Προς το περιεχόμενο

Αφού αναστάτωσε τις επιχειρήσεις, το μυστικό ανώτατο όριο αρχείων του Google Drive αποτελεί παρελθόν


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, li@m είπε

Αν καταλαβαίνω καλά η άποψη σου είναι μακριά και αγαπημένοι.

Αντιπρόταση υπάρχει; ευχαριστώ 

Προσωπικη αποψη, ναι. Μακρυα και τρεχοντας (αν και ειναι popular ο Hetzner στην Ελλαδα, επειδη καποιοι τον προωθουν με μανια).

Αν θελεις κατι συγκεκριμενο, αφησε μου ενα σχετικό pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε το χαμπάρει ..όλες οι υπηρεσίες στο ίντερνετ πρώτα βγαίνουν δωρεάν μετά βάζουν διαφημίσεις και μετά συνδρομές. Και σε ωθούν να τις έχεις "ανάγκη"...αλλά πάντα θα υπάρχουν άλλες υπηρεσίες που θα προσφέρουν τις ίδιες πάνω κάτω υπηρεσίες δωρεάν μέχρι και αυτές να κάνουν τα παραπάνω. Το τζάμπα το αγαπάνε όλοι με πληρωμή κανείς και ειδικά αν ζεις σε τέτοια χώρα όπως η Ελλάδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, atrwtos είπε

Πάρτε το χαμπάρει ..όλες οι υπηρεσίες στο ίντερνετ πρώτα βγαίνουν δωρεάν μετά βάζουν διαφημίσεις και μετά συνδρομές. Και σε ωθούν να τις έχεις "ανάγκη"...αλλά πάντα θα υπάρχουν άλλες υπηρεσίες που θα προσφέρουν τις ίδιες πάνω κάτω υπηρεσίες δωρεάν μέχρι και αυτές να κάνουν τα παραπάνω. Το τζάμπα το αγαπάνε όλοι με πληρωμή κανείς και ειδικά αν ζεις σε τέτοια χώρα όπως η Ελλάδα.

Υπάρχει και δωρεάν λύση.

 

Βάζεις ένα παλιό λάπτοπ να δουλεύει 24/7 και χρησιμοποιείς κάτι σαν syncthing ή και nextcloud (θέλει περισσότερη δουλειά το nextcloud για να το στήσεις vs syncthing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dreamerchris είπε

Υπάρχει και δωρεάν λύση.

Βάζεις ένα παλιό λάπτοπ να δουλεύει 24/7 και χρησιμοποιείς κάτι σαν syncthing ή και nextcloud (θέλει περισσότερη δουλειά το nextcloud για να το στήσεις vs syncthing

Δεν τη λες δωρεάν αυτή τη λύση όμως γιατί το laptop καίει ρεύμα άρα σίγουρα 10 ευρώ το μήνα για να δουλεύει μόνιμα. 

Εγω έχω mega με 50gb free πολλά χρόνια και βολεύει πολύ και είναι πολύ γρήγορο με την εφαρμογή που έχει. Της Google μόλις γεμίσουν τα 15gb θα πάει στον κάδο. Για φωτογραφιες τελείως δωρεάν είναι τα imgur postimg χωρίς κανένα περιορισμο ποιότητας η μεγέθους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, james01gr είπε

Φαντάσου να είσαι πχ επαγγέλματοας φωτογράφος και να πληρώνεις για να έχεις back up την δουλειά σου... 

Δεν πρέπει να το φαντάζεται κανείς αλλά να το κάνει πράξη. Backup πρέπει να έχουν ΟΛΟΙ σε παραπάνω από 1 μέρος και σε διαφορετικά μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέτε για δωρεάν, ντάξει, δεν είναι ακριβώς δωρεάν, το έχουμε καταλάβει αλλα......

50 από mega, 50 από BOX, 40 από onedrive, 15 από google, και άλλα 2~3 Χ15 από δευτερότριτους google λογαριασμούς για να μοιράζεσαι διάφορα με άλλους...

Δε φτάνουν για τα απόλυτα βασικά μας αρχεία; Εγω τα βρίσκω υπερ αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mants118 είπε

5 εκατομμύρια αρχεία δε τα λες και λίγα....

Κι εγώ θα ήθελα πολύ να γνωρίσω αυτόν που πήγε να ανεβάσει το αρχείο 5.000.001 και δεν τον άφηνε και διαμαρτυρήθηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, JB VastoLorde είπε

Ολες οι υπηρεσιες ειναι πλεον beta testing. Θελουμε δεν θελουμε θα κανουμε τα πειραματοζωα.

Δεν ειναι τοσο θεμα beta testing οσο οτι αν κατι ειναι δωρεαν το προϊόν είσαι εσύ. Οπότε ως προϊόν σε εκμεταλλεύεται ποικιλοτρόπως, και για να αντλεί και πουλάει τα δεδομένα σου (λχ τη χρήση που κάνεις, τι επισκέπτεσαι, τι είδους αρχεία αποθηκεύεις/διακινείς, τι κοιτάς στους χάρτες και τι διαδρομές κάνεις) μέχρι να κάνεις το guinea pig για τα διαφορα εργαλεία και εφαρμογές που σου δίνει "δωρεάν".

Αυτό είναι το τίμημα απο την αλλη βεβαια η εφαρμογή χαρτών της Google είναι by far καλύτερη, πιο γρήγορη, πιο ενημερωμένη, πιο αξιόπιστη από την αντίστοιχη της Apple και ας είναι τα iphone/ipad αναλογικά πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, james01gr είπε

Φαντάσου να είσαι πχ επαγγέλματοας φωτογράφος και να πληρώνεις για να έχεις back up την δουλειά σου... 

Δεν εχω καμια σχεση με την δουλεια, αλλα δεν νομιζω οτι ο καθε φωτογραφος κραταει backup τους γαμους και βαφτισεις των οποιοδηποτε. Ακομα και τα 10tb ευκολα γεμιζουν με αυτην την λογικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν εχω καμια σχεση με την δουλεια, αλλα δεν νομιζω οτι ο καθε φωτογραφος κραταει backup τους γαμους και βαφτισεις των οποιοδηποτε. Ακομα και τα 10tb ευκολα γεμιζουν με αυτην την λογικη 

Τα κρατάνε. Όταν έκανα την βάφτιση της κόρης μου, εκτός από έναν φωτογράφο που μου έδωσε τα αρχεία (και με τον οποίο συνεργάστηκα), όλοι οι άλλοι αρνούνταν να μου τα δώσουν. Και αφού δεν στα δίνουν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΈΝΟΙ να κρατάνε το αρχείο. Υπόψιν για αυτήν την ενέργεια είναι κατωχυρωμενοι από τον νόμο να μην σου δίνουν τα αρχεία. Γιατί οι φωτογραφίες αποτελούν βάση νόμου πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου. Δεν αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία αυτών των όποιον με εντολή τους τους φωτογραφίζει αλλά του φωτογράφου. 

Όλα αυτά βέβαια γίνονται λόγο συντεχνίας. Για να πουλάνε οι φωτογράφοι τα άλμπουμ φωτογραφίας, τα αντίγραφα κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...