Προς το περιεχόμενο

Η ένατη πύλη - αυτό το αριστούργημα 2


Ptolemaios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@liakinen

Δεκτό, υπάρχει και η δική σου λογική που δεν τα ξεχωρίζει τόσο ή τα βάζει εναντίον του ίδιου σκηνοθέτη γενικότερα. 

Προσωπικά αισθάνομαι ότι για το θέμα που ήθελε να θίξει η ταινία και να μας παρουσιάσει τον δρόμο του διαβόλου και το πως σε καλεί με το μέρος του είναι απλά αριστούργημα. Το ίδιο καλή με τις άλλες αντίστοιχες δύο που κάνουν το ίδιο. 

Υπήρξαν και άλλες ταινίες που προσπάθησαν να προσφέρουν παρόμοια στοιχεία αλλά δεν τα κατάφεραν ούτε κατά προσέγγιση. Ταινίες όπως το needful things και Mr. Frost που πήγαν να πιάσουν το ίδιο στυλ αλλά δεν... 

Μόνο αυτές οι τρεις τα κατάφεραν και είμαι σίγουρος ότι ο λόγος που τα κατάφεραν είναι γιατί οι σκηνοθέτες τους έδωσαν μια σοβαρή ματιά στην απόδοση του πονηρού και μια περίοδος που οι ίδιοι πέρασαν με πολλούς πειρασμούς και αμαρτίες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@ikaruga24

Ειδικά ο Polanski είχε τους προσωπικούς του δαίμονες. Άλλωστε στην ζωή του είχε και μία επαφή με τον Σατανά με ανθρώπινη μορφή (Manson Family). Δυστυχώς η γυναίκα και το σχεδόν έτοιμο παιδί του είχαν τραγικό τέλος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakinen είπε

@ikaruga24

Ειδικά ο Polanski είχε τους προσωπικούς του δαίμονες. Άλλωστε στην ζωή του είχε και μία επαφή με τον Σατανά με ανθρώπινη μορφή (Manson Family). Δυστυχώς η γυναίκα και το σχεδόν έτοιμο παιδί του είχαν τραγικό τέλος. 

Και ούτε αυτός ήταν Άγιος όμως Αφού παρενόχλησε ερωτικά μια 14 χρονη και μετά το Σκασε εξωτερικό για να αποφύγει  τη φυλακή 

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, star12 είπε

Και ούτε αυτός ήταν Άγιος όμως Αφού παρενόχλησε ερωτικά μια 14 χρονη και μετά το Σκασε εξωτερικό για να αποφύγει  τη φυλακή 

Και απατούσε την γυναίκα του όταν αυτή ήταν έγκυος και ας ήταν πανέμορφη και αυτός σαν καλικάντζαρος. Είχε τους δαίμονες του όπως έγραψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει και για εμένα το ίδιο. Προσωπικά θέματα από το 2018 και έπειτα και καταστάσεις με οδήγησαν στο να αναθεωρήσω γι αυτήν την ταινία. Άλλωστε τα 10αρια για εμένα δίνονται αποκλειστικά στο αν "μιλάει" στην ψυχή σου μια ταινία. 

Το angel heart και devils advocate "μίλησαν" στην ψυχή μου από την πρώτη φορά που τις είδα. Το ninth gate όχι μέχρι σχετικά πρόσφατα. 

Αυτά που πέρασε λοιπόν και ο ίδιος ο σκηνοθέτης μπορώ να τα καταλάβω από άλλη σκοπιά. Άλλωστε είναι ο μόνος τρόπος να μπορέσεις να δημιουργήσεις κάτι τόσο δυνατό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, star12 είπε

Και ούτε αυτός ήταν Άγιος όμως Αφού παρενόχλησε ερωτικά μια 14 χρονη και μετά το Σκασε εξωτερικό για να αποφύγει  τη φυλακή 

 

14 ώρες πριν, liakinen είπε

Και απατούσε την γυναίκα του όταν αυτή ήταν έγκυος και ας ήταν πανέμορφη και αυτός σαν καλικάντζαρος. Είχε τους δαίμονες του όπως έγραψα.

είχε γυναίκα,πανέμορφη και έγκυο

είχε γκόμενα

ενώ ήταν σαν καλικάντζαρος 

αυτό δε το λες "είχε τους δαίμονές του" 

αυτό το λες κατά το δαίμονα εαυτού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ptolemaios1

Το να πηγαίνει με ανήλικη η οποία ήταν σε κατάσταση μέθης, το να απατά την έγκυο γυναίκα του, εμένα δεν με εκφράζει το πράττω σύμφωνα με αυτό που η συνείδησή μου θεωρεί σωστό.

Για το πρώτο απλά φυλακή. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι κάθεστε και γράφετε για προσωπικούς δαίμονες και κολοκύθια; Η ταινία βασίζεται σε βιβλίο. Δεν θυμάμαι ποιο αλλά το έχω διαβάσει πριν καμιά εικοσαριά χρόνια. Δεν είναι δικό του το σενάριο. Για αυτό είναι τόσο καλή ταινία και έχει βάθος. Επιπλέον το μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου έχει να κάνει με το κυνηγητό ενός σπάνιου βιβλίου και τις σχετικές λεπτομέρειες, αυτός είναι και ο λόγος που λάτρεψα την συγκεκριμένη ταινία. Γιατί πολλά από αυτά που δείχνει η ταινία τα έχω ζήσει και εγώ σαν κυνηγός αντικών και παλαιών βιβλίων! Το μυστικιστικό μέρος της ταινίας είναι απλά ο "μαϊντανός" ο οποίος όμως χρησιμοποιείτε αριστοτεχνικά. Προς το τέλος μάλιστα παίρνει τα ινία και δίνει ένα τέλος πραγματικά εμπνευσμένο, και αυτό νομίζω ότι είναι η μοναδική συνεισφορά του Polanski στην ταινία, πέρα από την πολύ καλή σκηνοθεσία βέβαια, γιατί από όσο θυμάμαι το βιβλίο δε είχε το ίδιο τέλος. Πάντως θα συμφωνήσω ότι πρόκειται για αριστούργημα, και το είδα ξανά πριν μερικούς μήνες στο Netflix. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

@anax111 έχει κι αλλα

πχ ανάπτυξη χαρακτήρων

ο Τζονι ας πούμε όπως λέει σε συνέντευξη το περίεργο με αυτόν τον χαρακτήρα είναι ότι ξεκινάει με το να είναι κακός

και καταλήξει ακόμα χειρότερος στο τέλος, όμως τότε τον συμπαθούμε περισσότερο  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
10 λεπτά πριν, Ptolemaios1 είπε

Σκαι 

το τελευταίο τίμιο κανάλι 

Για αυτό έχουν Survivor και My Style Rocks? Χαχα..

Τουλάχιστον, έχει πλάκα όταν ο κάμεραμαν στο survivor βγάζει κάτι γιγάντια πλάνα με την Σταυρούλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Ptolemaios1 είπε

δε βλέπω καν τηλεόραση 

Αν εννοείς τα κρατικά κανάλια, ούτε εγώ αλλά γενικά βλέπω, για λίγο αθλητικό και ταινίες όταν παίζει καμία αξιόλογη.. αλλά να σου πω την αλήθεια, δεν είναι και τόσο ανυπόφορη όπως τα κοινωνικά δίκτυα η το ίντερνετ τουλάχιστον..

Επεξ/σία από achileesxi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...