Προς το περιεχόμενο

νόμιμο να αρνούνται οι ίδιοι εγγύηση;


kp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα πρόκειται να πάρω ένα pixel 6a μεταχειρισμένο ρώτησα το μαγαζί που το πήρε το παιδί και είπε ότι έχει κανονικά 2 χρόνια εγγύηση αλλά πρέπει εγώ να μιλήσω αν χρειαστώ με Google..Ενω σε άλλα μαγαζιά Ελλάδα λένε ότι το πάω σε αυτούς και το αναλαμβάνουν αυτού να το στείλουν..Είμαι νόμιμο αυτό να μου λένε εσύ μιλάς με google και όχι αυτοί ενώ το πήρα από αυτούς;

Αφού πουλάνε στην Ευρώπη και στην Ελλάδα δεν είναι υποχρεωμένοι αυτοί να παρέχουν εγγύηση;Υπάρχει κάποιος νόμος να ισχυριστώ;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα Google Pixel μπορεί να ισχύει 2 χρόνια αλλά εσύ βγάζεις το φίδι από την τρύπα.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

Γι'αυτό δεν παίρνουμε Google Pixel.

Είναι ένας σημαντικός ρόλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Στα Google Pixel μπορεί να ισχύει 2 χρόνια αλλά εσύ βγάζεις το φίδι από την τρύπα.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

Γι'αυτό δεν παίρνουμε Google Pixel.

Είναι ένας σημαντικός ρόλος.

Το καταλαβαίνω αλλά αυτό που λέω είναι το αυτονόητο όπως και άλλα μαγαζιά ελλαδα που πουλάνε το πίξελ να επικοινωνούν αυτοί με την Google αφού το αγόρασα από αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δίκιο και όντως είναι υπόχρεοι να σου παρέχουν την εγγύηση αλλα η συμβουλή μου είναι να μιλήσεις κατευθείαν με την Google αφού σε καλύπτει.

Θα γλυτώσεις κόπο και κυρίως χρόνο από το να μπλέξεις με κάποιον που δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί.

Γι αυτό πολλή προσοχή με τα μαγαζιά που αγοράζετε.

Δεν είναι μόνο να παραλαβεις ότι αγόρασες αλλά το aftermarket service.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Έχεις δίκιο και όντως είναι υπόχρεοι να σου παρέχουν την εγγύηση αλλα η συμβουλή μου είναι να μιλήσεις κατευθείαν με την Google αφού σε καλύπτει.

Θα γλυτώσεις κόπο και κυρίως χρόνο από το να μπλέξεις με κάποιον που δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί.

Γι αυτό πολλή προσοχή με τα μαγαζιά που αγοράζετε.

Δεν είναι μόνο να παραλαβεις ότι αγόρασες αλλά το aftermarket service.

Ευχαριστώ πολύ δεν το έχω πάρει ακόμα απλά σκέφτομαι να το πάρω από κάποιον που το πουλάει σε καλή τιμή απλά πήρα το μαγαζί που το αγόρασε και μου το είπε αυτό και δεν ξέρει τι να κάνω είναι 250€ είναι καλή τιμή για 2 μηνών κινητό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kp1 είπε

Ευχαριστώ πολύ δεν το έχω πάρει ακόμα απλά σκέφτομαι να το πάρω από κάποιον που το πουλάει σε καλή τιμή απλά πήρα το μαγαζί που το αγόρασε και μου το είπε αυτό και δεν ξέρει τι να κάνω είναι 250€ είναι καλή τιμή για 2 μηνών κινητό 

Το παιρνεις. Οι πιθανότητες να χρειαστείς όντως την εγγύηση είναι πολύ μικρές.

Και εάν την χρειαστείς και πάλι υπάρχει.

Προς τι το άγχος?

Εδώ αντιπροσωπείες στην Ελλάδα κάνουν πολλές φορές και μήνες να επισκευάσουν/αντικαταστήσουν κινητό. Τουλάχιστον με την google θα ξέρεις ότι σε 2 βδομάδες περίπου θα το έχεις πίσω σωστό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το παιρνεις. Οι πιθανότητες να χρειαστείς όντως την εγγύηση είναι πολύ μικρές.

Και εάν την χρειαστείς και πάλι υπάρχει.

Προς τι το άγχος?

Εδώ αντιπροσωπείες στην Ελλάδα κάνουν πολλές φορές και μήνες να επισκευάσουν/αντικαταστήσουν κινητό. Τουλάχιστον με την google θα ξέρεις ότι σε 2 βδομάδες περίπου θα το έχεις πίσω σωστό

Αυτό που φοβάμαι είμαι επειδή δεν έχω ξανά πάρει έτσι κινητό και να το στείλω έξω και δεν ξέρω πως το κάνω με Google και αν θα μοθ καλύψει το κινητό και μπλέξω λες στα 250€ αξίζει;pixel 6a λες ή realme gt2 στα ίδια λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kp1 είπε

Αυτό που φοβάμαι είμαι επειδή δεν έχω ξανά πάρει έτσι κινητό και να το στείλω έξω και δεν ξέρω πως το κάνω με Google και αν θα μοθ καλύψει το κινητό και μπλέξω λες στα 250€ αξίζει;pixel 6a λες ή realme gt2 στα ίδια λεφτά;

Καταρχήν, όπως αναφέρεις και αν κατάλαβα καλά, αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο κινητό από ιδιώτη που το έχει στην κατοχή του μόλις 2 μήνες και όχι απευθείας από κάποιο κατάστημα.

Δεύτερον, γνωρίζεις ήδη το μεγάλο θέμα που έχουν τα συγκεκριμένα κινητά καθώς είναι όλα παραεισαγωγή.

Αν λοιπόν φοβάσε ότι μπορεί να έχει πρόβλημα καθώς είναι μόλις 2 μηνών και το δίνει τόσο φθηνά ο ιδιοκτήτης του τότε απλά προσπερνάς και δεν αγοράζεις.
Διαφορετικά πάρτω και ότι βγεί.

Μην προσπαθείς όμως να βρείς διαβεβαιώσεις ότι θα σε καλύψει κάποιος ο οποίος ούτε σε ξέρει, ούτε πούλησε σε σένα το κινητό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dpolal είπε

Καταρχήν, όπως αναφέρεις και αν κατάλαβα καλά, αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο κινητό από ιδιώτη που το έχει στην κατοχή του μόλις 2 μήνες και όχι απευθείας από κάποιο κατάστημα.

Δεύτερον, γνωρίζεις ήδη το μεγάλο θέμα που έχουν τα συγκεκριμένα κινητά καθώς είναι όλα παραεισαγωγή.

Αν λοιπόν φοβάσε ότι μπορεί να έχει πρόβλημα καθώς είναι μόλις 2 μηνών και το δίνει τόσο φθηνά ο ιδιοκτήτης του τότε απλά προσπερνάς και δεν αγοράζεις.
Διαφορετικά πάρτω και ότι βγεί.

Μην προσπαθείς όμως να βρείς διαβεβαιώσεις ότι θα σε καλύψει κάποιος ο οποίος ούτε σε ξέρει, ούτε πούλησε σε σένα το κινητό.

 

Αφού έχω την απόδειξη από το άλλο παιδί και τον ελέγξω και είναι οκ το κατάστημα δεν μπορεί να αρνηθεί την εγγύηση...Δεν λέει πουθενά πρέπει να είσαι ο ίδιος...Αυτό που ζηταω είναι το λογικό να αναλάβουν αυτοί να το στείλουν στην Google..θα το τσεκαρω από το παιδί πριν το πάρω 250€ το δίνει και κάνει νέο 339€ από αμαζον δεν το δίνει και τσάμπα..! 

Επεξ/σία από kp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kp1 είπε

Αφού έχω την απόδειξη από το άλλο παιδί και τον ελέγξω και είναι οκ το κατάστημα δεν μπορεί να αρνηθεί την εγγύηση...Δεν λέει πουθενά πρέπει να είσαι ο ίδιος...Αυτό που ζηταω είναι το λογικό να αναλάβουν αυτοί να το στείλουν στην Google..θα το τσεκαρω από το παιδί πριν το πάρω 250€ το δίνει και κάνει νέο 339€ από αμαζον δεν το δίνει και τσάμπα..!

Από τι στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία τί σε κάνει να πιστεύεις ότι αν το αναλάβουν αυτοί θα είναι ποιό legit με το να το έστελνες εσύ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dpolal είπε

Από τι στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία τί σε κάνει να πιστεύεις ότι αν το αναλάβουν αυτοί θα είναι ποιό legit με το να το έστελνες εσύ ;

Γιατί αυτοί έχουν κάνει την αγορά άρα ξέρουν καλύτερα..σε άλλα ελληνικά εδώ μαγαζιά δίνουν αυτή την επιλογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kp1 είπε

Γιατί αυτοί έχουν κάνει την αγορά άρα ξέρουν καλύτερα..σε άλλα ελληνικά εδώ μαγαζιά δίνουν αυτή την επιλογή 

Πολύ το ψειρίζεις.Αν σου είναι τόσο σημαντικό τι θα γίνει αν χρειαστείς εγγύηση αγορασε το απο το άμαζον να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kp1 είπε

Καλησπέρα πρόκειται να πάρω ένα pixel 6a μεταχειρισμένο ρώτησα το μαγαζί που το πήρε το παιδί και είπε ότι έχει κανονικά 2 χρόνια εγγύηση αλλά πρέπει εγώ να μιλήσω αν χρειαστώ με Google..Ενω σε άλλα μαγαζιά Ελλάδα λένε ότι το πάω σε αυτούς και το αναλαμβάνουν αυτού να το στείλουν..Είμαι νόμιμο αυτό να μου λένε εσύ μιλάς με google και όχι αυτοί ενώ το πήρα από αυτούς;

Αφού πουλάνε στην Ευρώπη και στην Ελλάδα δεν είναι υποχρεωμένοι αυτοί να παρέχουν εγγύηση;Υπάρχει κάποιος νόμος να ισχυριστώ;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Πάρε ότι σου αρέσει .....και αν αυτό το κάνεις κέφι αγόρασε το ...τόσο απλά !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kp1 είπε

Αυτό που φοβάμαι είμαι επειδή δεν έχω ξανά πάρει έτσι κινητό και να το στείλω έξω και δεν ξέρω πως το κάνω με Google και αν θα μοθ καλύψει το κινητό και μπλέξω λες στα 250€ αξίζει;pixel 6a λες ή realme gt2 στα ίδια λεφτά;

Απο τα δυο θα πήγαινα ξεκαθαρα στο GT2 πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Απο τα δυο θα πήγαινα ξεκαθαρα στο GT2 πάντως

Επειδή το άλλο δεν έχει επίσημη εγγύηση να το λες να φανταστώ και γιατί το realme έχει 5g(για μένα ακόμα λίγο άχρηστο) και λόγω wi fi calling?Γιατί στα άλλα είναι ισάξια και στην κάμερα και σε ενημερώσεις άρα να αντέξει πιο πολύ στα χρόνια λόγω smooth+ενημερώσεων χάνει σίγουρα το realme..τι λες;

Επεξ/σία από kp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...