Προς το περιεχόμενο

νόμιμο να αρνούνται οι ίδιοι εγγύηση;


kp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, kp1 είπε

2 Χρόνια δινει

Φίλε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες να τα γράψεις όλα αυτά ...Αν θες βάλε λινκ που επικοινωνήσες με την Google? Σκέφτομαι να το πάρω μεταχειρισμένο στα 220 και δεν ξέρω αν αξίζει να μπλέξω...Εσύ που το έχεις κραταει μέρα η μπαταρία;Και έχεις κολληματα;Και από θέμα θερμοκρασίας πως πάει καίει; Ευχαριστώ 

1. https://store.google.com/regionpicker?hl=en-US και διάλεξε μια Ευρωπαική χώρα μιας και δεν έχει Ε΅λλάδα (εγω διάλεξα Γερμανία). Η σελίδα που θα σου ανοίξει (θα είναι στα Γερμανικά οπότε αν δεν ξέρεις, βάλει την αυτόματη μετάφραση του Chrome), κάπου κάτω έχει μια επιλογή "Επισκευές" και θα σε βγάλει εδώ : https://store.google.com/de/magazine/repaircenter?hl=de Απο εκεί, θα βάλεις τα στοιχεία που σου ζητάει και θα συνεχίσεις, είναι απλό. (ΙΜΕΙ κλπ)

 

2. Δεν πήρα το 6a αλλά το 6 pro οπότε για το 6a δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτά που ρωτάς. 

55 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ξέρεις μήπως πόσα χρόνια εγγύηση δίνει η google στο Pixel? Σε ευχαριστώ 

2 χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 15/06/2023 at 17:42, achilleas777 said:

Εστω και αργοπορημένα, θα σου πω 2 πραγματάκια ως "παθών": Αγόρασα ενα Pixel 6pro απο μέλος εδώ, αγορασμένο απο Γερμανικό κατάστημα, με εγγύηση κανονικα και σε 1 μηνα εμφανισε ενα θεματάκι με την κάμερα οπότε αρχικά επικοινώνησα με το Γερμανικό κατάστημα για την εγγύηση.

1. Ναι, ειναι νόμιμο αυτό που λένε. Το κάτάστημα στη Γερμανία αρνήθηκε να παραλάβει τη συσευή και μου εξήγησε οτι θα πρέπει να το στείλω εγω στη Google (οπου καλύπτεται κανονικά απο την εγγύηση) και αυτό ειναι Ευρωπαική νομοθέσία που λέει οτι (χοντρικά); Η εγγυηση που σου δινει το μαγαζί, δεν αφορά "το προιόν" αλλά "εσένα σαν πελάτη", ενω η εγγύηση που σου δίνει η αντιπροσωπεία αφορά στο προιόν, ανεξάρτητα του ποιος το έχει στα χέρια του. Δηλαδή, αν ημουν ο αρχικός αγοραστής απο το Γερμανικό κατάστημα, φυσικά και θα μου έπαιρναν τη συσκευή και θα έκαναν τη διαδικασία για εμένα. Οταν πουληθεί το προιόν απο ιδιώτη σε ιδιώτη, τότε παύει το κατάστημα να έχει νόμιμη υποχρέωση να καλύψει την εγγύηση στον δεύτερο ιδιώτη, πλέον το προιόν καλύπτεται απο τον κατασκευαστή. Αυτό, επαναλαμβάνω, είναι η Ευρωπαική νομοθεσία. Θα μου πεις στην Ελλάδα αν παω στο Κωτσοβολο με μια απόδειξή του δε με ρωτάει κανείς αν ειμαι εγώ αυτός που γράφει η απόδειξη και καλύπτουν κανονικά και θα έχεις δίκιο: Πιθανότατα, οι μεγάλοι έμποροι δεν το κάνουν για να μην δυσφημιστούν και για να διατηρήσουν καλές σχέσεις και καλό όνομα στην αγορά. Ομως, θα ήταν απόλυτο δικάιωμα κάθε καταστήματος να μην το κάνει, αν δεν είναι το ονομά ΣΟΥ στην απόδειξη και είναι κάποιου άλλου (αν εσύ το αγόρασες δηλαδή από άλλον ιδιώτη και όχι απο το κατάστημα). 

2. Τελικά το έστειλα στη Google. Εξυπηρετικότατοι, ταχύτατοι και δεν τους ένοιαξε καν αν υπάρχει απόδειξη ή όχι και απο που και πώς είναι αγορασμένο : Ζήτησαν το ΙΜΕΙ, ειδαν οτι η συσκευή είναι σε εγγύηση, μου έδωσαν διεύθυνση, το έστειλα χωρίς χρέωση, το έφτιαξαν, το επέστρεψαν χωρίς χρέωση και όλο αυτό πήρε max 10 ημέρες.

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με το pixel 6a αγορασμένο από insomnia που η αρχική αγορά ήταν από ελληνικό κατάστημα. Προσπαθώ να κάνω την διαδικασία που ανέφερες δηλαδή να το στείλω στην google αλλά στην διεύθυνση μου βγάζει μόνο διαθέσιμες της χώρας που επιλέγεις, Γερμανία πχ. Κατάφερες να το στείλεις με ελληνική διεύθυνση ως τόπο παράδοσης και αν ναι πως το κατάφερες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν το έστειλα με ελληνική διεύθυνση: το έστειλα σε φίλο μου στη Γερμανία και αυτός το έστειλε και το παρέλαβε στη διεύθυνση του (και μου το έστειλε πίσω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/03/2024 at 18:12, achilleas777 said:

Όχι, δεν το έστειλα με ελληνική διεύθυνση: το έστειλα σε φίλο μου στη Γερμανία και αυτός το έστειλε και το παρέλαβε στη διεύθυνση του (και μου το έστειλε πίσω). 

Κατάλαβα, οπότε ουσιαστικά αν δεν αναλαμβάνει το κατάστημα που το πήρες να το στείλει για εσένα και δεν έχεις γνωστό σε άλλη χώρα η αγορά από το amazon είναι μονόδρομος για εγγύηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alex723243 είπε

Κατάλαβα, οπότε ουσιαστικά αν δεν αναλαμβάνει το κατάστημα που το πήρες να το στείλει για εσένα και δεν έχεις γνωστό σε άλλη χώρα η αγορά από το amazon είναι μονόδρομος για εγγύηση. 

Και ναι, και όχι.

Προφανώς στο κομμάτι εγγύησης, το amazon ειναι μονόδρομος, αλλά ακόμα και από Ελληνικό κατάστημα να γίνει η αγορά, αυτό οφείλει εντός εγγύησης να σε καλύψει αυτό με κάποιο τρόπο(ή όποιος έκανε την αρχική αγορά) , αλλιώς ας μην πούλαγε καθόλου pixel κινητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι κάθε χρόνο ακούω ότι θα έρθουν επίσημα στην Ελλάδα τα pixel από κάποιον αλλά πάντα δεν γίνεται τπτ. Πιο παλιά είχα ακούσει θα τα φέρει ο Κωτσόβολος, πιο μετά η vodafone και ποτέ δεν γίνεται τπτ. Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι κανείς δεν θέλει να συνεργαστεί με google και δεν ξέρω τον λόγο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, alex723243 είπε

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι κάθε χρόνο ακούω ότι θα έρθουν επίσημα στην Ελλάδα τα pixel από κάποιον αλλά πάντα δεν γίνεται τπτ. Πιο παλιά είχα ακούσει θα τα φέρει ο Κωτσόβολος, πιο μετά η vodafone και ποτέ δεν γίνεται τπτ. Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι κανείς δεν θέλει να συνεργαστεί με google και δεν ξέρω τον λόγο.  

ή απο την ανάποδη,δεν ενδιαφέρεται η google να συνεργαστεί με κάποιον απο Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

ή απο την ανάποδη,δεν ενδιαφέρεται η google να συνεργαστεί με κάποιον απο Ελλάδα.

 

2 ώρες πριν, alex723243 είπε

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι κάθε χρόνο ακούω ότι θα έρθουν επίσημα στην Ελλάδα τα pixel από κάποιον αλλά πάντα δεν γίνεται τπτ. Πιο παλιά είχα ακούσει θα τα φέρει ο Κωτσόβολος, πιο μετά η vodafone και ποτέ δεν γίνεται τπτ. Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι κανείς δεν θέλει να συνεργαστεί με google και δεν ξέρω τον λόγο.  

Εδώ μας παρακολουθεί το predator δεν υπάρχει λόγος να έρθει επίσημα η google 😁😁

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατι σε όλες τις Ευρωπαικές χώρες έχει τουλάχιστον ένα φυσικό κατάστημα και από ότι γνωρίζω γραφεία έχει στην Ελλάδα όπως και το site είναι κανονικά στα ελληνικά άρα έχει υποδομές να τα φέρει και επίσημα αλλά κάπου κωλύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...