Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε τώρα να ελέγχετε την αναπαραγωγή της μουσικής που έχετε στο Spotify μέσα από το Strava app


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δημοφιλής εφαρμογή γυμναστικής Strava εγκαινίασε την πολυαναμενόμενη ενσωμάτωση του Spotify, επιτρέποντας στους χρήστες να έχουν πρόσβαση στο αγαπημένο τους περιεχόμενο στη streaming υπηρεσία μουσικής, ενώ καταγράφουν τη δραστηριότητά τους.

Μέχρι τώρα, οι χρήστες του Strava που ήθελαν να ακούσουν τα τραγούδια τους στο Spotify ενώ έτρεχαν, έκαναν ποδήλατο ή οποιαδήποτε άλλη άσκηση έπρεπε να αλλάζουν μεταξύ των εφαρμογών για να ελέγχουν τα μέσα τους. Τώρα όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν, χάρη στο νέο widget πολυμέσων του Strava που βρίσκεται εντός της εφαρμογής.

Αφού ξεκινήσουν την καταγραφή μιας δραστηριότητας, οι χρήστες μπορούν να πατήσουν ένα εικονίδιο μουσικής στην επάνω δεξιά γωνία της διεπαφής του Strava και να συνδέσουν το λογαριασμό τους στο Spotify. Στη συνέχεια είναι δυνατό να περιηγηθούν στο περιεχόμενο του widget του Spotify και να επιλέξουν τι θα ακούσουν.

Strava-spotify.jpg.2ac0d408b9abf1060014e0c852df671f.jpg

Η ενσωμάτωση υποστηρίζει μουσική, podcasts και ηχητικά βιβλία και οι χρήστες μπορούν να δουν την ουρά αναπαραγωγής για να δουν τι ακολουθεί καθώς και να περιηγηθούν σε προσαρμοσμένες και δημοφιλείς λίστες αναπαραγωγής που έχουν δημιουργηθεί από το Spotify.

Το widget του Spotify μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο από χρήστες που έχουν συνδρομή στην υπηρεσία όσο και από χρήστες που χρησιμοποιούν το δωρεάν πακέτο του Spotify. Οι δωρεάν χρήστες του Spotify μπορούν να ακούν άλμπουμ/λίστες αναπαραγωγής/καλλιτέχνες χωρίς κάποια συγκεκριμένη σειρά, αλλά δεν θα μπορούν να επιλέγουν συγκεκριμένα τραγούδια ενώ θα ακούνε και διαφημίσεις.

Επιπλέον οι premium χρήστες του Spotify μπορούν να επιλέξουν συγκεκριμένα τραγούδια στα άλμπουμ και τις λίστες αναπαραγωγής τους, αλλά λειτουργίες όπως η ανακατεύθυνση των ρυθμίσεων, η δημιουργία playlist για συγκεκριμένα τραγούδια και η χρήση της αναζήτησης μπορούν να γίνουν μόνο μέσω της εφαρμογής του Spotify.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτιμώ να τρέχει το Spotify στο παρασκήνιο χωρίς διαφημίσεις κανονικά απ' τον λογαριασμό μου και το Strava χώρια να κάνει απλά τη δουλειά του αν και σπάνια χρησιμοποιώ το Strava κατά την άθληση, Garmin Fenix 6 στο χέρι όταν τρέχω και Garmin Edge 530 στο ποδήλατο. Το Strava ενημερώνεται με το πέρας της δραστηριότητας.

(τώρα τελευταία είμαι κολλημένος με το Tidal, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το Strava όταν το είχα κατεβάσει μια φορά μου φάνηκε εφαρμογή ανταγωνισμού χρόνων για ποδηλασία και οποιαδήποτε μορφή άλλης άθλησης . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μανια ειναι αυτη στο να ακουνε μουσικη μεσω Internet (stream δηλ) ??
Τόσο πολύ πια βαριέται ο κόσμος στο να κάνει 2-3 φακέλους playlist και να περάσουν τα αρχεία MP3/M4A/FLAC ?? 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KnightRider είπε

Τι μανια ειναι αυτη στο να ακουνε μουσικη μεσω Internet (stream δηλ) ??
Τόσο πολύ πια βαριέται ο κόσμος στο να κάνει 2-3 φακέλους playlist και να περάσουν τα αρχεία MP3/M4A/FLAC ?? 

ειναι τεραστια η ποικιλια στο περιεχομενο. περαν τουτου, η αναζητηση δουλευει εξαιρετικα (πχ γραφεις greeklish βρισκει κομματι στα ελληνικα).

ακομα στο spotify περαν μουσικης εχεις πλεον και podcasts. και ας μην ξεχναμε την λειτουργια του automix που ειναι παρα πολυ κοντα στο να προβλεπει σχεδον παντα τι θα σου αρεσε να ακους με βαση τις προηγουμενες προτιμησεις σου.  :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KnightRider είπε

Τι μανια ειναι αυτη στο να ακουνε μουσικη μεσω Internet (stream δηλ) ??
Τόσο πολύ πια βαριέται ο κόσμος στο να κάνει 2-3 φακέλους playlist και να περάσουν τα αρχεία MP3/M4A/FLAC ?? 

Στο Spotify μπορείς να κατεβάσεις κανονικά τις playlists στο κινητό σου και τα ακούς όλα off-line 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2023 στις 5:41 ΜΜ, spectaculator είπε

Πρωτιμώ να τρέχει το Spotify στο παρασκήνιο χωρίς διαφημίσεις κανονικά απ' τον λογαριασμό μου και το Strava χώρια να κάνει απλά τη δουλειά του αν και σπάνια χρησιμοποιώ το Strava κατά την άθληση, Garmin Fenix 6 στο χέρι όταν τρέχω και Garmin Edge 530 στο ποδήλατο. Το Strava ενημερώνεται με το πέρας της δραστηριότητας.

(τώρα τελευταία είμαι κολλημένος με το Tidal, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)

εννοείται. Ποιος ο λόγος να το ενσωματώνει μια εφαρμογή; Το ιδιο, νομίζω και με τους χάρτες που ενσωνατωνουν μουσικές εφαρμογές. Το θεωρώ εντελως περιττό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jadawin είπε

εννοείται. Ποιος ο λόγος να το ενσωματώνει μια εφαρμογή; Το ιδιο, νομίζω και με τους χάρτες που ενσωνατωνουν μουσικές εφαρμογές. Το θεωρώ εντελως περιττό. 

λογικα δεν θα τρέχεις για να εχεις τετοιες απορίες...  για μένα που κανω τις προπονήσεις μου και τα κανει ολα μια εφαρμογη την ωρα που τρέχω ειναι μεγαλη ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alx255 είπε

λογικα δεν θα τρέχεις για να εχεις τετοιες απορίες...  για μένα που κανω τις προπονήσεις μου και τα κανει ολα μια εφαρμογη την ωρα που τρέχω ειναι μεγαλη ευκολία.

μπα. Τρέχω και ακούω audiobooks. Μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...