Προς το περιεχόμενο

Πετρελαιο - Βενζινη απο Βουλγαρια


PedroG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φίλε μου έχω πάει στην Φιλιππούπολη σε παγωτατζιδικο πάνω στον κεντρικό πεζόδρομο και όταν έβγαλα κάρτα άρχισε να μου λέει ότι δεν δουλεύει και ζητούσε ευρώ.. του έδωσα λοιπόν ευρώ κ με έκλεψε κ στην μετατροπή.  

Όταν σε βλέπουν τουρίστα είναι πιθανότερο να προσπαθήσουν να σε εκμεταλλευτούν,σε οποιοδήποτε χώρα, ειδικά σε τουριστικές περιοχές. Αλλά θέλω να πιστεύω ότι αποτελεί εξαίρεση.

Δε μου τύχει πάντως κάτι τέτοιο. Ειδικά οπότε προσπάθησα να δώσω ευρώ δύσκολα τα δέχτηκαν.Αλλα ξαναλέω για μικρότερες πόλεις.

Η μόνη φορά που πήγαν να με εξαπατήσουν ήταν στα σύνορα με Ρουμανία που πήγε να μου φάει ένα ή δυο λεβα στη γέφυρα με πρόσχημα ότι δεν έχει ρέστα ενώ είχε μπροστά της πολλά.

29 λεπτά πριν, bill999r είπε

 

 

Επεξ/σία από johnbond
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η βενζινη τους διακρινεται σε χαμηλοτερων και πλουσιοτερων οκτανιων. Οπως και το πετρελαιο κινησης οι τελευταιες τιμες απεικονιζονται σε λεβα παντα σε ενα μονο πρατηριο που εκνα ερευνα ως εξης: 

Fuel Price ЛУКОЙЛ България ЕООД card Лукойл Клуб  
gasoline.png Бензин A95H 2,68 BGN/l 2,63 lev/l
Дизелово гориво Super Diesel 2,79 BGN/l 2,74 lev/l
Газ Пропан Бутан Пропан Бутан 1,32 BGN/l 1,29 lev/l
Бензин А95 с добавки ECTO Plus 95 2,89 BGN/l 2,84 lev/l
gasoline98plus.png ECTO 100 3,09 BGN/l 3,04 lev/l
dieselplus.png ECTO Diesel 3,11 BGN/l 3,06 lev/l

 

θελω να πω οτι στο συγκεκριμνενο πρατηριο οπως και σε αλλα (τουλαχιστον 2) ισχυει και εκπτωτικη καρτα κουπονι που σου δινει ελαφρως φτηνοτερη την τιμη οπως εκανε καποτε η SHELL στην ελλαδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/03/2024 at 10:51, bill999r said:

Τι να σου πω, μακάρι να μην έχεις κ να είσαι κερδισμένος στο τέλος γτ κ τα χλμ πήγαινε έλα είναι ένα κόστος το οποίο αφαιρείται από το κέρδος της τιμής.

Φίλε μου από την έως τώρα εμπειρία μου έχει να κάνει αποκλειστικά με την φιλοσοφία του βενζινα κ πόσο θέλει να κλέψει. Συνήθως ακόμα κ στο εξωτερικό προσπαθώ να επιλέγω εταιρικό, κυρίως shell, δηλαδή βενζινάδικο με μάρκετ και 2-3 άτομα με μπλουζάκια της εταιρείας που φαίνονται ότι είναι υπάλληλοι. Στην Βουλγαρία ειδικά shell και EKO είναι κυρίως εταιρικά. Αλλιώς η λογική λέει ότι όσο πιο μέσα στηννλ ενδοχώρα προχωρήσεις τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να βάλεις καλό καύσιμο.

Κοιτάζοντας τις τιμές στο Fuelo, δεν βλέπω παρόμοια διακύμανση κέντρου-περιφέρειας (αλλά και τοπικά) με την Ελλάδα, όσο έχω κοιτάξει τουλάχιστον.

Όπως έγραψα και πιο νωρίς στο νήμα, πέρυσι που πήγα πρώτη φορά γέμισα στα σύνορα ερχόμενος και στην επιστοφή (Lukoil) και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, θα έλεγα - εντός ίσως στατιστικού λάθους ας πουμε - ότι είχα από τις καλύτερες καταναλώσεις που έχω μετρήσει με το αυτοκίνητο.

On 03/03/2024 at 11:03, johnbond said:

Εγώ μένω Βουλγαρία μόνιμα.

Έχω βάλει βενζίνη σε τουλάχιστον 30 διαφορετικά πρατήρια. Δεν μου έχει τύχει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα.

Γενικά εδώ ο μέσος πολίτης δεν έχει τη λαμογιά και την κλεψιά μέσα του. Καμία σχέση με Ελλάδα.

Να φανταστείτε τα σπίτια δεν έχουν καν παντζούρια ,ρολά κτλ γιατί η εγκληματικότητα είναι πολύ χαμηλή. 

Άσχετα αν η προπαγάνδα στην Ελλάδα μας λέει τα ακριβώς αντίθετα.

Δεν έχω καμία ιδέα για την εγκληματικότητα στη Βουλγαρία, αλλά έχω λατρέψει τη Σόφια...

...αν ξέρεις για καμιά δουλειά για κανάν πατριώτη, πες...

έχω άλμπουμ φωτογραφιών εδω κ το χαζεύω συχνά (οπότε είπα να ξαναπάω)
https://www.flickr.com/photos/158826176@N05/albums/72177720306934275

...πέρα από την υπέροχη αρχιτεκτονική στο ιστορικό κέντρο και τα πολλά κ μεγάλα πάρκα, το υπέροχο χαρμάνι φυσιογνωμιών (κ με τους μετανάστες να φαίνονται πιο αρμονικά ενταγμένοι εκεί παρά εδώ) και το καλό φαΐ, μου έκανε τρομερή εντύπωση η πρόοδος στη κυκλοφοριακή αγωγή...καμία σχέση με Ελλάδα...
- πεζοί (μαζί κ όλοι οι μετανάστες) : να μην διασχίζουν φανάρι αν δεν ανάψει πράσινο, κι ας έχουν το χρόνο να διασχίσουν την οδό...αντίθετα να κοιτάνε εμένα σαν τον παρακατιανό που βιαζόμουν να περάσω τη διάβαση...
- αυτοκίνητα: δείχνοντας μόνο πρόθεση να διασχίσεις τον δρόμο, να σταματάνε να περάσεις, χωρίς να βάζουν φανάρια - που τελικά μπορεί να δημιουργούν κ πρόβλημα στη ροή διακόπτοντας τη κίνηση - στο κέντρο.

 

...επίσης είδα ελάχιστα αδέσποτα, ενώ οι περισσότεροι ιδιοκτήτες ζώων φαίνεται πως επιλέγουν τις μικρές ράτσες, αντίθετα με τους κάθε λογής 'γητευτές' σ' εμάς που παίρνουν ανεκπαίδευτα γομάρια (κ οι ίδιοι) που δεν μπορούν να διαχειριστούν...

(και συγγενικό μου πρόσωπο εργάζεται σε υπηρεσία του δημοσίου που επισκέπτεται συχνά τη Βουλγαρία για ανταλλαγές εμπειρίας/τεχνογνωσίας, ξαφνιάζεται κάθε φορά πόσο "σοβαρό κράτος" κ οργανωμένο είναι, με υποδομές τελευταίας τεχνολογίας σε κρίσιμους τομείς)

Μόνο ένα πράγμα με χαλάει.... αυτό το κομ΄ματι των συνόρων που περνάς πρακτικά με΄σα από φαράγγι, με πολύ στενό δρόμο, γεμάτο χαλίκια και πέτρες που μπορεί να σου κάνουν το παρπριζ "σικάγο" κανονικό, μέχρι να βγεις στον αυτοκινητόδρομο,...δεν θά'θελα ποτε να χρειαστεί να το διασχίσω με δυνατή βροχή...

 

23 hours ago, bill999r said:

Φίλε μου έχω πάει στην Φιλιππούπολη σε παγωτατζιδικο πάνω στον κεντρικό πεζόδρομο και όταν έβγαλα κάρτα άρχισε να μου λέει ότι δεν δουλεύει και ζητούσε ευρώ.. του έδωσα λοιπόν ευρώ κ με έκλεψε κ στην μετατροπή. Παντού τα ίδια είναι. Παντού έχει και σωστούς και λωποδύτες...

 

Πάντως για το θέμα μας, κ εγώ οπότε έχω βάλει βενζίνη εκτός συνόρων ήταν μια χαρά. 

Δυστυχώς η πληρωμή με κάρτα φαίνεται πως δεν έχει εισχωρήσει παρά ελάχιστα στην αγορά...πέρυσι δεν έβρισκα να αγοράσω ούτε μπουκαλάκι νερό - στη πρωτεύουσα παρακαλώ - γιατί σχεδόν κανείς δεν χρησιμοποιεί το POS.

...μόνο σε πιο μεγάλα εστιατόρια, σουπερμάρκετ κοκ...

Δεν είναι ότι σε κλέβουν, μη δεχόμενοι κάρτα, είναι ότι γενικά δεν διατίθεται ως μέσο πληρωμής, ειδικά για μικρές επιχειρήσεις.

Πάντως στη Lukoil φεύγοντας μού είχαν δώσει καλύτερη ισοτιμία μετατροπής από εκείνη της Revolut στα ρέστα από 50€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, 3 φορές πήγα στην Βουλγαρία, σε διαφορετικά μέρη κάθε φορά και παντού χρησιμοποιούσα ρεβολουτ. Συγκεκριμένα στη Φιλιππούπολη στο συγκεκριμένο μαγαζί μου έδειξε το pos και έλεγε "problem" όπως ακριβώς κάνουν κ εδώ οι ντόπιοι"επιχειρηματίες". 

Δεν ξέρω αν  οι τραπεζικές χρεώσεις κ εκεί είναι ληστρικές όπως κ εδω ( που φαντάζομαι θα είναι και τους δίνω χίλια δίκια)  αλλά εγώ σαν τουρίστας δεν είχα λεβα πάνω μου. Αλλά ακόμη κ όταν έδωσα ευρώ τουλάχιστον θα έπρεπε να φερθεί τίμια κ να μην κλέψει απλά επειδή δεν θα με ξαναδεί. Κατά τα άλλα οι υπόλοιπες εμπειρίες μου από Βουλγαρία δεν είχαν τέτοια παρατράγουδα.

27 λεπτά πριν, definitio είπε

Δεν είναι ότι σε κλέβουν, μη δεχόμενοι κάρτα

Εγώ αυτό που θέλω να πω ότι παντού τα ίδια σκατα είναι, κ εδώ κ εκεί. Δεν ξέρω αν σε κάποιους τομείς είναι πιο μπροστά από εμάς, αλλά στο τομέα της νοθείας και της λαμόγια νομίζω ότι είμαστε στα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/03/2024 at 15:00, panosena said:

Τώρα όμως πήγες εσύ μετανάστης εκεί...οπότε θ' αλλάξουν τα πράματα..
(Βουλγαρία...μια χώρα mafia state...που έχει μαφιόζο πρωθυπουργό...είναι καλή χώρα με κατοίκους που τους χαρακτηρίζει η αθωότητα...μάιστα..)

 


...

Spoiler

Ποιός αρχηγός κράτους έχει ναρκέμπορα στον στενό του κύκλο, έκανε τη πρώτη του προεκλογική εκστρατεία ως υποψήφιος σε ορυχεία ξένης εταιρείας μισητής στον ντόπιο πληθυσμό, ψάχνει όπου βρει να πουλήσει το δημόσιο συμφέρον προς κέρδος εταιρειών, παρακολουθεί παράνομα δημοσιογράφους κ πολιτικούς, πουλάει παράνομα αυτό το λογισμικό σε παρα-κρατική/στρατιωτική οργάνωση που διαπράττει μαζικά εγκλήματα πολέμου και γενικά συνδυάζει την ανικανότητα με τη ξεδιάντροπη συγκάλυψη με τη βοήθεια διεφθαρμένων καναλιών;

Σαν να διαμαρτύρεσαι για την εισχώρηση της Κίνας στην Αφρική και να στηρίζεις την εγκληματική ιστορικά κ επί του παρόντος εμπλοκή ΕΕ/ΗΠΑ.

Το θέμα είναι αν το "πρόσημο" το αποδίδεις επιλεκτικά ή όχι...

...σαν να κατακεραυνώνεις τον αυταρχισμό στη Τουρκία και τις "αντιδυτικές σχέσεις με Ρωσία" και από την άλλη  "φιλαράκια" σου να είναι

>   ένα γενοκτονικό κράτος-τρομοκράτης-απαρτχάϊντ, που προσπαθεί συστηματικά να υποσκάψει το Πατριαρχείο με αναδρομικούς φόρους για κατάσχεση γαιών, με συνεχείς βανδαλισμούς κ εμπρησμους σε εκκλησίες μονές & άρση του status quo, που διακήρυττε ότι προτιμά το Ισλαμικό Κράτος στη Συρία παραδεχόμενο και ανοικτούς διαύλους με την οργάνωση, ενώ γιατροπόρευε και εξόπλιζε τζιχαντιστές της αλ Καιντα κ λοιπών συμμάχων της (αναφορές UNDOF στο UNSC) ενώ μαινόταν ο εμφύλιος στη χώρα

>  μια αιματοβαμμένη δικτατορία - 3η σε εκτελέσεις παγκοσμίως το 2020 κ αποχή στις προηγούμενες εκλογές Γερουσίας στο 85% - που ξεπουλά κι αυτή το εθνικό συμφέρον για ένα δάνειο από άλλη "δημοκρατική χώρα" (βλ. πώληση στρατηγικών νήσων Τιράν-Σαναφίρ στην Ερυθρά κ απόρριψη αναιρετικών αποφάσεων - κύκνειο άσμα αυτονομίας - του ανώτατου δικαστηρίου της χώρας)
...φαντάσου πχ ο πρώτος δημοκρατικά εκλεγμένος πρόεδρος της χώρας να ήταν Αιγυπτιώτης ή φιλέλληνας, να ανατρεπόταν σε αιματοβαμμένο πραξικόπημα, ο πραξικοπηματίας να κυβερνουσε με "εκλογικά" ποσοστά Β.Κορέας κάνοντας τη χώρα βάλτο πολιτικών δικαιωμάτων/ελευθεριών, και να σύναπτε ΑΟΖ με Τουρκία..κιχ δεν θα βγάζαμε...πάλι για κοινές αρχές κ αξίες θα μιλούσαμε ενώ η συμφωνία θα ήταν νόμιμη, σαφώς;

>  και ένας πολεμαρχος με φάκελο στη Χάγη, με ξένους μισθοφορους που σκότωσαν αρχηγό κράτους σύμμαχο της Δύσης επιστρέφοντας στη χώρα τους (ούτε κουβέντα περί "αποσταθεροποιητικού ρόλου), κι άλλους ντόπιους μισθοφόρους που ανήκουν στο πιο ακραίο ισλαμικό δόγμα της χώρας (σαλαφιστές-μαντχάλι), με προβεβλημένο αξιωματικό που εκτελούσε σε βίντεο κρατουμένους αλά ΙΚ και πρώτιστο υποστηρικτή της ομάδας Βάγκνερ, παραχωρώντας τους στρατιωτική βάση, ενώ έκανε κ τράμπες με τη Βενεζουέλα για χρηματοδότηση του πολέμου...

- κι Ενώ οι δικοί σου εφοπλιστές διακινούν κυρίως το ρωσικό πετρέλαιο κ προσφέρεις τα χωρικά ύδατα της χώρας για τη μεταφορά ship-to-ship αυτού του πετρελαίου, για τη συγκάλυψη της προέλευσής του, όταν διακινείται από εφοπλιστές άλλης χώρας, πχ Ινδίας.


 

18 hours ago, bill999r said:

Φίλε μου, 3 φορές πήγα στην Βουλγαρία, σε διαφορετικά μέρη κάθε φορά και παντού χρησιμοποιούσα ρεβολουτ. Συγκεκριμένα στη Φιλιππούπολη στο συγκεκριμένο μαγαζί μου έδειξε το pos και έλεγε "problem" όπως ακριβώς κάνουν κ εδώ οι ντόπιοι"επιχειρηματίες". 

Δεν ξέρω αν  οι τραπεζικές χρεώσεις κ εκεί είναι ληστρικές όπως κ εδω ( που φαντάζομαι θα είναι και τους δίνω χίλια δίκια)  αλλά εγώ σαν τουρίστας δεν είχα λεβα πάνω μου. Αλλά ακόμη κ όταν έδωσα ευρώ τουλάχιστον θα έπρεπε να φερθεί τίμια κ να μην κλέψει απλά επειδή δεν θα με ξαναδεί. Κατά τα άλλα οι υπόλοιπες εμπειρίες μου από Βουλγαρία δεν είχαν τέτοια παρατράγουδα.

Εγώ αυτό που θέλω να πω ότι παντού τα ίδια σκατα είναι, κ εδώ κ εκεί. Δεν ξέρω αν σε κάποιους τομείς είναι πιο μπροστά από εμάς, αλλά στο τομέα της νοθείας και της λαμόγια νομίζω ότι είμαστε στα ίδια...

"Παντου" = ;

Σε αρτοπωλεία, μαγειρεία-μικρά εστιατόρια-"γυράδικα", λαϊκές αγορές, μικρομάγαζα τροφίμων (αλλαντικά, τυριά κοκ), μινι-μάρκετ στο μετρό κτλ κανείς δεν δεχόταν κάρτα, μόνο μετρητά...
....σε μεγαλύτερα εστιατόρια, ξενοδοχεία κτλ σαφώς...όπως και σε high-class εμπορικό δρόμο με καφετέριες/καταστήματα κτλ
...αλλά τριγυρνώντας στη πόλη ήταν σχεδόν αδύνατο να βρω να πληρώσω με κάρτα...

 

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΩΧΑΧΑΧΑΧΑ αθανατο ινσομνια, βγαλαμε και την Βουλγαρια γη της επαγγελιας. ακου αθωωοτητα😄

μεγαλυτεροι απατεωνες δεν υπαρχουν, διαφθορα 100%

νιαμ προμπλεμ

Επεξ/σία από tutuyo
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, definitio είπε

 

Δεν έχω καμία ιδέα για την εγκληματικότητα στη Βουλγαρία, αλλά έχω λατρέψει τη Σόφια...

...αν ξέρεις για καμιά δουλειά για κανάν πατριώτη, πες...

έχω άλμπουμ φωτογραφιών εδω κ το χαζεύω συχνά (οπότε είπα να ξαναπάω)
https://www.flickr.com/photos/158826176@N05/albums/72177720306934275

...πέρα από την υπέροχη αρχιτεκτονική στο ιστορικό κέντρο και τα πολλά κ μεγάλα πάρκα, το υπέροχο χαρμάνι φυσιογνωμιών (κ με τους μετανάστες να φαίνονται πιο αρμονικά ενταγμένοι εκεί παρά εδώ) και το καλό φαΐ, μου έκανε τρομερή εντύπωση η πρόοδος στη κυκλοφοριακή αγωγή...καμία σχέση με Ελλάδα...
- πεζοί (μαζί κ όλοι οι μετανάστες) : να μην διασχίζουν φανάρι αν δεν ανάψει πράσινο, κι ας έχουν το χρόνο να διασχίσουν την οδό...αντίθετα να κοιτάνε εμένα σαν τον παρακατιανό που βιαζόμουν να περάσω τη διάβαση...
- αυτοκίνητα: δείχνοντας μόνο πρόθεση να διασχίσεις τον δρόμο, να σταματάνε να περάσεις, χωρίς να βάζουν φανάρια - που τελικά μπορεί να δημιουργούν κ πρόβλημα στη ροή διακόπτοντας τη κίνηση - στο κέντρο.

 

...επίσης είδα ελάχιστα αδέσποτα, ενώ οι περισσότεροι ιδιοκτήτες ζώων φαίνεται πως επιλέγουν τις μικρές ράτσες, αντίθετα με τους κάθε λογής 'γητευτές' σ' εμάς που παίρνουν ανεκπαίδευτα γομάρια (κ οι ίδιοι) που δεν μπορούν να διαχειριστούν...

(και συγγενικό μου πρόσωπο εργάζεται σε υπηρεσία του δημοσίου που επισκέπτεται συχνά τη Βουλγαρία για ανταλλαγές εμπειρίας/τεχνογνωσίας, ξαφνιάζεται κάθε φορά πόσο "σοβαρό κράτος" κ οργανωμένο είναι, με υποδομές τελευταίας τεχνολογίας σε κρίσιμους τομείς)

Μόνο ένα πράγμα με χαλάει.... αυτό το κομ΄ματι των συνόρων που περνάς πρακτικά με΄σα από φαράγγι, με πολύ στενό δρόμο, γεμάτο χαλίκια και πέτρες που μπορεί να σου κάνουν το παρπριζ "σικάγο" κανονικό, μέχρι να βγεις στον αυτοκινητόδρομο,...δεν θά'θελα ποτε να χρειαστεί να το διασχίσω με δυνατή βροχή...

 

 

 

Δουλειές αν δεν μιλάς βουλγάρικα είναι δύσκολο.

Ξέρω σίγουρα ότι ζητάνε για  support και για ονλαιν καζίνο με αγγλικά. Αρχικό μισθό απο 900ευρώ.

πχ https://www.jobs.bg/en/job/7290615

Για το δρόμο που λες διάβασα οτι παρέδωσαν ένα καινούριο κομμάτι αυτοκινητόδρομο. Νομίζω ότι πλέον δε χρειάζεται να πας από τον παλιό δρόμο.

https://ec.europa.eu/regional_policy/whats-new/newsroom/21-02-2024-tunnel-zheleznitsa-inaugurated-in-bulgaria-the-longest-and-most-modern-road-tunnel-in-the-country-built-with-eu-funds_en

Βουλγαρία Ρουμανία δεν έχουν πουθενά διόδια...Άλλο ένα θετικό.

Η βουλγαρία έχει χρέος μόλις 21% του ΑΕΠ γι αυτό και δε μπορούν να της βαλουν χέρι εύκολα οι ξένοι.

Φορολογία 10% flat,επιχειρήσεις.

Δημοτικά τέλη πληρώνω 20ε το χρόνο.

Ρεύμα το κιλοβάτ 12λεπτά του ευρώ και 6 το νυχτερινό, χωρίς περίεργες χρεώσεις στο λογαριασμό.

Να δούμε πότε θα ξυπνήσουν στη Ε.Ε. να τους καταστρέψουν και αυτούς.

Και αγαπάνε τους Έλληνες. Που να ήξεραν τι γνώμη έχουν οι Έλληνες γι αυτούς.

Επεξ/σία από johnbond
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, johnbond said:

 

Δουλειές αν δεν μιλάς βουλγάρικα είναι δύσκολο.

Ξέρω σίγουρα ότι ζητάνε για  support και για ονλαιν καζίνο με αγγλικά. Αρχικό μισθό απο 900ευρώ.

πχ https://www.jobs.bg/en/job/7290615

Για το δρόμο που λες διάβασα οτι παρέδωσαν ένα καινούριο κομμάτι αυτοκινητόδρομο. Νομίζω ότι πλέον δε χρειάζεται να πας από τον παλιό δρόμο.

https://ec.europa.eu/regional_policy/whats-new/newsroom/21-02-2024-tunnel-zheleznitsa-inaugurated-in-bulgaria-the-longest-and-most-modern-road-tunnel-in-the-country-built-with-eu-funds_en

Βουλγαρία Ρουμανία δεν έχουν πουθενά διόδια...Άλλο ένα θετικό.

Η βουλγαρία έχει χρέος μόλις 21% του ΑΕΠ γι αυτό και δε μπορούν να της βαλουν χέρι εύκολα οι ξένοι.

Φορολογία 10% flat,επιχειρήσεις.

Δημοτικά τέλη πληρώνω 20ε το χρόνο.

Ρεύμα το κιλοβάτ 12λεπτά του ευρώ και 6 το νυχτερινό, χωρίς περίεργες χρεώσεις στο λογαριασμό.

Να δούμε πότε θα ξυπνήσουν στη Ε.Ε. να τους καταστρέψουν και αυτούς.

Αν αποφεύγουμε πλέον αυτό το επικίνδυνο φαράγγι, θα είναι μεγάλο κέρδος....αλλά μόνο 2χλμ, δεν νομίζω να καλύπτει όλη τη διαδρομή...

...

Καλά τα διόδια και οι δρόμοι είναι απ'τα διακριτικά γνωρίσματα της μπανανίας μας κ των φρουτων που βγάζει (κι είναι "αξιόπιστοι σύμμαχοι" κερδοσκόπων πάντα) κι απ τα αγαπημένα των εθνικών εργολάβων...

Βουλγαρία πληρώνεις διόδια 45€ για ένα ολόκληρο χρόνο!! /  25€ το τρίμηνο!!  /  14€ το μήνα /  7€ την εβδομάδα / 5€ το σαββατοκύριακο...
...απεριόριστες διαδρομές σε κάθε διάστημα...
https://www.bgtoll.bg/en/

Επίσης έχει καμερες μόνο κ σχετική σήμανση, δεν περιορίζεται η κίνηση / ταχύτητα καθόλου κατά τη διέλευση

(είχα διαβάσει προ μηνών ότι ήθελαν να "εξορθολογήσουν" κι αυτοί το κόστος των διοδίων...αλλά αναβλήθηκε η εφαρμογή των μέτρων)

Αντίθετα, για να πάω και νά'ρθω Αθήνα, έστω εντός διημέρου, θα πληρώσω ~70€ σε διόδια...ποιά είναι η μαφία, οι μαφιόζοι και τα κορόιδα, δεν είμαι σίγουρος...

Πρώτη φορά που πήγα Σόφια, ήθελα να κάνω μια εκδρομή και σκεφτόμουν ότι για Πρέβεζα θα πληρώσω 10 + 10€ διόδια και θα κάψω ~50-60€ * 2 Βενζίνης κι ό,τι ξοδέψω εκεί...
...ενώ Σόφια είναι ~50χλμ πιο κοντά από Θεσσαλονίκη (βγαίνει κ με ένα ρεζερβουάρ με συνετή οδήγηση όλο το ταξίδι), για διόδια θα πληρώσω <7€ στη Βουλγαρία + 4,20 για Ελλάδα και θα εξοικονομήσω από βενζίνη και έξοδα παραμονής αρκετά για να κάτσω κι ένα βράδυ...

Επεξ/σία από definitio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tutuyo είπε

ΩΧΑΧΑΧΑΧΑ αθανατο ινσομνια, βγαλαμε και την Βουλγαρια γη της επαγγελιας. ακου αθωωοτητα😄

μεγαλυτεροι απατεωνες δεν υπαρχουν, διαφθορα 100%

νιαμ προμπλεμ

Διαφθορά στη Βουλγαρία;;; Ένα καιρό κάποτε συνέβαινε αυτό παίρνανε το λάδωμα σαν καραμέλα 🍬🍬🍬 από τα πανεπιστήμια μέχρι τους Αστυνομικούς στο δρόμο....

Όποιος δοκιμάσει να λαδωσει σήμερα αστυνομία η κάποιον κυβερνητικό η μη υπάλληλο καλό είναι να έχει πληροφορίες από μέσα από το σύστημα γιατί βλέπω να διανυκτερεύει στην στενή.

 

Παρεπιπτόντως σήμερα που επέστρεψα Ελλάδα είχε ουρά πολλών χιλιομέτρων από Ελλάδα προς βουλγαρία πράγμα που σημαίνει ότι έχει ξεκινήσει η περίοδος η τουριστική για εμάς.

Κάποτε πηγαίναμε εμείς κατά χιλιάδες.... τώρα έχουν αντιστραφεί τα πράγματα για τους πολλούς.... έρχονται και αφήνουν συναλλαγμα πλέον και αυτοί...

 

Κάτι που θέλω να σταθώ με κεφαλαία γράμματα στους Βούλγαρους οδηγούς όσο μλκες και αν είναι στην συμπεριφορά είναι η αλληλεγγύη που δείχνουν σε θέματα μπλόκων και ραντάρ....2 φορές μου έπαιξαν τα φώτα σήμερα αφού υπήρχε αυτόματο ραντάρ τρίποδας 1,5 χλμ πριν μπω Ελλάδα σε όριο ταχύτητας που ΟΛΟΙ πάμε με 100!!!!!

Η κλίση ήταν σίγουρη και εκεί η αστυνομία 👮👮👮 τους δεν λαδωνεται. Η φτηνή βενζίνη θα μου έβγαινε..... κηροζίνη χάρη στην έγκαιρη προειδοποίηση επαναλαμβάνω 1,5 χλμ δίχως αστυνομικό όργανο.....τρίποδας ραντάρ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει αυτοκινητοδρομους σαν τους "δικους μας" η Βουλγαρια για να εχει και αναλογα διοδια ?  Δε νομιζω 

Οχι οτι ειμαι υπερ των ληστρικων διοδιων , αλλά λεμε 

Επεξ/σία από 2MM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 2MM είπε

Εχει αυτοκινητοδρομους σαν τους "δικους μας" η Βουλγαρια για να εχει και αναλογα διοδια ?  Δε νομιζω 

Οχι οτι ειμαι υπερ των ληστρικων διοδιων , αλλά λεμε 

Όπου έχει αυτοκινητόδρομο είναι μια χαρά και συντηρημένοι επαρκώς.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχει την κάλυψη που έχει η Ελλάδα, σε καμία περίπτωση.

Θα πάρει τουλάχιστον άλλα δέκα χρόνια για να καλυφθεί όλη η χώρα με αυτοκινητοδρόμους.

Άλλα αν είναι να πληρώνεις 35ε και να σταματάς 11 φορές για να πας Αθήνα - Θεσσαλονίκη είναι δώρο άδωρο. Εγώ στην Ελλάδα πάω απο τον παράδρομο και ας κάνω 2-3 ώρες παραπάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, 2MM said:

Εχει αυτοκινητοδρομους σαν τους "δικους μας" η Βουλγαρια για να εχει και αναλογα διοδια ?  Δε νομιζω 

Οχι οτι ειμαι υπερ των ληστρικων διοδιων , αλλά λεμε 

Ο αυτοκινητόδρομος για τη Σόφια είναι κατώτερος από τους καλύτερους δικούς μας, αλλά καλύτερος από αρκετά κομμάτια δικών μας αυτοκινητοδρόμων με μπαλώματα, φαγωμένη άσφαλτο, λακκούβες, σαμαράκια σε "ραφές" κοκ.

...έπειτα δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ 45€ / έτος / για όλη τη χώρα και 35€ / για μία διαδρομή για τη πρωτεύουσα (κι αν υπολογίσουμε από Προμαχώνα/σύνορο χώρας ~37€ / διαδρομή)...

Αυτό που μου άρεσε πάντως στο οδικό δίκτυο της Βουλγαρίας, που δεν το έχουμε εδώ, είναι ότι στις λευκές διαγραμμίσεις (πχ σύνορο λωρίδων / ρευμάτων / εξωτερικό όριο δρόμου) φαίνεται πως έχουν εφαρμόσει ένα μοτίβο - σαν να έχει σκαφεί διαγώνια - που προκαλεί πολύ διακριτό θόρυβο όταν ο τροχός διέρχεται από πάνω τους, οπότε σε ειδοποιεί ότι πατάς στο όποιο όριο εντός του δρόμου.

Για τη κάλυψη δεν γνωρίζω, αλλά πηγαίνοντας Θεσσαλονίκη-Αθήνα δεν πληρώνεις εν γένει για το εθνικό δίκτυο, αλλα για τη συγκεκριμένη διαδρομή (επειδή ακριβώς έχει περισσότερη κίνηση/κέρδος και "βαράνε")...
...θα μπορούσαν κάλλιστα - ληστρικά - να χρεώνουν τα κέρατά τους, όπως κάνουν εδώ...ειδικά εφόσον συνδέουν βόρεια ευρώπη με Ελλάδα / λιμάνια του Αιγαίου.

...εξάλλου οι αυτοκινητόδρομοι είναι ζωντανή μαρτυρία της διαφθοράς στη χώρα, σαν το γιοφύρι της Άρτας, ολημερίς το χτίζανε το βράδυ γκρεμιζόταν...θα έλεγα ότι με πολύ κόπο κ χρήμα έχουν φτάσει σε ένα αποδεκτό επίπεδο...ειδικά λίγο παλιότερα η κατάσταση ήταν πολύ κουραστική...σε δουλειές να βρισκόμαστε.

 

Επεξ/σία από definitio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 2MM είπε

Εχει αυτοκινητοδρομους σαν τους "δικους μας" η Βουλγαρια για να εχει και αναλογα διοδια ?  Δε νομιζω 

Οχι οτι ειμαι υπερ των ληστρικων διοδιων , αλλά λεμε 

Ο αυτοκινητοδρομος Σοφια - Pazakule o διεθνης Αυτοκινητοδρομος προς Κωνσταντινουπολη ειναι ανωτερος πιο συγχρονος και πιο καινουργιος απο το δικο μας το χαλι που λεγεται ΕΓΝΑΤΙΑ. οι περισσοτεροι οδηγοι προς Τουρκια μαλιστα τον χρησιμοποιουν λογω της καλυτερης προσφυσης των βενζιναδικω εστιατοριων που εχει πανω στην Εθνικη οδο και για τα 0 δενικα διοδια που εχει σε ολο το μηκος του. Ενω αντιθετα σε ελληνικο εδαφος η κατασταση και χειροτερη ειναι του οδοστρωματος και διοδια με το τσουβαλι!!

Αν κανει καποιος μερος της Εγνατιας οδου σε περιοχες της Θρακης μεταξυ Ξανθης - Κομοτηνης και Εβρου προς τα συνορα θα καταλαβει ποσο πισω ειμαστε σαν οργανωση και υποδομες ... 

Ας μου πει καποιος που υπαρχει Βενζιναδικο πανω σε διεθνη αυτοκινητοδρομο που λεγεται Εγνατια και θα του πω εχεις δικιο!!!

Οσον αφορα τα διοδια θα του αριθμησω σε ολο το μηκος δεκαδες!!!!

Οι βουλγαροι και Βενζιναδικα εχουν και 0δενικα Διοδια σε ολους τους Αυτοκινητοδρομους!

Τα συστηματα ελεγχου μαλιστα ειναι αυτοματοποιημενα ....Απλα στηνουν τον τριποδα για παραβασεις οριων κλπ και σε εντοπιζουν μετα απο μερες σε μπλοκα τυχαια!!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...