Προς το περιεχόμενο

Την απαγόρευση του ChatGPT διέταξε η αρμόδια ρυθμιστική αρχή στην Ιταλία


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, michael92 είπε

 

Από που και ως που είναι δεδομένο; «Δεδομένα» υποτίθεται ήταν και τα 1 εκατομμύριο Tesla ρομποταξί για το 2020.

Για το υπόλοιπο σχόλιο σου δεν εχω να πω κάτι γιατί δεν φέρω γνώμη , πιστεύω πως εχεις δικιο .

Τα ρομποταξι δεν ηταν δεδομένα , δεν ειναι καν τα ηλεκτρικά αμάξια δεδομένα. Υπάρχουν υπαρκτοί λογοι να μην είναι δεδομένα. 

Αυτή την στιγμή εγω εχω μια εργασία που εχει να κανει με εικόνα , δεν ξερω απο αυτα οποτε μιλαω στον αερα , αυτο το πρόγραμμα παράγει απίστευτα πράγματα , εκανα συνδρομή κ δουλεύει για εμενα . 

Πιο πριν είχα άνθρωπο να σχεδιάζει οτι ηθελα.

Οποτε τωρα που μιλαμε ενδεχομένως άνθρωποι που ξέρουν τι θέλουν , οχι εγω , να το εκμεταλλεύονται αφήνοντας έξω συνεργάτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Για το υπόλοιπο σχόλιο σου δεν εχω να πω κάτι γιατί δεν φέρω γνώμη , πιστεύω πως εχεις δικιο .

Τα ρομποταξι δεν ηταν δεδομένα , δεν ειναι καν τα ηλεκτρικά αμάξια δεδομένα. Υπάρχουν υπαρκτοί λογοι να μην είναι δεδομένα. 

Αυτή την στιγμή εγω εχω μια εργασία που εχει να κανει με εικόνα , δεν ξερω απο αυτα οποτε μιλαω στον αερα , αυτο το πρόγραμμα παράγει απίστευτα πράγματα , εκανα συνδρομή κ δουλεύει για εμενα . 

Πιο πριν είχα άνθρωπο να σχεδιάζει οτι ηθελα.

Οποτε τωρα που μιλαμε ενδεχομένως άνθρωποι που ξέρουν τι θέλουν , οχι εγω , να το εκμεταλλεύονται αφήνοντας έξω συνεργάτες. 

Δεν αντιλέγω ότι δεν είναι εντυπωσιακό εργαλείο το συγκεκριμένο (Moravec's paradox). Όμως, ουσιαστικά δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά με το να αγοράζεις stock photos/graphics. Ο χώρος της εφαρμοσμένης και μη τέχνης πάντα ήταν άστα να πάνε από άποψη οικονομικής ασφάλειας καθώς ελάχιστοι επιβίωναν. Προσωπικά έχω ασχοληθεί με τον τομέα και τα παράτησα πολύ πριν προγράμματα όπως το DALL-E, το midjourney και το stable diffusion να υπάρχουν καν σαν ιδέες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2023 στις 10:14 ΜΜ, sabrewulf είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό τους πήρε ξαφνικά ο πόνος η κυβέρνηση της Ιταλίας για τα προσωπικά δεδομένα? Αν ο κόσμος δηλαδή το θέλει που είναι το πρόβλημά τους αποφασίζουμε 10 για τόσα εκατομμύρια?

Αυτό ακριβώς είναι η δουλειά μιας κυβέρνησης. Να αποφασίζουν οι 10 για τα τόσα εκατομμύρια. Τα τόσα εκατομμύρια αν δεν τους αρέσει να προσέχουν τι ψηφίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια πολύ καλή σειρά στο νετφλιξ που δείχνει πως είναι ενας κόσμος που συνδυάζει ψηφιοποίηση συνείδησης, ΑΙ κτλ είναι το Altered Carbon. Φοβερή σειρά και food for thought. Γενικά όσα φέρνει η τεχνολογία μόνο μπροστά μας πάει. Απλά μας ξεβολεύει κιόλας. Αν χαθούν οι θέσεις εργασίας που λέτε, ποιος θα αγοράζει; Οι μηχανές βοηθάνε στο να εγκαταλείψεις μια εργασία που μπορεί να την κάνει η μηχανή , για να πιάσεις εσυ μια πιο δύσκολη. Όταν κάποιος «απελευθερώνεται» από ένα βάρος, αφιερώνει λόγω ανταγωνισμού τις δυνάμεις του σε αλλά πράγματα για να διαφοροποιηθεί. Μια εταιρεία πχ που θα έχει ρομπότ να παρασκευάζουν τα οχήματα θα έχει πιο πολύ προσωπικό να κάνει σχεδίαση  νέων οχημάτων , με περισσότερες αλλαγές πχ ανά έτος. Η ΑΙ δεν είναι εχθρός απαραίτητα. Θα μας βοηθήσει/εξαναγκάσει να εξελιχθούμε. Το chatgtp φαίνεται έξυπνο αλλά δεν είναι τόσο. Απλά αυτό που βλέπουμε είναι έναν αλγόριθμο ο οποίος έχει στη διάθεσή του 1 εκατ χρόνια να σκεφτεί «σε όρους ανθρώπινης ταχύτητας σκέψης» και να σου απαντήσει. Γιατί μπορεί να κάνει Τρις υπολογισμούς το δευτερόλεπτο. Όποτε κατεβάζει όλο το διαδίκτυο και συνδυάζει. Και εσενα σου φαίνεται φοβερό. Σε 1 εκατ χρόνια ακόμα και μια μαϊμού εχει την πιθανότητα πατώντας τυχαία πλήκτρα να γράφει την παλαιά διαθήκη. Όποτε εμείς κάποια στιγμή θα εξελίξουμε την εγκέφαλο μας για να ανταγωνιστεί αυτό το πράγμα. Αλλά Β μεγαλη αλλαγη σε εμάς θα έρθει όταν καταφέρουμε να δαμάσουμε την ηλιακή ενέργεια και γίνουμε TYPE 1. Όταν έχεις απεριόριστη ενέργεια παράγεις τσάμπα ότι θες. Με μηδέν κόστος. 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνουμε ολοταχώς σε μία κοινωνία όπου η εργασία δεν θα είναι "υποχρεωτική".

Η ενδιάμεση κατάσταση είναι ... τρομακτική

Κινήσεις όπως αυτές της Ιταλικής κυβέρνησης, ανήκουν στην σφαίρα της αμάθειας και βλακείας.

Αυτός που είναι determined να βρει την πληροφορία, θα την βρει.

Σπασμωδικές κινήσεις δείχνουν το μέγεθος του πανικού που έχει δημιουργηθεί. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2023 στις 10:14 ΜΜ, sabrewulf είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό τους πήρε ξαφνικά ο πόνος η κυβέρνηση της Ιταλίας για τα προσωπικά δεδομένα? Αν ο κόσμος δηλαδή το θέλει που είναι το πρόβλημά τους αποφασίζουμε 10 για τόσα εκατομμύρια?

Κι εγώ αναρωτιέμαι πολλές φορές για προσωπικά δεδομένα, που μόνο ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ που δεν είναι. Οπουδήποτε και αν μπεις, οτιδήποτε και αν θέλεις είσαι φακελωμένος και εννοώ με την καλή έννοια. Το πιο απλό είναι μια κάμερα ασφαλείας περνώντας ένα πεζοδρόμιο.

Μακάρι να ήταν σκοπός και μάλιστα αυστηρός ο νόμος για τα προσωπικά δεδομένα άλλα άλλα είναι κόπος δυστυχώς  και σκοπός στο χρήμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2023 στις 10:14 ΜΜ, sabrewulf είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό τους πήρε ξαφνικά ο πόνος η κυβέρνηση της Ιταλίας για τα προσωπικά δεδομένα? Αν ο κόσμος δηλαδή το θέλει που είναι το πρόβλημά τους αποφασίζουμε 10 για τόσα εκατομμύρια?

Θα το καταλαβεις οταν καποιος χρησιμοποιησει για δικους του σκοπους και εν αγνοια σου αυτα τα δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, rus είπε

Θα το καταλαβεις οταν καποιος χρησιμοποιησει για δικους του σκοπους και εν αγνοια σου αυτα τα δεδομενα.

Πες μου εσύ κάποια εφαρμογή την σημερινή μέρα που δε το κάνει.εχουνε ξεβρακωθει όλοι στα ινσταγκραμ Facebook  το τικ τοκ .ενταξει αλλά είναι αστείο 

Επεξ/σία από sabrewulf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sabrewulf είπε

Πες μου εσύ κάποια εφαρμογή την σημερινή μέρα που δε το κάνει.εχουνε ξεβρακωθει όλοι στα ινσταγκραμ Facebook  το τικ τοκ .ενταξει αλλά είναι αστείο 

Mα δε λεμε για τις ιδιες τις εφαρμογες, αυτες εξυπακουεται οτι κανουν οτι θελουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...