Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 rumors


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τουλάχιστον ας κρατούσε τιμές σε χαμηλά επίπεδα λόγω και πληθωρισμού .

Και δεν χρειάζεται να βάλει 120hz. Ας βάλει 90 όπως η Google να ειναι οκ και η αυτονομία.

Iphone 14 plus 128gb επίσημη τιμή αρχική τιμή 1240ευρώ.

iphone 14 128gb 1069ευρώ

Λογικά ίδιες ή υψηλότερες τιμές στα 15ρια.

Μεγάλη ξενέρα αυτό που γίνεται στα φθηνότερα μοντέλα.

Οι τιμες δεν θα ανεβουν καθολου στα 15 & 15 plus. Τουλαχιστον απο οσα εχουν ειπωθει :) αν και ολα παιζονται μεχρι τελευταια στιγμη.

Τα 15 pro/max θα ανεβουν (σιγουρα) κ λογω πληθωρισμου κ λογω οτι εχει ανακοινωθει διαφοροποιηση τιμης απο την Apple λογικα κανα επιπλεον 99 USD εδω θα βγαινει 150-250ε.... (κ αλλαγη υλικου κατασκευης σε τιτάνιο στα προ)

Ναι το 90hz σαν σκεψη θα ητανε σουπερ-εφικτη ιδεα (κ μαλλον υλοποιησιμη απο την Apple μακαρι να το εκανε) αλλα δεν παιζει στα 15ρια καμια τετοια αλλαγη. Και στο iPhone 16 αν θα το κανει θα αλλαξει και τα προ πρωτα. Κ μαλλον η Apple δεν θελει αφου θελει να ξεχωριζουν τα προ απο τα απλα......

Γενικα αν εχεις απο 11 κ πισω τα κοιτας τα 15ρια (2023) απο 12 κ μετα οχι περιμενεις τα 16 (2024)

Ετσι και αλλιως η Apple στοχευει σε χρηστες με παλαιοτερες συσκευες για αυτο και δεν κανει μεγαλες αλλαγες καθε χρονο σε συνδιασμο με το δικο της κερδος. Για αυτο πλεον τα 2-3 χρονια για νεα συσκευη εγιναν πλεον 4 χρονια για αλλαγη σε νεο iPhone (δινοντας και το παλιο)  κ λογω συνολικης αυξησης τιμων αλλα κ κορεσμου στην τεχνολογία.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JimxxZe είπε

Είμαι από πέρυσι κατοχος του 13 pro max και ήταν η πρώτη φορά που μπήκα στο οικοσύστημα της Apple έπειτα από 10 χρόνια στο android. Όλα καλά αλλά όταν πληρώνω τόσα λεφτά για ένα κινητό θέλω να έχω το ΚΑΛΥΤΕΡΟ κινητό. Φίλος αγόρασε πριν 2 μήνες το xiaomi 13 pro και σε ότι test τα έχουμε δοκιμάσει μου τα ρίχνει άγρια. Ειδικά στις φωτογραφίες "ντρέπομαι" να βγάλω φώτο μαζί του. Βγάζει κάτι νυχτερινές λήψεις το φεγγάρι και είναι σχεδόν λες και βγήκαν από dslr. Βγάζω το Iphone τι να δω ούτε zoom έχει ούτε τίποτα. Τόσο πίσω έχει μείνει η Apple;

Βλέπω ότι ολοι οι ανταγωνιστές βγάζουν κάθε φορά ότι καλύτερο έχουν να δώσουν σε specs και η Apple τα δινει με το σταγονόμετρο. Πάνε οι εποχές που είχε iPhone και ήξερες δεν έχεις ανταγωνισμό. Τώρα ποιός ο λόγος να μείνω στην Apple και να πάρω το 15 pro; Εγω θέλω να μείνω στο οικοσύστημα αλλά όχι ρε φίλε να δίνω 1500€ και να μου τα σκάει ο άλλος με τον κινέζο των 1000€. 

Από περιέργεια, θα ήθελα να δω τις φωτογραφίες και από τις 2 συσκευές. Σου είπε ο φίλος σου τι ρυθμίσεις έκανε ή απλά σου έστειλε μία φωτογραφία; Με το 14αρι πάντως το κάνεις αυτό. 

2 ώρες πριν, JimxxZe είπε

Δε με ενδιαφέρει τι specs δίνει στα απλά μοντέλα. Στα pro όμως που κοστίζουν 1500€ ναι θέλω να είναι το καλύτερο κινητό από τον ανταγωνισμό. Και όταν μιλάμε για κάτι πολυ΄βασικό όπως η κάμερα δεν δέχομαι ο κινέζος να μου τα σκάει στις φωτογραφίες

Όπως αναφέρθηκε και από άλλον, συγκρίνεις κινητό του 21 με κινητό του 23. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aces είπε

Και στο iPhone 16 αν θα το κανει θα αλλαξει και τα προ πρωτα. Κ μαλλον η Apple δεν θελει αφου θελει να ξεχωριζουν τα προ απο τα απλα......

Γενικα αν εχεις απο 11 κ πισω τα κοιτας τα 15ρια (2023) απο 12 κ μετα οχι περιμενεις τα 16 (2024)

Ετσι και αλλιως η Apple στοχευει σε χρηστες με παλαιοτερες συσκευες για αυτο και δεν κανει μεγαλες αλλαγες καθε χρονο σε συνδιασμο με το δικο της κερδος. Για αυτο πλεον τα 2-3 χρονια για νεα συσκευη εγιναν πλεον 4 χρονια για αλλαγη σε νεο iPhone (δινοντας και το παλιο)  κ λογω συνολικης αυξησης τιμων αλλα κ κορεσμου στην τεχνολογία.

Και παλιότερα ίσχυαν αυτά, αλλά δεν βλέπαμε αυτά τα χάλια.

Και σε Android μεριά υπάρχει κορεσμός στην τεχνολογία, αλλά δεν έχουμε κολλήσει στα 60hz στα φθηνότερα μοντέλα.

Το 14plus εχει την ιδια αρχική τιμή με το 13pro...

Τέλος πάντων αναμονή μέχρι τον Σεπτέμβριο, αλλα όπως έγραψε και ο συμφορουμίτη πιο πίσω, αρχίζει και ξεφεύγει πάρα πολύ το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τιμες ενδεχεται να ειναι αυτες με αυξηση 99 usd μόνο στα pro

με 128gb

iPhone 15 - $799 (ιδια με 14)
iPhone 15 Plus - $899 (ιδια με 14 plus)

αυξηση 99 usd (το αισιοδοξο σεναριο)
iPhone 15 Pro - $1,099 128gb / 1199 256gb
iPhone 15 Pro Max - $1,199 128gb / 1299 usd 256gb

Υπαρχει ενδεχομενο η αυξηση να παει +149 usd στα pro (εχει ακουστει και για +199 usd αυξηση στα pro) ή επισης να ξεκινανε μόνο απο 256gb τα pro κ να καταργηθουν τα 128gb στα Pro.

Για Ευρωπη & Ελλαδα αγνωστο τι πολιτικη θα εφαρμοσουν αλλα παιρνουμε τις περσινες τιμες σαν βαση + προσθετουμε αναλογα :) στα Pro. Αυξηση τα απλα μαλλον δεν θα εχουν απο οσα λενε αφου θελει να ανεβασει τα pro.

Τα τηλεφωνα θα ειναι αυτα του βιντεο (οπτικά σχεδον ιδια με 13/14) με την προσθηκη τιτανιου στα Pro & frosted glass στα απλά/standard + dynamic island.

.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-USB-C connector, replacing the Lightning port 

the world's first 3nm mobile chip 

the Dynamic Island which used to be a Pro-only feature will now arrive on all four iPhone 15 models.

iPhone 15 release date speculation 19-9-2023

We expect the iPhone 15 release date to fall during the month of September.

iPhone 14 – September 16, 2022    iPhone 13 – September 24, 2021

iPhone 12 – October 23, 2020        iPhone 11 – September 20, 2019     iPhone XS – September 21, 2018

What is the iPhone 15 price?

It feels almost inevitable that the iPhone 15 line of phones is going to increase in price 200$,  from Dan Ives, analyst at Wedbush, talking to CNBC.

What are the iPhone 15 colors?

There should be a black one, a white one, a gold one, and a special edition color dark red

spacer.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, avacan23 είπε

What is the iPhone 15 price?

It feels almost inevitable that the iPhone 15 line of phones is going to increase in price 200$,  from Dan Ives, analyst at Wedbush, talking to CNBC.

Αν ειναι 200 usd = Ευρωπη παει 300€ κ Ελλαδα 330/340 (μόνο η αυξηση) ή καπου εκει.

Λογικα η φημολογουμενη αυξηση θα παιξει απο 99 usd εως 199 usd η αυξηση με πιθανοτερο τα 149 usd αυξηση που παλι βγαινει κοντα στα 240 ευρω εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά κινητων εχει υφεση 25% σε συνδυασμό με την φημολογουμενη παγκοσμια οικονομική ύφεση

πιστευουν οτι θα πουληθουν λιγοτερα iphone kai h apple θα αυξησει τις τιμές 200 ευρώ για να πιάσει τους στόχους.

στείλε την πηγή σου για την αυξηση 99 $ να δούμε τα στοιχεία που στηρίζεται

εκτος αν γράφεις την προσωπική σου εκτίμηση.

Άλλωστε ο Τιμ μάγειρας ala apple CEO εχει δηλώσει όσο και να αυξησουμε τις τιμές στα iphone  oι πελάτες θ' αγοράζουν.

https://www.entrepreneur.com/business-news/ceo-tim-cook-says-iphones-are-worth-the-high-prices/444411

Here’s how Apple did versus Refinitiv consensus expectations: 

 EPS: $1.88 vs. $1.94 estimated, down 10.9% year over year 

 Revenue: $117.15 billion vs. $121.10 billion estimated, down 5.49% year over year 

 iPhone revenue: $65.78 billion vs. $68.29 billion estimated, down 8.17% year over year 

 Mac revenue: $7.74 billion vs. $9.63 billion estimated, down 28.66% year over year 

https://www.cnbc.com/2023/02/02/apple-aapl-earnings-q1-2023.html

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πηγες ειναι διαφορες κ φορουμ ξενα και αλλου. Κανεις δεν ξερει σιγουρα ή μαλλον ολοι γνωριζουν οτι θα ανεβει η τιμη :) ;) (για τα pro)

Εχει μια λογικη η αυξηση τιμων αν βλεπουν λιγοτερες πωλησεις αλλα τα 200 usd ειναι πολλα ακομη και για Αμερική για τον εκει καταναλωτη/πελατη. Βεβαια αν βλεπουν λιγοτερες πωλησεις το πανε φουλ επιθετικά κ συνηθως αυτα γυριζουν κ απο την αναποδη.

Ετσι και αλλιως τα 200 usd (ή τα 149 usd ή ακομη και τα 100 usd) δεν μεταφραζονται σε 200 ή 150/100 ευρω αντιστοιχα κατι που το γνωριζεις ποσο μαλλον για Ελλαδα που εχουμε και διαφορετικο ΦΠΑ απο Γερμανια......(παμε για 300€ αν ειναι 200usd η αυξηση στην Αμερικη) κ νοοτροπια αισχροκερδιας οτι ανεβαστε τις τιμες θα αγορασουν. Παντως κ Ευρωπη με 200 δολλαρια αυξηση στην Αμερική κοντα στα 300€ θα παει τελικη τιμη. (μόνο η αυξηση) Γενικα και το 99 usd αυξηση ειναι κοντα στα 150/160€ για εδω.

Τα ιδια θα κανει και η Samsung στη δικη της παρουσιαση το '24 αφου η μία ακολουθει την αλλη και σε επιπεδο τιμων αλλα και αλλαγες με το σταγονόμετρο.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Samsung δεν κρατάει όμως τιμές όπως τα iphones. Ηδη βρισκεις το S23 Ultra φθηνότερα από το 14 pro στο skroutz.

Σε mid range πχ το φετινό A34 με 400ευρώ αρχική τιμή, και ηδη στο skroutz παίζει σχεδόν στα 250.

Αρα δεν παίζει μεγάλο ρόλο η αρχική τιμή σε σχέση με Apple μεριά.

Και στο κομμάτι των αλλαγών, αν ακολουθούσε η Samsung την Apple με την κυριολεκτική έννοια στα πάντα, τότε το απλό S23 πχ ούτε τηλεφακό θα είχε, ούτε 120hz οθόνη, ούτε τον ιδιο επεξεργαστή με το ακριβότερο ultra.

Μην πιάσω σε mid range μεριά με το IphoneSE....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φαίνεται να έχει τρομερές διαφορές με το 14 pro αλλά από το 13 pro max που εχω λογικά θα αναβαθμίσω αν και έλεγα να περιμενω το 16 που θα είναι από ότι λέγεται διαφορετικό τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως που έχω μείνει με το iPhone X και του έχω πιει το αίμα, λογικά θα κατευθύνω προς την προσφορά της Vodafone για iPhone 14Pro χωρίς ΦΠΑ. 
Θα είναι αρκετά μεγάλη η οικονομική διαφορά με το 15Pro και δε ξέρω ποσο αξίζει (σε σχέση με το 14Pro που σκέφτομαι) 

και τα 2 σε σύγκριση με το X μου, είναι μέρα με τη νύχτα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, JimxxZe είπε

Δε φαίνεται να έχει τρομερές διαφορές με το 14 pro αλλά από το 13 pro max που εχω λογικά θα αναβαθμίσω αν και έλεγα να περιμενω το 16 που θα είναι από ότι λέγεται διαφορετικό τηλέφωνο.

Τα 16 pro/ultra  απο οσα αναφερουν δημοσιευματα θα βγουν με μεγαλ.οθονη στις 6.3 & 6.9 ιντσες αντιστοιχα τα pro παντα μιλαμε οποτε παλι του χρονου αν ισχυουν αυτα για τις οθονες θα εχει αυξηση τιμων.......... Αν κ ολα ειναι rumors κ ειναι νωρις.

Η λογικη λεει να αλλαξεις συσκευη οταν εχει κατι που αξιζει ακομη και αν δεν υπαρχει οικονομικο θέμα για να πιασουν τοπο και τα χρηματα ή αν η συσκευη που εχεις δεν σε καλυπτει σε ορισμενα θεματα. Με τις τιμες ολων των κατασκευαστων να εχουν παρει την ανοδο και η ταση να ειναι αυξητικη για το μελλον καλυτερα πλεον στα 4 ετη αφου και οι αλλαγες που κανουν καθε χρονο ειναι minimal ;) αλλα και δινουν ενημερωσεις λογισμικου για αρκετα χρονια. (οτι iOS θα τρεχει το νεο 15 τρεχει ηδη και το 13)

 

13 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

εγώ πάντως που έχω μείνει με το iPhone X και του έχω πιει το αίμα, λογικά θα κατευθύνω προς την προσφορά της Vodafone για iPhone 14Pro χωρίς ΦΠΑ. 
Θα είναι αρκετά μεγάλη η οικονομική διαφορά με το 15Pro και δε ξέρω ποσο αξίζει (σε σχέση με το 14Pro που σκέφτομαι) 

και τα 2 σε σύγκριση με το X μου, είναι μέρα με τη νύχτα ..

Ε ναι ηρθε η ωρα τελειωνει και η υποστηριξη για το Χ οι διαφορες ειναι αρκετες αφου θα πας 4 (το ιδανικο) με 5 σειρες/γενιες μετά ;) 

Αν σκοπευεις να το κρατησεις παλι 5+ χρονια καλυτερα πας στο 15 προ.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σειρά iPhone 15 φημολογείται ότι θα διαθέτει σημαντικά μεγαλύτερες μπαταρίες

image.jpeg.2355172bbc9880cb14cc75ac5fe5e56f.jpeg

2021 2022 2023
iPhone 13: 3,227mAh iPhone 14: 3,279mAh iPhone 15: 3,877mAh
iPhone 13 mini: 2,406mAh iPhone 14 Plus: 4,325mAh iPhone 15 Plus: 4,912mAh
iPhone 13 Pro: 3,095mAh iPhone 14 Pro: 3,200mAh iPhone 15 Pro: 3,650mAh
iPhone 13 Pro Max: 4,352mAh iPhone 14 Pro Max: 4,323mAh iPhone 15 Pro Max: 4,852mAh

https://www.macrumors.com/2023/07/04/iphone-15-lineup-larger-batteries/

 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.macrumors.com/2023/07/01/iphone-15-pro-expected-features/
 

καμια απο τις παραπάνω αλλαγές δεν είναι game changer. Κανένα innovation. Μόνο η αλλαγή σχεδιασμού με νέο σύστημα καμερών  θα έφερνε ενθουσιασμό..τώρα τι να περιμένεις; 
usb -c φορτίζεις αυτόματα και μεταφέρεις δεδομένα με airdrop. Λίγο καλύτερο επεξεργαστή ραμ και μπαταρία… να τρέξεις τι; Το iOS που τρέχει το ίδιο με το 12αρι. Οθόνη στα 2.500nits ήδη είναι πολύ φωτεινή. Το τιτάνιο που θα το κάνει λίγο πιο ελαφρύ η το δήθεν νέο κουμπί που θα ενεργοποιεί αυτόματα κάμερα φακό  η ότι διαλέξεις; Δεν υπάρχει τίποτα να σε κάνει να περιμένεις με χαρά το νέο μήλο.. σαν να έχεις το ίδιο αμάξι τα τελευταία χρόνια και του κανείς μετατροπές κάθε χρόνο και του περνάς νέα βαφή.. φέτος dark red 

 

p.s η κάμερα είναι τόσο πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό και παρόλα αυτά στο 15 θα πάνε το ζουμ στο 6Χ.. γελάνε τα πράσινα ανθρωπάκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, avacan23 είπε

https://www.macrumors.com/2023/07/01/iphone-15-pro-expected-features/
 

καμια απο τις παραπάνω αλλαγές δεν είναι game changer. Κανένα innovation. Μόνο η αλλαγή σχεδιασμού με νέο σύστημα καμερών  θα έφερνε ενθουσιασμό..τώρα τι να περιμένεις; 
usb -c φορτίζεις αυτόματα και μεταφέρεις δεδομένα με airdrop. Λίγο καλύτερο επεξεργαστή ραμ και μπαταρία… να τρέξεις τι; Το iOS που τρέχει το ίδιο με το 12αρι. Οθόνη στα 2.500nits ήδη είναι πολύ φωτεινή. Το τιτάνιο που θα το κάνει λίγο πιο ελαφρύ η το δήθεν νέο κουμπί που θα ενεργοποιεί αυτόματα κάμερα φακό  η ότι διαλέξεις; Δεν υπάρχει τίποτα να σε κάνει να περιμένεις με χαρά το νέο μήλο.. σαν να έχεις το ίδιο αμάξι τα τελευταία χρόνια και του κανείς μετατροπές κάθε χρόνο και του περνάς νέα βαφή.. φέτος dark red 

 

p.s η κάμερα είναι τόσο πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό και παρόλα αυτά στο 15 θα πάνε το ζουμ στο 6Χ.. γελάνε τα πράσινα ανθρωπάκια 

Τα ίδια έλεγες και πέρσι για το 14αρι, ότι δεν αξίζει να κάνει κάποιος upgrade και είναι καλύτερα να περιμένει το 15αρι όπου θα έχει usb-c και πολλές άλλες ακόμα αλλαγές. Ήρθε το 15αρι και φέτος πάλι τα ίδια λες. Δεν κάνω επίθεση, αλλά έτσι όπως τα παρουσιάζεις, ποτέ δε θυμάμαι η apple να είχε τόσες πολλές αλλαγές μαζεμένες σε 1 χρόνο στις συσκευές της. Μήπως απλά περιμένεις το redesign που κάνει ανά 2-3 χρόνια; 

Τέλος, όπως έγραψα και σε άλλο thread, η κάμερα του 14 είναι μία από τις καλύτερες. Τώρα αν μιλήσουμε για αστροφωτογραφία και zoom, ναι υπάρχουν συσκευές που απλά με την κάμερα της συσκευής έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Στο iphone προφανώς χρειάζεσαι third-party app, και να γνωρίζεις τι κάνεις, αλλά τα αποτελέσματα είναι άψογα. Η apple ποτέ δεν υλοποιεί κάτι random με κακή ανάλυση απλά για να πει ότι έχει 100x zoom πχ. Θεωρώ ότι η apple με το 14-15αρι τεσταρει τρόπους βελτιστοποίησης της νέας κάμερας, όπως ακριβώς και με το dynamic island. Προσωπικά θεωρώ ότι καλό zoom θα το δούμε στο 16

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...