Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 rumors


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Vlad27 είπε

Το μόνο σίγουρο είναι η μεγάλη αύξηση στην τιμή του, που πραγματικά θέλω να δω που θα φτάσει. Με το που θα κυκλοφορήσει το 16 τότε θα κάνω την αλλαγή και από το 11 θα πάω μάλλον στο 15. Ίδωμεν. 

Αυτή είναι ενδεδειγμένη κίνηση 4 γενιές μετά αλλαγή συσκευής ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο 3 σειρές είναι λίγο πλέον πχ 12 με 15 δεν βλεπεις μεγάλες διάφορες αλλά αν σε κρατήσει το 11αρι μέχρι να βγουν τα 16αρια  του χρόνου για επιλογή καλύτερης τιμής στο 15 τότε καλύτερα θα πέσει κ η τιμή στο 15.

Οι  τιμές στην απλή σειρά 15 μάλλον θα είναι ίδιες στα 15 pro & ultra κάνα 150-250 € παραπάνω απόκλιση θα παίξει συγκριτικά με σειρά 14 για Ελλάδα 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καινουργια leaks για τα 15 Pro (periscope lens, titanium κατασκευη, 3nm chip, νεο γρηγορο μοντεμ μαλλον απο Qualcomm, WiFi 6E)

Βγηκανε και οι θηκες σχεδον ιδια σημεια με τα 14 ....ισα που βγηκανε ετσι για να χρειαστει κ νεα θηκη :)

 

iphone-15-pro-cases-weibo.jpg?lossy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή πνέει τα λοισθια του το X  μου, δε βλεπω την ωρα να το αλλαξω.. 

υπολογιζα για το 15αρι, αλλα με τις τιμες αυτες, θα χτυπισω καποιο 14pro μου φαινεται, μολις ανακοινωθει το νεο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που σκεφτόμουν για το 15, σκέφτομαι για 14 pro.

Από επώνυμα μαγαζιά είναι στα 1399 σε "προσφορά". Άρα χωρίς φπα στα 1.128. Λέτε να παίξουν πιο φθηνά τα 14 pro όταν βγει το 15?

Επίσης σε κάμερα θα είναι σχεδόν τα ίδια το 15?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greg4 είπε

Κι εγώ που σκεφτόμουν για το 15, σκέφτομαι για 14 pro.

Από επώνυμα μαγαζιά είναι στα 1399 σε "προσφορά". Άρα χωρίς φπα στα 1.128. Λέτε να παίξουν πιο φθηνά τα 14 pro όταν βγει το 15?

Επίσης σε κάμερα θα είναι σχεδόν τα ίδια το 15?

Από αλυσίδες αυτή τη στιγμή η Vodafone έχει το iPhone 14 Pro 256GB στα 1198,99€ (χαμηλότερη από τους μεγάλους). Νομίζω είναι η χαμηλότερη τιμή που θα δούμε ακόμα και το 15 να βγει, γιατί έχει ήδη 2 discounts αυτή η τιμή.

 

@aces έχουμε κανένα νέο για τις τιμές του 15 PM/Ultra; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

@aces έχουμε κανένα νέο για τις τιμές του 15 PM/Ultra; 

οτι αναφερθηκε την προηγ.βδομαδα 150-250ε αποκλιση προς τα επανω για την pro σειρα για τα 15αρια. Ολα αυτα ενδεικτικά παντα παντως θα εχει αυξηση η pro σειρα χωρις πολλες διαφορες (με το σταγονόμετρο) 

15 ultra μαλλον δεν θα παιξει (15 pro/pro max) παμε για 16 ultra το '24 που θα ειναι ακριβοτερο επιπλεον ισως μετονομαστει το Pro max σε ultra ισως μπει σαν νεο προιον ;) Γενικα η Apple ειναι αργή σε μεγάλες αλλαγές B)

  

1 ώρα πριν, greg4 είπε

Κι εγώ που σκεφτόμουν για το 15, σκέφτομαι για 14 pro.

Από επώνυμα μαγαζιά είναι στα 1399 σε "προσφορά". Άρα χωρίς φπα στα 1.128. Λέτε να παίξουν πιο φθηνά τα 14 pro όταν βγει το 15?

Επίσης σε κάμερα θα είναι σχεδόν τα ίδια το 15?

Θα εχει λιγο καλυτερη καμερα το 15 καλυτερο τσιπ κ γρηγορο μοντεμ (λογικα ενα 10-15% καλυτερο το πολυ) σιγουρα απο το 14αρια. Τα pro γενικα δεν πεφτουν σε τιμες κ η προηγ.σειρα αποσυρεται οταν κυκλοφορησει η νεα κλπ στα pro.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2023 στις 4:03 ΜΜ, avacan23 είπε

Σκεφτομαι σοβαρά να πουλήσω το watch ultra και να φύγω από το οικοσύστημα. Δλδ μόνο αυτό με κρατάει. Το s23 είναι ultra καλύτερο και το android πολύ βελτιωμένο. 

Αυτά που έλεγα πιο πίσω.

Εχει ξεφύγει αρκετά το πράγμα και ειδικά τώρα λόγω πληθωρισμού, κακοφαίνεται πολύ χειρότερα αυτά.

Προσωπικά για μένα(και πολλούς άλλους) το ποτήρι ξεχείλισε, με την στροφή της Apple να απαξιώνει τόσο πολύ τα απλά μοντέλα της σε σχέση με παλιότερα, παρόλο που οι τιμές(ειδικά στην Ευρώπη)έπιασαν ταβάνι.

Περιμένω να δώ αν θα συνεχιστεί αυτό και σε iphone 15 και κυριως στα 16, για να αποφασίσω αν θα κάνω την αλλαγή μια και καλή.

Φίλος μου που ήταν σε τέτοιο δίλημμα και έλεγε να περιμένει τα 15ρια, πήγε σε S23 απο skroutz(ξενερωσε οταν διάβασε τις φημες για 60hz στο απλο 15ρι), μιας και αυτή την στιγμή είναι φθηνότερο ακόμα και από Iphone 12....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.macrumors.com/2023/06/23/apple-to-switch-tech-behind-a17-to-cut-costs/

Αναφορά σε κείμενο

The initial version of the A17 Bionic chip will reportedly be manufactured using TSMC's N3B process, but Apple is planning to switch the A17 over to N3E sometime next year. The move is said to be a cost-cutting measure that could come at the expense of reduced efficiency.

οπότε μειωμένη τιμή κατασκευής για την Apple,αυξημένες τιμές για εμάς,μειωμένη επίδοση για εμάς. Κερδίζουν όλοι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι από πέρυσι κατοχος του 13 pro max και ήταν η πρώτη φορά που μπήκα στο οικοσύστημα της Apple έπειτα από 10 χρόνια στο android. Όλα καλά αλλά όταν πληρώνω τόσα λεφτά για ένα κινητό θέλω να έχω το ΚΑΛΥΤΕΡΟ κινητό. Φίλος αγόρασε πριν 2 μήνες το xiaomi 13 pro και σε ότι test τα έχουμε δοκιμάσει μου τα ρίχνει άγρια. Ειδικά στις φωτογραφίες "ντρέπομαι" να βγάλω φώτο μαζί του. Βγάζει κάτι νυχτερινές λήψεις το φεγγάρι και είναι σχεδόν λες και βγήκαν από dslr. Βγάζω το Iphone τι να δω ούτε zoom έχει ούτε τίποτα. Τόσο πίσω έχει μείνει η Apple;

Βλέπω ότι ολοι οι ανταγωνιστές βγάζουν κάθε φορά ότι καλύτερο έχουν να δώσουν σε specs και η Apple τα δινει με το σταγονόμετρο. Πάνε οι εποχές που είχε iPhone και ήξερες δεν έχεις ανταγωνισμό. Τώρα ποιός ο λόγος να μείνω στην Apple και να πάρω το 15 pro; Εγω θέλω να μείνω στο οικοσύστημα αλλά όχι ρε φίλε να δίνω 1500€ και να μου τα σκάει ο άλλος με τον κινέζο των 1000€. 

Επεξ/σία από JimxxZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, JimxxZe said:

Είμαι από πέρυσι κατοχος του 13 pro max και ήταν η πρώτη φορά που μπήκα στο οικοσύστημα της Apple έπειτα από 10 χρόνια στο android. Όλα καλά αλλά όταν πληρώνω τόσα λεφτά για ένα κινητό θέλω να έχω το ΚΑΛΥΤΕΡΟ κινητό. Φίλος αγόρασε πριν 2 μήνες το xiaomi 13 pro και σε ότι test τα έχουμε δοκιμάσει μου τα ρίχνει άγρια. Ειδικά στις φωτογραφίες "ντρέπομαι" να βγάλω φώτο μαζί του. Βγάζει κάτι νυχτερινές λήψεις το φεγγάρι και είναι σχεδόν λες και βγήκαν από dslr. Βγάζω το Iphone τι να δω ούτε zoom έχει ούτε τίποτα. Τόσο πίσω έχει μείνει η Apple;

Βλέπω ότι ολοι οι ανταγωνιστές βγάζουν κάθε φορά ότι καλύτερο έχουν να δώσουν σε specs και η Apple τα δινει με το σταγονόμετρο. Πάνε οι εποχές που είχε iPhone και ήξερες δεν έχεις ανταγωνισμό. Τώρα ποιός ο λόγος να μείνω στην Apple και να πάρω το 15 pro; Εγω θέλω να μείνω στο οικοσύστημα αλλά όχι ρε φίλε να δίνω 1500€ και να μου τα σκάει ο άλλος με τον κινέζο των 1000€. 

Οταν παίρνεις iPhone δεν κοιτάς τα specs οπως κανεις στο android. Το παίρνεις για να κάνει την δουλειά του άριστα και απροβλημάτιστα για 5-6 χρόνια. Του φίλου σου το xiaomi σε 1 χρόνο από τώρα θα δείξει τα σημάδια του. Επίσης θα υπάρχουν φορές που θα τρώει τα κολλήματα του.

Επίσης οι φωτογραφίες του φεγγαριού ίσως είναι και ψεύτικες που τις φτιάχνει το κινητό μέσω AI όπως κάνουν τα samsung .

Εάν είσαι άνθρωπος που κοιτάει τι ανοίγει πρώτο κτλ , καλύτερα πουλά το iPhone και πάρε το καλύτερο android/

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JimxxZe είπε

Όλα καλά αλλά όταν πληρώνω τόσα λεφτά για ένα κινητό θέλω να έχω το ΚΑΛΥΤΕΡΟ κινητό. Φίλος αγόρασε πριν 2 μήνες το xiaomi 13 pro και σε ότι test τα έχουμε δοκιμάσει μου τα ρίχνει άγρια

Για να είμαστε δίκαιοι πάντως, συγκρίνεις ένα κινητό(13PM)του 2021, με ένα του 2023.

Επίσης τα iphone ανέκαθεν ξεχώριζαν για τις δυνατότητες τους στο video και στις φωτογραφίες ξεχώριζαν περισσότερο για την απουσία shutter lag.

Και αν σε ενοχλούν εσένα αυτά, τι να πουν και όσοι κοιτάζουν στα απλά μοντέλα που έχουν κολλήσει στα 60hz εδώ και καιρό(μάλλον και στο 15),και πλέον έρχονται και με 1 γενιάς πίσω τσιπάκι.

2 λεπτά πριν, anonymGR είπε

Οταν παίρνεις iPhone δεν κοιτάς τα specs οπως κανεις στο android. Το παίρνεις για να κάνει την δουλειά του άριστα και απροβλημάτιστα για 5-6 χρόνια. Του φίλου σου το xiaomi σε 1 χρόνο από τώρα θα δείξει τα σημάδια του. Επίσης θα υπάρχουν φορές που θα τρώει τα κολλήματα του.

Εάν είσαι άνθρωπος που κοιτάει τι ανοίγει πρώτο κτλ , καλύτερα πουλά το iPhone και πάρε το καλύτερο android/

Τα παραπάνω είναι μύθος btw.

Μια χαρά bugs/glitches έχουν και τα iphones, ειδικά σε τελευταία ios, και εννοείται ότι οι τελευταίες Android ναυαρχίδες, δεν είναι όπως πριν κάποια χρόνια να έχουν τα κολλήματα τους με το παραμικρό, λόγω πολύ ανώτερου πλέον hardware σε σχέση με παλιά.

Θυμάμαι τον Γενάρη όταν έδωσα το δικό μου αναμένοντας τα 15ρια, γινόταν χαμός με τα τότε bugs

https://forums.macrumors.com/threads/some-ios-16-users-continue-to-report-plethora-of-bugs-months-after-launch.2377072/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Fulgore είπε

τι να πουν και όσοι κοιτάζουν στα απλά μοντέλα που έχουν κολλήσει στα 60hz εδώ και καιρό(μάλλον και στο 15),και πλέον έρχονται και με 1 γενιάς πίσω τσιπάκι.

Δυσκολο εως σχεδον απιθανο να δωσει Promotion στα standard απλά 15ρια. Νεα πλατη Frosted glass, νεο chip (περσινο), usb c (με περιορισμους μαλλον?) νεο μοντεμ & καποιες μικρο-βελτιωσεις στην καμερα θα δωσει στα standard 15.

Και για τα 16ρια τα κανονικα τα απλά ειναι 50-50 αν θα δωσει η Apple 120hz του χρονου. Καποια στιγμη θα το κανει η Apple αλλα μαλλον οταν θα διαφοροποιηθουν εκ νεου τα pro. 

* με dynamic island λογικα ολα τα 15ρια

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, aces είπε

Δυσκολο εως σχεδον απιθανο να δωσει Promotion στα standard απλά 15ρια. Νεα πλατη Frosted glass, νεο chip (περσινο), usb c (με περιορισμους μαλλον?) νεο μοντεμ & καποιες μικρο-βελτιωσεις στην καμερα θα δωσει στα standard 15.

Και για τα 16ρια τα κανονικα τα απλά ειναι 50-50 αν θα δωσει η Apple 120hz του χρονου. Καποια στιγμη θα το κανει η Apple αλλα μαλλον οταν θα διαφοροποιηθουν εκ νεου τα pro. 

* με dynamic island λογικα ολα τα 15ρια

Τουλάχιστον ας κρατούσε τιμές σε χαμηλά επίπεδα λόγω και πληθωρισμού .

Και δεν χρειάζεται να βάλει 120hz. Ας βάλει 90 όπως η Google να ειναι οκ και η αυτονομία.

Iphone 14 plus 128gb επίσημη τιμή αρχική τιμή 1240ευρώ.

iphone 14 128gb 1069ευρώ

Λογικά ίδιες ή υψηλότερες τιμές στα 15ρια.

Μεγάλη ξενέρα αυτό που γίνεται στα φθηνότερα μοντέλα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε με ενδιαφέρει τι specs δίνει στα απλά μοντέλα. Στα pro όμως που κοστίζουν 1500€ ναι θέλω να είναι το καλύτερο κινητό από τον ανταγωνισμό. Και όταν μιλάμε για κάτι πολυ΄βασικό όπως η κάμερα δεν δέχομαι ο κινέζος να μου τα σκάει στις φωτογραφίες

Επεξ/σία από JimxxZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...