Προς το περιεχόμενο

GTX 1660 super & GTA V FPS προβλημα


panatha1973

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας....

 

Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα ας πούμε πρόβλημα που προέκυψε μετά από αλλαγή της κάρτας γραφικών στο pc του γιου μου.....

 

Είχε την gt 1030 LP silent,  σε ένα σύστημα με τον i3 8100 και 8gb ram.....  Αξιοπρεπεστατη κάρτα για τα δεδομένα της....

Την άλλαξα με μια gtx 1660 super, που στα χαρτιά είναι κατά πολύ πιο ισχυρή από αυτή που ειχε, το πρόβλημα είναι ότι στο GTA V έχει λιγότερα? FPS από ότι με την 1030.... παράξενο αυτό.....

Πιθανόν να έχω καποιο θέμα με τις ρυθμίσεις... ότι και να έχω βάλει δεν μπορώ να δω τα fps που βλέπω σε video στο YouTube.....

Τι μπορεί να γίνεται λάθος????

 

Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, panatha1973 είπε

Γειά σας....

 

Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα ας πούμε πρόβλημα που προέκυψε μετά από αλλαγή της κάρτας γραφικών στο pc του γιου μου.....

 

Είχε την gt 1030 LP silent,  σε ένα σύστημα με τον i3 8100 και 8gb ram.....  Αξιοπρεπεστατη κάρτα για τα δεδομένα της....

Την άλλαξα με μια gtx 1660 super, που στα χαρτιά είναι κατά πολύ πιο ισχυρή από αυτή που ειχε, το πρόβλημα είναι ότι στο GTA V έχει λιγότερα? FPS από ότι με την 1030.... παράξενο αυτό.....

Πιθανόν να έχω καποιο θέμα με τις ρυθμίσεις... ότι και να έχω βάλει δεν μπορώ να δω τα fps που βλέπω σε video στο YouTube.....

Τι μπορεί να γίνεται λάθος????

 

Ευχαριστώ....

drivers εχεις περασει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panatha1973 είπε

Ναι, φυσικά

Δοκίμασα και από τη gigabyte που είναι παλιοί  και από την nvidia.....

Μία χαζή παρατήρηση μπας και.. 

Το βύσμα της οθόνης που το έχεις συνδέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panatha1973 είπε

Έχω δοκιμάσει και με DP και με HDMI, αλλά αυτό δε νομίζω να έχει σχέση με τα FPS της κάρτας....

πιθανότατα αυτόματα σου έκανε τα γραφικά από low σε high

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνιτορ είναι 24" 165hz, 1080p, δεν μπορεί να πάει πολύ ψηλά....

Και αυτό που παρατήρησα είναι ότι παρότι έχει "λιγα" 50-70 fps η κάρτα λειτουργεί  χαλαρά... 10-50%  σπάνια πάει στο 80-90%...

 

Και εφόσον λειτουργεί έτσι  γιατί δεν ανεβάζει τα fps???

Επεξ/σία από panatha1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι βλέπω σε αυτό το βίντεο (2.29 κ μετα) ,τα νούμερα που λες έχει κ αυτός με i3 8100 k 1660s στο gtav ,η κάρτα δουλεύει max στο 40/50% και ο cpu 90+%..Αλλά παίζουν ρόλο και τα settings,έχεις δοκιμασει να ανεβάσεις?Στο συγκεκριμένο παιχνίδι φαίνεται να μένει από δυναμη ο επεξεργαστής,σε αλλά την παλεύει περισσότερο.Botteneck που λένε και στο χωριό μου.Επισης αν δεις τα στατιστικά στο πλάι φαίνεται κάποια παιχνίδια να  χρησιμοποιουν  πάνω από 8gb ram,οπότε και εκεί θα  έχεις θέμα.

 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, panatha1973 είπε

Το μόνιτορ είναι 24" 165hz, 1080p, δεν μπορεί να πάει πολύ ψηλά....

Και αυτό που παρατήρησα είναι ότι παρότι έχει "λιγα" 50-70 fps η κάρτα λειτουργεί  χαλαρά... 10-50%  σπάνια πάει στο 80-90%...

 

Και εφόσον λειτουργεί έτσι  γιατί δεν ανεβάζει τα fps???

Την κάρτα την πηρες καινούργια;

Αν και λογικά software είναι το θέμα. 

Επίσης τι τροφοδοτικο και ραμ έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά.....

Δεν έχω προσέξει τον επεξεργαστή Αλλά μάλλον δουλεύει αρκετά πιο ψηλά απ ότι η κάρτα.....

Απλά το παράξενο ήταν ότι με την 1030 είχε περισσότερα  fps..... με την κάρτα να λειτουργεί σχεδόν στο φουλ....

 

Οπότε το συγκεκριμένο παιχνίδι μάλλον δεν αξιοποιεί στο έπακρο την κάρτα......

(Μεταχειρισμενη την πήρα, ενός έτους είναι αλλά αυτό τι σημασία έχει????? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, panatha1973 είπε

Ευχαριστώ παιδιά.....

Δεν έχω προσέξει τον επεξεργαστή Αλλά μάλλον δουλεύει αρκετά πιο ψηλά απ ότι η κάρτα.....

Απλά το παράξενο ήταν ότι με την 1030 είχε περισσότερα  fps..... με την κάρτα να λειτουργεί σχεδόν στο φουλ....

 

Οπότε το συγκεκριμένο παιχνίδι μάλλον δεν αξιοποιεί στο έπακρο την κάρτα......

(Μεταχειρισμενη την πήρα, ενός έτους είναι αλλά αυτό τι σημασία έχει????? )

Μπορείς να την δοκιμάσεις σε κάποιο άλλο παιχνίδι που να έχεις μέτρο σύγκρισης με πριν?Γιατί σε κάνα δυο βίντεο που είδα στο gtav τρώει το κόλλημα,σε άλλα τα πάει καλύτερα ο επεξεργαστης.Δουλευει πάλι ψηλά σε usage,αλλά εκμεταλλεύεται την κάρτα καλυτερα τουλαχιστον.Ο boronov ρώτησε αν είναι μεταχειρισμενη ,μήπως και δεν δουλεύει στα φουλ ρολόγια της..Μήπως είναι καταπονημενη

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Νίκος + μπορεί να της έχουν περασει και κανένα mining bios. 

Επίσης τροφοδοτικο ποιο έχεις;

Δοκιμασε και κάποια άλλα games να δεις. 

Clean uninstall τους προηγουμένους drivers με ddu έκανες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, bonorov είπε

Αυτό που λέει ο Νίκος + μπορεί να της έχουν περασει και κανένα mining bios. 

Επίσης τροφοδοτικο ποιο έχεις;

Δοκιμασε και κάποια άλλα games να δεις. 

Clean uninstall τους προηγουμένους drivers με ddu έκανες;

Μη καίς το μυαλό σου χωρίς λογο,λογικα bottleneck είναι ,εδώ βλέπω άλλον με 1660ti και ryzen 2600 και τραβάει τα ίδια στο gtav...https://forums.tomshardware.com/threads/low-usage-of-1660-ti-in-gta-5.3550559/#post-21468029

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ....

Απλά ο νεαρός μου περίμενε τρελα fps με αυτή  τη κάρτα και κάπως του έκατσε στραβά.....

Είδε σε κάποια videos στο YouTube κάτι τρελά νουμερα και περίμενε τα ίδια.....

 

Μάλλον φταίει το παιχνίδι που δεν εκμεταλλεύεται στο έπακρο την κάρτα.......  και παίζει μόνο αυτό......

 

Καλή Ανάσταση σε όλους, με υγεία.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panatha1973 είπε

Παιδιά ευχαριστώ....

Απλά ο νεαρός μου περίμενε τρελα fps με αυτή  τη κάρτα και κάπως του έκατσε στραβά.....

Είδε σε κάποια videos στο YouTube κάτι τρελά νουμερα και περίμενε τα ίδια.....

 

Μάλλον φταίει το παιχνίδι που δεν εκμεταλλεύεται στο έπακρο την κάρτα.......  και παίζει μόνο αυτό......

 

Καλή Ανάσταση σε όλους, με υγεία.....

Καλή Ανάσταση και σε εσένα.Κριμα που παίζει μόνο αυτό,τουλάχιστον ας ανεβασει τα graphical settings όσο πανε..θα ανεβει σίγουρα η χρήση gpu.Μπορει να έχει τον ίδιο αριθμό frame πάνω κάτω που είχε με την προηγούμενη κάρτα αλλά θα τα έχει σε πολύ καλύτερη ποιοτητα. Δεν είναι για τρελά fps o 8100 στο gta δυστυχως.Οταν βλέπει ας πούμε βίντεο με τις επιδόσεις της 1660s,πρέπει να κοιτάει και με τι επεξεργαστη/ram έγινε το τεστ,παίζει ρόλο,όπως και τα settings.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...