Προς το περιεχόμενο

Αμέτρητα τα bugs στο Last of Us Part I για PC


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Χωρις Ειρωνιες κτλ παιδια οποιος θελει υγιες νευρικο συστημα ξεχναει τα παιχνιδια του εκαστοτε τρεχοντος ετους.

Εφαρμοστε την τακτικη του καθυστερημενου Gaming και θα βρειτε την υγεια σας στα παντα.

Τα πλεονεκτηματα άπειρα, για παραδειγμα:

χαμηλοτερες τιμες

ολοκληρωμένη εμπειρια GOTY - Complete edition (παιζεις με τη μια ολο το περιεχομενο και οχι dlc dlc λες και βλεπεις σαπουνοπερα)

διορθωμένα bugs

ποικιλια mods

ωριμους drivers

καλυτερα features (οπως νεα rtx - dlss - fsr που σε πολλα παιχνιδια μπαινουν αργοτερα)

καλυτερα fps ( μιας και αργοτερα θα παιζεις και σε πιο συγχρονη GPU)

και πολλα αλλα.

Για παραδειγμα εγω το τελευταιο εξαμηνο εχω τελειωσει παιχνιδια τα οποια ειχαν φαει κραξιμο στο launch και εγω τα απολαυσα εξαιρετικα με αφθονα mods οπως Dragon Age Inquisition, Mass Effect Legendary, Mass Effect Andromeda, Assasins Creed Odyssey και τωρα παω για Resident Evil 6 - 7, Control, Devil May Cry 5 κτλ

Σκεφτειτε και το εξης, εχετε παιξει ποτε καποιο απο τα πολυ τελευταια παιχνιδια και τα γραφικα σας μοιαζουν πραγματικα χρονια μπροστα απο την εποχη??

Εγω ναι το εχω δει πολλες φορες και μαλιστα και το TLOU  ειναι ενα καλο παραδειγμα, ε λοιπον μαντέψτε! 

Μοιαζουν μπροστα γιατι ΕΙΝΑΙ μπροστα, κανονικα θα κυκλοφορουσαν τουλαχιστον 1 με 2 χρονια αργοτερα και βγηκαν τωρα! Θαυμα?! ΟΧΙ! --->> Απλα πηδανε το σταδιο του optimization - quality control - beta testing και το φορτωνουν στο κοσμο ενω παραλληλα τελειωνουν και το πετσοκομενο περιεχομενο με τα λεφτα των εισπραξεων απο τα κοροιδα early adopters!

Αλλαξτε μυαλο μαζικα και μη δινετε πανω απο δεκαρικο για παιχνιδια με την καμια. Βαλτε φωτια στη σελιδα του λεξικου με τις λεξεις Pre order, pre load κτλ

το καλύτερο σχόλιο , συμφωνώ μαζί σου το έχω ξαναπεί και γω εδώ μέσα , πλέον ζούμε στην εποχή του backlog στο gaming , απλά περνεις κάτι μηνες η και χρόνια αφότου βγει , και φτηνό θα είναι και πλήρες και αξία περνει το hardware σου.Εξαίρεση τα first party στις κονσόλες που είναι polished και μόνο αν τα θες σε φυσική μορφή day one να τα παίξεις αλλιώς μπορείς και πάλι να περιμένεις .γω αυτό το καιρό παίζω ys 6 , χαχαχ , ειδικά στο deck δείχνει τέλειο .

Εννεοειτε επίσης ότι όποιος θέλει να ψαχτει λίγο θα βρει παιχνιδαρες στο pc που παίζουν και σε apu άνετα και είναι σίγουρα καλύτερα από παιχνίδια τύπου last of us / Sony γενικότερα ( φοβερά γραφικά / production values - αδιαφορο σενάριο επιπέδου b movie/ σειράς της .... σειράς και gameplay απ' όλα με κέτσαπ μουστάρδα )

επί του θέματος , ξαναζούμε εποχές > 10 ετιας  που τα console ports ήταν άθλια .Προσοχή στα preorders , ουσιαστικά τους πληρώνουμε το development πριν αυτό τελειώσει , ποιο κακομαθημένος τομέας από το gaming δε ξέρω αν υπάρχει 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από το shader compilation που μπορείς να περιμένεις στο μενού για να γίνει (παίρνει αρκετό χρόνο γιατί δεν χρησιμοποεί 100% resources μιας και ήθελαν να το κάνουν στο background...) δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα, ούτε bugs, ούτε stuttering αφού είχε τελειώσει το shader compilation.

Την πρώτη φορά που το άνοιξα είχε θέματα γιατί δεν ήξερα ότι έπρεπε να περιμένω (Βασικά δεν έπρεπε, απλώς ήταν προτιμότερο).

Είναι αρκετά resource heavy χωρίς λόγο άρα ναι έχει κακό optimization και σίγουρα τα minimum/recommended που δίνει είναι αρκετά χαμηλά αλλά λογικά θα τα φτιάξουν με patch, πάντως για εμένα προσωπικά με 6 ώρες gameplay δεν ήταν κακή εμπειρία.

Επίσης η VRAM ήταν στο range 11-15GB, δεν τα λες και λίγα, εκεί σίγουρα κάτι έχουν λούσει όπως στο diablo iv που έτρωγε όση VRAM είχες.

Τα παραπάνω με 7900X, 7900 XT, 32GB DDR5 RAM, και σε 3440x1440.

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, konstantinos77g είπε

Τα ίδια λέω ~15 χρόνια!! Το πιο ακριβό παιχνίδι θα έπρεπε να πωλείται 10€!!!
Όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε...
Παγκόσμια αγορά είναι... 😉

Φαντάζομαι και εσύ στην δουλειά σου για ένα καρβέλι ψωμί πας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peponas είπε

Φαντάζομαι και εσύ στην δουλειά σου για ένα καρβέλι ψωμί πας 

Δεν είναι ενα καρβελι ψωμι τα δεκα ευρω, ειδικα αν αναλογιστεις οτι βαζουν τα games σε κατι Humble Bundle με 1 ευρω και παλι βγαζουν οπως επισης και στις συνδρομες Game Pass κτλ

Για να μην παρεξηγηθω ειμαι ενάντια στις συνδρομές καθαρα για το λογο να υποστηρίζω τους Developers αλλα δεν θα πεσω και στο αλλο ακρο να μας δουλευουν 50 ευρω το παιχνιδι και να ειναι και Bugfest.

Μια χαρα εχω μοσχοπληρωσει 50ρια στο παρελθον για παιχνίδια οπως τα Witcher 2 και 3 σε φυσική μορφη και Deluxe edition κιολας και τα καμαρώνω ακόμα, αλλα μετα εκανα το ίδιο με preorder στο Cyberpunk (ναι ειμαι ενας απο αυτους...) και καταλαβα οτι η εποχή αλλαξε και τερμα οι ρομαντισμοί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, peponas είπε

Φαντάζομαι και εσύ στην δουλειά σου για ένα καρβέλι ψωμί πας 

Έχουν την παγκόσμια αγορά φίλε μου!!

Αν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει αυτό. Τα ποσά που ζητάνε είναι τρελά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο και μετά το hotfix να πω πως το πρόβλημα με τη VRAM δεν φαίνεται να υπάρχει πλέον, χρησιμοποεί 10-13GB σε 3440x1440.

Επίσης ας ενημερώσουν και τα requirements γιατί αν παίξεις με 1050Ti δεν είναι καλά τα πράγματα...

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, LibertaGR said:

Ποιός έχει steam deck ας πούμε; Α ναι, ένας δημοσιογράφος στο engadget 😂

Όλο και κάποιος θα έχει πέρα από το δημοσιογράφο. 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...