Προς το περιεχόμενο

Πώς οι hackers απέκτησαν πλήρη πρόσβαση στο YouTube κανάλι Linus Tech Tips


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, staman007 είπε

Μαζί σου φίλε, αλλά δεν έχουν κι όλα τα άτομα πρόσβαση στο λογαριασμό. Αν ακούσεις το βίντεο στο σημείο που έστειλα (5:29 λεπτό):

1) Το παραδέχτηκε κι ο ίδιος ο Linus ότι είναι δικό του λάθος κι ότι αν είχαν το σωστό training θα μπορούσε να αποφευχθεί πανεύκολα (6:38 λεπτό). Οπότε δεν ξέρω κι ακριβώς τι πας να αιτιολογήσεις αφού το είπε και μόνος του πού ήταν το λάθος.

2) Από τα λεγόμενα (6:20 λεπτό) καταλαβαίνουμε ότι δεν ήταν κάποιος ειδικός στους υπολογιστές που την πάτησε. Και πίστεψέ με, όλοι εκεί μέσα που έχουν προσληφθεί για τις γνώσεις τους στους υπολογιστές δε θα την πατούσαν. Πολύ απλά γιατί θα είχαν ανοιχτή την επιλογή να βλέπουν τα extensions των αρχείων κι απλά δε θα το άνοιγαν. Το αρχείο ήταν πχ "terms.pdf.exe" αλλά επειδή αυτός που το άνοιξε μάλλον είχε κλειστά τα extensions και φάνηκε ως "terms.pdf". Αν ήταν όντως "terms.pdf" με κλειστά extensions θα φαινόταν απλά "terms".

3) Δε χρησιμοποίησα ποτέ το επιχείρημα ότι εγώ δε θα την πατούσα. Προφανώς αν σε ξέρει όλος ο πλανήτης θα δέχεσαι πολλές επιθέσεις, ειδικά αφού είναι προσοδοφόρες για τους hackers. Σε αντίθεση με τις σχεδόν μηδαμινές που δεχόμαστε εμείς.

Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι δεν χακάρανε τον προσωπικό λογαριασμό του Linus, αλλά τον εταιρικό του λογαριασμό. Κι επειδή δουλεύω σε εταιρεία που γενικά λαμβάνει αρκετές επιθέσεις για υποκλοπή δεδομένων, κάνουμε κάθε χρόνο υποχρεωτικά εκπαίδευση για το πώς να αποφύγουμε επιθέσεις. Εκεί ήταν το λάθος του Linus για μένα, δεν έχουν αρκετά αυστηρά πρωτόκολλα ακόμα, κι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Μπορεί να μην είναι εταιρεία με 10 άτομα πλέον αλλά πολλές από τις διαδικασίες τους παραμένουν οι ίδιες από τότε, όπως φάνηκε.

 

Ο LINUS είναι σοβαρός επαγγελματίας και όχι κανένα μαμόθρεφτο. Ολοι οι σοβαροί άνθρωποι πριν ρίξουν τις ευθύνες αλλού ψάχνουν τι έχουν κάνει εκείνοι λάθος.

 

Αυτό που ειπα έιναι ότι και οι εκπαιδευμενοι μπορεί να εχουν μια ατυχη ενεργεια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, έκανε τα λάθη του και δεν είναι σωστό αυτό που του συνέβη. Αλλά θα την πω την κακία μου.. Ο τύπος θά πρεπε κανονικά να παρουσίαζε παιδικές εκπομπές (κρίνοντας μόνο από το φιζίκ και τον τρόπο ομιλίας του..)

Επεξ/σία από gadgetseek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Οκ, έκανε τα λάθη του και δεν είναι σωστό αυτό που του συνέβη. Αλλά θα την πω την κακία μου.. Ο τύπος θά πρεπε κανονικά να παρουσίαζε παιδικές εκπομπές (κρίνοντας μόνο από το physic και τον τρόπο ομιλίας του..)

Μια χαρά τα παρουσίαζε. Ωραια θέματα είχε και ωραία τα παρουσίαζε. Αν μπορεις εσυ κανε καλύτερο κανάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, blueakamah είπε

Μια χαρά τα παρουσίαζε. Ωραια θέματα είχε και ωραία τα παρουσίαζε. Αν μπορεις εσυ κανε καλύτερο κανάλι

είναι ξεκάθαρη, προσωπική προτίμηση, με βάση την εμφάνιση + ομιλία του (το αναφέρω άλλωστε..). Δεν έχει να κάνει με το πόσο καλός είναι στη δουλειά του..

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Οκ, έκανε τα λάθη του και δεν είναι σωστό αυτό που του συνέβη. Αλλά θα την πω την κακία μου.. Ο τύπος θά πρεπε κανονικά να παρουσίαζε παιδικές εκπομπές (κρίνοντας μόνο από το physic και τον τρόπο ομιλίας του..)

physique

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Οκ, έκανε τα λάθη του και δεν είναι σωστό αυτό που του συνέβη. Αλλά θα την πω την κακία μου.. Ο τύπος θά πρεπε κανονικά να παρουσίαζε παιδικές εκπομπές (κρίνοντας μόνο από το physic και τον τρόπο ομιλίας του..)

Nαι, διόρθωσε τον τρόπο ομιλίας και το Physique (έτσι γράφεται παρεμπιπτόντως) 
σε ένα από τα μεγαλύτερα tech & review channels και soon to be tech labs στον γ@μημένο πλανήτη,
έχει αξία η γνώμη σου. 

Ρε, ώρες ώρες, η αφέλειά χτυπάει κόκκινο, ειλικρινά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ypnovatis είπε

Nαι, διόρθωσε τον τρόπο ομιλίας και το Physique (έτσι γράφεται παρεμπιπτόντως) 
σε ένα από τα μεγαλύτερα tech & review channels και soon to be tech labs στον γ@μημένο πλανήτη,
έχει αξία η γνώμη σου. 

Ρε, ώρες ώρες, η αφέλειά χτυπάει κόκκινο, ειλικρινά.

1. το γνωρίζω, το auto correction έκανε το θαύμα του (το διόρθωσα στα ελληνικά, αν δεν έχεις αντίρρηση..)

2. πουθενά δεν αναφέρθηκα στο περιεχόμενο, ή στην επαγγελματική ικανότητα του τύπου (της ομάδας & του καναλιού του). Το μόνο που είπα είναι ότι εμένα δεν μου κάνει για tech reviewer (δική μου προτίμηση, προφανώς κάνει για εκατομμύρια άλλους που τον παρακολουθούν).

3. το μόνο που χτυπάει κόκκινο είναι τα νεύρα σου. Καλό σου βράδυ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια στον ηλίθιο που χακεψε ένα ψυχαγωγικό account της google. Από μαλακίες άλλο τίποτα, σε κάτι πιο χρήσιμο θα επικεντρωθούν;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...