταν λες να αλλάξεις και τίς τρείς παραμέτρους δεν βγάζει νόημα . Αποφασίζεις ποιά από τις τρείς είναι αυτή με την οποία θέλεις να δουλέψεις εκείνη την στιγμή και αλλάζεις τις άλλες δύο χοντρικά . Δεν υπάρχει σενάριο όπου θα άλλαζες ξανά μετά από κάποια λήψη και το διάφραγμα και την ταχύτητα και το ISO εκ νέου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Όταν λες να αλλάξεις και τίς τρείς παραμέτρους δεν βγάζει νόημα . Αποφασίζεις ποιά από τις τρείς είναι αυτή με την οποία θέλεις να δουλέψεις εκείνη την στιγμή και αλλάζεις τις άλλες δύο χοντρικά . Δεν υπάρχει σενάριο όπου θα άλλαζες ξανά μετά από κάποια λήψη και το διάφραγμα και την ταχύτητα και το ISO εκ νέου . 

Δεν λέω ότι σε κάθε φωτογραφία αλλάζω και τις τρεις παραμέτρους , αλλά ότι έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις.

Στην ουσία να καθορίσεις σταθερή τιμή και για τα τρία .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Θυμόμουν όταν είσαι στο manual mode και πατούσες το Q μπορούσες να αλλάξεις και τρία ,χτες που το έκανα δεν με άφηνε να αλλάξω το διάφραγμα ,παρά μόνο τα άλλα δυο, το διάφραγμα το προσπερνούσε.

Μπορεί να κάνω λάθος και να το έκανα σε άλλη κάμερα.

Κοίταξα στις οδηγίες και λέει τρόπο να το αλλάξεις πατώντας δυο κουμπιά μαζί.

Για ποια μηχανή μιλάμε ; Όπως και να 'χει ναι γίνεται αυτός είναι και ο σκοπός του manual mode. Απλώς αναλόγως με το πόσες ροδελες έχει η μηχανή μπορεί να είναι πιο άμεσο. 

Πχ σε κάποιες entry level Nikon ξέρω πως πρέπει ταυτόχρονα να πατάς το κουμπί +/- του exposure compensation. Ενώ σε πιο ακριβά μοντέλα τύπου d7500 έχει περισσότερες ροδελες, τις γυρνάς και τέλος. Η εικόνα του dr73 παραπάνω δε βοήθησε ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...