Προς το περιεχόμενο

Πετρελαιο - Βενζινη απο Βουλγαρια


PedroG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να ακουσω γνωμες για το συγκεκριμενο Θεμα της χρησης σε ιδιωτικο ΙΧ που εχω και επισκεπτομαι συχνα λογω εργασιων την γειτονικη χώρα!

Χρησιμοποιω τα τελευταια γεμισματα diesel LUKoil και βαζω καθε μια απλο και μια ενισχυμενο power diesel. Εχω ακουσει απο πολλα υποπτα σχολια....μεχρι πολλα θετικα για την ποιοτητα της συγκεκριμενης LUKoil η οποια πρεπει να ειναι Ρωσικων Συμφεροντων Διυλιστηριο.....

Υπάρχει καποια διαφορετικη αποψη - γνωμη ή καποια καταγραφη προβληματος???

 

σας ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο Βέλγιο τουλάχιστον η Lukoil, που είναι όντως ρωσικών συμφερόντων  και η δεύτερη πιο γνωστή ρώσικη μετά την Gazprom, έχει αρκετά καλό όνομα με πολύ καλή ποιότητας καυσίμου. Και είναι και ένα τσακ πιο φτηνή από τις κλασικές μάρκες.

Φέρνουν το καύσιμο από το διυλιστήριο που έχουν στην Ολλανδία, λογικά στη Βουλγαρία θα χρησιμοποιούν το τεράστιο διυλιστήριο του Μπουργκάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν παω βάζω βενζίνη απο εκεί εχω βαλει πάνω απο 30 φορες μεχρι τώρα (σχεδόν καθε φορά πλώρες γέμισμα) όποτε δεν είχα θέμα
και ναι οντος ρώσικο ειναι αλλα αυτο δεν παιζει καποιο ρολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω πολυ συχνα σχολια για κατεστραμμενους κινητητες ως αποτελεσμα χρησης Καυσιμου απο χωρες οπως Βουλγαρια.... Το ακουω μαλιστα ως συσταση ...μη βαζετε φθηνο καυσιμο απο εκει γιατι η LUKoil εχει νοθευμενη ποιοτητα αλλα δε ξερω τι πραγματικα συμβαινει και αν εχει οντως περιπτωση νοθειας το Πρατηριο η Εταιρεια ειναι πολιτικη της Χωρας να νοθευει τα καυσιμα.....

ή απλα ειναι Δυσφημιση απο ντοπιους πρατηριουχους για να περιορισουν την εκροη και εκ των εξω καταναλωση... Η αποψη μου ειναι οτι ειναι Εσκεμμενη δυσφημιση αλλα μπορει οντως και να συμβαινει περιπτωση νοθειας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PedroG είπε

Ακουω πολυ συχνα σχολια για κατεστραμμενους κινητητες ως αποτελεσμα χρησης Καυσιμου απο χωρες οπως Βουλγαρια.... Το ακουω μαλιστα ως συσταση ...μη βαζετε φθηνο καυσιμο απο εκει γιατι η LUKoil εχει νοθευμενη ποιοτητα αλλα δε ξερω τι πραγματικα συμβαινει και αν εχει οντως περιπτωση νοθειας το Πρατηριο η Εταιρεια ειναι πολιτικη της Χωρας να νοθευει τα καυσιμα.....

ή απλα ειναι Δυσφημιση απο ντοπιους πρατηριουχους για να περιορισουν την εκροη και εκ των εξω καταναλωση... Η αποψη μου ειναι οτι ειναι Εσκεμμενη δυσφημιση αλλα μπορει οντως και να συμβαινει περιπτωση νοθειας! 

παντα γεμιζω ρεζερβουαρ απο lukoil βουλγαρια.μου βγαζει πολλα περισσοτερα χιλιομετρα απο οποιαδηποτε ελληνικη βενζινη.δεν κλεβουν στην αντλια βασικα οπως κανουν οι ελληνες.

 

αυτοι που στο ειπαν μαλλον θελουν να μην χασουν πελατες.πιο πολυ νοθεια στα καυσιμα απο ελλαδα δεν θα βρεις στην Ευρωπη.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρειτε μου και εμενα βενζινη με 1.5 ευρω και ας ειναι απο την Ακτη Ελεφαντοστου.Τα Ελληνικα καυσιμα ειναι τιγκα νοθευμενα στον φορο και παλι φορο και ο φορος  με φπα.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εδώ ετοιμάζονται να την ανεβασουν κανένα 20λεπτο και βαλε και μετα μεσω fuel pass 3 να την επιδοτησουν κανενα 20 λεπτο παλι ,οποτε εμείς θα νομιζουμε οτι βάλαμε και  καύσιμα δώρο....Να λεμε και ευχαριστω δηλαδη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πρόσφατα στη Βουλγαρία, γέμισα στο Lukoil μετά τα σύνορα μπαίνοντας και στο απέναντι πριν τα σύνορα φεύγοντας.

...με το καύσιμο δεν είχα κανένα απολύτως θέμα...κι από πρόσωπο που πηγαίνει συχνά μου είχε προταθεί ως πρατήριο/μάρκα που δεν νοθεύει...

- στο πρώτο Lukoil ήταν κ φοβερά εξυπηρετικοί, έπλυναν εμπρόσθιο/οπίσθιο υαλοπίνακα, ΑΛΛΑ και τη μάσκα και τα φώτα του αυτοκινήτου, που είχαν γεμίσει σκνίπες/ζουζούνια
- στο Lukoil πριν τα σύνορα φεύγοντας η τέρμα αριστερά αντλία είχε θέμα και σταματούσε το γέμισμα αυθαίρετα κι εν τέλει ο υπάλληλος απρόσεκτα το γέμισε τόσο που με τη τάπα χύθηκε λίγο έξω...δεν έπλυνε κανένα τζάμι, ούτε τα φώτα, ασφαλώς.

Απέχω 126χλμ από το πρώτο Lukoil...αν έμενα πιο κοντά, θα πήγαινα συχνά να γεμίζω εκεί.

...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2023 στις 9:17 ΠΜ, PedroG είπε

Ακουω πολυ συχνα σχολια για κατεστραμμενους κινητητες ως αποτελεσμα χρησης Καυσιμου απο χωρες οπως Βουλγαρια.... Το ακουω μαλιστα ως συσταση ...μη βαζετε φθηνο καυσιμο απο εκει γιατι η LUKoil εχει νοθευμενη ποιοτητα αλλα δε ξερω τι πραγματικα συμβαινει και αν εχει οντως περιπτωση νοθειας το Πρατηριο η Εταιρεια ειναι πολιτικη της Χωρας να νοθευει τα καυσιμα.....

ή απλα ειναι Δυσφημιση απο ντοπιους πρατηριουχους για να περιορισουν την εκροη και εκ των εξω καταναλωση... Η αποψη μου ειναι οτι ειναι Εσκεμμενη δυσφημιση αλλα μπορει οντως και να συμβαινει περιπτωση νοθειας! 

Ναι η Βουλγάρικη κυβέρνηση έχει βγάλει νόμο να νοθευουν τα πρατήρια τα καύσιμα. Όποιος πρατηριούχος δε το κάνει τρώει 6 μήνες φυλάκιση. 

Το οτι οι πρατηριούχοι της Β. Ελλάδας γκρινιάζουν συνέχεια για το οτι ο κόσμος βάζει καύσιμα στη Βουλγαρία είναι γνωστό, κατα καιρούς βγαινουν και σε ΜΜΕ για να επαναλάβουν τα παράπονά τους. Επειδή επί της ουσίας δε μπορούν να κάνουν τίποτα για να σταματήσουν το φαινόμενο, αναλώνονται στο να λένε ιστορίες για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο. Οι "βενζινοτουρίστες" είναι πολύ συχνό φαινόμενο σε όλη την ΕΕ όπου άτομα που μένουν κοντά σε σύνορα πηγαίνουν σε άλλη χώρα για καύσιμα, οι Ολλανδοι πάνε στη Γερμανία, οι Νότιοι Γερμανοι πάνε στην Αυστρία, οι Ανατολικοί στην Πολωνία κ.ο.κ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Συγγνώμη που ανασταίνω το θέμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από τα πρατήρια Cruise στη Βουλγαρία...
...μπαίνοντας από Ελλάδα έχει στο Μαρικοστίνοβο, με μικρή παράκαμψη από τη κεντρική οδό, και η τιμή είναι η πιο ανταγωνιστική που έχω δει, 2.58λεβ έναντι 2.68 (lukoil) - 2.79λεβ (Shell, Eko κτλ) για την 95άρα βενζίνη (1.34€ έναντι 1.39€ - 1.45€ των άλλων)

https://maps.app.goo.gl/dazPNnJYGvFTDNKK7

Διάβασα ότι είναι της Saksa fuels, που έχει αρκετά μεγάλη παρουσία στη γείτονα (και συμβόλαια με το υπουργείο αμύνης για καύσιμα πολεμικών αεροπλάνων κτλ) και συνεργάζεται με την OMV/Shell.

https://saksa.bg/en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, definitio είπε

Συγγνώμη που ανασταίνω το θέμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από τα πρατήρια Cruise στη Βουλγαρία...
...μπαίνοντας από Ελλάδα έχει στο Μαρικοστίνοβο, με μικρή παράκαμψη από τη κεντρική οδό, και η τιμή είναι η πιο ανταγωνιστική που έχω δει, 2.58λεβ έναντι 2.68 (lukoil) - 2.79λεβ (Shell, Eko κτλ) για την 95άρα βενζίνη (1.34€ έναντι 1.39€ - 1.45€ των άλλων)

https://maps.app.goo.gl/dazPNnJYGvFTDNKK7

Διάβασα ότι είναι της Saksa fuels, που έχει αρκετά μεγάλη παρουσία στη γείτονα (και συμβόλαια με το υπουργείο αμύνης για καύσιμα πολεμικών αεροπλάνων κτλ) και συνεργάζεται με την OMV/Shell.

https://saksa.bg/en/

Τόσα πρατήρια υπάρχουν γιατί κόλλησες στο συγκεκριμένο;Ασε που οι διαφορές στην τιμή που λες είναι μηδαμινες .

 

Για καλύτερη τιμή απέφυγε αυτά που είναι κοντά στα σύνορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα πρατήρια στα σύνορα νοθεύουν τα καύσιμα. Αλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο. Κ στη Βουλγαρία, και στην βόρεια Μακεδονία και στην Τουρκία και γενικά όπου μπαίνει Έλληνας για γέμισμα.

Το καλοκαίρι είχα πάει οδικώς στο Αϊβαλί. Μπήκα Τουρκία από Κήπους και λίγο μετά τα Υψαλα ( πρώτη πόλη) γέμισα από πρατήριο αλυσίδα ( Petrol Offici). Με το που έβαλα μπροστά η λειτουργία του κινητήρα ήταν πιο τραχιά αλλά δεν έδωσα σημασία. Μέχρι το Αϊβαλί το λαμπάκι του κινητήρα είχε γίνει χριστουγεννιάτικο δέντρο και αναβοσβηνε λόγω misfire. Φτάνοντας Αϊβαλί είχα κάψει περίπου μισό ντεπόζιτο κ σταματάω κ γεμίζω ξανά από ιδιο πρατήριο μήπως κ σβήσει το λαμπάκι. Ανάβω το αυτοκίνητο κ το λαμπάκι είχε εξαφανιστεί. Όσο λοιπόν ήμουν στα παράλια όπου κ να έβαλα βενζίνη δεν είχα θέμα. Στην επιστροφή πριν μπω Ελλάδα σταματάω σε shell πριν τα Υψαλα... Μόλις έβαλα μπροστά τα Χριστούγεννα ήρθαν ξανά...

Βουλγαρία σε άλλο ταξίδι είχα γεμίσει στα σύνορα κ το έκαψε σαν γάργαρο νεράκι. Στην επιστροφή έβαλα στην εθνική οδό περίπου μετά την Φιλιππούπολη και η βενζίνη κράτησε για μέρες μετά την επιστροφή στην Ελλάδα.

Δυστυχώς παντού τα ίδια κάνουν οι τίμιοι πρατηριουχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Ukforthemoment said:

Τόσα πρατήρια υπάρχουν γιατί κόλλησες στο συγκεκριμένο;Ασε που οι διαφορές στην τιμή που λες είναι μηδαμινες .

 

Για καλύτερη τιμή απέφυγε αυτά που είναι κοντά στα σύνορα.

1) Με μια ματιά που έριξα fuelo.net οι τιμές των πρατηρίων στη πρωτεύουσα είναι πολύ κοντά σε αυτές των συνόρων, οπότε δεν κερδίζω κάτι γεμίζοντας αλλού.

2) Με βολεύει να γεμίσω μπαίνοντας κ φεύγοντας από τη χώρα για μέγιστη οικονομία (θα φτάσω με 3/4 άδειο ρεζερβουάρ)

17 hours ago, bill999r said:

Όλα τα πρατήρια στα σύνορα νοθεύουν τα καύσιμα. Αλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο. Κ στη Βουλγαρία, και στην βόρεια Μακεδονία και στην Τουρκία και γενικά όπου μπαίνει Έλληνας για γέμισμα.

Το καλοκαίρι είχα πάει οδικώς στο Αϊβαλί. Μπήκα Τουρκία από Κήπους και λίγο μετά τα Υψαλα ( πρώτη πόλη) γέμισα από πρατήριο αλυσίδα ( Petrol Offici). Με το που έβαλα μπροστά η λειτουργία του κινητήρα ήταν πιο τραχιά αλλά δεν έδωσα σημασία. Μέχρι το Αϊβαλί το λαμπάκι του κινητήρα είχε γίνει χριστουγεννιάτικο δέντρο και αναβοσβηνε λόγω misfire. Φτάνοντας Αϊβαλί είχα κάψει περίπου μισό ντεπόζιτο κ σταματάω κ γεμίζω ξανά από ιδιο πρατήριο μήπως κ σβήσει το λαμπάκι. Ανάβω το αυτοκίνητο κ το λαμπάκι είχε εξαφανιστεί. Όσο λοιπόν ήμουν στα παράλια όπου κ να έβαλα βενζίνη δεν είχα θέμα. Στην επιστροφή πριν μπω Ελλάδα σταματάω σε shell πριν τα Υψαλα... Μόλις έβαλα μπροστά τα Χριστούγεννα ήρθαν ξανά...

Βουλγαρία σε άλλο ταξίδι είχα γεμίσει στα σύνορα κ το έκαψε σαν γάργαρο νεράκι. Στην επιστροφή έβαλα στην εθνική οδό περίπου μετά την Φιλιππούπολη και η βενζίνη κράτησε για μέρες μετά την επιστροφή στην Ελλάδα.

Δυστυχώς παντού τα ίδια κάνουν οι τίμιοι πρατηριουχοι.

3) Δεν είχα καθόλου τέτοια προβλήματα με τη βενζίνη τελευταία φορά γεμίζοντας από Lukoil...το αντίθετο, είχα λίγο καλύτερη οικονομία καυσίμου από το συνηθισμένο.

4) Αυτή η αλυσίδα είναι πιο γνωστή στο Βουλγάρικο κοινό, απ' ότι διαβάζω, δεν είναι και πάνω στον κεντρικό δρόμο, έχει αρκετά λιγότερα πρατήρια, οπότε ίσως η "φιλοσοφία" είναι λίγο διαφορετική, λιγότερο καιροσκοπική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, definitio είπε

Δεν είχα καθόλου τέτοια προβλήματα

Τι να σου πω, μακάρι να μην έχεις κ να είσαι κερδισμένος στο τέλος γτ κ τα χλμ πήγαινε έλα είναι ένα κόστος το οποίο αφαιρείται από το κέρδος της τιμής.

2 ώρες πριν, definitio είπε

ίσως η "φιλοσοφία" είναι λίγο διαφορετική

Φίλε μου από την έως τώρα εμπειρία μου έχει να κάνει αποκλειστικά με την φιλοσοφία του βενζινα κ πόσο θέλει να κλέψει. Συνήθως ακόμα κ στο εξωτερικό προσπαθώ να επιλέγω εταιρικό, κυρίως shell, δηλαδή βενζινάδικο με μάρκετ και 2-3 άτομα με μπλουζάκια της εταιρείας που φαίνονται ότι είναι υπάλληλοι. Στην Βουλγαρία ειδικά shell και EKO είναι κυρίως εταιρικά. Αλλιώς η λογική λέει ότι όσο πιο μέσα στηννλ ενδοχώρα προχωρήσεις τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να βάλεις καλό καύσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μένω Βουλγαρία μόνιμα.

Έχω βάλει βενζίνη σε τουλάχιστον 30 διαφορετικά πρατήρια. Δεν μου έχει τύχει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα.

Γενικά εδώ ο μέσος πολίτης δεν έχει τη λαμογιά και την κλεψιά μέσα του. Καμία σχέση με Ελλάδα.

Να φανταστείτε τα σπίτια δεν έχουν καν παντζούρια ,ρολά κτλ γιατί η εγκληματικότητα είναι πολύ χαμηλή. 

Άσχετα αν η προπαγάνδα στην Ελλάδα μας λέει τα ακριβώς αντίθετα.

  • Confused 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...