Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία εισοδήματος για ανάλωση Ε1


fotisal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους .Υπάρχει τρόπος να δημιουργήσεις εισόδημα εκτός του μισθού αφορολογητο (όχι τίτλος κτήσης ) προκειμένου με τα χρόνια να δημιουργήσεις μεγαλύτερο  απόθεμα για ανάλωση ? Υπάρχει κάποιος κωδικός στο ε1 που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotisal είπε

Καλησπέρα σε όλους .Υπάρχει τρόπος να δημιουργήσεις εισόδημα εκτός του μισθού αφορολογητο (όχι τίτλος κτήσης ) προκειμένου με τα χρόνια να δημιουργήσεις μεγαλύτερο  απόθεμα για ανάλωση ? Υπάρχει κάποιος κωδικός στο ε1 που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Εσύ θες να εμφανίσεις αφορολόγητο εισόδημα?

Ένας τρόπος είναι η γονική παροχή δωρεά χρημάτων και νομίζω και ο μοναδικός, αφορολόγητα εισοδήματα είναι και τα κοινωνικά επιδόματα αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι κάτι που σε αφορά..


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε.οχι δεν θέλω να εμφανίσω αφορολογητο εισόδημα. Θέλω να δημιουργήσω περιθώριο μεγαλύτερης ανάλωσης πιο γρήγορα. Πχ με τα εισοδήματα μου και τα τεκμήρια μου δημιουργώ μια ανάλωση 5κ το χρόνο .θέλω να δημιουργήσω πχ 7κ το χρόνο. Σε μια 5 ερια 10κ δλδ. Σκέφτηκα με εισοδήματα χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση πχ από πώληση από ιδιώτη σε ιδιώτη ενός κοσμήματος η ενός πίνακα αξίας 1κ πχ.Γονικη παροχή αν δεν υπάρχει υπόλοιπο ανάλωσης  στον γονέα δεν γίνεται δυστυχώς... Βεβαίωση κερδών επίσης δεν υπάρχει..

46 λεπτά πριν, Raylan είπε

Εσύ θες να εμφανίσεις αφορολόγητο εισόδημα?

Ένας τρόπος είναι η γονική παροχή δωρεά χρημάτων και νομίζω και ο μοναδικός, αφορολόγητα εισοδήματα είναι και τα κοινωνικά επιδόματα αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι κάτι που σε αφορά..


 

Επεξ/σία από fotisal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις χρήμα από μαύρη εργασια και θέλεις να τα νομιμοποιησεις?? Είναι πολύ στο ινσομνια που γράφουν και ξέρουν από πλυντήριo.. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Raylan είπε

Έχεις χρήμα από μαύρη εργασια και θέλεις να τα νομιμοποιησεις?? Είναι πολύ στο ινσομνια που γράφουν και ξέρουν από πλυντήριo.. :P 

Μα αμα ειναι απο μαυρη εργασια δε δηλωνονται.

Αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων επικαλειται καποιος που θελει να δικαιολογησει τεκμηρια. Πχ. ειχε απο μισθους 5000ε στο χρονο, αλλα πληρωσε στεγαστικο 10000ε. Βαζεις το σωστο ποσό στον κωδ.787 και σβηνεις το φορο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ ΑΝ φαίνεται ότι σου περισσευαν εισοδήματα τα προηγούμενα χρόνια 

Αν υπηρξαν ειναι το θεμα, οχι αν σου περισσευαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, rus said:

Αν υπηρξαν ειναι το θεμα, οχι αν σου περισσευαν.

Λάθος, το εάν υπήρξαν είναι αδιάφορο, το αν σου περίσσεψαν είναι το θέμα ώστε να τα επικαλεστείς τώρα, αυτή ακριβώς είναι η ουσία της ανάλωσης κεφαλαίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λάθος, το εάν υπήρξαν είναι αδιάφορο, το αν σου περίσσεψαν είναι το θέμα ώστε να τα επικαλεστείς τώρα, αυτή ακριβώς είναι η ουσία της ανάλωσης κεφαλαίου.

Πως θα σου περισσεψει κατι αν δεν υπαρχει?

Για να βαλεις στον 787 εισοδημα απο προηγουμενα ετη θα πρεπει να υπαρχει και, αν εχεις κανει επικληση του σε προηγουμενες δηλωσεις, να μην εχει εξαντληθει. Αυτο το υπολειπομενο εννοεις "περισσευμα"?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rus είπε

Πως θα σου περισσεψει κατι αν δεν υπαρχει?

Για να βαλεις στον 787 εισοδημα απο προηγουμενα ετη θα πρεπει να υπαρχει και, αν εχεις κανει επικληση του σε προηγουμενες δηλωσεις, να μην εχει εξαντληθει. Αυτο το υπολειπομενο εννοεις "περισσευμα"?

Πας στα τυφλά. Βάζεις ένα ποσό αυθαίρετα και βλέπεις τί σου βγάζει η προσωρινή εκκαθάριση. Το μειονέκτημα εδώ είναι ότι δεν σε αφήνει να κάνεις απεριόριστα δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, rus said:

Πως θα σου περισσεψει κατι αν δεν υπαρχει?

Για να βαλεις στον 787 εισοδημα απο προηγουμενα ετη θα πρεπει να υπαρχει και, αν εχεις κανει επικληση του σε προηγουμενες δηλωσεις, να μην εχει εξαντληθει. Αυτο το υπολειπομενο εννοεις "περισσευμα"?

Κάτσε να στο κάνω ταληράκια αφού δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις.

Ας πούμε ότι το 2020 δήλωσα εισόδημα 20.000€ και τα τεκμήρια μου ήταν συνολικά 15.000€, σε αυτή τη περίπτωση από το 2020 μπορώ να κάνω ανάλωση κεφαλαίου 5.000€, εφόσον φυσικά δεν το έχω κάνει ήδη μέχρι τώρα.

Το κατάλαβες τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Πας στα τυφλά. Βάζεις ένα ποσό αυθαίρετα και βλέπεις τί σου βγάζει η προσωρινή εκκαθάριση. Το μειονέκτημα εδώ είναι ότι δεν σε αφήνει να κάνεις απεριόριστα δοκιμές.

Οχι βεβαια, βαζεις οσο ποσό ακριβως χρειαζεσαι. Αν χρειαζεσαι 3000 και βαλεις 7000, απλα θα εχεις χαραμισει 4000.

Δε λεω για το προγραμμα του gsis.

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάτσε να στο κάνω ταληράκια αφού δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις.

Ας πούμε ότι το 2020 δήλωσα εισόδημα 20.000€ και τα τεκμήρια μου ήταν συνολικά 15.000€, σε αυτή τη περίπτωση από το 2020 μπορώ να κάνω ανάλωση κεφαλαίου 5.000€, εφόσον φυσικά δεν το έχω κάνει ήδη μέχρι τώρα.

Το κατάλαβες τώρα;

Ελα παππου να σου δειξω τ αμπελια σου 😁

Χρησιμοποιω χρονια την αναλωση.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rus είπε

Οχι βεβαια, βαζεις οσο ποσό ακριβως χρειαζεσαι. Αν χρειαζεσαι 3000 και βαλεις 7000, απλα θα εχεις χαραμισει 4000.

Δε λεω για το προγραμμα του gsis.

 

Κάποιες φορές που χρειάστηκε να κάνω ανάλωση πήγα στο περίπου με την gsis.

Υπάρχει πρόγραμμα που να βοηθάει σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...