Προς το περιεχόμενο

Περί DSLR ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, pifilos είπε

Για ποια μηχανή μιλάμε ; Όπως και να 'χει ναι γίνεται αυτός είναι και ο σκοπός του manual mode. Απλώς αναλόγως με το πόσες ροδελες έχει η μηχανή μπορεί να είναι πιο άμεσο. 

Πχ σε κάποιες entry level Nikon ξέρω πως πρέπει ταυτόχρονα να πατάς το κουμπί +/- του exposure compensation. Ενώ σε πιο ακριβά μοντέλα τύπου d7500 έχει περισσότερες ροδελες, τις γυρνάς και τέλος. Η εικόνα του dr73 παραπάνω δε βοήθησε ;

Η μηχανή είναι canon 800d.

Καλά θυμόμουν στο manual mode πατούσες το Q και μπορούσες να αλλάξεις και τα τρία , το δοκίμασα πριν και έγινε.

Είχα το Hoya Variable ND Filter μπροστά στον φακό και πιθανόν επηρέασε την κατάσταση και δεν δεν με άφηνε να αλλάξω το διάφραγμα .

 

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Η μηχανή είναι canon 800d.

Καλά θυμόμουν στο manual mode πατούσες το Q και μπορούσες να αλλάξεις και τα τρία , το δοκίμασα πριν και έγινε.

Είχα το Hoya Variable ND Filter μπροστά στον φακό και πιθανόν επηρέασε την κατάσταση και δεν δεν με άφηνε να αλλάξω το διάφραγμα .

Μπααα. Στο manual mode το λογισμικό της μηχανής δεν ενδιαφέρεται για το τι θα βγει. Και κατάλευκη ή κατάμαυρη να είναι η εικόνα θα σε αφήσει να βάλεις ό,τι θες. Κάτι άλλο θα γινόταν αλλά αφού έβγαλες άκρη δεν έχει σημασία πλέον. Άντε, καλά long exposures αφού υποθέτω για αυτό και ρώτησες βάσει του άλλου thread. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ένα πρόβλημα που είχα με τον θόρυβο του αέρα στα βιντεάκια που τραβώ τελευταία ,το έλυσα με επεξεργασία του ήχου με το Adobe Premiere Pro .

Οι οδηγίες εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Ένα πρόβλημα που είχα με τον θόρυβο του αέρα στα βιντεάκια που τραβώ τελευταία ,το έλυσα με επεξεργασία του ήχου με το Adobe Premiere Pro .

Οι οδηγίες εδώ

 Εγώ που είμαι στην επεξεργασία του βίντεο παντελώς άσχετος (εκτός του lightroom δεν έχω ασχοληθεί με άλλο λογισμικό) έχω απλά τα wind shields για αυτό το θέμα. Ένα που είναι απλός μαύρος αφρός και ένα deadcat. Τα είχε και τα δύο μαζί το μικρόφωνο, νομίζω αν κάποιος δεν το έχει με την επεξεργασία βίντεο, είναι μια απλή και εύκολη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Ένα πρόβλημα που είχα με τον θόρυβο του αέρα στα βιντεάκια που τραβώ τελευταία ,το έλυσα με επεξεργασία του ήχου με το Adobe Premiere Pro .

Οι οδηγίες εδώ

Τον θόρυβο του αέρα προσπαθούμε να τον εξαλείψουμε στην πηγή με την χρήση windshield covers ή dead cats. Επίσης ένα τρικ είναι να κρατάμε την κάμερα σε απάνεμα σημεία όπου αυτό είναι δυνατό.

Μπορεί να ακούγεται τραβηγμένο αλλά σε ένα βίντεο ο ήχος είναι πιο σημαντικός ακόμα κι από την εικόνα.

Η επεξεργασία θα πρέπει να γίνεται εκεί όπου πραγματικά τα μποφόρ είναι πολλά...

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έκανα δουλειές στον κήπο.

Στο τέλος παίρνω την κάμερα ,βάζω την SD κάρτα και βγάζω μερικές φώτο του κήπου .

Όταν έβγαλα την κάρτα και την έβαλα στον υπολογιστή , δεν είχε τις σημερινές φώτο .

Έβγαλα και ξανά έβαλα SD κάρτα και μου εμφάνισε και τις σημερινές φώτο .

Δεν είναι περίεργο ,το πιο λογικό δεν θα ήταν να "έβλεπε" ή να μην "έβλεπε" όλη την κάρτα;

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...